ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2017
DIN: Campina
ÎNSCRIS: 16.07.09
JUL-2017

The LifeCo Phuket - Excrocherie pe bani mult prea multi

Am plecat impreuna cu sotul si fiica mea la mijlocul lunii iulie 2017 la un program de detoxifiere la LifeCo Phuket la recomandarea unei cunostinte apropiate.

Acest LifeCo are un centru destul de vestit si la Bodrum, cunoscut de destula lume dar eu l-am ales pe cel de aici intrucat unul din membrii familiei noastre sufera de cancer iar acest centru promite si tratamente pentru aceasta boala.

Pe scurt vreau sa va spun ca tratamentele pt cancer fac mai mult rau decat bine. Dupa fiecare tratament pacientul nostru se simtea din ce in ce mai rau in conditiile in care ne-am dus acolo cu analizele bune.

Am optat pt acest tratament in scop de preventie de frica sa nu mai revina boala.

Nu am venit sa o tratam efectiv dar analizele din bune, saptamana de saptamana, deveneau mai proaste si starea generala se altera. Am hotarat sa plecam mult mai repede decat planuisem initial.

Cei de aici promiteau si tratamente imunologice (tip vaccin) pentru aceasta boala nenorocita dar cand erau luati la intrebari in amanunt despre unde se produc si care ar fi mai potrivite (aveau 4 variante de vaccin) erau evazivi in raspunsuri. Pentru ce aveam noi nevoie spuneau ca trebuie facute toate si costau aprox 100.000 euro!!!

Dupa ce ne-am documentat mai in amanunt am realizat ca era imposibil sa mearga toate ci doar vroiau sa ne ia banii.

Nu stim unde se produceau, ei spuneau ca in Japonia, dar unde si daca este un laborator serios nu se spunea. Oricum nu se facea nimic cu acte in regula si am realizat ca este o minciuna tot ce incercau sa ne vanda. Un laborator serios de genetica si productie de vaccinuri nu baga sau scoate probe de sange sau vaccinuri pe usa din spate!!! Ei au ales Thailanda sa faca toate minunile astea intrucat acolo nu exista legi stricte pentru nimic, nu numai pentru domeniul medical.

Oricum acele vaccinuri nici nu cred ca in continutul lor aveau ce pretindeau ei ca au. Era acolo un medic din SUA care conducea toate tratamentele dar din pacate nu mi s-a parut demn de incredere.

Am observat ca erau o gramada de centre de detoxifiere in zona. Si programul de detoxifiere era ff agresiv. Beai intre 7-14 zile numai niste sucuri verzi din legume stoarse si apoi erai pus pe regim de salate. Se slabea destul de brusc dar ajutat si de medicamente pentru diabetici (Siofor, Glucophage) cat si pentru tiroida. Toata lumea dupa capul lor si cei care venisera sa slabeasca si ceilalti, era bolnava de diabet si tiroida.

Din informatiile culese si de la alti turisti care venisera pt detoxifiere nimeni nu se simtea prea grozav. Era clar un soc pentru organism. Oricum kilogramele pierdute le-am luat repede inapoi cand ne-am intors acasa cu toate ca am incercat sa mancam cam aceleasi lucruri.

Despre cazare vreau sa va spun ca nu prea se incadreaza la 4 stele. Era destul de curat si personalul f. amabil.

Am stat in cladirea principala. Mai aveau si niste vile in gradina dar comfortul era mai sporit in cladirea principala. Erau soparle Geco prezente peste tot si daca nu erai atent intrau si in camera.

Pretul a fost f mare la cazare + programul detox (in care intra ce mananci sau mai mult bei + 1 clisma zilnica) a fost de 250 euro / noapte / camera dubla si 160 euro / noapte / camera single. Tratamentele pt cancer - perfuzii si 1-2 aparate cu diversi curenti aprox 5000 euro / saptamana. ENORM!

Am calatorit cu Quatar Aiways- Bucuresti-Doha-Phuket.

In final va spun cu toata convingerea ca nu recomand sa va riscati viata sa faceti astfel de tratamente pt cancer oricat de disperati ati fi!

Trimis de s.simona in 09.08.17 13:51:17
Validat / Publicat: 09.08.17 14:38:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 1661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (s.simona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 8451.90 THB pe cameră

[09.08.17 14:36:29]

Off...

Mutat în rubrica "The LifeCo Phuket Well-Being Detox Center [Nai Thon Beach], PHUKET" (nou-creată pe sait)

Ceva fotografii aveți, cumva, de pe acolo? Se pot publica?

Corina70
    [09.08.17 16:14:31]

@s. simona: Imi pare rau pentru problemele de sanatate cu care se confrunta persoana din familia ta... dar... un mare DAR... daca acest centru de detoxifiere din Thailanda ar fi avut intr-adevar metode si procedee prin care sa trateze/previna cancerul, nu crezi ca ar fi fost cunoscut si recunoscut pe plan mondial, medicii oncologi l-ar fi recomandat din prima si toata lumea s-ar fi inghesuit sa se trateze acolo, indiferent cat de mult ar fi costat?

Nu vi s-a parut ciudat ca nu sunt aplicate/folosite metodele si in celelalte clinici ale acestui lant?

Cunostinta care v-a facut recomandarea, a fost acolo personal, pentru aceeasi problema sau doar pentru detoxifiere si slabire?

Pacat, ati dat o mica avere pe niste iluzii si v-ati pus si sanatatea in pericol...

s.simonaAUTOR REVIEW
    [10.08.17 13:38:22]

@Corina70: Cunostinta mea a fost pentru aceeasi problema acum 2 ani si se simte bine. Asta ne-a facut sa ne dea incredere si sa mergem acolo.

r-Uca
    [26.03.18 07:57:28]

Vai, ce povestioara! Nici nu am stiut ca exista asemena centru... Vreau in primul rand sa iti multumesc pentru curajul de a povesti despre aceasta experienta si de problema de sanatate avuta! imi pare rau ca lucrurile nu au fost cum v-ati fi dorit si multumesc pentru avertismentul cu privire la acest centru.

Un articol cu adevarat special. Sanantate multa va doresc!

Corina70, r-Uca, s.simona