ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2010
ÎNSCRIS: 12.04.10
JUN-2008
2 AD. + 1 (14 ani) COPII

Vacanta fara griji

Pentru vacanta de vara a anului 2008 am optat pentru Africa, mai precis Tunisia, iar hotelul l-am ales dupa review-urile de pe tripadvisor.

Hotelul este de departe cel mai bun din zona, nu am absolut nimic de criticat. Curatenia era exemplara, nu am avut nicio problema cu masa, destul de variata (am folosit conceptul all inclusiv), incluzand aici si gustarile si bauturile dintre mese. La piscina si la plaja totul era gratis (sezlonguri si prosoape) fara probleme in a gasi locuri libere.

Programul de animatie ii absorbea tot timpul baiatului meu astfel incat eu stateam la piscina si beam vin rosu tunisian, sotia la plaja... Dupa amiaza luam deobicei un taxi (foarte ieftine) si mergeam in diverse locatii sa gustam din farmecul locului, nicio problema cu localnicii care in niciun caz nu se comporta ca si cei din Egipt (unde te omoara cu ofertele). Una peste alta, vacanta a fost reusita, hotelul are un pret calitate/servicii foarte bun dupa parerea mea.

PS: "Eram singurii romani (noi si un cuplu in luna de miere) din tot resortul restul majoritatea rusi, nemti, englezi."

Trimis de mariusz in 13.04.10 13:46:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 2242 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariusz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.04.10 14:16:34]

Binevenite randurile tale, mariusz!

Avand in vedere ca este un hotel apartinad unui lant international era oarecum de asteptat sa-si oglindesca numarul de stele. Ati participat la vreo excursie optionala? Am inteles ca sunt cateva.

Din cate inteleg ai fost si in Egipt. Poate cand ai timp ne impartasesti cate ceva si din experienta de acolo.

[13.04.10 14:22:37]

Ce a lipsit acestei vacante, sau mai bine spus acestui hotel, ca satisfactia sa fie maxima? Caci la bani... a fost scumpicel pentru Tunisia.

ancamariagadea*
[13.04.10 14:27:56]

Diaura, scumpicel scumpicel, dar au fost 3 persoane si au stat la RIU Cand trebuia sa merg si eu in Tunisia si ma uitam peste oferte...am vazut ca astea internationale sunt mai scumpe decat cele tunisiene...

[13.04.10 14:50:34]

ancamariagadea: Parerea mea este ca pentru copil nu au platit bilet intreg.

Iar tu cand vei merge, daca ai ca principal obiectiv sa vizitezi, (sa faci excursiile oprionale) nu are sens sa te cazezi la un hotel foarte scump. Oricum in timpul excursiilor ai masa de pranz asigurata (inclusa in pretul acelei excursii) si o noapte de cazare in desert. In timpul acesta, camera hotelului unde te-ai cazat ramene goala si nici mancarea nu o consumi. (deci cel putin trei zile, banii sunt aruncati pe geam - bani cu care iti platesti excursiile).

[13.04.10 15:12:24]

Am participat doar la una din ofertele optionale, o seara spectacol (istoria tunisiei din trecutul indepartat pana in prezent), spectacol deosebit desfasurat la lumina lunei, lasere, cai, scenariu destul de frumos, prezentat in mai multe limbi. Am preferat sa iau taxiul si sa merg unde am vrut, deoarece pe unde am mers mi-a placut sa vad (si) viata locala necosmetizata pentru turisti.

Nu am notat chiar 100% deoarece stiti bine, niciodata nu esti pe deplin multumit (de cele mai multe ori nefondat).

ancamariagadea*
[13.04.10 15:12:25]

Diaura, eu am fost in Tunisia. Am ales un hotel de-al lor cu HB pentru ca nu am prea stat in hotel, am fost mereu plecati. Eu personal impartasesc ideea ta.

Dar, cei care merg pentru mare si plaja, cu copiii, aleg de obicei AI. Cum am spus, eu am mers sa vizitez si am ales un hotel ok, dar nu cine stie ce dar am prieteni care au fost in Tunisia si Egipt mai mult pentru plaja, si-au luat si copiii micuti cu ei si au ales hoteluri din lanturi internationale, AI, 5 stele.

Fiecare alege dupa gustul sau, dupa posibilitati, raportandu-se la ceea ce vrea sa faca in acel sejur.

[13.04.10 15:13:22]

mariusz, pentru copil ati platit bilet intreg?

[13.04.10 15:16:18]

si referitor la hotel, sa stiti ca din charterul cu care am ajuns, un grup relativ mare care optase pentru un hotel mult mai ieftin, la plecare erau vizibil nemultumiti.

Conceptul all inclusiv cred ca este (parerea mea) foarte bun cand ai copii carora le place sa participe la tot felul de programe de animatie, si de asemenea nu a trebuit sa mai "cotizez" nimic la piscina si la plaje.

Desigur sunt cazuri si cazuri...

[13.04.10 15:19:05]

Scuze ancamariagadea. M-am exprimat neclar. Am vrut sa spun la modul general acel "tu". Adica cine vrea sa mearga, stie sau trebuie sa stabileacsa obiectivul. Ai perfecta dreptate; unii merg pentru odihna si Soare, altii pentru vizite.

[13.04.10 15:23:26]

Preturile au fost aproximativ (nu mai tin minte exact) 700 EUR adulti, a treia persoana 600 EUR.

Restul suveniruri, maruntisuri...

[13.04.10 15:26:51]

Asadar, pentru copil ati platit cam tot atat cat ati platit si voi, adultii. Daca era mai mic se platea jumatate din informatiile mele.

[14.04.10 09:14:09]

da asa este, dar la 14 ani la oferta respectiva era considerat ca a 3-a persoana.

Si inca ceva uitasem sa va povestesc: stiu ca de multe ori romanii sunt blamati (si pe buna dreptate) pentru comportamentul de tip "manelist", dar va spun sincer ca am vazut rusii cum se imbulzeau la masa si niste englezi plini de ifose carora nu le convenea nimic...Asa ca probabil turisti needucati sunt peste tot.

Diaura*, mariusz
Alte impresii din această RUBRICĂRiu Imperial Marhaba Hotel: