ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2017
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 11.08.16
AUG-2017

Din Ohrid la Ksamil

Cum spuneam, pe 2 august dimineata, plecarea din Ohrid spre Albania; drumul nu ar fi fost foarte lung, doar vreo 425 km insa stiam ca e dificil; in plus, fiu-meu a vrut sa ne oprim in Tirana iar eu am plusat in genul: ia sa merg eu prin Durres si apoi sa cobor pe litoralul albanez!

Mi-au trebui vreo 2 zile sa-mi revin dupa un drum inceput la 5 dimineata, reusind sa ajung abia la 8 seara in Ksamil, adevarat cu multe opriri pe o caldura de 40 de grade si cu o pauza in Tirana de 2 ore si ceva...

Foarte rapid am ajuns in vama, dupa un drum in urcare continua, vamesa albaneza ne-a intrebat daca vorbim italiana si a fost usor iritata ca aveam carti de identitate (a trebuit sa introduca manual datele).

Aveam ceva probleme cu masina asa ca am hotarat ca voi alimenta la prima benzinarie intalnita nu cum imi propusesem, in Tirana. Dupa cateva serpentine, o prapastie sanatoasa si o benzinarie pe stanga, cocheta, cu cateva mese amenajate afara, pustiu in jur, la benzinarie un tip de vreo 25 de ani. Cobor si intreb: plata cu cardul? nu era cazul, euro ok? ok, pun vreo 32 de litri, dau 50 euro imi da restul in lek, 3200, si bon.

Urc in masina insa imi dau seama ca ceva nu e in regula si ma pun pe calcule, imi daduse mai mult, practic dublu. Zic: hai sa fac o fapta buna, cobor si incerc sa ma inteleg cu el, el speriat ca vreau mai multi bani, iau un pix si o foaie de hartie si ii desenez ca la copii ca mi-a dat 3200 in loc de 1600, rezolvam, ne strangem mainile si plec. Eu nu am vazut insa lumea din masina mi-a spus ca ii jucau ochii in lacrimi.

Ca tot sunt aici: albanezii, oameni fantastici, prietenosi, cinstiti, refuza bacsisul (macar intr-o prima faza). Un popor mandru, demn, exceptional! E impresia mea!

Urmeaza un drum sinuos pana la Elbasan si de acolo incepe... autostrada; la naiba, pana si astia au si mai si lucreaza la ea! Nu e finalizata portiunea spre Tirana insa se lucreaza din greu! Intrarea in Tirana, pfff, 4 benzi pe sens!

Tirana, frumos, ars de soare, circulatie criminala (in giratorii se merge la mica intelegere-am filmat pt curiosi; aglomeratie de nedescris spre Durres; trecerile de pietoni sunt inutile, ei traverseaza in diagonala oriunde, ajung in fata masinii si iti fac din mana inainte de a opri tu). Cine vrea sa faca scoala de soferi ii recomand Tirana, va fi profesionist; paradoxal nu sunt accidente!

In Tirana am vizitat centrul, un Mall (Outlet) detinut de italieni, care practica niste preturi indecente, am schimbat euro in lek la curs foarte bun (1 euro=132 lek), am parcat masina langa stadion (aflat in modernizare), 100 lek/ora. Era cald rau, in jur de ora 13 cand am iesit spre Durres, autostrada, cam veche.

De la Durres spre Fier tot autostrada, aproape pustie; in Fier am prins un blocaj cu coloana de vreo 5 km, am pierdut vreo ora.

Din Fier incepe dansul spre Qafa I Llogarese (Pasul Logara), caldura mare, drum dificil, de o frumusete rara... dar ajuns in varf merita tot efortul, peisajul e fantastic, pozele sunt marunte in a exprima realitatea.

Urmeaza o coborare dificila si cand crezi ca, gata, s-a terminat apar alti munti; pana la Ksamil drumul e full de curbe si serpentine, de urcari si coborari; recomandat aventurierilor. Se pot intalni turme de oi si capre (care au prioritate intotdeauna), meseriasi pe magari, cu sau fara bidoane de apa, si Mercedesuri (mai ales SH) fara numar. Omul de pe magar care apare in una din pozele mele a strigat, foarte vesel; Romaniaaaaa, cand am trecut pe langa el. Evident ca merita o poza.

Trimis de cristic66 in 16.08.17 16:38:58
Validat / Publicat: 16.08.17 17:32:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 4755 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristic66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Romaniaaaaa

danaeldreny* [16.08.17 19:35:09] »

De nu era așa caniculă putea fi o plimbare plăcută…

ANILU [16.08.17 20:10:09] »

@cristic66: Foarte haios ne-ai povestit aventura voastră de 425 km. Dar frumos traseu, chiar dacă mai erau și obstacole, oi, capre, măgari...

I-am citit și soțului cum se circulă în Tirana, el fiind stresat de circulația din București.

Felicitări pentru vacanță.

Toate cele bune.

iulianic [16.08.17 20:10:31] »

@cristic66: Ai făcut un drum lung, dar foarte frumos. Îl cunosc și eu foarte bine pentru că sunt doar câteva săptămâni de când am trecut pe acolo, atâta doar că a fost fragmentat altfel. Și încă ceva. Nu am condus eu, așa încât tot greul traficului a căzut pe umerii altcuiva. Era un șofer profesionist. De autocar.

Sper că ne vei povesti și alte aventuri din Albania. Așteptăm!

cristic66 [17.08.17 09:46:13] »

@ANILU: multumesc! Bucuresti-ul e parfum pe langa Tirana dpdv circulatie rutiera.

cristic66 [17.08.17 09:49:51] »

@iulianic: vor urma, un pic mai tarziu, despre Ksamil (cazare, plaje etc) si cate ceva, mai succint, despre Blue Eye si Butrint.

iulianic [17.08.17 10:29:06] »

@cristic66: Abia aștept. Butrint îmi este cunoscut, mi-a plăcut foarte mult, dar despre Ksamil ca stațiune nu știu mare lucru.

ANILU, cristic66, danaeldreny*, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina spre și prin Albania: