ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2017
    AUG-2017

Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Dezamăgire maximă - Tenerife

Eu simt nevoia sa dau un review celor care asteapta multe de la un concediu, iar Tenerife descris ca mirific.

M-am luat dupa review-ri si m-am cazat in nord... ok... am inchiriat masina deci suntem mobili.

In fiecare zi in Icod este o ceata densa care incepe de dimineate, seara nu poti sa respiri, nici un fel de aer/briza, cu toate ca aveam cazare cu vedere spre mare.

Programul spaniolilor este dificil pt un turist, duminica inchis, piete inchise le 2 (vroiam fructe tropicale pt acasa... gen chirimoya). Totul e japca, luat banii cu zambetul pe buze sau nu... vremea oribila in nord... ceata, nori si 'bruma' zilnic.

Calatorim des si de obicei ne place sa imbinam vizitat cu plaja... eu cred ca Grecia bate tot... este o destinatie pt turism/turisti, totul este flexibil, grecii vb engleza, spaniolii nu stiu o boaba... eu cred sincer ca Tenerife este despre prea multi bani pentru f putine oferite.

Mancarea nu este cine stie ce, ma asteptam la peste si fructe de mare proaspete... totul este importat din America de Sud iar peste crescut in niste ferme in mare infecte... daca faceti excursii pe mare sa vedeti balene/delfini, te duc in zona crescatoriilor si sunt niste dare de mizerie masive.

Apa rece, curenti, nu poti innota nicaieri, am incercat toate plajele din sud:Los Gigantes, El Duque, Medano, curenti si valuri care te doboara, foarte periculoase, nu am intrat mai mult de genunchi.

Traficul nebun, merg cu viteza, nu te lasa in trafic, claxoane non-stop, nimic semnalizat gen puncte turistice, foarte putin din autostrada si in rest In Google We Trust.

Parere sincera: pentru un vulcan si un parc cu balene, nu se merita banii stransi pentru un concediu si aruncati pe insula asta. Sunt atatea destinatii care pot oferi mai multe decat ce gasiti in Tenerife.

Trimis de Eileenc* in 08.08.17 02:59:36
    Validat / Publicat: 08.08.17 09:53:27
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Madrid, Barcelona

VIZUALIZĂRI: 6481 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Eileenc*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Miezul zilei... 31 grade, dar nu poti sta la plaja

[08.08.17 06:28:04]

@Eileenc: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Dana2008
    [08.08.17 10:13:39]

Îmi pare rău să aflu asta despre Tenerife. Îmi pare rău de asemenea că v-ați simțit rău în concediu. ????

giuliani
    [08.08.17 11:47:12]

Pai in review-uri peste tot (nu doar aici pe site) scrie ca in nord e mai ieftin, insa pretul asta este mai mic dintr-un motiv intemeiat. Vremea e mai capricioasa, temperaturile mai scazute si apa mai rece. Deci trebuia sa fiti constienta de asta cand ati ales cazarea.

Programul turistului trebuie adaptat. Nu poti avea pretentia sa deschida duminca pentru ca X turisti nu si-au putut face cumparaturile din timp. Si oricum sunt mai mult ca sigur ca restaurantele si barurile erau deschise, deci se putea manca peste tot. In tarile din vestul Europei sunt multe locuri unde duminica sunt inchise aproape toate supermarketurile si magazinele, si e perfect asa. Dar cand e sa cautam nod in papura putem sa numim chiar si treaba asta un punct negativ.

(Tenerife) Este o insula mult prea comerciala, totul este greoi, spaniolii neprietenosi, nimeni nu stie engleza si cred ca nu-i intereseaza sa invete.

Adica Tenerife unde lumea nu stie engleza este comerciala, iar Grecia care este "o destinatie pentru turism unde grecii stiu engleza" este total necomerciala ) ) Doua chestii care se bat cap in cap.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
    cristina47*
    [08.08.17 17:14:31]

Programul spaniolilor este dificil pt un turist, duminica inchis...

Si in Franta, Belgia, Italia, este la fel. Insa exista magazinele asiaticilor care sunt deschise non-stop.

Totul e japca, luat banii cu zambetul pe buze sau nu...

Vad ca pretul pe care l-ati platit a fost de 1200 lire = 1321.10 €, pentru 10 zile, pret in care intra si biletul de avion. Nu va suparati, insa, suma aceasta v-a fost luata "cu japca", sau va referiti la altceva?

Si mai adaugati:

eu cred sincer ca Tenerife este despre prea multi bani pentru f putine oferite. "

"Este o insula mult prea comerciala, totul este greoi, spaniolii neprietenosi, nimeni nu stie engleza si cred ca nu-i intereseaza sa invete

Si-atunci, Grecia nu este deloc comerciala, totul este usor, grecii sunt prietenosi, toata lumea stie engleza...

Sincer, chiar imi pare rau. Daca va "incalzeste" cu ceva, si la noi, pe litoral, (unde preturile sunt mai mari decat in Tenerife), a fost ieri cod rosu de furtuna si nu se putea intra in apa.

Am votat articolul ca fiind "bun" pentru a va incuraja sa scrieti si alte review-uri, insa cu ceva mai mult obiectivism. Inteleg ca acum, acest articol a fost scris la suparare. Sau ma insel?

Eileenc*AUTOR REVIEW
    [08.08.17 21:08:06]

@cristina47: review-ul meu este parerea mea personala, nu este bagat pe gatul nimanui... nici nu caut reply de la toata lumea de pe aici... este doar parerea mea si poate intereseaza pe cineva sau cineva se va gandi de doua ori inainte sa vina aici.

Nu am scris la suparare, noi ne bucuram de ce este. Invatati sa acceptati parerea celorlalti fara a sari 'la jugulara'

Andrew22*
    [31.08.17 10:34:06]

Imi pare rau pentru experienta ta neplacuta. Cred ca in concedii conteaza foarte mult si starea de spirit sau feelingul personal. Inainte sa merg anul acesta in Tenerife am fost de foarte multe ori in Grecia, am vizitat atat Grecia continentala cat si cea insulara si nu am crezut vreodata ca poate exista vreo destinatie mai frumoasa pentru vacanta de vara decat Elada fiind indragostit iremediabil de tinuturile ei, insa daca acum m-ai pune sa aleg intre Tenerife si Grecia as alege fara sa clipesc Tenerife.

Si eu am stat in Nord, si la mine vremea a fost capricioasa mai ales dimineata insa pe la pranz norii se imprastiau iar seara in August chiar mi s-a parut respirabil, spre deosebire de Grecia de exemplu in care d-abia poti respira in August.

Legat de plaje si inotat, oceanul este diferit fata de mare, sunt informatii destule pe internet despre plaje nu ar fi trebuit sa fie o surpriza. Si in Lefkada de exemplu nu prea ai sanse sa faci baie daca nu stii sa inoti iar majoritatea plajelor sunt cu pietre, nu cu nisip. Cu toate acestea am auzit oameni carora nu le-a placut in Lefkada din acest motiv desi puteau sa se intereseze dinainte.

Infrastructura rutiera din Tenerife este impresionanta, mie mi s-a parut ca se circula foarte bine iar indicatoare erau peste tot.

Pentru mine Tenerife a fost o destinatie pa care am simtit-o cu inima, o destinatie cu un farmec aparte, aproape mistic, iar variantele de petrecere a timpului sunt nelimitate, poti sa te angrenezi si in activitati turistice unde chiar ai de unde alege sau poti sa o iei si pe potecile neumblate sa explorezi si sa descoperi. Dar cum am zis e o chestiune si de gusturi personale. Numai bine!

Skorpio_777
    [31.08.17 15:39:50]

@Eileenc: Respect parerea oricui insa in a insinua ca aceasta insula este una din cele mai proaste alegerei cred ca e cu adevarat exagerat din toate punctele de vedere. Tin sa zic ca in ultimii 7 ani am petrecut 2 din vacantele mele in Tenerife, in acest an ma reintorc din nou deoarece pentru mine e alegerea cea mai potrivita mai ales daca e vorba de organizarea unui sejour in lunile semptembrie / octombrie etc. Miscare / Activitati / Plaje balneare cat si cele salbatice care iti taie pur si simplu rasuflare... asta e ceea ce iti poate oferi insula! Merci

nitul
    [03.09.17 17:47:32]

Îmi pare rău ca ai avut o vacanța care nu a fost pe placul tău. Daca citeam aceste impresii de vacanța la început de an, pierdeam eu un concediu mirific, am fost in Puerto de la Cruz tot in luna August. Eu, dacă as putea m-as întoarce si mâine!!!

nikystoica
    [05.09.17 19:08:49]

Buna ziua, cine ne poate ajuta si are mai multa experienta in afaceri, cum si unde cu o suma modica putem deschide o mica afacere gen servicii, etc. orice informatie cred ca ne poate fi utila, doresc sa cred ca noi romanii putem sa ne ajutam la nevoie MULTUMESC foarte mult

simon_niculae
    [30.09.17 02:39:07]

@nitul: Eu, adica noi, nu cred ca ne-am mai intoarce, dinTenerife zic, repet nu cred ca daca am fi avut cum, am mai fi venit inapoi din aceste minunate locuri! Are insula asta ceva, un vino-ncoa", ceva ce te imbie sa stai cat mai mult, sub scriu: maine m-as intoarce!

nick24
    [20.01.19 20:43:25]

@Andrew22:

Să nu uităm că grecii antici au numit insulele Canare, Madeira și Azore - Macaronezia!

Oare de ce?

Evident că Raiul era peste tot ce cunoșteau grecii ca fiind țara lor.

Andrew22*, cristina47*, Eileenc*, nick24, nikystoica, nitul, simon_niculae, Skorpio_777
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: