ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2010
ÎNSCRIS: 08.09.08
APR-2010

Tzarevetz – spectacol de sunet şi lumini

Tzarevetz – spectacol de sunet şi lumini

Am hotarat sa petrecem un weekend in Bulgaria. Am plecat pe la 10 din Bucuresti cu destinatia Veliko Tarnovo. Scopul principal era de a vedea minunatul spectacol de lumini si sunet de la Tzarevetz.

Dupa o binemeritata plimbare prin centrul orasului, o fuga la Arbanasi unde am si mancat (citeste impresiile de la restaurantul Cheshmata), seara la ora 8 eram in fata portilor cetatii de pe dealul Tsarevets pentru a vedea spectacolul de lumini.

Am fost foarte incantata ca am putut sa fiu martora la un eveniment atat de grandios. Am vrut sa filmez toata aceasta frumusete, dar important e sa fii acolo, sa auzi si sa vezi, altfel nu prea are farmec. La ora 20 si 15 minute, totul s-a scufundat in bezna, luminile orasului s-au inchis, circulatia a fost oprita iar clopotele din varful dealului Tzarevetz au inceput sa bata si spectacolul a inceput…Nu pot descrie in cuvinte ceea ce a urmat…muzica era divina, iar cetatea a fost scaldata in lumini galbene, apoi rosii, verzi, nenumarate fleshuri si lasere care zugraveau istoria zbuciumata a acestei naţii.

Spectacolul a durat 15 minute si am plecat de acolo cu un sentiment de mahnire că noi nu suntem în stare să creeam asa ceva, că noi avem minunăţii mult mai frumoase dar nu ştim să le punem in valoare. Noi nu ştim decît să distrugem şi să vindem. A se vedea cetatea Sarmisegetusa şi multe altele.

A doua zi, cînd am plecat din Veliko Tarnovo, pe drumul E85, după aproximativ 10 km am observat un indicator ce ne indruma la stanga spre Manastirea Preobrajenski – Schimbarea la Faţă. Am mers pe un drum asfaltat, foarte ingust printr-o padure si dupa un km. am ajuns. Drumul prin padure a fost superb, pentru ca am admirat frumusetea florilor de primavara.

Intrarea in manastire s-a facut printr-o poarta ce avea o inscriptie pe care o puteti vedea in fotografiile atasate. Autoturismele se puteau parca fara probleme in fata manastirii. Intrarea se plateste 2 leva.

Ceea ce incanta cel mai mult la aceasta manastire e o pictura a lui Zahari Zograf- Roata Vietii. Aceasta pictura infatiseaza stadiile trecerii omului prin viata, de la copilarie fara griji, inavutire si apoi cadere pana ce moartea il secera si-l duce in iad. Aceste perioade ale vietii corespund la randul lor celor patru anotimpuri.

Trimis de kmy in 12.04.10 23:32:56

VIZUALIZĂRI: 8394 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 CETATEA DE PE TSAREVETZ SCALDATA IN LUMINI
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2050 PMA (din 6 voturi)

magdalena [12.04.10 23:35:18] »

Cand are loc acest spectacol? E vreo zi anume? Unde v-ati cazat?

kmy [13.04.10 00:07:29] »

magdalena,

nu stiu daca acest spectacol are loc tot timpul la aceasta ora. Era un mare grup care astepta acest spectacol si eu cred ca am avut o mare sansa sa particip la el. Crede-ma ca atunci cand a inceput muzica mi s-a făcut pielea ca de găină, şi nu era din cauza frigului.

De cazat am mers la ARBANASI.

Voi scrie si despre hotelul unde am stat - SEVASTOCRATOR -50 euro un superb apartament cu vedere la Cetatea Veliko Tarnovo.

Oricît aţi cauta pe internet nu găsiţi fotografii din interiorul Patriarhiei de pe dealul Tsarevet.

kmy [13.04.10 00:15:48] »

accesează pagina urmatoare pentru a vedea o parte din aceasta minunata priveliste: click aici

webmaster13 [13.04.10 00:30:47] »

kmy si aici dupa atasarea acestei melodii stii ce ai de facut!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [13.04.10 08:09:26] »

Frumos spectacolul de lumini , cred ca e in fiecare sambata seara din cate stiu din aprilie pana in octombrie. Frumos si nou hotelul unde ai stat , dar ai mers cam mult sa-l cauti nu-i asa?

kmy [13.04.10 09:19:59] »

ionescunic, nu am mers mult sa caut hotelul. Am mers sa vad satul de piatra Arbanasi, si cum pe internet toate hotelurile bune din Veliko Tarnoco erau pline, pur si simplu ne-a placut unde era amplasat acest hotel, avea o priveliste minunata asupra orasului, si o terasa in aer liber, parcare subterana, am zis ca trebuie sa stam acolo.

webmaster13: melodia atasata e foarte frumoasa, dar te rog incerca sa gasesti fondul sonor de la spectacolul de lumini si sunet de la Veliko Tarnovo... e bestial!

biancuta [13.04.10 09:28:19] »

Frumos review si interesant. Ai votul meu.

mirelab [13.04.10 09:56:11] »

Hmmm, nu sunt sigura la ce anume te referi...?!?

Intr-adevar, biserica cetatii a fost restaurata, chiar si repictata prin '80 (daca imi aduc bine aminte), dar nu isi pastreaza nicidecum caracteristicile unei biseici, de exemplu altarul nu mai exista si nici slujbe nu o sa surprindem aici (de aici nedumerirea "bolduita" mai sus). Iar picturile...depinde de gust...eu una am fost mai mult decat dezamagita...fara sa vreau am facut comparatie cu picturile oricarei biserici de la noi si sunt departe...dar poate nu inteleg arta moderna adusa pe peretii unei "biserici".

Dar asa cum bine spui...stiu sa sa faca o atractie turistica din asta, iar dealul cetatii este un frumos parc plin de ruine destul de bine intretinute.

Este o parere personala si trebuie judecata ca atare!

Vacante minunate!

kmy [13.04.10 10:18:20] »

mirelab,

eu cand am intrat in biserica, am avut un şoc. Am avut impresia că acele figuri pictate ţipau la mine!

Dar te rog observă diferenţa dintre figurile tuturor in contrast cu figura Fecioarei Maria. Are trasaturi rotunjite, pe cînd celelalte sunt colţuroase.

Orice ai zice aceasta Biserică, sau cum s-o numi ea, este unică. Nu am mai văzut pînă acum aşa ceva. Cînd am intrat acolo era un grup de femei, venite şi ele in vizită, care au inceput să cînte, şi am fost incîntată de acustica acelui loc.

De remarcat este faptul că dacă nu plăteai taxa de fotografiere, stătea cu ochii pe tine ca pe infractorul nr.1.

O doamnă din acel grup a ,,furat" o fotografie şi a fost obligată să o ştearga din aparat pentru că nu a plătit taxă.

kmy [13.04.10 13:45:47] »

dau 1000 pm pentru atasament (ilustratia video-muzicala a review-ului, vezi sus, imediat sut titlu -- nota webmaster).

Multumesc mult de tot!!!

Dragoș_MD [13.04.10 14:06:24] »

aoleu! WM, debifeaza-ți iute opțiunea de a putea primi p.m.-uri!!! (oare chiar se pot primi 1000 de mesaje?!)

tzigy14* [18.04.11 19:34:39] »

cati kilometrii sunt din Bucuresti pana in Veliko Tarnovo

Dragoș_MD [18.04.11 19:37:41] »
webmasterX [11.06.21 09:24:35] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Cetatea Tsarevets & Catedrala Înălțării» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Veliko Tarnovo și împrejurimile]

biancuta, domidoc, ionescunic, kmy, magdalena, tzigy14*