ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2008
ÎNSCRIS: 24.07.08
JUN-2008

Sub orice critică

ARTICOL ARHIVAT

Cele mai frumoase zile din viata mea...

Noi am plecat cu masina prin Jimbolia - Serbia - Macedonia, la 7 dimineata. Lejer. In portbagaj am pus de toate. Nimeni nu ne-a controlat la nici o vama. La ora 19 eram la Paralia, am avut cazare de tranzit, apoi dimineata urmatoare tot la 7 - nu pt. ca 7 e cifra perfecta, dar asa a iesit - am plecat spre Paradis. Nu e ciudat sa stiti unde e Paradisul? Spre insula Zakynthos, spre Kilini.

Drumul ok, la ora 2 dupa amiaza eram in port. Fery am avut la 17, 15, dar am dat o tura prin Kilini, apoi pe plaja. Nu am rezistat tentatiei de a incerca marea si timpul a zburat.

Am mers fix 75 min. Apoi spre Kalamaky. Am ajuns tot la 7 seara. Drumul la modul general a fost minunat, daca ar trebui sa repet aventura tot cu masina as pleca. Peisaje de visssssssss. Am omis un lucru - e prima oara in Grecia. Credeam ca sunt indragostita de Italia, dar acum nu mai sunt atat de sigura.

Am cumparat biletul de la Colibri, confirmarea pe loc. La Merlis, totul mi-a placut foarte mult, dar nu sunt o persoana super exigenta, sunt un om normal, sau eram pana am plecat in concediu, acum... incerc sa-mi revin... stiti cum e intoarcerea din Paradis...

Ciudat, am plecat la sfarsitul lunii mai si apa era super de baie, timpul numai bun de plaja, insa doar pana la 11, apoi de la 17.

Despre hotel: camerele de la Merlis sunt suficient de mari pt 2 persoane, nu stiu cand au fost renovate, sunt conditii normale, nu lux. Dar foarte curat, menajera vine zilnic, matura, duce gunoiul, foarte des schimba lenjeria si prosoapele; nu se fura, ce mai, e ok. Sunt 4 corpuri in cadrul complexului, asezate in forma de U, iar in mijloc o superba gradina cu palmieri, care e o adevarata binecuvantare dimineata, cand abia te-ai trezit si iesi somnoros pe balcon. Eu am fost in prima tura.

Atmosfera de la Merlis era placuta, stand 2 saptamani am ajuns sa ne cunoastem si sa legam prietenii. Ne respectam orele de liniste, nimeni nu facea galagie atunci. Plaja e aproape, nu era f. aglomerata, dar fiind rezervatie naturala pt ocrotirea testoaselor caretta-caretta nu ai voie sa stai pe plaja chiar langa apa, doar la maxim 4 metri de la mare incolo. Nisipul e fin, e liniste, e ok.

Mancarea: pranzul la Merlis, iar micul dejun la bar la piscina. Eu am mancat peste tot, si am mai gatit si noi. Mancarea si servirea mi-a placut mai mult la albanezul de langa Merlis - rest. Georgia - pret intre 6-8 e portia, destul de mare. In statiune preturile erau putin mai mari la alimente, va recomand Spar sau Eurospar din Zante si Lidl, de genul celor din Ungaria, care se afla cand pleci din Zante spre Laganas, dupa soseaua ce duce la aeroport. Spar-ul e chiar pe str cu portul langa peco. Acolo berea era 0, 30. , sucul ieftin. Aveau si carne proaspata, tot ce doresti.

Pretul la excursii le aevti pe saitul Colibri daca vreti cu ei, daca nu sunt multe firme grecesti care vand excursii. Pretul oscileaza intre 18 si 30 euro pe insula, Kefalonia si Olimpia mai scump, iar Atena era 2 zile. Poze am peste 1000, dar trebuie timp sa le aleg. Nu inteleg de ce altii vor in Zakynthos hoteluri scumpe, cand abia il vezi; pleci dimineata si vii seara, n-ai timp de admirat draperii. Aaaaaaaaa am uitat... mi-a placut in mod special la Merlis ca aveau obloane, iar dimineata nu stiai, fiind intuneric, daca e tarziu. Si era racoare. Tv era TVR International si N24 parca. Frigiderul ok o plita electica ok oalele si tigaia cam mici, dar te descurci. Aer conditionat n-am avut nevoie, dar functiona. Concluzia e ca merita pe deplin banii.

Se fac multe excursii, noi am mers in 5. Cel mai mult mi-a placut croaziera in jurul insulei, in care bucuria a fost imensa cand am intalnit 2 delfini la ei acasa - nu la Constanta - si 2 broscute careta-careta.

Va povestesc cate ceva despre excursii... O sa incep cu prima, in insula vecina Kefalonia. E o ex. mai lunga, se pleaca la 7 dim. cu autocarul din fiecare statiune pana in nord in portul S. Nikolas, de unde autocarul si pasagerii bineinteles treci cu ferry in Kefalonia. Calatoria dureaza circa 90 min pana intr-un port f. mic - Pesada, timp in care am admirat coasta de est a insulei, vestitele Blue Caves si multe alte formatiuni ciudate pe care apa s-a invrednicit sa le cladeasca. Acum am un mare regret... faptul ca ne-am grabit cu rezervarea excursiei. Am omis sa spun ca noi am fost primii turisti la Merlis. Nu aveam de unde sa stim cum va fi cand vine charterul. Adica trebuia sa facem excursia organizata de ghidul nostru, cel de la Colibri, pt. ca astfel am fi avut o informatie mai completa asupra anumitor descrieri. Daca nu stii cat de cat engleza nu ai ce cauta in Zakynthos. In Kefalonia am vizitat biserica Sf. Gherasim - patronul spiritual al insulei, ale carui moaste se afla in biserica, iar sub ele e o pestera chiar in biserica. Apoi vestita pestera Drogarati, apoi lacul MELISANI, care de fapt e in pestera. In costul biletului intra si o plimbare cu barca pe lac. Are o culoare minunata un verde smarald, mai ales ca in unele locuri patrundea lumina naturala. A fost deliciul zilei. Chestiile astea se simt, nu le poti descrie decat daca esti poet... Dupa aceea am trecut prin Sami, locul unde s-a filmat celebrul film Captain Coreli Mandolin, dar n-am oprit. Apoi am oprit pt pranz intr-un port superb. A urmat plaja Mirthos, care e locul 2 in topul celor mai frumoase plaje din lume, top alcatuit pe internet. Se poate ajunge pe plaja si cu masina.

Am inteles ca in insula au case de vacanta o multime de vipuri. Insula nu ar fi prea deschisa pt. sejururi, din motiv ca ar dori sa o pastreze asa. Apoi am vazut capitala - Argostoli - are o alee f. lunga incadrata de palmieri. In rest, case doar cu 1, 2 etaje, motiv fiind probabil cutremurul din '53. Pe la ora 17, 30 cred ne-am pornit inapoi, ajungand pe la 8, 30.

7 zile nu prea sunt de vazut pentru a vedea toate minunatele daruri pe care aceasta insula ni le ofera... Poate ca ar fi bine sa incepeti in primul rand cu turul insulei cu autocarul. De ce??? Pentru initiere. Dupa aceea, daca vad sau aud de vreun loc ce ma intereseaza pot inchiria masina si pot vedea mai pe indelete. Neaparat aceasta excursie cu Colibri. Costa 24 e. Ce vei auzi in ziua aceea povestind in turul insulei de catre ghid, nu gasesti in nici o documentatie. Este o persoana bine instruita, amabila, care am inteles ca e acolo de cativa ani din mai pana in octombrie, deci ceva de genul omul potrivit la locul potrivit. Nota 10 pentru Marius.

Va recomand sa nu ratati plaja cu epava, intaii sa o vedeti de sus, e in traseu la turul insulei, apoi, in alta zi, sa mergeti in croaziera, gasiti la Cavo Grosso, la Kalamaky, cu 18 e. De sus culoarea apei parca e si mai frumoasa. Iar de pe mare e alta senzatie... nu reusesc sa ma exprim... parca ai impresia ca esti pe alta planeta... dar pana ajungi in croaziera la Navagio... in vapor, ... stii ca e dupa Blue Caves, mai la nv, si astepti... astepti... pandesti dupa fiecare stanca... si nimic. Apoi, esti convins ca, dupa cealalta stanca, sigur e golful Navagio, si tot asa am tinut-o cateva minute, cu sufletul la gura, multa emotie, ca la o intalnire mult asteptata. SI DUPA CE INCERCAM SA NU-MI PIERD RABDAREA, atat eu cat si o multime de englezoaice tatuate si incolore, parca ar avea anemie - incet, incet am intrezarit golful mult asteptat. Mai erau deja 2-3 vapoare acolo, era amiaza. Soarele isi facea meseria, marea imbietor de calda. Englezoaicele, in proportie de 90 la suta pe vapor, isi scriau numele pe epava. Si fotografii. Iar eu - ii multumeam lui Dumnezeu. Mai mult nu va mai spun trebuie sa traiesti totul ca sa poti intelege deplin... cuvintele spun prea putin, spun cum era, nu cum te-ai simtit in acel moment. Cred ca si cel mai pragmatic om s-ar simti miscat pasind pe plaja alba de la Navagio. Ce nume frumos. Si toate aceste lucruri s-au intamplat pentru ca am avut noroc, marea a fost linistita si s-a putut intra in golf. In alte zile, altii au incercat si de 2 ori si marea nu le-a ingaduit. Am stat la plaja acolo cam o ora.

Nu uitati de capitala, de mers pe plaja pana in Laganas / apoi de acolo e un podulet si cu 3 E jumate intri pe insula AgiosSostis, ti se da la intrare un talon pe care il dai la bar si primesti in schimb ceva la alegere. Nici nu vrei sa stii ce imagini seducatoare iti incanta privirea catre insula Maratonisi, dar si catre golful LAGANAS...

M-am intins destul de mult, doar ceva despre Zante; noi cum am ajuns cu ferry am putut admira portul din toate unghiurile. Din departare chiar seamana cu Venetia. Are chiar si campanila biserica sf. Dionisios Solomon, care e chiar in port. Are si piata San Marco, undeva in dreapta sus cand stai cu spatele la mare. Tot acolo la 2 km e Bohali, un loc superb de unde se vede atat de frumos tot portul si orasul. Si, bineinteles, un pic mai sus e o fosta cetate venetiana, care poate fi vizitata cu 3, 5 E. Nu o ratati, vezi cum va organizati... Din Kalamaky la Zante sunt vreo 4-5 km si e autobuz, sau taxi. Sa mergeti si la biserica. Apoi pe strada a 3a paralel cu marea sunt cele mai importante magazine, iar in capat dreapta e faimoasa piata San Marco, facuta dupa model venetian. Pe faleza dimineata pana la 8-9 e placere sa te plimbi printre pescarii care isi vand marfa, vezi tot felul de pesti si fructe de mare. Despre harti: daca nu va da ghidul sau de la agentie, veti gasi oriunde gratis si cu insula, cu Zante, cu Kalamaky, Laganas etc

Despre seara greceasca... in acea seara, pe la 6, 30 ne-a luat autocarul din toate statiunile din sud si abia aproape de 8 am ajuns la Kampi. Este o localitate din vest, unde se obisnuieste sa se tina seara greceasca, la o taverna sus pe-o coasta chiar. Drumul, pentru ca si asta face parte din distractie a fost foarte palpitant, din cauza curbelor si a pantelor, era zona cea mai muntoasa a insulei. Tot drumul soferul a pus muzica atent selectionata, expres pentru a ne introduce in atmosfera care urma. Asa... parca era regizata treaba. La Kampi se zice ca poti vedea cel mai frumos apus de soare... din toata insula. Si cred ca nu e minciuna. IMAGINATI-VA in stanga o creasta mare, ca o piramida regulata, in varful careia e o cruce, iar mai jos scrie pe munte chiar cu litere mari THE BEST SUNSET, iar cand se intuneca - se ilumineaza si crucea si ce scrie. Apoi in mijloc e un gard inalt, ca jos e prapastie si... marea. In dreapta e tot munte; vreo 7 coline una peste cealalta, ultima, topindu-se in mare. In spate - e taverna, sunt niste pini mediteranieni superbi. E formatia care canta indracit, sunt romanii nostri care s-au infierbantat, au sange latin, sunt in vacanta, sunt fericiti, chiar si nea Puiu, din Timisoara, care la 83 de ani nu se da batut. E "Zorba Grecul"... si incet-incet soarele coboara incet acolo in dreapta jos, unde ultima colina se contopeste cu marea. Chiar e the best. Lumea fotografiaza, filmeaza, altii vor sa dea telefoane, dar nu e semnal. Iar soarele s-a ascuns in mare. Dupa acest minunat spectacol cu imagini intr-adevar seducatoare, ne intoarcem la masa. In meniu sunt multe feluri de mancare la alegere. Chiar prea multe. Si vin la discretie. Interiorul tavernei e rustic numai machete cu vapoare si multe butoaie. Pline. E frumos. Si apar dansatorii... 2 fete dragute si un baiat, imbracati ca la seara greceasca, care fac atmosfera, invita toata lumea la dans. Nu ne lasam chemati de 2 ori. O multime de englezoaice tinere, neinsotite, s-au infierbantat rau. La un moment dat se sting toate luminile. E timpul dansului in cerc de foc. Fantastic. Ceea ce am scris va puteti imagina, dar nu si muzica. Sa nu va intoarceti din Grecia fara cd cu muzica de "Greek Night". Nu s-au spart farfurii, dar toti eram incinsi rau si suparati cand pe la 12, 30 a trebuit sa plecam. Drumul mi s-a parut mai scurt la intoarcere...

Toata perioada sejurului vremea a fost super. A plouat doar putin intr-o noapte. Am stat 2 saptamani, care au fost cele mai frumoase zile din viata.

Trimis de georgiana in 24.07.08 10:50:14

VIZUALIZĂRI: 7856 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In portul Kilini

babyandra9
[28.07.08 05:21:19]

si noi cred k mergem doua cupluri in 20 august din Timisoara si as avea o rugaminte...dak ne poti da itinerariul exact...sa stiu p unde sa mergem si sa nu ne pierdem..Si mai am o intrebare...este piscina la hotel sau este mai departe...cum a zis angel?Multumesc anticipat si astept raspuns

[29.07.08 06:42:27]

@babyandra: Piscina este chiar langa parcare, deci foarte aproape. Este foarte curata apa, Sper sa-ti placa, dar noi preferam marea. Ma bucur ca ati ales sa mergeti cu masina.

Si noi repetam aventura in 17 septembrie, tot in Zakynthos, dar in Alykanas si tot cu masina.

NOTA WEBMASTER: in continuare, georgiana a descris drumul Timisoara - Zakyntos, cu multe detalii, insa data fiind amploarea textului, l-am copiat intr-un post separat, pe care-l puteti citi aici

[04.10.09 21:52:59]

sters ecoul postat de boreal2007 (dublura - primul exemplar il gasiti aici)

raduu1972
[16.12.09 22:33:56]

super tare aceasta insula

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[16.12.09 23:28:05]

Zakintos a fost prima insula din Grecia in care am stat mai mult de o zi acum 7ani , poate si din cauza asta a ramas un loc special pentru mine , albastrul apei de la Navagio , mirosul puternic de cimbrisor sunt cele mai puternice amintiri din aceasta insula , asa ca voi propune o melodie , nu greceasca , ci ceva mai "eteric " sper sa fiu si in asentimentul georgianei :

[17.12.09 10:02:47]

adaugat ilustratia muzicala propusa de cristian.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[01.02.10 09:44:59]

Georgiana ,te rog vreau si eu ceva detalii despre plaja din kalamaki si regulile ei mai ales , apropierea de aeroport nu e un impediment? Cum e atmosfera aici , casele sunt rarefiate sau nu? exista magazine taverne? multe putine?

[01.02.10 11:01:26]

Ionescunic,

O sa scriu un review special pentru tine despre Kalamaky, ai putintica rabdare, si voi atasa si multe poze si cu plaja si cu statiune, incat sigur nu vei mai avea ce intreba la ecouri!

Cu toate ca acesta este primul review pe care l-am scris, cu multa dragoste si....stangacie,si cel mai lung,de altfel,abia acum am realizat ca degeaba am stat 15 zile in Kalamaky,ca am scris doar despre excursiile noastre zilnice,aproape deloc despre Kalamaky!

Se vede bine ca nu am prea stat acolo ''pe acasa'',decat cat veneam seara sa dormim si a doua zi ...iar fugeam sa descoperim altceva!

Vreau sa va spun ca inainte cu an a fost cineva din oras in Kalamaky,cu avionul,o sapatamana,si nu s-a miscat de pe plaja din Kalamaky si in rest...nimic.

Apoi,a vazut cand m-am intors eu a doua oara din insula pozele mele si abia atunci a ''descoperit'' adevaratul Zakynthos,privind cele cateva mii de poze cate am si a si hotarat pentru 2009 sa repete destinatia,dar de data aceasta nu a mai stat doar pe o plaja si a incercat sa cuprinda tot!

Deci ...o saptamana ,Nu in Zakynthos,e foarte putin pentru ceea ce ofera!

M-as fi bucurat daca si review-ul acesta ar fi fost pe placul cuiva,dar dupa cum vad ...0 PMA,se pare ca e prea lung si e cam greu de citit!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[01.02.10 18:20:53]

Multumesc pentru detalii dar nu te supara pentru pma , eu ti-am dat acu 100 dar cred ca nu se pot contabiliza pentru 2010 pt ca articolul e scris in 2008 , cel putin asa cred. Si iata ca totusi ai avut 2 voturi si inainte probabil unul pozitiv si unul negativ pe timpul cand se putea asa ceva.

[01.02.10 18:32:11]

voturile pentru reviews-urile mai vechi (de dinainte de 2010) se contabilizeaza oricum la punctajul general al utilizatorului.

Clasamentul general si punctajul All-Time al utilizatorilor au importanta lor, deloc mica (veti vedea) -- in stabilirea privilegiilor de care vor beneficia multi dintre membrii site-ului incepand cu ultima jumatate a anului 2010 (mai multe detalii - cam prin vara)

[01.02.10 18:57:37]

Ionescunic,

Nu intentionam sa insinuez sa ma votezi tu, nicidecum sa ma gandesc sa ma supar tocmai pe tine, care mereu ai fost atat de amabil. Oricum,iti multumesc!

Ma miram ca la cate vizionari are review-ul, adica... 710 , sa nu am nici macar un singur vot!

Ciudat, nu?

Ce nu le-o fi placut?

[05.02.10 00:05:15]

Draga Georgiana,

M-ai facut sa ma indragostesc de Zakynthos! Abia astept sa ajung acolo, iar impresiile si sfaturile tale sunt de nepreuit pt. mine si familia mea. Voi sta la Kalamaki, Vila Margarita, despre care nu prea am gasit review-uri (in fond, acolo doar voi dormi). Toate cele bune!

PS Scuze pentru adresare, dar te simt ca o prietena, dupa cat de frumos ai scris despre Zakynthos!

bose
[24.10.10 16:04:27]

Ştiam că insula Zakynthos e foarte frumoasă. Am un coleg de serviciu care a fost acolo trei ani la rând şi am vazut la el foarte multe poze. Ce nu ştiam e faptul că se pot face atât de multe excursii în zonele apropiate. Şi din pozele tale se pare că este un loc încântător. Cum şi eu sunt un turist pasionat de Grecia o să trec şi această destinaţie pe lista mea.

Trebuie neapărat să văd peştera aceea în care te-ai plimbat cu barca.

Spune-mi te rog, cât a costat traversarea cu feribotul de pe continent până pe insula Zakynthos şi cât a durat?

[24.10.10 16:39:30]

68 euro, adica 40 pentru masina si cate 7 pentru fiecare persoana. Preturi iulie 2010. Durata aproximativ 1 ora. Cauta pe net programul (ionian ferries) pentru a nu astepta prea mult.

[24.10.10 16:48:42]

@bose,

Noi am fost in excursie cu autocarul, care l-au urcat in fery-boat si era totul incus in pretul excursiei, nu separat. Dar pestera Melisani, chiar este un obiectiv turistic care nu ar trebui ratat de nimeni care ajunge in insula Kefalonia.

bose
[25.10.10 00:42:56]

Mulţumesc bnicolof, mulţumesc georgiana! Văd că bnicolof a înţeles mai bine întrebarea. Vorbeam de traversarea către insula Zakynthos, când te duci (sau când te întorci), pentru maşină şi pentru persoane...

Chiar că au fost zile extrem de frumoase petrecute acolo. Şi sunt foarte încântat de faptul că sunt atâtea de văzut, lucru foarte important pentru mine când merg în concediu. Sper să ajung şi eu acolo în următorii ani dar asta nu cred că se va întâmpla anul viitor când am în plan o altă insulă, tot grecească.

[25.10.10 05:09:16]

@Bose. Datorita georgianei am decis sa aleg Zakynthos pentru concediul in Grecia. Am luat sapte zile, am prelungit cu trei si tot a fost putin. Sunt atatea de vazut acolo. Georgiana a explicat exceptional totul in postarile ei si tot nu a reusit sa exprime complet splendoarea acestei insule, in pofida talentului deosebit pe care il are in descrierea locurilor. Nu rata rest. Michaelos din Kalamaki (au un iepure zakynthosian de exceptie) si o seara greceasca la la rest Stanis (au o trupa buna care te "plimba"prin toata mizica Greciei). De asemenea, cumpara de acolo un ulei de masline facut in gospodaria oamenilor. Il mananci pe paine, in loc de unt, asa de bun este.

[25.10.10 09:25:59]

@bnicolof,

Iti multumesc pentru cuvintele frumoase.

Ma bucur mult ca ti-a placut in insula ZAKYNTHOS, dar te rog, poate iti faci timp sa ne povestesti mai multe despre vacanta ta minunata, in care ai patit ca mine, prelungind sejurul.

Si despre cazare te-as ruga.

adri-nico
[01.01.12 23:34:29]

De la mine un superbonus. Nu ma asteptam sa nu il ai deja, dat fiind faptul ca e scris cam de multisor.

Am o intrebare:

Zici ca n-ai voie la plaja decit de la 4 metri incolo, datorita broscutelor. Pai si baie cum faceai? Sau nu era dezlegare la scaldat?

Poza P12 m-a omorit. Culoarea aia mi-a adus aminte de apa Caraibelor si cred ca m-a podidit sindromul postcaraibe.

[03.01.12 21:43:27]

@Adri-nico,

Ma uimesti pe zi ce trece!

Inteleg ca te-ai apucat de citit pe AFA, dar ai inceput chiar cu primul meu review pe care l-am scris pe site, din 2008?

Multumesc, oricum, asa m-ai facut sa il recitesc si sa ma minunez inca odata de acele vremuri!

Treaba cu superbonusul s-a introdus doar de anul trecut, pe atunci era stabilit la 7 voturi, iar anul acesta la 14 voturi.

Despre accesul la plaja din zonele protejate pentru broscutele Carreta Carreta, cred ca nu ai inteles tu bine, era invers, adica puteai sa-ti pui prosopul sau sezlongul DOAR pana la 4 metri de la mal, inspre baza stancii, pentru ca acolo, fiind un loc mai retras isi depuneau ele ouale,catre miezul noptii, la lumina lunii.

Culoarea apei de la Navagio este deosebit de frumoasa. Si in loc de nisip, mici pietricele albe, de marimea boabelor de orez. Am avut norocul sa ajung acolo 2 de ori, pe mare si tot de 2 ori s-o pot admira de sus, din balconul amenajat pe stanca aceea alba. Poti citi mai multe review-uri despre acest subiect, eu fiind printre primii de pe acest site care au povestit despre ''Paradisul ascuns al Greciei'', cum era denumit in 2008.

Acum... s-ar putea sa nu mai fie atat de ''ascuns'' si sa-l fi cucerit si pe el manele si m-ar intrista! Daca poti, merita sa ajungi si acolo, macar o data in viata. Pentru mine a fost si a ramas locul meu de suflet.

Inca nu l-a detronat altceva!

adri-nico, babyandra9, bnicolof, boreal2007, bose, Cristian_h*, georgiana, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂMerlis Studios:

• pagină generată în 0.069819927215576 sec