ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2017
ÎNSCRIS: 18.08.17
AUG-2017

Am revenit din Creta de la Imperial Belvedere! Caut urgent bilet tratament boli nervoase!

Am ajuns ptr a doua oara in Creta in urma unui concediu anterior, foarte reusit la hotel Albatros!

Acum din pacate, crezand ca platind dublu si alegand un all inclusiv, la "minunatul Imperial Belevedere" sejurul va fi de vis!l NU!!!

De ce? ...

Mentionez ca la momentul 2017, am fost singura familie de romani. In rest, f multi francezi, englezi, germani, olandezi si mult popor din Tara Sfanta (cu apucaturi si comportament pre-umanoid)

1. In primul rand hotelul, de fapt resortul, este o uriasa cresa de copii, de la cateva luni la cativa anisori, care isi fac simtita prezenta 24h, oriunde te afli! Vorbim de copii total necontrolati, cu mame sau tati care nu au nicio treaba cu ei... In piscina olimpica (adanca de la 4 m la 2m), pluteau in deriva zeci de puradei, cu saltele, colace, aripioare si alte forme de naufragiu.

2. Alte zeci de turisti, de la copii la adulti cu fizic pachidermic, sareau non stop in piscine, extrem de zgomotos si absolut la intamplare! Trebuia sa fi extrem de vigilent in zona in care doreai sa iti exersezi brass-ul.

Desi peste tot erau tablite cu o multime de reguli, in cateva limbi, nimeni nu avea vreo emotie sa se comporte aidoma.

3. Sunt mai multe piscine dar cu sanse ZERO sa apuci vreun sezlong liber. Vorbind cu cei din receptie, mi-au recomandat sa ma scol la ora 4 am, si sa imi pun si eu prosoapele acolo unde doresc (adica sa imi rezerv locuri langa piscina). Am experimentat odata pe la un 5.15 am si am ramas socat de fluxul de somnabuli veniti sa isi ocupe locuri.

Locuri care ulterior, pana f tarziu, dupa pranz, raman tot goale... dar cu prosoapele acolo...

4. Toaletele din zona piscinelor puteau usor sa piarda la scor, dpdv curatenie, in fata celor din Gara de Nord!

5. Mic dejun, pranz si cina, obsesiv de lipsit de imaginatie si varietate. De gust nu mai zic...

Cantitativ ok, cu mentiunea sa ramai mult prin zona sa apuci ceva (cand realimentau platourile). Valurile de lacuste marocane sunt o gluma subtire fata de ceea ce am vazut acolo. Si inca odata remarc hoardele de copii lasati free sa isi dobandeasca haotic hrana. Mersul spre masa era permanent o sedinta de drive defense.

Am vazut scene cu copii care nu ajungeau la platouri, sau daca ajungeau, in secunda doi tot continutul era pe pardoseala. In acest timp, parintii lor stateau frumos la masa si se amuzau.

6. Singura parte oarecum pozitiva a sejurului a fost cazarea, intr-un apartament f frumos, proaspat renovat si mobilat, super accesorizat. Curatenia cam de mantuiala, nu au fost schimbate asternuturile pana la plecare.

7. Wi-fi free dar ff slab. Se plateste seif-ul din camera, 17 euro/sejur. Ptr prosoapele de plaja se platesc 2 Euro/zi din care se returneaza 1 euro/zi la plecare.

Ca si alte detalii, in fiecare seara, langa piscina olimpica sunt spectacole ptr copii si alte manifestari pseudo-culturale, cu mare priza printre turisti.

Sunt si cateva pool bar, unde se pot servi de dimineata pana seara tarziu bere (indoita bine...), vin (aidoma), chestii alcoolice, apa si cocktail-uri for free. Altele contra cost. La snack barul de langa piscina ptr copii, se pot servi tot timpul mici gustari, sandwichuri, samd.

Concluzionand, eu am detaliat mai sus un punct de vedere personal in baza ceea ce am vazut si simtit, comparand cu vacante similare. NU as reveni acolo NICIODATA!

Baietelul meu a avut o remarca senzationala! "Inchisoare de lux"!

Ca sa scapam de acolo, noi am preferat sa mergem seara in Hersonissos, este la aprox 30 min pe jos.

Zona falezei este superba, cu multe taverne si terase, unele chiar langa mare, pe nisip. Bere adevarata, cocktailuri reusite, super atmosfera.

Ziua am preferat sa mergem la plaja, este la aprox 700m de resort, dar super ok, nisip fin, sezlonguri si umbrele (18 Euro/4 sezlonguri si 2 umbrele). Tot acolo se pot servi bere/4 euro, sucuri/3 Euro, frappe 3 Euro, etc, de mancare cam tot ce vrei...

Vacante reusite si sa auzim de bine!

Un turist roman prospat intors de acolo si care acum cauta un bilet la Sinaia / Predeal

la «Boli nervoase»!

Trimis de florin i in 18.08.17 12:06:30
Validat / Publicat: 18.08.17 13:34:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Hersonissos, Hotel Albatros Hagios Nicolaus Spinalonga

VIZUALIZĂRI: 2519 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florin i); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.08.17 13:32:57]

Excelent review de debut, merită remarcat

@florin i: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 23&ridAnt=80870

in urma unui concediu anterior, foarte reusit la hotel Albatros!

Ne-am bucura să putem citi și impresiile de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

adrianaglogo
    [18.08.17 14:42:52]

@florin i: Frumos si cu umor scris. Pt voi sigur a fost umor negru.

Copiii zburdalnici sunt mai putin vinovati, dar parintii lor...

Cunosc gandirea, ceva gen sunt in concediu, ma relaxez, iar copilul e in vacanta, sa faca ce vrea.

Dar uita ca si alti turisti sunt tot in concediu si vor si ei relaxare.

In plus, cum sa spui copilului tsu ca nu e voie sa sari in piscina, cand zece o fac ?

In rezt vacante placute si insanatosire grabnica !!!

[18.08.17 17:03:59]

@florin i: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[18.08.17 18:26:16]

Ben.PHONE
    [19.06.20 10:45:01]

Am fost la Imperial Belvedere, Hersonissos, cu familia, în 2019. Nu e deloc asa cum l-ați prezentat tendențios. Resortul are dotări de 5 stele, la preț de 4.

Noi ne-am simțit minunat acolo, și abia așteptăm să revenim și anul acesta. În primul rand, turiștii sunt foarte civilizați, majoritatea fiind germani și olandezi. Curățenia era impecabila peste tot, inclusiv la băi. Dacă sunt copii în piscine, și nu va convine, de ce mergeți la un resort. Închiriați - va un hotel numai pt dvs. Pe noi nu ne-au deranjat. Dimpotrivă, băiețelul nostru s-a împrietenit cu tinerii din trupa de animatori și l-au implicat în tot felul de jocuri la piscina și pe scena, făcându-ne sa ne simțim minunat acolo.

Mâncarea este fabuloasa, nu am văzut niciodată sa lipsească ceva, dacă se termina un platou, era înlocuit imediat. ​Sa spui despre turiștii de acolo ca sunt preumanoizi, ca toaletele sunt mai murdare decât în Gara de Nord, sau alte trimiteri la specii de animale, mi se pare absolut calomnios și de prost gust, de  o grosolanie și mârlănie revoltătoare. Probabil ca unul din motivele pentru care ne simțim atât de bine acolo, este faptul ca români ca și cel care a scris recenzia de mai sus, nu mai apar în peisaj. E un câștig pentru toată lumea.

[19.06.20 10:56:59]

@Ben. :  Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

adrianaglogo, Ben., florin i
    Alte impresii din această RUBRICĂImperial Belvedere Hotel: