ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2017
DIN: Călăraşi
ÎNSCRIS: 15.04.14
AUG-2017

Am fost la Viena (1)

Am ajuns la Viena de la Budapesta după 3 ore cu plecare pe la 11, lejer, de vară, şi chiar nu ne-am dat seama de ce am avut impresia că autostrada ne-a dus până aproape de centru. Aşa de relaxant era oraşul, boem, cu clădiri vechi şi trafic liniştit. Oraş plin de istorie, am concluzionat amândoi cu voce tare.  Vigneta, obligatorie în Austria, am luat-o de la Mol-ul unguresc cu 14 euro, singura obligație a şoferului fiind aceea de a o lipi în parbriz. Am purces.

Înainte de toate, deoarece ne luasem Vienna Pass on line, preț 191 euro pentru 2 persoane, incluzând 2 zile acces în aproximativ 100 muzee, plimbări nelimitate cu autobuzul hop on-hop off, plus, pentru 3 zile am luat noi, transport nelimitat pe mijloacele de transport în comun, am făcut un scurtă oprire pentru a le lua.  Vienna Pass se ridică din stația de metrou de la Operă.

Să-i dea Ăl de sus sănătate celui care a stabilizat tariful roaming-ului la preț de țară, ba chiar să-i dea şi o bere pe timpul ăsta călduros. Telefonul şi aplicația lui, google maps, ne-a dus țintă la destinație. GPS-ul propriu-zis? Un gadget depăşit uitat în torpedou.

Citisem despre problema locurilor de parcare şi de intransigența autorităților vieneze privind aşezarea maşinilor în locuri nepermise, aşa că, îngrijorarea noastră a persistat până în momentul în care am ajuns în fața blocului unde rezervasem apartamentul. Proprietarul îmi recomandase, (să mănânce ceva şi gură ăluia) pe booking, o parcare subterană din zonă, ba chiar îmi dăduse şi lincul ei. 18 euro/ 24 h.

Ej nebun? Am avut bulan. Parcarea pe stradă era moca, prin urmare, până am făcut check in-ul, soția a stat la pândă după unul liber. Aşa am proptit maşina 4 zile cât am hălăduit prin Viena.

Cum ora de relaxare după drum este întotdeauna obligatorie, cum aragazul cu inducție austriac ne aştepta să facem rapid o friptură cu legume, cum soția trebuia neapărat să tragă o țigară, am ieşit în oraş pe la 5, îmbrăcați la tricouri uşoare, pantaloni scurți şi sandale. Aveam o sete de bere, mamă, mamă!

Cum sunt curios din fire, dorindu-mi să ştiu cam cum se mânca cartierul în care aveam să stau, am dat cu ochiul în jur păna la stația de metrou. Lume colorată, mai mulți de dincolo de mări şi țări, kebap, şaorma, dacă înțelegeți ce vreau să spun, globalizare, nici austriecii nu mai sunt blonzi cum erau odată, de toate pentru toți este loc sub soare pentru popoarele vechi și noi. Nu ne-am făcut griji. Venisem să ne distrăm, doar!

Info: am stat în Favoriten, cartier bun, nu strălucit, liniştit totuşi, pâna la stația de metrou Reumannplatz 10 minute pe jos. Linia U1 până la Operă, 3 stații (Karlsplatz), până la catedrala Ştefan, 4 stații (Stephansplatz) până la parcul de distracții Prater încă două-trei (Praterstern).

Am ajuns în centrul Vienei, amândoi ieşind din metrou dornici de a inhala aer occidental. Și Viena are din belşug. Mai ales bere blondă pe care am savurat-o pe un şezlong în buza Canalului Dunării, asta numai după ce am admirat lung Catedrala Ştefan. Ne-am plimbat mult, am mâncat înghețată 'scumpă', italiană, iar ne-am plimbat, am savurat fiecare moment ținându-ne de mână, noi doi într-o mare de turişti.

Am ajuns 'acasă' extenuați, dar dornici de a porni următoarea zi de concediu în forță. Aveam atâtea de văzut. Hi, Viena! (va urma)

Trimis de vladix18 in 18.08.17 22:06:23
Validat / Publicat: 19.08.17 00:12:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 4644 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vladix18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

RoxanaGRS [19.08.17 09:13:10] »

Abia așteptam review-ul tău despre Viena, după cel de la Budapesta .

Cu parcarea ați avut noroc, chiar e o problemă în Viena. Am văzut niște mostre de mașini parcate... 5 cm în față și 5 în spate. Nu știu cum au băgat mașina acolo, fără să le pocneasca pe cele alăturate ca în Franța. Cu elevatorul? Oricum, Viena are așa numitele Park&Ride foarte bine organizate. Nu știu prețurile. Se gasesc de obicei la capetele liniilor de metrou.

Așa de scump e Viena Pass? 95 de euro/persoană/2 zile? Și ai gratuitate la muzee sau doar reduceri? Păi un liber pe toate mijloacele de transport pentru 48 de ore e 13 euro/persoană. Au și de 72 de ore dar nu știu exact cât costă. O intrare la Schonbrunn (turul lung, cel de 40 de camere) e 17,5 euro, iar Schonbrunn îți ia lejer mai bine de jumătate de zi. Grădinile sunt gratis la Schonbrunn și merită din plin. Restul atracțiilor de la Schonbrunn (care după mine nu merită), gen zoo, labirint etc. se plătesc separat. Vedeti că au audio guide gratuite în limba română și la Schonbrunn și la Hofburg. Acum depinde ce muzee mai vreți voi să vizitați.

Vacanță plăcută la Viena și aștept cu interes și următoarele impresii. E un oraș splendid.

Zoazore [19.08.17 09:32:03] »

@vladix18: Iar eu te voi urma și-n continuare! Mda, cam scup Pass-ul ăla! Dar merită! Să aveți vacanțe cât mai frumoase, ca să ne mai povestești.

vladix18 [20.08.17 08:45:51] »

@RoxanaGRS: Bună dimineața! Chiar că am avut noroc cu parcarea!

Cardul pe care l-am cumpărat noi costa 78 euro cu gratuitate la obiective şi autobuzul hop opn, hop off (2 zile), + 16,5 gratuitate pe mijloace de transport în comun (3 zile).

Am vizitat aşa, urmează să scriu intr-un review, Muzeul de Istoria Artei, Apartamentele Imperiale, Şcoala de Călărie, Albertina, Madame Tussauds, Muzeul de Istorie al Naturii, Palatul Schonnbrunn, Turnul Observator Donauturm. Toate gratuit in Vienna Pass. Plus 4 trasee cu autobuzul hop on hop off, in care am vazut Viena.

Da, am avut şi audio ghidurile in limba română, inclusiv in autobuzul hop on hop off.

Am circulat minim de 6 ori cu metroul pe zi toate calatoriile fiind incluse in Vienna Pass. Cu Vienna Pass am evitat cozile infernale de la casele de bilete, castigand timp in felul acesta.

Am fost si la Zoo, dar si la Muzeul Caleştilor imperiale.

Toate astea în două zile pline ????????

Mulțumesc tare mult! Imi face plăcere să ştiu că am cu cine conversa plăcut pe teme turistice. Sarut mâinile!

vladix18 [20.08.17 11:32:44] »

@Zoazore: Multumesc! ????

diana2015 [21.08.17 11:33:47] »

@vladix18: Fain articol, noi am fost în Viena de multe ori și stim că într-adevăr este o mare problemă cu parcarea

În urmă cu 10 ani puteai să o lași pe lângă Palatul Parlamentului că era la liber dar s-au șmecherit și ei

La Schonbrunn pe lateral lângă intrarea în zoo este un cimitir unde sunt n'șpe locuri de parcare la liber.

Cea mai bună bere austriacă (după părerea soțului meu) este Stiegl încearcă și apoi să-mi spui ce părere ai

Felicitări, votat cu drag

vladix18 [21.08.17 22:33:20] »

@diana2015: Sarut mâinile pentru simpatica completare! N-am băut Stiegl, din păcate, ori n-am stiut eu ce beau. Acum, cu ajutorul soțului tău, am băgat la cap. ????

RoxanaGRS [22.08.17 09:15:43] »

@vladix18: Oau! Felicitări! Ați văzut foarte multe în două zile pline. Chiar a meritat cardul acela.

Vacanță plăcută în continuare și aștept să ne povestești cum a fost .

RoxanaGRS [22.08.17 09:20:28] »

@diana2015: Confirm! E foarte bună berea Stiegl. Există și o berărie Stiegl celebră, dar în Salzburg, dacă ajungeți pe acolo. E obiectiv turistic. Intrarea e foarte frumoasă cu o scară impresionantă de marmură, iar berăria e organizată pe niște terase suprapuse în stâncă, cu niște castani imenși.

diana2015 [23.08.17 11:00:25] »

@RoxanaGRS: Multumesc am bifat acest "obiectiv" anul trecut

mishu [26.09.17 12:35:18] »

@RoxanaGRS: Viena Pass poate fi luat pentru 2,3 sau 6 zile si cu cat il iei pe mai multe zile devine mai ieftin. Nu merita luat cu transport deoarece iese mai scump, insa poti lua abonament la transport, si daca faci cum am fost noi adica am ajuns duminica seara iar Viena Pass am luat-o de luni si tot de luni pana luni indifferent de ziua in care il achizitionezi este un abonament pe transportul in comun de 16.20 euro. despre beneficiile Viena Pass prin comparatie cu Viena Card am scris un articol pentru usurinta in alegere si mai ales pentru ca am beneficiat de amandoua tipurile. In final recomand Viena Pass.

mishu [26.09.17 12:38:01] »

@vladix18: Viena este dragostea mea, am fost de vreo 3 ori 2-3 zile in interes de serviciu si o data o saptamana cu familia in concediu si as reveni oricand cu mare drag acolo. Acum stiu sa ma deplasez (cu transportul in comun) aproape perfect prin oras, dar si spre sau de la aeroport.

In zona in care ai stat tu am stat si eu intr-un an dar la hotel, dar am stat si la apartament inchiriat si mi s-a parut perfect. Atata vreme cat transportul este bine pus la punct distanta fata de centru chiar ca nu mai conteaza.

Felicitari pentru articol, merg mai departe curioasa sa vad ce ai scris.

RoxanaGRS [26.09.17 12:50:58] »

@mishu: Foarte bune precizările. Știu de abonamentul săptămânal. L-am folosit și noi când am stat o săptămână la Viena și chiar ne-am nimerit de luni până duminică. Anul ăsta din păcate am stat doar 3 nopți, deci 2 zile pline și ne-am luat liber pe 48 de ore.

Pass-ul oricum mi se pare scump. Carduri din astea într-adevăr avantajoase am întâlnit în Salzburg, Innsbruck și în zonele muntoase din Tirol. La Salzburg chiar am folosit muuult peste cât am plătit și la fel în Tirol. Dar fiecare știe cât îl țin picioarele și puterile la vizitat , așa încât să devină într-adevăr avantajos.

vladix18 [26.09.17 13:05:24] »

@mishu: Da poftim!

iogamac [26.02.20 23:36:06] »

@vladix18: Beton articolul! Am parcurs cu mare plăcere și prima și a doua parte.

diana2015, iogamac, mishu, RoxanaGRS, vladix18, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Viena: