ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2010
    JAN-2009
    DURATA: 2 zile in 2006 si 1 zile
    2 AD. + 2 COPII

Salzburg - orasul 'mozart-ian' de la poalele muntilor

Salzburg este un oras cu multiple rezonante atat istorice cat si muzicale din minunata si frumoasa Austrie, care te fascineaza inca de la prima ta vizita acolo.

Daca esti norocos dar si mare doritor de plimbari pe taramurile natale ale geniului muzical, marele si universalul Mozart, si ajungi de mai multe ori aici, atunci poti spune pe drept cuvant ca esti binecuvantat. De ce? ! Pentru simplul motiv ca in Salzburg ai ce face in tot timpul anului; eu l-am vizitat o data vara si alta data iarna si m-a fermecat de ambele dati.

Cei care i-au calcat potecile stiu ce scriu aici. Pentru farmecu-i deosebit atat cand este imbracat in verdele crud, in mantia-i multicolora sau ruginie dar si cand se pregateste asiduu si vesel sa-si puna straiele sarbatorilor albe si-si poarta semet trena cea lunga si pufoasa peste muntii inzapeziti...

Dar Salzburg este unul dintre cele mai vechi orase din Austria. El reprezinta un important simbol cultural si spiritual al acestei tari frumoase.

Are in spate si o istorie destul de „aprinsa”. Dupa cel de-al doilea razboi mondial, urmele crunte ale bombardamentelor au lasat multe cladiri distruse; cu toate acestea, acest oras a renascut „din propria-i cenusa”. Oamenii locului au pus osul la treaba, si astfel s-au construit drumuri noi si alte cladiri iar cele ramase au fost foarte bine reconditionate. Astfel, fata splendida pe care Salzburg-ul o poarta astazi cu mandrie nationala, face din acest oras locul placut de mii si mii de turisti ce-si petrec vacante, week-end-uri sau chiar vin aici cu mare placere in interes de serviciu.

Orasul foarte generos in obiective turistice interesante, fac din acesta un important centru economic dar si o locatie foarte atractiva de pe batranul continent.

Prima oara am avut onoarea sa vizitez orasul de la poalele muntilor Salzberg, in vara lui 2006, la intoarcerea de la Paris. Am ajuns dis-de-dimineata, dupa o noapte alba petrecuta in autocar, veniti de la Zurich. Noroc ca se promitea o zi frumoasa de august.

Normal, ca primul obiectiv turistic pe care l-am vizitat a fost casa natala a lui W. A. Mozart, care in prezent este un redutabil muzeu. Aici sunt gazduite multe exponate celebre ale genialului compozitor. De altfel, multe dintre obiectivele turistice importante ale Salzburg-ului se afla in centrul istoric, la numai cateva minute de mers pe jos unul fata de altul.

Am ajuns si in Piata Mozart, unde ni s-a dezvaluit o priveliste superba a statuii marelui compozitor. De jur imprejur eram „incercuiti” de cladiri de toata frumusetea, purtand amprenta stilului baroc dar si italian, cu alei inguste intesate de magazine decorative si cu cafenele elegante si cu mult rafinament in stil caracteristic austriac. Ne-am tot plimbat pe strazile unui oras efervescent, dar care totusi pastra un calm aparte, cu oameni linistiti care parca nu se grabeau sa ajunga nicaieri (cu toate ca sunt convinsa ca multi aveau treaba, nu ca noi, turistii...). Curatenie pe strazi, in magazine, pe oriunde ma uitam, zau de vedeam vreo hartie sau chiar vreun chistoc pierdut de la vreo tigara ratacita...

Am intrat in minunata cladire in stil baroc a Domului din Salzburg, ce troneaza ca marea stapana in oras. O catedrala impozanta inca de la intrare, inconjurata pe peretii exteriori cu grupuri statuare de o maiestrie aparte. Interiorul domului este greu de descris in cuvinte: pot aminti doar de arta sculpturala si picturala de mare clasa. Te simti acolo cu adevarat aproape de Dumnezeu cand in fata ochilor iti apar atatea „perfectiuni” create de mana, dragostea si geniul uman.

Catedrala este imbogatita de mai multe orgi, ce stau mai sus, pe peretii inalti si sunt convinsa ca dau o acustica de exceptie locasului sfant. Este greu de descris in cateva cuvinte aceasta capodopera arhitecturala si de mare arta si cultura... Dar mai bine o vizitati pentru a va convinge singuri si pentru a va imbogati atat spiritual cat si cultural.

Fiind foarte obositi si mai ales nemancati, am luat o masa la o terasa excelenta din centrul vechi si am baut o cafea ce ne-a remontat. Pentru ca aveam sa plecam spre Golling, un orasel de munte din apropierea Salzburgului pentru o odihna binemeritata.

A doua zi, cu forte proaspete, am luat din nou orasul la picior. Si asa am vizitat Resedinta Salzburg, unde se organizeaza si astazi receptii grandioase si pline de eleganta si rafinament, unde vine lumea buna... In Galeria resedintei se gazduiesc diferite expozitii de exceptie. Unii dintre turisti, au optat pentru urcarea la fortareata, dar noi am preferat plimbarea mai departe prin oras. Am vizitat si Muzeul Modernismului format din doua cladiri, ele insele capodopere arhitecturale deosebite. Am facut un rond extrem de placut prin Gradinile Mirabell, un adevarat covor viu de flori multicolore... splendid!... Gradina idilica a castelului, realizata dupa planurile lui Johann Benhard Fisher von Erlach, ne-a incantat privirile prin aranjamentele superbe de flori si sculpturi somptuoase... Pacat ca ne-a ajuns de pe drum o ploaie marunta. Dar nu a reusit sa ne intoarca din periplul nostru prin minunatul oras al muzicii, ce gazduieste festivaluri internationale dar si locale.

A doua vizita in Salzburg a fost dupa doi ani, dar iarna si atunci am urcat cu funicularul pana sus, la fortareata Hohensalzburg. O panorama ce cu greu poate fi descrisa doar in cateva cuvinte!!!

Urcati si voi si ma veti intelege pe deplin; tot orasul se vede de acolo si chiar si imprejurimile. Vezi practic cum este Salzburg-ului „inflorit si crescut” la poalele muntilor, incercuti de acesti colosi de piatra garnisita din abundenta cu verdeata de paduri... Fortareata veche de peste 900 de ani, vegheaza si ocroteste cu blandete aceasta asezare. Se vede atat de clar si frumos si raul ce serpuieste prin partea aceasta vizibila de la fortareata. Iar in interiorul cetatii, te poti plimba in liniste, pe stradute curate, ornate de o parte si de cealalta de cladiri vechi de sute de ani, dar aranjate si „cosmetizate” ca zici ca acum au fost construite, pastrand tenta autenticului de la acele vremuri de demult. Pentru romantici sunt cateva alei mai „dosnice” care pot transforma o banala plimbare intr-un deliciu pentru indragostiti... Si aici sus, la cetate, sunt posibilitati de a lua o masa bogata sau de a te delecta cu ceva bauturi, dupa preferinte... sau magazine cu diverse suveniruri.

Totul este minunat in Salzburg, pur si simplu... Parca providential si nu la intamplare, s-au „tras” prin imprejurimi, cateva manivele din arhicunoscutul film „Sunetul muzicii” poate si pentru ca orasul „sopteste” usor si lin cuvintele limbii universale, muzica. Si tot aici, in acest oras austriac de exceptie, are loc anual si Festivalul Mozart infiintat in cinstea marelui geniu muzical, inca din sec. al XIX. Dar in aceeasi masura si pentru peisajele de exceptie ale muntilor ce-l inconjoara cu atata generozitate si frumusete...

Pentru suveniruri, Salzburg-ul este de asemenea foarte generos; magazinele sunt intesate cu dulciurile purtand cu mandrie nationala eticheta Mozart; sticle mai mari sau mai mici in forma de vioara cu licori atat de gustoase (am luat si eu lichior de cafea…mama, bun-rau mai este…) ; sau vase, cani cu figura marelui compozitor dar si cu fortareata; de asemenea, se gasesc buchetele aromate cu scortisoara si cuisoare, care reprezinta un cadou traditional. Iarna sunt magazine specializate numai pe ornamente de brad; doamne, cat am putut sa stam la un astfel de magazin, pe straduta aceea ingusta din centrul pietonal, Getreidegasse…si cate globulete si alte ornamente am putut atunci sa vedem…cat de frumoase erau toate, ca n-am stiut ce model sa luam si noi. Abia ne-am hotarat cu chiu cu vai ce sa cumparam…

Dar cel mai adevarat suvenir pe care-l poti lua de aici este gustoasa pralina din ciocolata, care pastreaza reteta originala a cofetarului sef inca de la sfarsitul sec. al XIX-lea. Totul se desfasoara in sunete calde, dulci si aromate in peisajul frumos si de neuitat al Salzburg-ului...

Sper ca am reusit cat de cat sa va conving macar putin pentru o vizita in Salzburg, si asta doar pentru ca si eu, precum multi, multi altii, AmFostAcolo!!!

Cu mult drag, Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 13.04.10 13:16:45

VIZUALIZĂRI: 4252 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Primul obiectiv atat de simbolic din Salzburg - Casa memoriala Mozart

sursy2003
    [13.04.10 13:23:50]

M-am indragostit de acest site....Vot de la mine!

catalinalupu
    [13.04.10 14:13:59]

nimic nu e intamplator... familia von Trapp chiar are legatura cu Salzburg-ul... uite atasat aici dovada... ... eu una iubesc acest oras...

pepsi70ro
    [13.04.10 17:08:46]

7 cu noroc! N-ai furat reteta pralinei de ciocolata???

Tare ar fi fost gustos, macar pentru fetele noastre.

Sanziana
    [13.04.10 17:21:14]

ileana, venind de la Praga vorbeam cu sotul unde vom merge de Craciun si am hotarat un circuit Viena de Craciun cu Salzburg de revelion. Mi-a placut povestirea ta si daca te mai bate un gand te luam de sarbatori cu noi. Cine stie poate o punem de-o gasca si in frunte cu expertul nostru Bogdan facem Craciunul in Austria. Pana atunci votul meu

[13.04.10 19:52:09]

Ce altceva decat Mozart (este adevarat putin prelucrat) puteam sa propun pentru aceste impresii ale Ilenei care nu se dezminte !

Insa putem si schimba!

Nostima umbreluta rosie!

georgiana
    [13.04.10 20:11:49]

Pozele sunt excelente, ca de citit... o facusem mai de dimineata!

Fetita ta ar trebui sa fie tare fericita, ca a pasit pe-acolo pe unde multi colegi de-ai ei nici nu viseaza!

Melodia este excelenta,ca de obicei cand are acea semnatura!

krondia*
    [13.04.10 20:36:15]

Un vot muzical din toata inima. Frumoase impresii, de poze, ce sa mai zic... Bogdan, ai concurenta.. Glumesc

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [13.04.10 20:53:22]

Web13, azi este ziua ta (dar si a mea) norocoasa, marti, 13. Si ca intotdeauna, fondul muzical ales de tine se "muleaza" perfect pe sufletul meu, ca si pe randurile mele. Iti multumesc. Ma bucur nespus ca place si celorlalti. Asta intregeste tabloul perfect. Mai ales ca prima parte a melodiei prelucrate este Sonata facile, pe care si eu am cantat-o la pian inca din cls.a III-a, dar originalul, normal...

Va multumesc fiecaruia in parte pt. cuvintele voastre de apreciere si voi cauta mereu sa fiu cat mai aproape de voi, cu impresii cat mai pe placul tuturor si mai ales foarte utile.

@sanziana and All, sa stiti ca ar trebui sa ne gandim serios la o vacanta in gasca undeva in Austria, iarna. Mai vorbim si cu maestrul Bogdan, ca el este maestrul de ceremonii pe Austria...Ei, ce ziceti???

nicolettab*
    [19.04.10 20:39:54]

Sunt noua pe acest site, dar pot spune ca deja m-am indragostit de el si de tot ce am citit pana acum.

Numai reviewuri de la superlativ in sus. Numai oameni talentati in ale scrisului. Felicitari. Un alt review scris excelent. Un vot mare de la mine.

crisbl123*
    [04.03.12 23:05:55]

Ileana, felicitari pentru toate review-urile scrise de tine. Este o placere sa citesti acesta "carte de calatorii" insotita de poze excelente.

Intr-adevar esti experta in calatorii.

Poti sa-mi spui te rog ce tari ai vizitat?

catalinalupu, crisbl123*, domidoc, georgiana, ileanaxperta*, krondia*, nicolettab*, sursy2003
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Salzburg [orașul]: