ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2010
DIN: brasov
ÎNSCRIS: 30.07.09
2 AD. + 1 COPII

Junii Brasovului

In prima duminica de dupa Paste, duminica Tomii pe 11 aprilie incepand cu ora 10. 00 a avut loc Sarbatoarea Junilor, aceasta reprezinta o sarbatoare traditionala desfasurata an de an in Brasov. An de an la aceasta parada Junii sunt intampinati de Brasoveni cu urale si aplauze.

La ora 9. 00 junii calare au coborat in cetate, au trecut pe la vataf, si armasi, dupa care s-au indreaptat spre Piata Unirii, unde preotul paroh le-a sfintit steagurile printr-o scurta slujba, s-a cantat Christos a Inviat si s-a inconjoara statuia eroului necunoscut.

Apoi a urmat defilarea prin centrul vechi al Brasovului – Muresenilor – Primarie – Prefectura – Piata Sfatului si s-a terminat la Pietrele lui Solomon.

Parada Junilor a fost deschis mai intai de fanfara, apoi Junii Tineri, Junii Batrani, Curcani, Dorobanti, Brasovecheni, Rosiori si Albiori. Fiecare grup avea in frunte vataful, urmat de stegar si striga brasovenilor "Hristos a inviat! ".

Pe tot parcursul defilarii puhoiul de brasoveni a insotit junii pana la Pietrele lui Solomon.

La Pietrele lui Solomon a avut loc distractia traditionala in natura cu hora Junilor si aruncarea buzduganului, cu cantece si dansuri si bineinteles gratare.

Odata cu defilarea junilor a avut loc si Targul Mestesugarilor de la Parcul Central si Targul de alimente „Slow Food” cu mancaruri traditionale romanesti (carnati, cartabos, drob de mile, pastrame, prajituri de casa, …) în Piaţa Sfatului.

Trimis de ghecamelia in 13.04.10 08:26:34

VIZUALIZĂRI: 2160 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghecamelia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 fanfara ce a deschis parada junilor
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

magdalena [13.04.10 08:30:33] »

Am auzit si eu de duminica Tomii prin Moldova, ma gandeam sa merg, dar era prea frig. Sa inteleg ca peste tot are o importanta aparte?

ghecamelia [13.04.10 09:09:22] »

In alta regiune nu stiu, dar la Brasov e sarbatoare mare, iar eu in ultimii ani nu am ratat nici o parada a Junilor

krondia* [13.04.10 09:24:43] »

In ultimii ani, in weekendul din Duminica Tomii cand Junii coboara in Cetatea Brasovului, aveau loc si zilele orasului. Anul acesta, insa, oficialitatile au amanat aceste festivitati din cauza vremii sau a lipsei banilor, dupa cum spun gurile relesi s-au organizat doar expozitiile cu vanzare ale mestesugarilor veniti din mai multe zone ale tarii.

Mai multe despre Juni puteti citi aici:

brasov.ro/nou/junii.php

In schimb se anuntase evenimentul “Traditii militare ale Brasovului” in Piata Sfatului unde, citez dintr-un ziar local, "cavalerii teutoni din epoca judelui primar Michael Weiss si garnizoana habsburgica din vremea razboaielor napolitane vor face o reconstituire istorica a perioadelor care au marcat traditia militara a Brasovului, insotita de trageri de tun". Anul acesta, pentru prima data, nu am reusit sa ii vad pe Juni si nu stiu daca acest eveniment militar a avut loc.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Maria Smeu [13.04.10 09:28:03] »

Ce obiceiuri frumoase avem. Este minunat ca ele se pastreaza de atat timp si este bine ca cineva s-a gandit sa le aduca in atentia noastra. Multumim ghecamelia.

webmaster [13.07.13 22:39:58] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, evenimente brașovene" (nou-creată, între timp, pe sait)

ghecamelia, krondia*, magdalena, Maria Smeu
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente în Brașov: