ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2017
AUG-2017
3 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

încărcat de pe telefon!

Prima data la Divertland

Azi, 8 august 2017, marti, am venit la Divertiland, dupa o luna de tatonari din partea sotului, eu nefiind o impatimita a distractiei acvatice... am acceptat pentru ca e si ziua lui de nastere si am zis sa ii fac pe plac.

Am purces de dimineata din cartierul nostru din capatul opus al Bucurestiului impreuna cu cumnatul meu si cu fiul nostru de 7 ani. Intr-o ora eram la intrare, abia se deschisese (ora 10), control minimal, nu au deschis gentile, nu am adus mancare sau bauturi, stiam ca sunt interzise...

Am achitat 40 lei de adult si nimic pt copil, se pare ca pt inaltimea lui nu se achita... a fost o surpriza, ne asteptam sa achitam.

Ne-am schimbat la vestiare si apoi am mers in zona de copii unde se afla o piscina de 50-60 cm cu cateva topogane.

Toaleta foarte aproape, curata.

Mancarea la pranz nu a fost scumpa dupa parerea mea un meniu de pui cu cartofi si salata 28 lei, pret de restaurant de Bucuresti... e adevarat ca, daca calculezi pentru 4 persoane pare mult, dar pana la urma nu vii zilnic la Divertiland si poate faptul ca e civilizat, curat, vine si de la preturile practicate?! Am vazut si oameni care mancau sandvisuri aduse de acasa, deci se poate si asa, desi regulamentul intrrzice.

Nu am avut nici un fel de nemultumire din parrea personalului sau a facilitatilor.

Prin urmare recomand locatia oricui vrea sa petreaca o zi relaxanta la balaceala...,

Am uitat sa mentionez ca parcul era cam la 30% din capacitate ocupat, ceea ce noua ne-a convenit de minune... nu as veni in weekend, nu-mi place aglomeratia si cred ca si cozile la topogane ar fi mai mari...

Trimis de ElenaP in 08.08.17 15:39:38
Validat / Publicat: 08.08.17 16:27:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ElenaP); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.08.17 17:33:16]

Ma bucur sa citesc un review pozitiv despe aceasta locatie. Fiindca duminica, s-au scris numai articole negative.

"Am vazut si oameni care mancau sandvisuri aduse de acasa, deci se poate si asa, desi regulamentul intrrzice. "

Asta ar fi culmea! Sa interzica sa mananci ce ai de acasa! Sunt persoane care au diabet si tin regim. Ele ce sa faca? Sa stea acasa?

"Mancarea la pranz nu a fost scumpa dupa parerea mea un meniu de pui cu cartofi si salata 28 lei, pret de restaurant de Bucuresti... "

Da, cam asa. Apa cat era? Dar o sticla de bere? Dar un capucino?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[08.08.17 19:05:06]

@cristina47:

Asta ar fi culmea! Sa interzica sa mananci ce ai de acasa!

Nu e culmea, e regula casei:

Nu, din pricina codului de sanatate publica, nu putem permite accesul in incinta parcului cu produse alimentare sau orice tip de bautura aduse din afara parcului. Vizitatorii asupra carora se gasesc aceste produse vor fi rugati sa le pastreze in afara incintei parcului. Regula se aplica si pentru petrecerile aniversare - NU este permis accesul cu tortul adus din afara parcului.

Dacă vrei să le respecți, intri; dacă nu, mergi la picnic pe malul Argeșului, ceva mai departe... Dacă se strică păpica și faci toxiinfecție alimentară, măcar nu poți da vina pe ei.

[08.08.17 19:15:47]

@Dragos: Nu jigniti persoanele care au diabet. Deci, ele ar trebui sa se duca pe malul Argesului? Neaparat acolo?....A, da! Chiar si "un pic mai departe"!

Dana2008
[09.08.17 08:28:30]

Felicitări pentru articol!

Aici vroia fiul meu să ajungă în vară acesta pentru că a văzut reclama ștrandului la TV.

O mică observație, dacă este despre distracție cu apă, trebuia să ne povestești un pic despre tobogane, dacă apa este rece, este rând la tobogane, șezlongurile de se achită separat și mai multe fotografii!

Călătorii plăcute!

[09.08.17 08:36:41]

@cristina47: Buna, asa cum am spus regulamentul parcului interzice aducerea de mancare si bauturi din afara, banuiesc ca au luat in calcul si exceptii si oricum cred ca se gaseste ceva si de regim, sunt multe variante de meniuri, nu am povestit despre ele pentru ca sunt detaliate pe site-ul lor.

Apa plata - 5 lei pet de 0.5l

Bere doza 0.5l - 9 lei

Coca cola 0.5 l - 7 lei

[09.08.17 08:44:04]

@Dana2008: Pai despre tobogane nu va pot povesti ca nu le-am folosit personal, sotul meu si cumnatul meu le-au testat si s-au declarat incantati. Fiind marti si asa cum am spus nu era prea multa lume, nu erau cozi la tobogane, nu stiu cum este in weekend cand probabil parcul e plin.

Apa este acceptabila, in piscinele de copii mai calda, fiind si mai mica se incalzeste cred de la soare mai repede, pe lazy river deasemenea mi s-a parut potrivita, in piscina olimpica era ceva mai rece.

Sezlonguri, umbrela, masute sunt incluse in pret si sunt destule. Evident cu cat ajungi mai tarziu cu atat gasesti mai greu aproape de locul dorit - de exemplu noi am stat langa piscina de copii cu tobogane si am mers la deschiderea parcului, pana ne-am schimbat si am ajuns la locul respectiv deja primul rand de sezlonguri era ocupat - banuiesc de cei care au mai fost si stiau ca trebuie sa ajunga primii

[09.08.17 09:00:03]

@cristina47: Am scris acest review chiar cand eram acolo la Divertiland tocmai pentru ca toate review-urile recente erau negative...

Inainte sa decidem ca mergem la Divertiland am cautat review-uri... unde altundeva decat aici pe site... si tristete mare cand le-am citit, insa ii promisesem sotului meu si drept sa spun am mers cu inima indoita si cumva sperand sa nu se adevereasca ce citisem.

Pentru mine exeperienta a fost una buna, motiv pentru care am vrut sa scriu review-ul si sa recomand locatia.

Aveam ideea preconceputa (inainte sa merg) ca e un parc de distractii scump. Nu e deloc asa: pretul de intrare de 40 lei / adult in cursul saptamanii si 65 lei in weekend incluzand in acest pret: vestiar, toaleta, sezlong, umbrela, acces la piscine, tobogane nu este deloc mare daca compari cu strand Bucuresti - Cara de exemplu care e aproape de noi - intrare in weekend 30 lei/adult, doar o piscina de adulti si 1 de copii, fara sa aiba inclus in acesti 30 lei sezlong, umbrela si evident nu discutam de nici o facilitate... sau cu o piscina normala de cartier la fel fara facilitati, doar o piscina potrivita (nu olimpica) accesul costa 50 lei/adult.

Diferenta provine probabil numai din faptul ca aici esti obligat sa mananci din parc si nu de acasa... si atunci per total iesi mai scump.

INSA, strict acces si facilitate, pretul la Divertiland este mai bun decat strand sau piscina.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[10.08.17 12:38:23]

@cristina47: nu jignesc pe nimeni. Nu găsesc nimic jignitor la a invita pe cei ce nu sunt de acord cu regulile sus-citate la un picnic pe malul Argeșului. Când eram copil, chiar mergeam cu părinții acolo! Ar trebui să înțeleg că pe vremea aia ei de fapt doreau să mă jignească?!?

Pe de altă parte, chiar și bolnavii de diabet pot găsi ceva de băut și de mâncat în parcul acvatic despre care e vorba mai sus. Aquaparc având (așa cum am arătat) niște reguli clare de funcționare. Nu e nimeni obligat să intre dacă nu e de acord cu aceste reguli! iar dacă totuși vrea să intre, înseamnă că își asumă respectarea lor fără alte discuții.

Așa cum la mine în casă (de exemplu) NU se fumează și îmi invit politicos oaspeții să iasă pe balcon sau în fața blocului, așa au și ei dreptul să impună unele reguli.

Oare de ce au unii așa de mari probleme în a accepta măcar faptul că unii operatori economici au dreptul (ba chiar și obligația!) să impună niște reguli pe proprietatea lor?!? Și nu mă refer la cei care nu prea le vor respectate, ci la cei care nu le vor deloc! Dar dacă ceva nu merge bine și acolo are loc un eveniment neplăcut? (Accident, toxiinfecție alimentară etc.) Cine e tras la răspundere? Vizitatorul care a ignorat niște reguli sau agentul comercial care nu a impus reguli clare pentru a evita astfel de situații?!?

Pfff... ce oameni... oricum o dai, tot nu e bine!

[10.08.17 18:46:01]

@ElenaP: Multumesc pentru informatii.

Dezactivez notificarile la acest review: este lesne de inteles de ce.

Ecouri linistitite si o vara frumoasa!

cristina47*, ElenaP
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Divertiland [Chiajna]: