ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2017

Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

la PMM* = 293 USD

De evitat Sirenis Punta Cana

Nu vroiam sa scriu mult dar prefer sa o fac ca pe viitor cine doreste sa ajunga acolo sa evite ce am descoperit pe parcursul a ce trebuia sa fie luna noastra de miere.

incep prin a spune ca plecarea noastra din Aerop Otopeni a fost jalnica cu Wizz, intarziere la avion, haos la bagaje si la check-in,

am ajuns in Madrid unde aveam escala dar noi am optat sa stam o noapte si acolo si am ales hotelul Don Luis de 3 stele, o alegere buna, se merita cei 50 euro pe noapte, camera spatioasa, foarte curata, am luat cina seara la o terasa langa hotel, mancare foarte buna si oamenii prietenosi.

A doua zi am luat un taxi pana la aerop din Madrid, nu am facut decat max 10 min, taxiurile foarte ok, curate, soferii amabili nu jegurile de la noi;

am ajuns in aeroport la Terminalul 1 ne-am descurcat imediat desi credeam ca ne ratacim fiind un aeroport foarte mare; ne-am ales locurile de langa geam fiindca am fost intrebati la check-in,

avionul dezastru, de evitat sa plecati in caraibe cu escala la Madrid, compania este Wamos iar avioanele desi am nimerit un 747 am crezut ca ne prabusim din primele 5 min de la decolare, ceea ce trebuia sa fie un zbor de 7h 45min a ajuns sa dureze 11h 20 min, o problema cu motorul inainte de decolare si apoi cand s-a rezolvat abia a decolat si simteam cu avionul abia trage la cele 4 motoare;

in fine am ajuns la aerop din punta cana, o coada la vize de o luai razna fiindca am avut intarzierea ne-am intersectat cu inca 3 aeronave si am fost in total vreo 1000 oameni care asteptau la viza, a durat cam 2h pana am obtinut viza de 10 usd,

apoi am plecat cu un microbuz spre Sirenis Hotel, dupa 1h de mers am ajuns in fata hotelului, nu ne astepta nimeni, ne-am dus la receptie si am luat o camera,

desi aveam rezervare la Tropical suites ne-au trimis la Cocotal Beach fiindca toata partea premium era in renovare, deja bani in plus dati degeaba,

ne-au cazat la camera F206, prima impresie cand am intrat in camera, tv pornit, cineva facuse dus, folosise prosop si toaleta, ne-am dus sa schimbam camera si ne-au spus ca nu se poate fiind ora 22 ca a doua zi la ora 13 ne schimba dar sa fim la receptie,

nu am dormit prea linistit in acea noapte in camera, a doua zi am fost sa schimbam camera, ne-au dat C01, frumoasa, curata dar toaleta se infunda zilnic, mereu ma duceam la receptie sa vina cineva sa o desfunde si nu eram singurul, ne scriau pe o foaie pe toti cu probleme, am vazut foaia cand a plecat omul de la receptie de curiozitate am numarat vreo 40 camere toate cu probleme baie si asternuturi murdare.

camerele care au fost date la premium suites desi nu erau multe toti vroiau sa plece nu mai suportau mizeria de pe plaja, din camera, zgomotul de la muncitori.

in fine acum sa trecem si la partea frumoasa, hotelul are o curte foarte frumoasa, mare, cu piscina, baruri, plaja la noi astia amarati o curatau in fiecare dimineata iar la cei premium o lasau murdara,

de recomandat sa mergeti in excursii la insula Saona, juanilo vip si dolphin explorer,

nu luati pe insula catalina, o mizerie, haos, nu au organizare buna era sa ne rasturnam cu barca in valurile mari care incepusera;

de evitat inchirierea unei masini, stau hotii cu ochii pe turisti geana la iesirea din resort,

daca vrei sa te plimbi pe plaja dai cu subsemnatul dupa ce se termina cei 400m de plaja de la hotel, stau hotii dupa pomi te asteapta sa te indepartezi de hotel sa te jefuiasca;

ma asteptam ca la masa sa aiba si ei o varietate de fructe de mare, ceva specific lor dar nimic, in afara de 2 calamari amarati o data la 3 seri nimic,

fructele in schimb le recomand, foarte proaspete si bune,

in schimb toata lumea cere tips, la un moment dat te dispera, daca iti pune un pahar cu apa vrea tips;

la capitolul caldura e jale, cum e ziua asa e si noaptea, foarte cald, apa oceanului fiarta, merge de balaceala la orice ora,

ne-a cam dat peste cap fusul orar fiindca sunt cu 7h in urma fata de Romania dar s-a meritat,

nu zic ca nu mi-a placut in punta cana dar a mers o data;

niste localnici care vindeau seveniruri in cadrul hotelului de 2 ori pe saptamana ne-au spus care sunt cele mai bune hoteluri din punta cana Bahia Principe, Breathless Punta Cana, also del mar are o plaja superba vi-l recomand, am ajuns pe acolo si nu-mi mai venea sa plec, o sa vedeti poze si mi-au mai spus cateva dar nu au fost mai mult de 7 hoteluri

deja m-am intins foarte mult cu povestea, eu singurul hotel pe care vi-l recomand in toata punta cana este Also del mar, nu am vazut camerele dar plaja si apa sunt superbe, se merita un compromis

Trimis de brunet22 in 14.08.17 00:01:50
Validat / Publicat: 14.08.17 08:23:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 3200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (brunet22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 dolphin explorer
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 293.33 USD pe cameră

[14.08.17 08:23:16]

@brunet22: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

@brunet22, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Pucca
    [28.08.17 12:53:24]

Ce vad eu din fotografii se contrazice cu ceea ce ai scris in review.

Problema cu zborul nu cred ca tine neaparat de locatia in sine. Asa s-a intamplat.

De asemenea nu am inteles fraza cu "nu ne astepta nimeni, ne-am dus la receptie si am luat o camera", spune-mi te rog, in ce vacanta ai fost si te-a asteptat cineva personal? putin cam exagerat.

brunet22AUTOR REVIEW
    [28.08.17 13:13:20]

@Pucca: tot in pubta cana daca te cazezi la breathless sau bahia principe nu conteaza ce pachet ai te intampina de cand cobori din microbuz cineva cu ceva specific locatiei si altcineva iti cara bagajele, la sirenis desi era cineva acolo care se ocupa special de bagaje se uita la tine cum te chinuiai cu ele, iar la receptie era gol, te uitai dupa personal fiindca majoritatea din staff de acolo degeaba ii intrebai ca nu prea iti raspundeau, te ignorau... Referitor la punta cana locatia e superba eu m-am referit la hotel ca nu se merita sa irosesti banii, vezi poze din camere pe tripadvisor

brunet22, giuliani, Pucca
    Alte impresii din această RUBRICĂSirenis Punta Cana Resort Casino & Aquagames: