ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2017
ÎNSCRIS: 16.04.15
AUG-2017

Vacanta in ClubHotel Riu Helios Paradise

Hello!

As dori sa va impartasesc in acest review impresiile mele referitoare la acest hotel.

Am ales acest hotel in urma recomandarii unui prieten. Luat cu early booking m-a costat o camera standard AI aproape 1100 euro pentru 7 nopti.

Drumul spre Sunny Beach - nu va recomand sa o luati pe la Silistra - aglomerat la vama, drumul prost, asfaltat in valuri (ca prin TR). Calatoria a durat aproape 5 ore si 30 minute.

Hotelul are parcare. Are suficiente locuri de parcare goale deoarece costa 12 leva/zi.

Primirea cu sampanie, cazare imediata explicatii clare referitoare la sejur.

Am primit camere apropiate (5 familii) cu o singura excpetie (1 familie) - camera superior etaj 5 (1400 euro).

Datorita amplasarii hotelului in forma __/ spre mare, toate camerele au vedere totala sau partiala spre mare. Va recomand ca la acest hotel sa nu cereti vedere obligatoriu la mare, datorita pozitionarii in golf o sa vedeti doar Nessebar sau niste pomi din parc. Exceptie doar latura paralela cu tarmul care are vedere la mare dar nu vedeti nici rasarit nici apus datorita lateralelor hotelului: (.

Hotelul este extrem de mare cu 6 lifturi. Asteptarea la lift poate dura si 5 minute depinde de ora la care doriti sa coborati. Culoarul avea cel putin 150 m si noi am avut ghinionul sa avem camere la capatul acestuia.

Hotelul are piscine pentru toate varstele din ce am vazut foarte curate, calde si nu miros extrem a clor. Pentru a ocupa locuri la piscina e bine sa va treziti pe la 7-8. Dupa ora aceasta locurile bune se ocupa.

Hotelul se "lauda" cu plaja proprie. Exista pe toata deschiderea la mare a domeniului o promenada la 1-2 m desupra tarmului. Plaja efectiva e in partea dreapta a hotelului la aproximativ 800 de pasi normali numarati de la iesirea din spate a hotelului.

Pe plaja hotelului exista un beach bar cu reducere de 30 % pentru oaspeti.

Nu am fost curios de preturi dar din ce am inteles erau destul de mari. Beach Bar-ul era cu servire "a la carte" si in 7 zile cat am stat nu cred ca am vazut mai mult de 2-3 persoane la cele 20 de mese pe care le aveau. Interesant era ca serveau pe plaja cu ospatari. Dintr-un comentariu pe site-ul oficial am inteles ca la anul acest beach bar va intra in circuitul AI al hotelului.

Mancarea - buna si foarte buna, in cantitati suficiente. Interesant e ca la cazare iti da un mic pliant cu intevalul orar in care esti asteptat sa servesti masa. Se respecta in special seara cand nu poti servi masa mai devreme daca ora ta de incepere este 20:00.

Bautura - va recomand vinul alb, roze, rosu, romul, diverse combinatii non alcoolice. Sucurile la dozator bune. Respecta foarte clar orele de inchidere al barului si ce au voie sa serveasca.

Inteleg partial romana si sunt foarte buni in engleza.

Plaja - foarte buna, curata, Sezlonguri fara saltele dar au un fel de material texti care inlocuieste plasticul, confortabil.

Distractia - din pacate fiind numai 11 adulti si un copil nu ne-a interesat programele lor artistice. Exista karaoke bar deschis pana dimineata. Nu l-am frecventat desi am stat pe terasa de la etajul 1 pana la ora 00:30 -1:00 noaptea.

Camerele izolate fonic totusi nu reuseau sa opreasca zgomotul de pe culoar sau din camera vecina (toaleta - tras apa). Totusi nu am fost deranjati.

Pentru cei care doresc exista seif in camera cred ca contra cost. De ce contra cost? pentru ca parea mai greu de deschis decat altele :)

Am aplicat totusi regula cu cartonasul rosu pe clanta usii si nu am fost "deranjati" sau "curatati" in lipsa.

As vrea pe scurt sa scriu care sunt dezamagirile referitoare la acest sejur:

- distanta de la camera la restaurant - aproximativ 250 m

- distanta de la camera la plaja privata - aproximativ 500 m

- distanta de la plaja la cel mai apropiat bar (Serena bar) 400 m

- ti se permitea sa iei in sticle apa de la dozator sau suc dar nu si vin. Am fost apostrofat de seful de sala referitor la acest aspect. Am reclamat la receptie faptul ca pe plaja nu au automate de sucuri sau vin cum era normal pentru AI si mi-au replicat ca e decizia managementului. Am depus o reclamatie :)

- umbrelele de la piscina si plaja - mici, albe si pe alocuri cam deteriorate. Nu-ti asigura umbra decat pentru un sngur sezlong. Sunt asezate prost si nu pot fi mutate. Asa ca eu stateam la soare si sotia la umbra. Rar am gasit pe plaja o solutie temporara in care eram amandoi la umbra.

- debarasarea meselor - in marea majoritate a timpului te intrebau daca sa debaraseze sau nu dar senzatia era ca nu prea asteptau raspunsul. Eu personal am fost surprins sa fiu intrebat daca "Finish? " la o farfurie plina de cartofi prajiti si cum am ramas ca vitelul la poarta noua... farfuria a plecat spre debarasare. In schimb cand te asezi la masa vin si te intreaba daca doresti ceva de baut - cafea, suc, vin.

Ce mi-a placut:

- Hotel curat, frumos, bine ingrijit.

- paza la intrarile dinspre plaje.

- personal comunicativ

- personalul de curatenie ne saluta in fiecare dimineata si ne intreba in engleza daca dorim ceva. Noi care aveam cartonasul rosu pe usa :)

- bautura buna. e prima data cand imi place vinul bulgaresc.

- cele 3 restaurante cu specific - italian, bulgaresc si asiatic - merita sa le vizitati. Mancare buna.

- restaurantul Terra - mancare buna, bautura buna

Ce poti face pe plaja cu leva, daca ai :):

- skijet - 70 leva 15 min.

- parasailing - 60 leva de persoana. se poate negocia. Pentru 3 persoane plus un pasager in yacht care sa ne filmeze noi am scos 160 leva. Atentie ca au fotograf "oficial" pe vas si va impiedica sa faceti poze. Pe noi nu ne-a oprit. Am inteles ulterior ca costa cam 40 de leva de persoana pozele pe care le facea o domisoara cu un aparat mult spus semiprofesional.

- windsurfing - 60 leva ora cu profesor. se poate negocia foarte mult. noi am scos super oferte. 40 de leva de persoana si am stat 1 ora cel ptuin fiecare iar a doua zi - 30 de leva de persoana cu un singur instructor si am stat 2 ore desi negocierea era pt 1,5 ore. Baietii de acolo super faini si distractivi.

- mai exista banana si salteaua dar nu ne-a pasionat.

Existau oferte ce le inglobau pe toate - avantajoase la pret.

In final pot spune ca sejurul a fost frumos, poate in viitor o sa mai vizitez acest hotel daca va exista o oferta de nerefuzat (sub 1000 de euro).

Trimis de cilie in 18.08.17 23:50:43
Validat / Publicat: 19.08.17 00:42:23

VIZUALIZĂRI: 7336 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cilie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 apus

Zoazore
[19.08.17 09:20:38]

@cilie: Chiar că fain sejur! Și distractiv scris!

cilieAUTOR REVIEW
[19.08.17 10:06:21]

@Zoazore: multumesc

fanespoitorul
[19.08.17 10:31:12]

@cilie: La capitolul dezamagiri: distantele nu mi se par asa de mari, mai faci si ceva miscare ca doar nu te duci doar pentru puturoseala.

Hotelul pare super si mi se pare corect pentru scorul din early booking.

Poza P14 este facuta de pe dig sau din larg??

Poza P19 asa aratau mesele sau avea vreun restaurant traditional (mehana)??

cilieAUTOR REVIEW
[19.08.17 21:22:28]

@fanespoitorul: poza e facuta din larg 20 m maxim.

P19 - restaurant din complex cu specific bulgaresc - racituri

Mihai777
[08.05.18 11:20:07]

Placut, votat...

cilie, fanespoitorul, Mihai777, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDreams Sunny Beach Resort (ex RIU Helios Paradise) :

• pagină generată în 0.062072038650513 sec