ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2010
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 12.04.10
JUN-2009

Destul de bine

Am ales hotelul mai mult datorita pretului. Pentru ca nu auzisem absolut nimic despre el. A fost o saptamana de self catering, intr-o camera draguta si curata, cu vedere la piscina si chicineta care m-a ajutat la gatit, fiind suficient de dotata.

Cele 3 stele sunt bine-meritate pentru serviciile de cazare. Nu stiu mancarea la hotel cum a fost pentru ca nu am incercat deloc. Preferam terasele de pe malul marii.

Statiunea e destul de inghesuita. Nici hotelul nu prea a avut curte. Decat cateva trotuare, piscina, terasa, iar pentru parcare era chiar nasol daca mergeai undeva si ti se ocupa unul din cele 3 locuri de parcare disponibile ale hotelului.

Daca ar fi sa aleg, nu cred ca as mai alege si a doua oara acest hotel. Sunt multe altele, de aceeasi categorie, mult mai dragute.

-----------completari ulterioare aduse review-ului----------

Cazarea: Odata ajunsi in statiune, am trecut de doua ori pe langa panoul care indica spre acest hotel. Ma asteptam sa fie o cladire mare, cu curte, dar in schimb am dat peste un corp in forma de L, cu restaurantul si receptia in aceeasi incapere (oarecum separate), iar terasa si piscina, una langa alta in ceea ce parea a fi curtea interioara. Initial am parcat masina in fata portii si am intrebat la receptie unde putem parca fara probleme. Ni s-au aratat cele 3 locuri de parcare, undeva langa hotel. Din cele 7 zile, vreo 4 nu am avut loc acolo, si nu e de mirare, pentru ca hotelul are camere destule. Dar nu ne-a deranjat pentru ca se practica parcarea pe trotuare in zona. Si nu am avut niciodata probleme.

A fost pentru prima data cand la un check inn nu mi s-a cerut buletinul. Am dat voucher-ul si mi s-a dat cheia de la camera. Puteam fi oricine, ca nu a interesat pe nimeni. Ca sa ajungem la camera, am iesit pe terasa, am trecut pe langa piscina foarte curata si am dat de o usa la capatul cladirii, am urcat niste scari si am ajuns intr-un hol foarte interesant. Era de fapt afara, in sensul ca avea forma unui trunghi in care 2 laturi apartineau hotelului, iar o latura era cladirea de langa. In mijloc, vegetatie luxurianta, palmieri si lumina.

Camera este "clasica". Un pat matrimonial, un birou, 2 noptiere, un fotoliu extensibil, masuta de cafea, terasa cu masa si scaune si uscatorul de rufe, plus o gramada de ghivece cu verdeata si flori, iar holul era maricel, cu dulapul pentru "boarfe" si chicineta utilata cu tot ce trebuie. Dimensiunea camerei nu este foarte mare, dar a fost suficient de mare pentru mine si sotul meu. Un lucru care nu prea ar fi multumit pe multi dintre turisti a fost baia. Extrem de mica, fara cabina de dus, doar cu perdea, dar curata, iar prosoapele se schimbau in fiecare zi, daca le lasam pe jos. La fel si curatenia in camera. Zi de zi, in jurul orelor 11-12 venea aceeasi femeie sa spele pe jos, sa stearga praful, sa schimbe lenjeria, sa ude florile de pe balcon si sa duca gunoiul.

Plaja si marea: Distanta de la hotel e de maxim 100 de metri, drum drept, fara urcusuri si coborasuri. A fost pentru prima data de cand am inceput sa vizitez Grecia, cand am intalnit o plaja ingusta cu multe multe pietricele in locul nisipului fin si foarte aglomerata. Dar si asa, intotdeauna am gasit un loc sa ne punem si noi umbrela si rogojinile. Apa limpede ca cristalul. Inotam mult in larg fara sa obosesc datorita salinitatii ridicate si vedeam fundul marii. Cateodata pestisorii ma mai gadilau si ma temeam sa nu fiu muscata, dar apoi am vazut ca sunt inofensivi si incercam sa-i "mangai" bineinteles fara nici o sansa de reusita. Am cules o gramada de pietricele de toate culorile si unele foarte deosebite, pe care le-am carat acasa cu gandul sa le punem in acvariul nostru.

Statiunea: La prima vedere pare destul de linistita. Facand rezervare de pe un site englezesc, ma asteptam sa gasesc multi englezi, dar nu a fost asa. Erau toate natiile, chiar si romani si chiar ma bucuram cand auzeam grupuri vorbind limba materna. Eram tentata sa intru in vorba.

Cel mai mult ne plimbam seara. Atunci era animatie. Alegeam sa mergem pe malul marii si sa ne intoarcem prin centrul statiunii. Am gasit o gramada de terase frumoase cu mancare pe toate gusturile si magazine cu suveniruri (mai scumpe decat in Corfu unde fusesem inainte sa ajungem aici); plus ca mi-am inoit o parte din garderoba si am cumparat cateva accesorii foarte dragute si la preturi avantajoase.

Trimis de deliutza27 in 12.04.10 23:12:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Paralia

VIZUALIZĂRI: 5977 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deliutza27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 o baie in piscina foarte curata a hotelului Ammon Garden
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[13.04.10 06:23:30]

din documentarea mea, hotelul e situat in Pefkohori, pe bratul Kassandra. Este corect, deliutza27?

[13.04.10 10:24:44]

Da, este corect. M-am uitat inainte sa postez daca aveti statiunea trecuta, dar nu am vazut. Daca am facut o greseala, imi cer scuze. Oboseala poate...

simply_happy
    [04.06.10 08:41:47]

In camera era aer conditionat?

[04.06.10 23:54:04]

Da, era, dar se plateste separat.

De asemenea, lenjeria si prosoapele se schimba in fiecare zi iar camera se curata foarte bine. La capitolul asta, chiar nu am ce sa reprosez.

[24.09.10 11:54:35]

Uitandu-ma pe cele scrise chiar de mine, dupa cateva luni de experienta AFA, a fost pentru prima oara cand mi-am dat seama ca nu sunt multumita de propriul meu review Asa ca am revenit cu cateva completari pe care as ruga webmasterii sa le mute in cadrul review-ului. Multumesc.

[24.09.10 11:58:57]

Done si multumim pentru completari!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [24.09.10 13:15:51]

Acum meriti si un vot, pentru completari. La inceput fiecare am scris cum ne-am priceput, si primul meu review are cateva randuri, asa ca ai facut foarte bine sa aduci detalii noi.

deliutza27, domidoc, simply_happy
    Alte impresii din această RUBRICĂAmmon Garden Hotel: