ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2010
ÎNSCRIS: 13.08.09
MAY-2009

Captain Cook - cele mai renumite restaurante pescaresti din Bulgaria

Ma aflam intr-o plimbare la Varna, la invitatia unui prieten din Bulgaria.

Intr-una din seri, in calitate de gazda, ne-a invitat la restaurantul Captain Cook din Varna, despre care bineinteles ca nu stiam nimic la vremea aceea.

Dupa o mica plimbare cu masina prin Varna, timp in care am avut un ghid foarte bun in persoana prietenul bulgar, am ajuns in zona falezei si de acolo intr-unul din multele porturi ale Varnei.

Peste tot erau reclame mari cu expozitia de iahturi de lux (intrare cu plata), de a caror priveliste am beneficiat gratuit de la terasa restaurantului.

Ca orice restaurant care se respecta, la cativa pasi de la intrare se gasea un acvariu din care iti alegeai vietatea pe care doreai sa o mananci, dupa care alegeai modul de preparare.

Noi am inceput ca ceva aperitive, midii, stridii, icre etc. , urmate, bineinteles, de peste, toate udate cu vin.

Cand am intrat in restaurant, acesta era destul de gol, foarte putine mese fiind ocupate si chiar ma miram de ce a fost nevoie de rezervare. Nu dupa mult timp mi-a venit si raspunsul: restaurantul se ocupa din ce in ce mai mult, mai ales ca era sambata seara.

Cand am plecat, cu greu reuseai sa gasesti o masa fara rezervare anticipata.

Mancarea a fost foarte buna si, ce este cel mai important, proaspata si bine facuta, vinul bun, serviciile ospatarului bune, atmosfera extrem de placuta prin muzica bine aleasa si fara sa fie stridenta. Toate acestea au dus la binemeritat laude dar si la o stare de bine.

Fiind invitati, nu stiu cat a costat masa, dar din ceea ce am retinut din meniu, acestea nu sunt exagerate, dar si calitatea este pe masura. Totusi, sa nu uitam ca specificul este pestele, asa ca preturile sunt mai mari decat la preparatele din pui.

Chiar daca specificul restaurantului este pescaresc, poti manca si altceva decat vietati marine, respectiv pui, porc sau vita.

Cred ca cu un buget de 100 euro va descurcati destul de onorabil in doi, chiar in trei persoane. Cel mai mult costa vinul.

Linkul catre Captain Cook: click aici

Cautand acum siteul acestui restaurant, am descoperit ca mai exista Captain Cook si la Mamaia (click aici), un pub&grill, dar se pare ca nu are nici o legatura cu faimosul restaurant bulgaresc. Oare bulgarii au aflat?

p.s. : la o cina romantica se poate si dansa aici.

p.s.2: faimoul lant de restaurante are locatii doar in sofia si varna. celelalte locatii cu acelasi nume sunt altceva, asa cum gasesti la multe hoteluri cu all inclusiv din bulgaria denumiri de bar in incinta resortului.

Trimis de cosminp in 13.04.10 17:06:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 7302 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ileanaxperta*
[13.04.10 19:00:35]

Excelenta prezentare a restaurantului pe site-ul lor. Inca o data bulgarii stiu sa faca atat turism cat si comert...

Iar tu cosmine, ai prezentat f.bine atmosfera din acest restaurant. Iar eu nu mai am de facut decat sa te punctez si sa ma prefac putin in Peter Pan pt. a zbura pana acolo sa pap macar o bucatica de rechin "stins" cu ceva vin bun de-al lor...

[13.04.10 19:10:15]

multumesc ileana

Sanziana
[14.04.10 07:30:55]

cosmin desi nu prea mai mananc orice ma bucur ca un copil cand scrie cineva de mancare. Fiind pasiunea mea de-o viata bucataria ,un vot si de la mine. Ceva poze cu specialitati nu ai?

[14.04.10 11:31:04]

sanziana, multumesc si din pacate la vremea aceea nu faceam poze la mancare pentru ca nu stiam de acest site.

data viitoare.

kmy
[16.04.10 22:37:09]

Cosmin,

ai un mare superbonus de la mine pentru ca ai descoperit acest superb restaurant. Eu am fost mai demult la Veliko Tarnovo la acest restaurant si cand am revenit dupa un an se desfiintase. Dezamagirea mea nu a avut limite. M-am simtit extraordinar acolo. Cu prima ocazie cind o sa fiu la Varna voi merge la acest restaurant. Am vazut ca mai e unul si la Sofia...

[17.04.10 21:16:45]

multumesc kmy