ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2017
    AUG-2017
    2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Foarte nemulțumit

Altceva si altfel

Am ajuns la Casa Eden (sau Vila Eden, cum se regaseste pe Google Maps in momentul redactarii prezentului review) intrucat doream sa petrecem un weekend in sudul litoralului romanesc, dar toate hotelurile pe care le cunosteam erau ocupate.

Pe Google, Casa Eden avea review-uri foarte bune, asa ca am considerat ca merita sa incercam.

Am petrecut acolo o dupa-amiaza si o noapte, poate cam putin pentru a avea o opinie completa, dar totusi suficient pentru a ne forma o impresie generala.

Pozitiv:

- gazdele sunt extrem de primitoare si atente cu clientii. Din acest punct de vedere, a fost o experienta foarte buna;

- exista un loc de joaca pentru copii si o zona verde in exterior, cu mese si scaune, unde se poate manca si socializa in acelasi timp;

- mancarea este excelenta! Noi am luat cina si nu am avut decat cuvinte de lauda;

- promoveaza foarte mult - si, in opinia mea, cu succes - conceptul de incredere. Spre exemplu, sunt frigidere cu bauturi: te servesti, scrii pe un biletel ce ai luat si numarul camerei;

- este multa liniste. Doar trenul trece din cand in cand, dar noua chiar ne-a placut acest lucru;

- pana la faleza sunt cca. 80m, iar privelistea este foarte frumoasa;

- au un caine (Gina) foarte prietenos si haios.

Neutru:

- este amplasata intr-un loc practic pustiu. Acest aspect poate fi pozitiv pentru unii, dar negativ pentru altii;

- plaja din dreptul Casei Eden este neamenajata. A intra in apa este atat nerecomandat cat si periculos;

- pentru a ajunge cu masina trebuie sa treceti prin Costinesti (care este foarte aglomerat), apoi pe DC4 (paralel cu calea ferata). Dupa ce faceti la stanga catre vila, este o zona de cateva sute de metri de pietris, dar care nu pune probleme nici unui tip de masina. Nu incercati sa veniti pe DC4 dinspre localiatea 23 August pentru ca (la data redactarii) drumul nu este asfaltat.

Negativ:

- singura plaja unde se poate ajunge fara a apela la masina este Golful Francez (sau Golful Francezului). Fiind insa un loc frecventat de catre nudisti, noi consideram ca este incorect, pentru cei care nu sunt adeptii nudismului, sa deranjeze comunitatea respectiva. Ca urmare - cu exceptia situatiei in care vreti sa faceti nudism - trebuie sa luati masina si sa mergeti la o alta plaja (Costinesti, Olimp, Eforie, etc.). Am inteles ca peste cca. 2 ani, va exista plaja amenajata in dreptul Casei Eden - ramane de vazut daca si cand se va intampla;

- un aspect pe care l-am intalnit frecvent la constructiile noi, inclusiv la Casa Eden: slaba izolare fonica intre camere / apartamente. Zgomotele de la vecini se aud foarte tare si sunt deranjante;

- desi cladirea este inca intr-o stare tehnica buna, au inceput sa apara semne ale uzurii, in special la baie;

- este curat, dar totusi este loc si de mai bine (spre exemplu, pe sub canapea / pat si in baie);

- este prea putina vegetatie in curte. Ca urmare, in timpul zilei este foarte cald.

Una peste alta, Casa Eden poate fi o destinatie interesanta pentru cei care apreciaza linistea, lipsa aglomeratiei si o comunitate primitoare.

Faptul ca nu exista plaja amenajata in apropiere (cu exceptia nudistilor) constituie totusi un dezavantaj major - motiv pentru care am ales sa nu recomand acesta destinatie. Cred insa ca lucrurile se vor schimba major peste ceva timp, cand (speram) va exista plaja amenajata in dreptul vilei.

Trimis de RobertRO* in 07.08.17 08:31:53
    Validat / Publicat: 07.08.17 11:53:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COSTINEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2555 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertRO*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere spre calea ferata

[07.08.17 09:51:34]

@RobertRO: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "CASA EDEN" (nou-creată pe sait)

RobertRO*AUTOR REVIEW
    [07.08.17 10:42:33]

@webmasterX:

Coordonatele corecte sunt:

43.927052,28.633715

Pe Google Maps apare inregistrata ca "Vila Eden", dar si acolo coordonatele GPS sunt putin gresite (pozitia pe Google Maps este putin spre sud fata de locatia reala).

Multumesc.

[07.08.17 11:54:28]

cristina47*
    [07.08.17 13:14:25]

Cam cat se facea pe jos, pana la Golful Francezului?

RobertRO*AUTOR REVIEW
    [07.08.17 17:50:04]

@cristina47: Distanta este de cca. 700m.

cristina47*, RobertRO*

• pagină generată în 0.041985988616943 sec