ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2017
ÎNSCRIS: 14.06.17
JUL-2017

Vacanta in Skala Potamia

Ziua buna tuturor!

Am fost in Skala Potamia la sfarsitul lunii iulie 2017, impreuna cu familia (2 adulti + 1 copil de 7 ani).

De la inceput, ideea noastra a fost sa petrecem cateva zile relaxante departe de grijile zilnice din Bucuresti, ceea ce am si reusit.

Calatoria cu masina spre Thassos, asa cum stiti si din alte surse, este cea mai accesibila ca distanta, timp si pret, fata de toate celelalte insule grecesti. Daca esti norocos si nu faci multe opriri, ajungi din Bucuresti pana la portul Keramoti (de unde iei ferry-boat-ul spre Thassos), in circa 7 ore. Daca esti mai putin norocos (adica prinzi aglomeratie in vami) si te opresti mai des, calatoria de 550 km cu masina poate dura pana la 10 ore. Dar, oricum, din momentul in care te-ai urcat pe ferry-boat te poti considera deja in vacanta. Cum, de ce? Pai, unde mai poti hrani pescarusii cu pufuleti, paine sau biscuiti direct din mana ta, daca nu pe un bac spre Thassos? -;)

Skala Potamia este o localitate de coasta, care impreuna cu Skala Panagia margineste vestita plaja Golden Beach (Chrissy Amoudia) din insula Thassos. Aici gasesti cam tot ce te-ai astepta cand pleci intr-o calatorie in Grecia: taverne la tot pasul cu mancare gustoasa si accesibila, plaje cu nisip fin, umbrele si sezlonguri din partea casei (cu conditia sa consumi ceva de la terasa respectiva si sa fii suficient de bine-crescut incat sa nu-ti aduci lada frigorifica plina de bere pe plaja), mini-marketuri de unde te poti depana de aproape orice ai uitat sau n-ai putut sa aduci de acasa (de la slipi, umbrele, colace sau aripioare, pana la tigari, alimente, periute de dinti, bauturi). Si sa nu uitam fructele si legumele, care par sa aiba un farmec aparte: piersicile, nectarinele, pepenii galbeni sau verzi, rosiile, au un cu totul alt gust decat cele pe care le gasim in supermarketurile din Capitala, desi provenienta e tot "Grecia" - probabil ca la noi trimit doar calitatea a II-a, a III-a sau a V-a?!

Seara, in afara de plimbari pe faleza si stat la taverne, mai puteti gasi si una sau doua terase mai "cool", spre centrul localitatii, unde in weekend sunt si animatoare care danseaza unduitor pe ritmuri occidentale - o adevarata insula pestrita in multitudinea de oferte de tzatziki, gyros, souvaki si peste de toate felurile cu care te imbina ceilalti.

Pentru copii exista un centru de distractii de tip luna park, cu aspect cam de balci, care este foarte aglomerat tot timpul. Pustiul nostru, odata ce am ajuns intr-o zi acolo, nu am mai scapat de gura lui sa-l ducem dup-aia mereu pana la plecare. Deci, daca sunteti in situatia de a merge cu copiii, pregatiti un mic buget de 5-10 EUR/pers. pentru fiecare trecere pe-acolo, nu cred ca scapati mai ieftin.

Una din problemele cu care ne-am intalnit in Skala Potamia (dar cred ca este o chestiune valabila pentru toata insula) a fost puzderia de viespi si albine care uneori devin chiar agresive (un prieten de-al nostru intalnit intamplator acolo ne-a povestitt ca l-au muscat de 2 ori). O alta chestie sensibila este lagata de strazile foarte inguste, pe care pietonii sunt nevoiti sa le imparta cu masini, motociclete, ATV-uri, biciclisti, chiar si un trenulet care transporta turistii intr-un tur al localitatilor S. Potamia si S. Panagia (costul este 4Eur/adult si 2 Eur/copil).

Ca plaje alternative clasicei Golden Beach ar fi, in apropiere, Marble Beach si Paradise Beach. La prima (Marble), cand am mers noi era foarte aglomerat si nu am stat, doar pret de cateva poze (mi s-a parut si foarte ingusta, plus faptul ca nu are nisip ci niste pietricele din marmura nu prea m-a incantat). La Paradise se poate merge, este o plaja lata si cu nisip fin, dar trebuie sa platiti 7 Euro pentru 2 sezlonguri + 1 umbrela si nu aveti mare spectacol de vazut. Depinde de fiecare cat de curios e sa vada diverse locuri.

Pentru shopping as recomanda o oprire la fabrica Iris Gold din Limenaria, in sudul insulei - au acolo de la ceasuri pentru copii si bijuterii din otel pana la aur si ceasuri de lux. Ca idee, magazinele lor din Thassos Port (LImenas), chiar daca unul din ele este intitulat "outlet", sunt mult mai mici decat spatiul de la fabrica.

Cu speranta ca acest comentariu va fi de folos cat mai multor calatori, va doresc vacante interesante tuturor!

Trimis de Radu P. in 08.08.17 00:34:20
Validat / Publicat: 08.08.17 00:54:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Halkidiki, Katerini, Nea Pori

VIZUALIZĂRI: 7849 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Radu P.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Vedere spre golful Kinira, in drum spre Paradise Beach
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19999 PMA (din 23 voturi)

Dana2008 [08.08.17 08:46:32] »

Foarte frumos articolul! FELICITĂRI!

Cu siguranță că informațiile pe care le-ai oferit sunt de folos turiștilor care vizitează insulă Thasssos.

Pozele sunt superbe!... dar cam puține, mai poți adăuga dacă vrei ????

Călătorii plăcute!

flaviana77 [08.08.17 09:50:57] »

mi-a placut.

cred ca ati avut o vacanta frumoasa.

as vrea sa intreb daca ati fost la Golden Beach daca se plateau sezlongurile acolo.

mi-a ramas in suflet insula Thassos, am fost acolo in urma cu 5 ani, cand inca nu era asa de frecventata de romani.

noi atunci am stat la Golden Beach, faceam mai putin de 5 minute de la vila la care am stat pana ajungeam direct pe plaja si nu ni s-a cerut atunci nici un ban pe sezlong, de aceea intrebam cum mai este acum.

Radu P. [08.08.17 23:37:47] »

@flaviana77: Într-adevăr, a fost frumos... de asta îmi dau seama mai ales acum, dupa ce am revenit de câteva zile în București.

Din ce am văzut noi, la Golden Beach nu se cere o taxă de șezlong, ci doar dacă vrei să consumi ceva de la terasa respectivă.

Dar sigur că nu am fost în toate locațiile, noi am stat în jurul tavernei Pelago, unde nu se cere taxă, ci doar consumație.

Radu P. [08.08.17 23:41:04] »

@Dana2008: Mulțumesc pentru aprecieri! Caut poze și mai pun.

flaviana77 [09.08.17 09:15:05] »

@Radu P. :

inseamna ca se pastreaza obiceiul, asa era si cand am fost noi, de obicei stateam in fata la Fedra si oricum comandam cate ceva ca nu stateam pe plaja fara sa bem, dar am amintiri frumoase de acolo si sper sa mai ajuns sa duc si copilul sa se bucure de apa aceea minunata.

flaviana77, Radu P.
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skala Potamia & Chrissi Akti: