ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2017
DIN: Rm. Valcea
ÎNSCRIS: 10.06.10
JUL-2017

Misteriosul Quinta de Regaleira

Bineinteles ca o zi din cele 7 petrecute in Portugalia (mare parte din ele in Lisabona) am dedicat-o oraselului Sintra si am regretat doar ca ar fi trebuit sa aloc mai mult timp.

Acest orasel de munte este absolut fermecator. Vraja lui te cuprinde inca de cand faci primii pasi. Am vizitat palatul Pena, Palatul National si bineinteles Quinta de Regaleira. Acum ma opresc la ultima atractie vizitata- Quinta de Regaleira.

Orașul Sintra și toate proprietățile sale emana misticism și magie. Unele dintre site-uri sunt mai vechi decât altele, dar Quinta de Regaleira nu este chiar atât de vechi. Cu toate acestea, temele care trec prin arhitectura sa se întind de la Grecia antică până la momentul în care a fost terminată la începutul secolului.

Quinta da Regaleira este o resedintade vara din secolul al XX-lea, situată în orașul Sintra. Casa mare este împărțită pe cinci etaje și are o fațadă gotică ornamentată, dar adevărata atracție o reprezinta grădinile încântătoare din spate. Grădinile din Quinta da Regaleira erau concepute pentru a reprezenta secrete vechi, cu tuneluri ascunse și simboluri ezoterice.

Intre 1697 și 1817, moșia era cunoscută sub numele de Quinta da Torre.

Cumpărată în 1840 de baroneasa da Regaleira, fiica lui Alfredo Allen, un comerciant bogat din Porto, proprietatea este transformată într-o refugiu elegant de vară, cu o casă palatină și capela. Numele său a fost schimbat în Quinta da Regaleira.

În 1893, el este achiziționat la o licitație publică de António Augusto Carvalho Monteiro om de o vastă cultură care a acumulat o avere în Brazilia. El l-a angajat pe Manini să proiecteze și să construiască Regaleira. Proiectul a fost finalizat în 1911.

Quinta da Regaleira a fost achiziționată în martie 1997 de către Consiliul Local Sintra.

Asa cum am spus, atractia principala o reprezinta gradinile si simbolurile intalnite acolo. Amplasate pe un deal, Palatul și grădinile magice sunt decorate excentric, fiind pline verdeata, grote, fântâni, tunele subterane, peșteri și numeroase statui. Totul parca este jumatate imaginatie, jumatate realitate.

Din pacate, acest punct de atractie nu este foarte mediatizat in Romania, desi este incredibil de frumos si interesant. Am petrecut vreo 3 ore prin gradini, fantani initiatice, labirinturi subterane secrete si mi s-a parut ca au trecut 20 minute. Ne-am bucurat ca niste copii de fiecare data cand descopeream cate ceva, este pur si simplu ca un basm devenit realitate. Va las sa il descoperiti singuri... Sper ca pozele sa va convinga...

Daca ajungeti in Lisabona sau imprejurimi, va rog nu il ocoliti.

Direcții: de la biroul de turism, urmați drumul (Rua Consiglieri Pedroso) pe dealul care trece de biserica mică (Igreja Paroquial). La intersecția T, chiar lângă Sintra, porniți spre dreapta pe Rua Barbosa do Bocage (N375) și veți găsi că intrarea principală care este la 400 de metri în stânga.

Pret intrare 6 auro.

Trimis de cami1212 in 15.08.17 19:26:39
Validat / Publicat: 15.08.17 21:15:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 2415 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cami1212); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.08.17 22:13:01]

RoxanaGRS
[16.08.17 09:22:08]

Da, e într-adevăr extraordinar acest castel (l-am vizitat și eu în 2016), iar grădinile... Ai senzația că ești Alice în țara minunilor. Cînd cumperi biletul ți se dă și o hartă a grădinilor, astfel încât poți vedea toate atracțiile, tunelurile (intri într-o parte și ieși în cu totul altă parte a grădinii), turnul invesat (adică în loc să fie un turn ridicat înspre sus, e săpat în pământ), puțul imperfect etc. Am găsit inclusiv o ușă rotativă (din cele cum sunt la mall), dar din piatră. Tunelurile sunt luminate cu benzi cu leduri, deci se poate merge prin ele fără probleme.

Dacă veniți cu trenul la Sintra (ceea ce recomandat, dat fiind că e o mare problemă parcarea în Sintra), atunci sunt autobuze de la gară pănă la castel. E alt autobuz decât cel care merge la Palatul de la Pena. Bilete se iau de la șofer.

cami1212AUTOR REVIEW
[17.08.17 21:35:10]

@RoxanaGRS: da! Merita vizitat!

cami1212, RoxanaGRS
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sintra şi împrejurimile: