ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2017
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 13.08.13
AUG-2017

Fabulos

Dragi prieteni, am petrecut o saptamana de vis la Hotel Atrion din Chania. Hotelul este cotat 3 stele dar merita din plin 4 stele pentru serviciile oferite. Asteptarile noastre au fost depasite si sunt foarte entuziasmata de acest loc. Scuze pentru recenzia lunga, dar, va rog, aveti rabdare si cititi!

La receptie doua doamne foarte dragute ne-au intampinat cu zambetul pe buze, facandu-ne sa ne simtim bine veniti. Dinspre receptie se deschide un living racoros cu canapele si fotolii confortabile. Cazarea s-a facut la ora 13.30, noi sosind la 11.30, dar am lasat bagajele la camera de bagaje si am plecat la plaja despre care voi scrie mai jos.

Hotelul are o arhitectura deosebita, tipic greceasca, costruit pe nivele si trepte de inaltime. Sunt de fapt mai multe cladiri cu parter + 1 sau parter+2 dispuse pe o suprafata vasta care nu se observa din strada. Usile camerelor sunt dispuse spre exterior, intregul resort seamana cu un oras antic grec. Cladirile arata impecabil, fiind foarte bine intretinute.

Obositi, abia am asteptat sa intram in camera... minunata fara exagerare.

Spatioasa, frumoasa, decorata ideal. O mare surpriza a fost faptul ca, desi rezervasem camera dubla, am primit camera tripla, ceea ce ne-a incantat. Aranjamentul camerei, foarte modern, balconul de-a dreptul urias cu masuta si 3 scaune. In camera am avut AC inclus, foarte util in cladura de acolo, frigider mascat de o comoda. In comoda de lemn am gasit pahare si un fierbator, pe care insa nu l-am folosit. In sifonier, umerase, paturi groase (ha, ha) si un seif.

Cuartenia... desavarsita!!

La 10 minute dupa ce am intrat in camera si am rasuflat usurati, cineva bate la usa. Era o doamna de la hotel care ne-a oferit din partea casei un platou cu fructe, 2 sticle mici de vin si o sticla de apa rece! Am fost uimiti de aceasta dovada de ospitalitate!

Baia, minunata, spatioasa, un dus urias, oglinda mare, sapunuri de hotel si geluri de dus. De altfel, cand gelurile de dus s-au terminat, imediat am primit altele. Mai rar asta promptitudine. Curatenia se facea zilnic, si lenjeria schimbata la 2 zile. Fara repros!!

Aleea catre piscina este umbrita de palmieri mari. Piscina mare, piscina mica pentru copii, inutil sa va spun ca erau perfecte! La bar se puteau servi bauturi si racoritoare. Zona, foarte, foarte curata!

Restaurantul... in primul rand, amabilitatea chelnerilor si responsabilului de acolo ne-a lasat fara cuvinte. Toti zambeau, amabili cu fiecare turist. Mancarea, mai buna decat la oricare alt hotel de 4 stele la care am fost. Extrem de gustoasa, feluri traditionale si nu numai. Souvlaki, peste, mancaruri cu miel, porc, vita, pui. Inclusiv sarmale, preparatele cu legume absolut delicioase si renumitul tzatiki ! Salatele... un vis. Nu am mancat niciodata atat de mult ca aici! Totul proaspat... prajituri de casa, nimic artificial, adica congelat si incalzit, inghetata si fructe. Bucatarul care pregatea mancarurile, un tip la 1,90 si 200 kg, vorbea amabil cu toti si explica ce contine fiecare fel sau salata. Si iti multumea daca puneai in farfurie " chef's salad". Micul dejun era foarte bun si satios, sucuri, cafele. Nimeni nu se inghesuia, era mancare din belsug, turistii civilizati, atmosfera calma si relaxanta.

Desigur, se stie, la cina trebuie sa-ti cumperi apa sau bauturi, ele nefiind incluse. O sticla de apa la 1,5l, 1 euro!

Se putea lua masa in interior dar cel mai bine era pe terasa exterioara. Aer curat si muzica la volum mic! Of... ce amintiri!

Langa restaurant exista un spatiu verde, vast cu gazon bine intretinut si un loc de joaca pentru copii !

Hotelul se afla undeva la mijlocul statiunii, langa el fiind numeroase taverne unde luam pranzul, multe magazine, tot ce aveati nevoie se afla la cativa pasi. In mijlocul actiunii!!

Plaja se afla peste drum de hotel. Exista bucati de plaja concesionate de cate un restaurant, plaja primind numele restaurantului respectiv (sau hotel, dupa caz). La cativa pasi de hotel, traversezi o strada si sunt 2 plaje, Gorgona si Nireas. Ajungeti in 2 minute. Noi am preferat Nireas pentru ca nisipul era mai ingrijit si erau umbrelute de stuf mai umbroase. Doua sezlonguri, 6 euro! Nu puteai sta fara crema solara sau umbra pentru ca soarele te ardea din prima clipa.

Plaja din Agia Marina si peisajul erau ca in revista. Ireal de frumoase, apa transparenta si calda. Nu erau scoici, intrarea in apa se facea lin, doar cu o mica zona de pietricele fine si mici.

Un baiat de la restaurantul Nireas iti aducea chiar pe plaja bauturi sau ce altceva doreai, de exemplu am luat pt copil o farfurie plina cu cartofi prajiti. (1,80 euro portia).

Uimitor pentru noi, la 9.30 dimineata nu era nimeni pe plaja, doar noi. Nimeni nu ocupa sezlongurile cu prosoape, era loc pentru toata lumea. Turistii veneau de obicei dupa ora 10.00.

Acest hotel a fost cea mai buna alegere pe care o puteam face, nu avem nimic de reprosat sau comentat, totul a fost la superlativ. Sper ca nu am uitat nimic, am incercat sa fiu concisa dar nu am putut, as vorbi o zi intreaga despre acest hotel!!!

Pretul sejurului a fost achitat in februarie in timpul unui eveniment turistic din tara, unde am si primit o reducere consistenta.

Va recomand Atrion din toata inima, nu veti regreta!

Trimis de laura mihaela in 10.08.17 08:44:41
Validat / Publicat: 10.08.17 09:41:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3949 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laura mihaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Plaja Nireas la 9.30 dimineata!

[10.08.17 09:26:21]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Atrion Resort Hotel & Apts [Agia Marina], CHANIA" (nou-creată pe sait)

laura mihaelaAUTOR REVIEW
    [10.08.17 09:52:23]

@webmasterX: Pare Ok! In fata hotelului este intr-adevar Lottos Restaurant, pe stanga Euro Market, hotelul Seagull si Silk Oil!

flaviana77
    [10.08.17 10:26:54]

cred ca a fost foarte frumos acolo.

mi-au placut pozele si articolul.

si eu imi doresc sa ajung in Creta candva.

sunflower
    [10.08.17 11:40:21]

Foarte frumos și prețul este bun ținând cont că ați avut și zborul inclus și demipensiune. Să va fie de bine sejurul! Călătorii de vis!

[10.08.17 12:48:43]

laura mihaelaAUTOR REVIEW
    [13.08.17 21:58:04]

@sunflower: Da, Sunflower, pretul a fost grozav! Din curiozitate am citit destul de multe din recenziile romanilor care s-au dus pe litoralul romanesc la 4 stele si mai ales all inclusive si dezamagirile lor! Pretul pe care l-am platit a fost foarte bun pentru conditiile excelente pe care le-am avut... atentie, la un hotel de 3 stele!

catacamy
    [17.01.19 23:01:38]

@laura mihaela: buna Mihaela imi poti spune cu ce agentie ai plecat in sejur, am vrea sa ajungem si noi la acest hotel. Multumesc

catacamy, flaviana77, laura mihaela, sunflower
    Alte impresii din această RUBRICĂAtrion Resort Hotel & Apts [Agia Marina]: