ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2017

Către satisfăcător
Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Mult prea 'laudatul Gergana'

Sa incepem asa... Nu exista sa nu fi auzit de la prieteni, rude, agentii de turism de Gergana, renumitul hotel din Albena.

E foarte cautat an de an. Va intrebati de ce? Va spun acum eu situatia reala...

Hotelul e vechi, nu are nimic spectaculos, doar receptia a suferit mici imbunatatiri. Camerele modeste in care nici in urma cu 3 ani (cand am fost tot in acest hotel) nici anul acesta, nimeni nu se omoara cu, curatenia. Da, spui femeilor de acolo sa iti faca, fac nu spui aia e... Ceri prosoape curate, primesti, nu ceri cu cele primite ramai.

Personalul nu e iesit din comun de amabil, insa e suficient de dragut si prompt. Sa va intre in cap o data si pt. totdeauna ca, nemtii vor fi tratati privilegiat oriunde. Lucru care l-am observat la toate cele 9 hoteluri din Bulgaria la care eu si fam. mea am stat.

Asta e situatia si nu cred ca se va schimba ceva... Daca eu mergeam sa cer 3 pahare de Mirinda si peste 20 minute mai ceream alte 3, hmm barmanul mereu comenta. Daca mergea nemtalaul si cerea 20 de pahare era servit imediat fara nici un zambet ironic.

Plaja este superba, intrare lina in apa, nisip fin, curat. 2 sezlonguri de camera. Vrei sezlong in plus platesti 5 leva.

Cu ocupatul lor e aceeasi tampita problema. Vrei in primul rand, te scoli ca fraierul la maxim 5,30 si pui prosoapele pe sezlonguri. Ma socam de faptul ca, chiar si la 5 daca mergeam aproape toate sezlongurile din primul rand erau deja ocupate.

Chiar si asa, pt. ca nemtii fac ordinea peste tot, ne luau pur si simplu prosoapele, le aruncau undeva mai departe siiii ca ultimii **** ce sunt se tolaneau pe sezlongurile noastre.

Divertisment, hmmm aproape inexistent. Ve-ti vedea ceva agitatie dimineata pe o scena de langa piscina principala dar dupa expresia Mambo, mambo jumbo spusa de mult prea multe ori... o sa constatati ca mai au mult de recuperat la capitolul divertisment.

A, de anul acesta la Gergana nu mai ai voie cu masina. S-a inchis. E considerata zona ecologica. Se mai poate merge pana la hotelul Mura, chiar de langa el. Transportul se realizeaza cu masinute electrice

Deci, personal asa si asa, camerele, hotelul nu te dau pe spate, distractie aproape inexistenta...

Si totusi va intrebati de ce an de an e printre primele ales ca hotel...

Va luminez eu pe loc.

Are 2 MARI puncte forte:mancare foarte buna si pozitia hotelului chiar pe plaja.

Si chiar asa e... mancarea e foarte buna, diversificata, servita prompt, cu bun gust, bine gatita. Si asa a fost mereu. Managerii hotelului nu sunt prosti. Stiu ca daca mancarea e ok, lumea va veni an de an. Prin mancare si pozitie hotelul practic singur se mentine pe pozitia aceasta.

Cum cobori din hotel esti cu picioarele in nisip. Si asta conteaza enorm.

Farfurii curate, vesela suficienta, personal amabil atat cat. trebuie, mereu atent sa stranga orice mizerie.

A, mare atentie, nu alegeti deloc acest hotel daca doriti liniste, multa liniste.

De ce oare?

Peste tot, la masa, plaja, hotel, receptie, parcare te lovesti de zeci de carucioare, copii mici, urlete, tipete, pampersuri, alaptari, etc. Va implor nu ma intelegeti gresit, si eu sunt mama, insa e un hotel unde vin mereu multe familii cu copii. Si foarte mici. Am vzt. bebelusi si de 5 luni... Cupluri care se certau zilnic din cauza copilului, ca nu se pot bucura de concediu etc. Trist, foarte trist... A si inca ceva hotelul accepta animalele.

Cat am fost noi cazati am dat doar peste 3 caini de talie mica. Norocul nostrul cred.

Deci nu Gergana, daca vreti putina liniste.

Albena nu e o statiune care sa te dea pe spate.

Pt. a nu va plictisi puteti merge in centru, unde ve-ti gasi aceleasi tarabe, restaurante, etc.

Alte posibilitati:vizita cu vaporasul, inchiriere de biciclete electrice sau clasice, plimbari cu caleasca etc. Depinde de buzunarul fiecaruia.

Piscina hotelului e f. curata cu apa calda.

In anii trecuti era de decor doar, pt. ca apa era fffd. rece. Anul acesta in schimb a fost minunata. E cam mica siii nu prea poti ca adult sa te delectezi in ea, pt. ca e invadata de copii care normal si firesc se simt bine.

Deci concluzia... vreti un hotel cu mancare buna si chiar pe plaja alegeti Gergana.

Si cu distractia va. descurcati singuri.

Siiii acceptati galagia de rigoare cu care in mod surprinzator o sa va obisnuiti.

Daca nu. vreti sezlong chiar in buza marii nu e nevoie sa va treziti cu noaptea in cap sa il ocupati.

Unde prindeti acolo stati.

Fiti mai destepti si nu mergeti la masa chiar la deschidere, va fi ffff. agitata situatia mai ales de fam. cu copii. Si nici nu prea veti avea loc liber. Spre sfarsitul orarului de masa, gasiti si masa libera si putina liniste. ????????????

Daca il luati earybooking prindeti un pret bun la el. Noi am dat pt. doi adulti si un copil de 10 ani sub 800 euro.

Wi-fi excelent si pe plaja, camera, terasa, sala mese.

Asadar cititi si trageti concluziile.

Hotelurile de langa, Mura, Slavuna, Elitsa sunt la fel chiar pe plaja, aceeasi galagie, personal, darrrr mancarea mult sub Gergana.

Mult succes tuturor!

Trimis de hellem in 18.08.17 18:58:26
Validat / Publicat: 18.08.17 19:55:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Albena, Suny Beach

VIZUALIZĂRI: 3452 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hellem); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.08.17 19:54:32]

@hellem: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 04&ridAnt=80893

Zoazore
    [19.08.17 09:04:31]

@hellem: Woow! Excelent articol. Mi-ai dat clasa!

O intrare super în Familia AFA!

Ai prinst totul: și bunele, dar și relele, cu un umor amarui. Da, nemții sunt privilegiați, că doar au băgat bani (și nu puțini) în cam tot turismul bulgar. Au dat banul-stau în față.

Vacanțe însorite!

[20.08.17 20:44:07]

@hellem: As vrea sa stiu unde ai fost in alte hoteluri din Albena mai ales ca:

Albena nu e o statiune care sa te dea pe spate.

Unde ai vazut sa ai mai mult de 2 sezlonguri fara sa platesti?? Ai incercat la Mamaia??

Hotelul este super pozitionat pe plaja si in rezervatia naturala Baltata. Din 2017 s-au facut parcari si diverse restrictii plus ca sunt alte preturi la parcare.

Foarte trist ca sunt atat de multi turisti cu copii mici. Si al meu a crescut si are aproape 16 ani si mi se pare trist cand vad un bebelus. Mi se pare trist ca nu sunt mai tanar cu 16 ani sa ma bucur de bebelus.

Apropos, si eu vreau sejlong in primul rand, dar am o mare problema, sunt comod. Nu ma deranjeaza in planul doi de abia mai fac ceva miscare pana la mare. As vrea si ceva poze daca nu te superi. Degustibus.

Toate cele bune.

[21.08.17 12:59:40]

@fanespoitorul: Tocmai de-aia nu te deranjeaza sezlong departe de apa, pentru ca ai copil mare.

Cand ai copii mici, de cativa ani chiar este util un sezlong in primele randuri sa ii poti supraveghea mai usor.

[21.08.17 13:13:34]

Mie asta cu aruncatul prosoapelor mi se pare foarte ok.

Daca te trezesti la 5 si te duci la plaja e una, nu vine nimeni sa te dea la o parte. Dar sa te duci doar pentru a pune un prosop nu este in regula.

Sunt grupuri mai mari unde se face prin rotatie, se trezesc pe rand la ora 5 si ocupa 3-4-5 sezlonguri, mi se pare o mare nesimtire.

La Hotel Nona la ora 5.45 primele 4 randuri de sezlonguri erau deja ocupate, iar pe plaja erau maxim 10 insi... nesimtire dupa parerea mea. Iar acest lucru era facut in cea mai mare parte de romani desi scria clar peste tot ca rezervatul sezlongurilor cu prosoape sau alte lucruri personale este interzis.

Pacat ca nu era si acolo cineva care sa le arunce prosoapele.

[21.08.17 13:19:09]

@vladdinca: Nici cand era mic nu faceam caz din a sta langa apa. Unul dintre noi era in permanenta langa copil, nu trebuia sa stau tolanit pe sejlong cu ochelarii pe fata si sa ma uit dupa copil. In ultimul timp chestia cu primul rand ocupat a devenit un mare minus pentru orice hotel. Oare cati sunt cazati?? cred cateva sute, poate ca toti vor sa stea in primul rand. Si chestia cu nemtii sau cu alte nationalitati este ceva nou in ultimul timp. Eu nu m-am simtit tratat diferit. Poate ca cei care se simt tratati diferit ar trebui sa se gandeasca cum se poarta ei cu personalul. Inainte dadeam si eu bani pentru cazare. Cu timpul am observat ca alocarile sunt deja facute.

Reeditat. Chestia cu prosoapele este o chestie neoasa romaneasca, atunci cum sa se uite OK personalul hotelului, nemtii etc cand vad asa ceva. Totusi pot sa spun ca si nemtii fac la fel. Cand am fost in Turcia nemtii aveau acelasi procedeu iar romani erau doar 3 familii in tot hotelul.

O zi buna.

[21.08.17 13:37:23]

@fanespoitorul: Nu am zis ca este musai sa stai in primul rand cu copii mici, am zis doar ca este mai comod.

Din cei care ocupau sezlonguri la ora 5, mare parte nu aveau copii... chiar nu am inteles faza.

Logic ca nu te simti tratat diferit la Duni, nici eu nu m-am simtit.

Totusi la Albena sunt multe review-uri de anul acesta care spun acelasi lucru. Un sambure de adevar trebuie sa fie.

[26.09.17 20:33:26]

@vladdinca:

Pacat ca nu era si acolo cineva care sa le arunce prosoapele.

Desi pare de necrezut, e unu' care a votat negativ cu privire la afirmatia aceasta. E incredibil ca sunt printre noi, nu?

[26.09.17 20:49:05]

@rentea: votul negativ îi aparține lui zefir

Am aprecia, și noi, dacă și l-ar argumenta (în cazul în care nu a fost cumva acordat din greșeală)

[26.09.17 22:01:05]

@webmaster: Corect, ar fi interesant sa ne explice. Poate o fi gresit omul, a apasat din greseala... Cat timp mai e o speranta...

[30.09.17 11:20:36]

@rentea: Asa a considerat ca nu-i place afirmatia. Degustibus. Mie nu mi-a placut articolul. Incepe cu: este un hotel vechi si nu are nimic spectaculos. Intrebare: Cand iei biletul nu te intereseaza cum este hotelul?? In Italia o gramada de hoteluri sunt vechi. Ce ar trebui sa aibe spectaculos. Mie mi se pare ca te induce in eroare. De paste lucrau la greu la Gergana si mai bine spus lucreaza de cand a fost inundatia. Pentru mine Gergana are spectaculos linistea, plaja imensa, mlastina. Totusi familia mea vrea agitatie

[30.09.17 11:48:49]

@fanespoitorul: corect, dar era vorba despre ecoul in care se spunea ca sunt foarte multe persoane care isi pun prosopul pe sezlong si nu il ocupa decat o ora - doua pe zi.

zefir
    [19.10.17 17:30:49]

@rentea:

Nu, nu a fost nici o greșeală.

Te grabesti sa faci presupuneri după ureche. Ecoul incriminat începea intr-un mod dezagreabil pentru mine, evocându-mi amintiri neplăcute și am votat ca atare.

"Mie asta cu aruncatul prosoapelor mi se pare foarte ok. "

Ei bine eu detest subspecia care își face dreptate singura, profitând de sprijinul găștii de prieteni toți croiți pe calapodul ceafa lata, burta umflata de băutura și lanț de legat vaca la gât.

Ar fi fost absolut ok dacă administrația hotelului ar fi luat măsuri concrete de eliberare a șezlongurilor rezervate cu ore înainte, dar gestul unei haite care își eliberează prin forța șezlongurile dorite, indiferent dacă ocupanții sunt pe plaja sau in mare, nu este absolut deloc ok și atunci votez cu minus pe unul care crede ca este ok așa

[19.10.17 20:36:45]

@zefir: Partial e corect ce spui, din pacate e diferenta mare intre teorie si practica.

Administratia hotelului ar trebui sa supravegheze zona si sa adune prosoapele de pe sezlongurile care nu sunt ocupate mai mult de 30 de min. Am vazut putine locuri in lume unde se practica acest lucru, se presupune ca oamenii ar fi civilizati, asa, din oficiu, ceea ce e o mare greseala.

In realitate, atunci cand vezi ca cineva a ocupat aruncand un prosop niste sezlonguri dimineata si apare asa, ca o floricica, pe la pranz... sau mai rau, dupamiaza, iar tu innebunesti cautand un sezlong, atunci, da, sunt foarte de acord sa ii arunci tu prosoapele de pe el, pentru ca este un nesimtit. Sau sa anunti administratia, dar asta e o incercare fara niciun rezultat in Romania, cel mai probabil.

[20.10.17 15:18:28]

@zefir: Nu am fost eu destul de explicit, bineinteles ca la administratia hotelului ma refeream.

Asa este la Phenicia, dimineata trece cineva din personal si elibereaza sezlongurile "rezervate".

Nu se punea problema sa ne aruncam prosoapele unii altora.

Nu inteleg depre cine este vorba in descrierea ta, nemtii crezi ca sunt asa "ceafa lata, burta umflata de băutura și lanț de legat vaca la gât"? Pentru ca despre ei era vorba, ei aruncau prosoapele celor care se credeau la Loft, sa aiba sezlongul rezervat.

Sau te descrii singur? Usor cu lantul sa nu te traga la fund in apa.

fanespoitorul, rentea, vld79, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂGergana Hotel: