ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2017
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 30.04.15
JUL-2017

încărcat de pe telefon!

Paradisul de pe plaja Karidi și Portocali (Orange beach)

Deși am fost de mai multe ori în Halkidiki abia anul acesta ne-am hotărât sa mergem prin faimoasa plaja Karidi și Orange.

Am plecat dimineață devreme pe la 8 din Psakoudia, iar la nici 30 de km de noi am dat de plaja Karidi, iar accesul este facil cu mașina.

Când am ajuns noi aproape nu era nimeni pe plaja, iar peisajul era de vis. Plaja cu nisip alb și fin, apa clara și niște stânci de pe care ieșeau niște selfie superbe ????

Nu am zăbovit prea mult pentru ca doream mult sa ajung la Portocali Beach. Accesul este foarte dificil la aceasta plaja, iar dacă nu ai o mașină de teren sau mai înaltă, pai nu ai decât sa o lași unde poți și sa continui drumul pe jos.

Priveliștea e minunata de pe deal, dar coborâtul e cam dificil. Plaja e mica, putina, sunt mai multi bolovani și puțin loc pentru prosop. Recomand celor ce vor sa ajungă acolo sa vina de dimineață, mai târziu devine aglomerat.

Din cate am înțeles de la un ghid plaja era pentru nudiști, chiar este o pancarta unde scrie no swimmingsuits ????, dar hei ce nudism sa mai faci când vin cete, cete de turiști cu copii.

Apa e superba, nu sunt cuvinte sa o descriu.

Deci nu ratați aceste plaje în Halkidiki, te vei simți ca în paradis ????

Trimis de crissy_kris in 09.08.17 18:05:04
Validat / Publicat: 09.08.17 20:12:37

VIZUALIZĂRI: 3903 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crissy_kris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Orange beach

[09.08.17 18:45:08]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Plaje în Sithonia, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

[09.08.17 23:30:47]

Este una dintre cele mai frumoase plaje. Indiferent cât ar fi de aglomerată se găsește loc pentru încă un prosop. Pe nisip sau pietre (stânci). Pietrele sunt suficient de netede încât sa-ți permită sa-ți întinzi prosopul și să te bucuri de soare. În cazul în care nu dorești să stai pe unul din șezlongurile din fața terasei.

Este adevărat ca la capătul drumului de acces vezi partea de plajă cu "pietre" la care se ajunge puțin mai greu. În stânga acesteia este un golfulet unde există suficient nisip pe care să-ți întinzi prosopul și unde plaja este amenajată cu umbrele și șezlonguri. Terasa care administrează plaja oferă destule pentru prețuri ok, închirierea șezlongurilor și a umbrelei presupunând efectuarea consumației. Se ajunge destul de ușor atât pe jos cât și cu mașina pentru cei foarte comozi. Drumul este în pantă, dar duce până la terasă.

Este o plajă foarte aglomerată, mai ales în weekend, unul dintre motive fiind acela că în păduricea de pini se poate campa.

Pentru cei care ajung în Sithonia ar fi păcat să nu o viziteze. E puțin mai micuță, dar este unică prin ceea ce oferă. Apa este foarte limpede, adâncimea crescând treptat, iar peisajul este minunat.

crissy_krisAUTOR REVIEW
[10.08.17 11:54:07]

@laurao: Cred ca faci referire la Orange Beach. Accesul este destul de dificil și cu mașina, drum de pământ foarte denivelat cu crăpături mari în el.

In zona de camping se găsește o terasa modesta amenajata. Din cate am observat acest golfuleț are mai multe cai de acces (toate abrupte, neamenajate și chiar dificile pentru copii/batrani).

Eu personal nu am văzut locul cu șezlonguri, cum e accesul acolo sau dacă este servire, noi am mers în zona cea mai retrasa și neaglomerata (unde e sculptura în piatra cu un soare).

Plaja, apa, nisipul e de vis dar lumea trebuie sa vadă și partea "urata".

Aceasta plaja e sălbatică și sper sa rămână asa. E de o frumusețe pura, fără muzica de club sau terase fitzoase. Nu este pentru cei comozi, doar pentru cei care știu sa aprecieze natura și frumusețea ei.

fra
[10.08.17 20:16:07]

Sunt vreo trei plaje cu numele acesta, in aceeasi zona, de aici confuzia. Este si MegaPortokali beach. Noi am fost intr-adevar la cea amenajata care are si sezlonguri si beach bar, dar pozele autoarei sunt la prima dintre cele trei plaje cum vii dinspre vourvourou spre sarti. Mie mi se pare cea mai mare dintre toate, dar si cea mai dificila ca acces.

[10.08.17 21:37:23]

@crissy_kris: Așa este. Mă refeream la Orange Beach. Locul este minunat. Am citit mai multe recenzii în care plaja era prezentată ca neatragatoare. Cred ca m-am "aprins" puțin. Eu nu am vazut nici o parte "urâtă" a ei.

Grecia îmi este foarte dragă. Consider că sunt plaje pentru toate gusturile, iar în privința drumurilor... Majoritatea căilor de acces, altele decât șoselele principale, așa sunt.

Surprinzător, in partea amenajată a plajei, exista muzică de bună calitate, iar cu prosopul pe pietre era chiar ok. Deci... De toate pentru toți.

[10.08.17 21:49:59]

@fra: Este posibil. Nu mi-am dat foarte bine seama din poze. Sigur nu este cea amenajată. Accesul este mai puțin facil, dar există posibilitatea să lași mașina mai aproape de strada principală și sa faci puțină mișcare. ????

Merită efortul. E minunată atât ca plajă cât si ca priveliște. Nu mai zic de culoarea mării.

crissy_kris, fra, laurao
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Sithonia: