ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2017
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 11.07.16
JUN-2017

Crikvenica a doua oara si as tot reveni cu drag

Pentru ca la prima vizita ne-a impresionat, Crikvenica a fost alegerea nostra si a doua oara. De data aceasta am alocat doar 4 zile acestei destinatii pentru a putea descoperi si alte zone Croatiei.

Daca prima oara cea mai mare parte a timpului am alocat-o plajelor din zona hotelui Kastel dar si acelor din estul statiuniunii la limita cu Selce, a doua oara ne-am cazat la extrema vestica in zona hotelului Omorika.

Zona vestica a revierei Crikvenica la limita cu Dramalj este bogata in vegetatie indeosebi paduri de pini. Sunt parcuri, spatii de relaxare la umbra, un adrenalina park, terenuri de sport, restaurante si magazine diverse.

Plaja din fata hotelului Omorika este foarte ingrijita, formata din pietricele dar are in plus pietre albe, mici, decorative inclusiv in mare aproape de mal, cu multi pini ideali pentru a va ascunde la umbra, sezlonguri si umbrelute contra cost.

In stilul plajelor din Croatia nu este incarcata de magazine, terase, muzica data la maxim etc. Sunt destinate unor persoane ca doresc liniste si relaxare dar acces usor la produsele si serviciile necesare oricarui turist.

Apa marii impecabila, nu am zarit nici o alga, abalaje, frunze etc, inclusiv plaja curatata si intretinuta de turistii care au bunul simt de a nu arunga gunoiul in alte locuri decat cele special amenajate. Dat fiind ca marea este limitata de insula Krk apa este foarte calma, valuri se foarmeaza doar atunci cand trec barci sau ambarcatiuni mai mari.

Zona animata a statiunii este centrul unde se gasesc variate terase, restaurante, magazine de suveniruri etc.

Va recomand sa mergeti in portul Crikvenica situat in centrul statiunii unde veti gasi sirul de tonete ale marinarilor pentru a alege cel putin o excursie pe mare, merita din plin. Oferta este foarte variata incepand de la un tur de 50 minute cu semisubmarinul Peppy (80kuna/persoana), o excursie de 2 ore cu barca in timpul zilei sau la apus de soare (100kuna/persoana), turul insulei Istria, Rab sau Krk in 6-9 ore.

Variante de distractie sunt destule: topoganele gonflabile din mare, zbor cu balonul desupra marii, inchiriere de biciclete, hidrobiciclete, barci, taxi boat pentru a vizita o insula, ski jet etc. Chiar daca statiunea este una linistita exista si variante pentru o vacanta activa.

Intr-una din zile am optat pentru o excursie de 4 ore cu barca pana in oraselul Vrbnika de pe insula Krk, atat drumul cat si orasul vizitat au fost o incantare. Despre asta un articol separat.

Pentru a ilustra de ce ma atrag statiunile din Croatia trebuie sa stiti ca turistii sunt preponderent germani, austrieci, italieni, slovaci, croati, sarbi (multe famiilii tinere, cupluri, seniori) si intr-o mica masuri cei din tarile balcanice. Gradul lor de civilizatie si educatie face ca:

-statiunea, plajele, marea sa fie curate fara urme de gunoaie si mizerie

-atmosfera pe plaja una calma, relaxanta: stat la plaja fara citit/sunat/dat de telefoane, fara tipete, jocuri prostesti in apa, fara sa le pese de gadgeturi, haine sau ce bere bea vecinul de plaja etc,

-respectul intre oameni chiar daca nu vorbesc aceeasi limba este un adevarat model de urmat

-lipsa muzicii date la maxim, a vanzatorilor ambulanti, a magazinelor incarcate de nimicuri toate acestea completeaza tabloul civilizat. Pentru mine asta insemna turism de calitate.

Un plus sunt drumurile impecabile, spectaculoasele tuneluri sapate in munti (autostradata Budapesta-Rijeka), servicii hoteliere si din restaurante care chiar ofera ceea ce promit poate si mai mult.

Ce recomand este traseul Love path despre care puteti afla mai multe de la punctul de informare aflat in centrul statiunii. Din pacate noi nu am reusit sa il parcurgem ramane pe data viitoare.

Daca cititi undeva de Crikvenica si va tenteaza sa o vizitati o recomand cu drag pentru motivele descrise mai sus totul depinde ce tip de statiune preferati.

Vacanta placuta!

Trimis de simplegirl in 11.08.17 09:27:25
Validat / Publicat: 11.08.17 11:25:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CROAȚIA.

VIZUALIZĂRI: 6377 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simplegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Portul din Crikvenica

[11.08.17 11:09:42]

Daca prima oara cea mai mare parte a timpului am alocat-o plajelor din zona hotelui Kastel [... ] a doua oara ne-am cazat la extrema vestica in zona hotelului Omorika.

-Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou, separat, despre hoteluri.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[11.08.17 16:04:19]

Yersinia Pestis
[25.09.17 16:11:48]

Am fost, doi ani consecutiv, la Porec în Istria.

Dincolo de orice țin minte gălăgia din piața de pește, dimineața, la prima oră, când pescarii-și vindeau marfa care, cu câteva zeci de minute în urmă era în apele Adriaticii.

Și, ca și tine, m-aș întoarce oricând!

simplegirl, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Crikvenica: