ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2017
ÎNSCRIS: 16.04.13
STATUS: CONSUL
AUG-2017

Restaurantul Casa Rucăreană - se poate şi mai bine

După cum vă povesteam în review-ul despre Vila Verona (vezi impresii) la această locaţie am avut doar cazare, noi având de rezolvat problema hranei pe parcursul celor două zile cât am stat aici.

În Rucăr nu sunt multe variante de a lua masa, aşa că în prima zi ne-am orientat către restaurantul Casa Rucăreană, despre care auzisem de la proprietarul vilei unde eram cazaţi că au servicii acceptabile, au preparate bune, deci e o opţiune demnă de luat în seamă.

Restaurantul Casa Rucăreană este situat în centrul comunei Rucăr, la intersecţia DN73 cu strada Pieţii, pe această stradă având loc târgul săptămânal din localitate.

În apropierea restaurantului, cei care nu dispun de lichidităţi au la dispoziţie un bancomat BRD, iar pe partea stângă a DN 73, la aproximativ 100 m de restaurant se află un market PROFI.

Am lăsat maşina în parcarea din faţa restaurantului, şi am intrat direct în sala acestuia, pe terasă nu ne-a plăcut, aproape toate mesele erau ocupate, iar căldura ameţitoare ne toropea, înăuntru era răcoare şi nici nu era aglomeraţie, doar vreo două mese erau ocupate.

Restaurantul nu arată rău, este curat, dar parcă îţi aduce aminte de crâşmele de altădată, are un aer retro, pare puţin învechit.

Deşi ne-a văzut, ospătăriţa, plictisită, era în prima zi de muncă, nu ne-a băgat în seamă, nici măcar nu a răspuns când am salutat-o, până la urmă chiar proprietarul fiind cel care a adus meniurile şi ne-a luat comanda.

Aşa cum am întâlnit şi în alte cazuri, nici aici nu aveau tot ce era menţionat în meniu, până la urmă soţia mea optând pentru fasole cu ciolan afumat şi salată de murături, apoi papanaşi, iar eu o ciorbă de fasole cu afumătură şi ceapă roşie, o tochitură rucăreană cu mămăliguţă, iar de băut am luat o bere fără alcool, doar aveam ,,calul'' legat în parcare, nu :)?

Mi-a plăcut faptul că nu a durat mult până ne-a fost adusă mâncarea, dar la momentul respectiv ospătăriţa a dat-o iar în bară, uitând să aducă pâinea şi tacâmurile, lucru rezolvat imediat de proprietar, cu scuzele de rigoare, plus săpuneala trasă acesteia în bucătărie, se auzea tot ce-i reproşa. Nici nu am apucat să gust din ciorba de fasole, că imediat mi-a fost adusă şi tochitura. Nu mi-a convenit, ca atare m-am uitat atât de urât la domnişoara străină de cauză că aceasta a şi luat tochitura de pe masă, ducând-o în bucătărie.

Cum alte incidente nu au mai fost, am mâncat liniştiţi, fiind mulţumiţi de calitatea preparatelor, dar nu şi de modul lor de prezentare, deloc atractiv, fără niciun strop de imaginaţie în modul de aranjare în farfurie, semn că bucătăreasa ori era prea plictisită de viaţă, ori prea în vârstă pentru a mai avea chef de aşa ceva.

Ce mai poate fi de spus? Preţurile, atât la mâncare cât şi la băuturi sunt destul de bune, ambianţa este plăcută, muzica poate fi ascultată la un nivel acceptabil, nu-ţi bubuie în creieri, nu pleci cu durere de cap de-acolo.

Nota de plată am achitat-o cash, nu există varianta plăţii cu cardul, deci atenţie, să aveţi la voi ,,bănuţu lu' tătuţu'' :).

Programul de funcţionare al restaurantului este zilnic între orele 08.00 - 22.00, cu menţiunea că ultima comandă în ceea ce priveşte mâncarea poate fi dată la orele 21.00, după această oră mai pot fi comandate doar băuturi.

Legat de restaurantul Casa Rucăreană, pe raza comunei Rucăr, la intrarea dinspre Piteşti, turiştii pot opta pentru cazare la pensiunea cu acelaşi nume, evident cu acelaşi proprietar, între cele două locaţii distanţa fiind de aproximativ 2 km.

Ca o concluzie, dacă vi se face foame şi vă aflaţi în Rucăr, aveţi această variantă de a lua masa, mâncarea este bună, proaspătă, timpul de aşteptare nu este mare, preţurile sunt bune, trebuie doar să fiţi îngăduitori la posibilele gafe ale personalului lipsit de experienţă, dar care sunt remediate imediat de proprietar.

Vacanţe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 16.08.17 15:20:50
Validat / Publicat: 16.08.17 16:05:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RUCĂR.

VIZUALIZĂRI: 2599 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Tochitură rucăreană.

tata123 🔱 [16.08.17 16:37:19] »

@Safta Radu: Ne faci poftă de mâncare... Un vot meritat pentru noul statut de Senator AFA.

Safta Radu [16.08.17 16:44:40] »

@tata123: Mulţumesc mult! Toate cele bune!

mishu [16.08.17 16:51:12] »

@Safta Radu: O intrebare am insa, daca la Vila Verona se poate sa te autogospodaresti? Eu am in vedere tot o ieseala a celui mare cu gasca lui si sa ocupe toata vila si atunci daca si-ar aduce cu ei tot ce trebuie daca se poate pregati acolo?

Nu spun ca nu poti merge si la restaurant, insa sa bei si sa revii apoi la vila nu prea cred ca este indicat, nu-I asa? ).

Felicitari, votat cu mare drag.

Safta Radu [16.08.17 17:12:59] »

@mishu: Tocmai asta e ideea, în general proprietarii închiriază vila unui singur grup, şi în mod clar cei care vin aici se autogospodăresc, dacă doresc gazdele se oferă să le facă şi grătarul, deci nu sunt probleme în acest sens.

Mulţumesc pentru vizită şi vot.

danaeldreny* [16.08.17 17:22:01] »

Pe ansamblu și aparent arată bine…

Eu când văd mobilier din ăsta de mâncat – de restaurant – din lemn masiv leșin instantaneu! Înseamnă că mănânc în pădure, printre copaci – e cu totul alt spirit!

Dacă lemnu’ nu-i mult prelucrat înseamnă că-i încă viu copacu’ pe care stai… oricum i’organic…

Și mâncarea arată bine…

Și prețuri bune…

Sloi tradițional… … =) ) … la GUSTĂRI CALDE … ??? … =) ) una caldă, alta rece… =) )

Aveți îndurare pentru tinere! Îs visătoare!

elviramvio [16.08.17 17:52:03] »

@Safta Radu:

Don Senator felicitari pentru fasolea cu ciolan!! Tu ce credeai, pentru grad?! Bine, fie, felicitari pentru locul in Senatul AFA, il meriti din plin!

Frumos la Rucar, mi-e dor, anul asta, culmea, n-am ajuns inca!

Safta Radu [16.08.17 18:31:57] »

@elviramvio: Bine, fie, vă mulţumesc pentru aprecierile adresate-mi !

Vă e dor de Rucăr? Păi, mergeţi la Rucăr!

Tot timpul am fost doar în trecere prin Rucăr spre mult mai cunoscutele Fundata, Moeciu sau Bran, am avut noroc că am reuşit să mă cazez aici şi mi-a plăcut, aşa că voi avea în vedere o nouă cazare în viitorul apropiat.

Toate cele bune!

Safta Radu [16.08.17 18:39:43] »

@danaeldreny: Nu prea e bună treaba asta cu leşinatul, la mâncare ce-i faci?

Da, mâncarea este bună, preţurile sunt bune, iar cu sloiul, ce să spun? Fiecare firmă are politica ei (am vrut doar să fiu galant).

Mulţumesc pentru vizită şi vot.

Zoazore [16.08.17 20:27:56] »

@Safta Radu: Felicitări, domnule SENATOR!

Io cu fasolea, mai... lasă! Dar tochitura aia... Ai milă, bre, nene!

Mie îmi place și terasa, nu doar sala! Iar prețurile... după inima voastră!

Să vă fie de bine și să mai repetați!

Safta Radu [17.08.17 15:24:34] »

@Zoazore: Da' ce rău ţi-a făcut fasolea, Zozo, de nu vă-mpăcaţi? Când ne vom întoarce de la Hanzu, am să te duc la Popas km. 247, pe Valea Oltului, despre care @tata123 a scris foarte bine, şi o să-ţi comand ciolan afumat cu fasole, şi mai vorbim după aia...

Revenind la oile noastre, ce să spun, preţurile la Casa Rucăreană sunt destul de bune, mâncarea chiar e gustoasă, dar problemele lor sunt în altă parte, ţin de organizare, de administrativ.

Mulţumesc pentru felicitări şi pentru vot, doamna SENATOR!

danaeldreny*, elviramvio, mishu, Safta Radu, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Rucărului? :