ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2017
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
JUN-2017

În Szentendre, la margine de Budapesta – Hotel Roz

Budapesta îți oferă o multitudine de variante de petrecere a timpului liber care îți ocupă ziua de la răsărit până la apus, picioare bune să ai și o documentare prealabilă. Una din atracțiile de neratat atunci când ajungi în capitala maghiară este o croazieră pe Dunăre (vezi impresii) și o plimbare pe Vatci Utca. După efectuarea celor două acțiuni enumerate mai sus ne-am retras către locul de cazare având în spate oboseala unei zile întregi petrecute în autovehicul.

Acces. Unitatea de cazare aleasă se numește Hotel Roz și este situat la circa 20 km distanță de Budapesta, în localitatea Szentendre. Această așezare este de fapt un oraș situat la periferia capitalei ungare, cu o bogată viață socială și culturală. Adresa exactă a unității de cazare este: 2000 Szentendre, Pannónia u. 6/B, iar adresa web: hotelrozszentendre.hu/en. Urmărind șoseaua care merge spre Visegrad, la o bifurcație care urmează chiar în dreptul Muzeului transportului în comun se urmează ușor dreapta și la 100 m găsim hotelul-restaurant. Acesta beneficiază de vreo 4 locuri de parcare în față, dar și de o parcare spațioasă în curtea interioară (pentru care se primește telecomandă de acces de la poarta electrică). Acolo am admirat câteva motociclete superbe ale unui grup de turiști germani (cred).

Spații exterioare. Toată curtea stă sub semnul verde al vegetației, un copac așezat central asigurând umbra necesară meselor de la restaurant. Palmieri în ghiveci, o specie de conifer cățărată pe gardul despărțitor și alte plante ornamentale asigură un aspect plăcut curții. Piesa de rezistență este micul iaz cu pești colorați amenajat chiar la intrarea în clădire. Bazinul este ornat cu lespezi de piatră, vegetație lacustră, mici statuete, vase, un gen de cascadă și o punte de lemn care traversează ochiul de apă. Trecând pe lângă clădire se ajunge în parcarea interioară în apropierea căruia este amenajat un spațiu de relaxare și fumat (mese și scaune, o bancă-leagăn, umbreluțe, plante decorative). În curte există surse de iluminat cu senzori și camere video către parcare; întregul spațiu este pavat cu „biscuiți” decorativi.

Camera. Proprietarul, un om jovial care „rupe” și câteva cuvinte în mai multe limbi străine, ne-a condus în partea din spate a clădirii unde se afla camera, oferindu-ne cheile de acces în cameră. Clădirea are un aspect plăcut la exterior, iar în interior totul e simplu, alb, cazon. Gresie pe jos, uși albe, tablouri cu imagini vechi ale orășelului pe pereți, surse de lumină activate de senzori de mișcare. Camera e potrivită ca dimensiuni, accesul se face printr-un mic hol în peretele căruia e încastrat șifonierul; pe jos sunt dale mari de gresie. Pe pat se află o combinație de lenjerie albă + colorată și prosoapele albe corespunzătoare (inscripționate cu numele hotelului). Noptiere, veioze, o comodă pe care se află un tv lcd, 2 fotolii și măsuță, pahare – sunt dotările camerei. De asemenea, am avut minifrigider și aparat de aer condiționat. Baia este suficient de mare, beneficiază de cabină de duș și aerisire prin gemuleț direct afară. Existau consumabile (hârtie igienică, săpun și gel de duș la dozator), cârlige de agățat prosoape pe perete și pahare. Camera, situată la parter, nu are balcon. Semnal wi-fi bun în tot perimetrul.

Restaurantul. Unitatea de cazare beneficiază și de un restaurant, destul de cunoscut în zonă pesemene, întrucât erau mese ocupate de localnici, dar și de turiștii germani veniți cu motoarele. Deoarece se apropia de orele 22.00, când bucătarul trebuia să plece, proprietarul ne-a rugat să ne grăbim să comandăm ceva dacă dorim. Am lăsat bagajele în cameră și ne-am întors în partea din față a curții unde se află unitatea de alimentație publică. Există și o sală în interior, dar vremea fiind atât de frumoasă am preferat să ocupăm una din mesele din curte. Becuri colorate luminează difuz mesele, iar sunetul apei înveselește atmosfera. Am primit meniul și am comandat mai întâi o bere la draft și o palincă delicioasă (comandă ce s-a mai repetat :) ). Apoi am ales ceva simplu: șnițel din piept de pui cu cartofi prăjiți (1250 forinți). Principalele feluri de mâncare aveau prețuri cuprinse între 1450-1950 forinți, cu mici excepții. Comanda a sosit repede (20 minute), porțiile au fost imense – 3 bucăți mari de șnițele din piept de pui pe care nu am putut să le dovedesc la acea oră.

Micul dejun. Prețul camerei a inclus și micul dejun pe care l-am savurat tot la o masă din curte. În interior se aflau produsele aferente unui minim bufet suedez (cereale, lapte, cafea, suc, ceai, gem și unt și altele), iar pe masă un mic meniu din care trebuia să alegi un fel: omlete în fel și chip, ouă ochiuri etc. Un mic dejun suficient pentru a porni la drum cu voioșie.

Dacă aveți nevoie de o cazare în această parte a Ungariei, în preajma Budapestei recomand Hotel Roz pentru echitabilul raport calitate-preț, curățenie, restaurant propriu, locuri de parcare suficiente, amabilitatea proprietarului. În Szentendre puteți vizita Centrul Vechi, Muzeul Satului în aer liber și Muzeul Mijloacelor de transport în comun.

Călătorii plăcute!

Trimis de tata123 🔱 in 08.08.17 09:25:59
Validat / Publicat: 08.08.17 10:26:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1551 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Clădirea din față și bazinul cu pești - Hotel Roz - Szentendre.

webmasterX [08.08.17 10:25:43] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Roz Hotel [Szentendre], BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

adrianbogdan [08.08.17 12:25:00] »

Buna!

Szentendre, un orasel superb aflat intr-o zona pitoreasca unde Dunarea beneficiaza de o faleza mare si frumusica.

Noi am vizitat orasul in timpul sarbatorilor de iarna cand toate stradutele erau imbracate in haine colorate si prin centrul avea loc Targul de Craciun.

Am o cuiozitate: ai vazut cumva exista o zona de campare?

Faina alegere!

Mihai18 [08.08.17 13:53:04] »

Foarte bună locația.

Te rog spune-ne cu ce mijloc de transport public ajungi în Budapesta. Dacă ai folosit autoturismul, atunci parcarea poate fi o problemă în Budapesta. Din cât am citit pe acest sit, sancțiunile pentru parcarea neregulamentară sânt în competența primăriei și nu a poliției. Eu am evitat să circul cu autoturismul prin Budapesta, în timpul sejurului. De la sosire până la plecare mașina rămânea în parcarea din curtea hotelului. Acolo, transportul public este foarte bun și bine pus la punct.

Mi-a plăcut P-8,parcarea motocicletelor de către turiștii germani. Disciplina nemților se vede și dincolo de hotarele lor, sunt aliniate ca la o paradă.

Ai scris un review bun și util celor interesați.

tata123 🔱 [08.08.17 14:32:12] »

@adrianbogdan: Mulțumesc pentru completări. Din păcate nu am avut timp să vizităm orășelul de pe malul Dunării. Investigând acum căile Internetului observ că ar putea constitui obiectul unei vizite de vreo două zile. Sunt multe obiective interesante în Szentendre.

Campinguri nu am văzut în drumul nostru dintre Budapesta și Szentendre, dar GoogleMaps returnează un anume Camping Pap Island, într-un parc pe malul Dunării, la ieșire din oraș către Visegrad.

@webmasterX: Mulțumesc!

tata123 🔱 [08.08.17 14:38:34] »

@Mihai18: Mulțumesc pentru aprecieri. Noi am ajuns cu un autovehicul propriu în Szentendre. În Budapesta am utilizat parcările centrale de pe ambele maluri ale Dunării. În aceste parcări costul unei ore era de 265 forinți (achitat numai în monede sau prin sms).

Referitor la transportul public dintre Szentendre și Budapesta, la doar 150-200 m distanță de Hotelul Roz există o gară cu un fel de trenuri regionale și capătul unei linii de autobuz (vezi aici harta: bkk.hu/apps/docs/terkep/obuda.pdf).

adrianbogdan [08.08.17 14:45:47] »

@tata123: da, campingul acela mi-a atras atentia in plina iarna, Laci, prietenul nostru ne-a spus ca acolo in timpul verii locul este full de corturi, dar eu nu mai realizam daca am vazut locul asta la intrarea in oras din spre Budapesta sau la iesire asa cum ai vazut tu pe map.

Foarte frumoasa plimbarea voastra si cand ma gandec ca Laci ne roaga sa mergem la Budapesta chiar acum imi vine sa las totul balta si sa ma duc.

webmaster [09.08.17 07:23:38] »

tata123 🔱 [09.08.17 09:04:53] »

@adrianbogdan: Parcă și eu aș face la fel - o incursiune la Budapesta de circa o săptămână ar fi perfectă acum.

Cred însă că și acolo sunt zile toride în această perioadă și, mai ales, aglomerație maximă. Pe 20 august se serbează Ziua Națională a Ungariei (una din cele trei) și acest lucru accentuează afluxul de persoane în anumite zone.

@webmaster: Mulțumesc.

mishu [16.08.17 20:31:26] »

@tata123: Noi am vizitat Budapesta vara, in august (nu am avut cum altfel) si a fost intradevar foarte cald, dar spre norocul nostru mai racoare decat in Bucuresti, asa ca per total am fost in castig. Locul reprezinta o recomandare buna, felicitari, votat cu placere.

roth [18.02.18 22:25:15] »

Frumoasa cazare, de retinut pentru o viitoare incursiune pe la vecini, am acum deja rezervare asa ca doar apreciez locatia si descrierea.

adrianbogdan, Mihai18, mishu, roth, tata123 🔱