ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 5

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Corte Regina Isabella, Lecce

Din Matera am plecat spre Lecce, cu oprire la Fasanolandia, despre care nu mai scriu pentru ca exista un review complet si recent, spun doar ca merita sa petreceti o jumatate de zi sau mai mult acolo, mai ales daca aveti copii.

Apoi am parasit regiunea Basilicata trecand in Puglia, regiune in care aveam sa ne petrecem restul vacantei. Initial am avut in vedere mai multe orase pentru continuarea vacantei noastre, printre care Monopoli si Otranto dar a castigat Lecce pentru ca ne-am dorit o destinatie in care sa fim aproape de plajele din sud dar totusi intr-un oras animat, unde sa putem petrece cateva seri la plimbare. Si nu puteam gasi ceva mai potrivit decat Florenta Sudului, un oras cu o istorie ce depaseste doua milenii, multicultural, renumit prin arhitectura sa baroca dar si prin bucataria specifica.

Dupa cum am spus in fiecare din cele 3 cazari ale noastre am incercat sa rezervam ceva specific zonei. Asa ca in Lecce am ales un micut apartament amenajat intr-o veche cladire istorica, situata la numai 100m de Piazza del Duomo si cu vedere la Covento dei Teatini.

Tot centru istoric din Lecce este zona cu trafic limitat, si in mare parte pietonal, asa ca la sugestia prorpietarului am lasat masina intr-o parcare situata la 200m de apartament, pe Via Adua (unde am platit 8 eur pe zi daca mi amintesc bine) iar el ne-a adus cu masina lui pana la poarta casei, facand slalom pe stradutele inguste cu sensuri unice, ocolind cu indemanare turistii si localnicii si mesele de terasa ale restaurantelor. A fost o calatorie scurta dar intensa care le-a placut copiilor. Apoi ne-a condus in casa ajutandu-ne si cu bagajele si ne-a explicat cum e cu cheile si cu diversele facilitati ale apartamentului.

Apartamentul era micut dar foarte frumos amenajat, o camera de zi cu canapea mare, extensibila intr-un colt, un loc de luat masa si cateva etajere, o micuta bucatarie incadrata intr-o nisa, apoi pe o scara se ajungea la nivelul superior, o supanta amenajata pentru ca tavanele inalte si boltite o permiteau. Acolo se afla un pat dublu cu noptiere, era un spatiu foarte intim si placut, de unde puteai privi in jos camera de zi. Desi ar fi trebuit sa stam noi acolo copiii au pus stapanire pe el exilandu-ne pe noi pe canapea.

Apartamentul mai avea si o baie destul de maricica, nou renovata si amenajata impecabil, unde am gasit prosoape si toate cele necesare.

Dar supriza a fost ca urcand si mai sus aveai acces la o terasa situata pe acoperis de unde puteai admira cladirile din jur, toate construite din acea faimoasa piatra de Lecce. Terasa era un spatiu de relaxare avand la dispozitie o masa cu scaune si sezlonguri, dar avea si un rol functional, acolo aflandu-se o masina de spalat si o incapere ce putea fi folosita ca uscatorie (lucruri utile in cazul unui sejur mai lung).

Fiind impresionati de amenajarea apartamentului am cerut detalii proprietarului care ne-a explicat ca a proiectat si a facut amenajarea el insusi, ceea ce dovedeste implicarea si bunul lui gust.

Ne-a placut mult sejurul nostru la Lecce, apartamentul era ca un cuibusor confortabil, orasul este plin de locuri de descoperit, am ratacit pe stradute, copii au alergat prin piete, am gustat pizza si bruschetele sudice, diferite de cele din nord si am ramas iremediabil indragostita de pasticiotto leccese, un fel de briosa umpluta cu crema de lamaie sau migdale, un desert care ti se topea in gura intr-o explozie de gust si savoare, excelent la micul dejun acompaniind un espresso dar si peste zi, ca o mica gustare. Apropo de cafea, in apartament exista si un mic expressor cu pastile, cu care puteam prepara niste espresso uri micute dar cu un gust deosebit de intens si placut.

Din Lecce planuiam sa vizitam mai multe plaje din jur dar ploaia ne-a impiedicat sa vedem tot ce aveam pe lista.

Am petrecut totusi o dimineata la superba plaja Torre del Orso si am vizitat frumosul orasel Otranto, restul timpului am profitat de frumusetea orasului Lecce.

Trimis de IoanaV in 13.08.17 11:29:08
    Validat / Publicat: 13.08.17 13:20:17
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1349 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IoanaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P15 Piazza del Duomo
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 70.00 EUR pe cameră

[13.08.17 13:18:36]

Mutat în rubrica "Studio Corte Regina Isabella, LECCE" (nou-creată pe sait)

Ceva fotografii de pe acolo, nu sunt? :-)

IoanaVAUTOR REVIEW
    [13.08.17 13:30:24]

@webmasterX: Pun si fotografii, imediat ce reusesc sa le recuperez din arhiva.

IoanaVAUTOR REVIEW
    [13.08.17 15:14:23]

@webmasterX: Am pus fotografiile dar am impresia ca linkurile de la inceputul articolului nu functioneaza.

[13.08.17 16:38:26]

@IoanaV: Mulțumiri pentru fotografiile încărcate.

Am rezolvat problema linkurilor de la începutul review-ului.

[14.08.17 15:15:25]

IoanaV