ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2017
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 27.09.15
JUL-2017

Concediu reuşit

Anul acesta am fost in concediu la mare la acest hotel.

Este pentru a patra oara cand alegem acest hotel, insa ultima data fusesem in 2012.

De atunci am mai fost in Albena, insa la alte hoteluri.

Am ales hotelul deoarece ne-am simtit foarte bine de fiecare data cand am fost cazati la ei. Si anul acesta a fost bine, in general, exceptand aglomeratia de la masa de seara, cand efectiv era o problema sa gasesti o masa, indiferent cand ajungeai la masa.

Dimineata si la pranz era in regula, nu are asa aglomeratie, insa seara era plin restaurantul si nu facea fata. Se pare ca anul acesta au fost depasiti de numarul mare de persoane cazate in hotel.

Din ce am observat, aproximativ 95% din cei cazati erau familii cu copii (inclusiv noi!!!), iar majoritatea aveau 2-3 copii.

In 2007 cand am fost noi prima data la acest hotel majoritatea celor cazati erau cupluri, fara copii, pe cand acum raportul s-a schimbat total in favoarea acestora. Tinand cont ca probabil capacitatea restaurantului a fost facuta pentru o medie de 2, maxim 3, persoane pe camera, mi se pare chiar normal sa se ajunga cumva la aceasta situatie.

Mai ales ca la acest restaurant mai vin sa manance si o parte din turistii cazati la hotelul Laguna Mare. Anul acesta, din cauza aglomeratiei, cei de la Laguna Mare au fost trimisi, cel putin in perioada in care am fost noi cazati, sa manance la 3 restaurante (Laguna Garden, Malibu si Sandy Beach). Datorita acestui lucru, masa de seara avea un aspect de cantina, nu mai chiar o atmosfera de restaurant. Acesta a fost cam singurul aspect negativ legat de sejurul nostru.

Am ajuns aproape de ora 13 la hotel. Am primit imediat bratarile la receptie si camera. Noi am facut rezervarea direct la hotel si nu am mai apelat la agentie anul acesta. Au facut ei o reducere de 20% anul trecut in toamna si atunci am preferat sa platesc direct la ei decat sa mai apelez la agentie. Datorita acestui lucru probabil ca am primit si camera la etajul 7 (cu vedere spre piscina si mare).

Mancarea a fost buna in fiecare zi, suficienta, chiar daca mancarea gatita nu mai era asa gustoasa ca datile trecute (probabil au schimbat bucatarul!!!). Fata de ce stiam noi, nu mai aveau un colt cu mancare speciala pentru copii, insa noi nu mai suntem interesati de asa ceva. Nu stiu daca au renuntat de anul acesta la aceasta facilitate, insa acum nu mai exista.

Dimineata au intotdeauna ou fiert, ochiuri, omleta, branzeturi, mezeluri, lapte, cereale, etc., astfel incat gasesti intotdeauna sa mananci. Pentru cei care doresc clatite este necesar sa stati la coada, insa acest lucru am observat ca se intampla la toate hotelurile din Albena! Doar cand am stat la Flamingo nu era coada la clatite!!! Noi am avut noroc ca cel mic nu si-a dorit asa ceva!

La pranz au intotdeauna doua feluri de supe, cel putin una crema, gratar (porc sau pui), paste, peste gatit, insa se cam repeta mancarea gatita, chiar daca este buna. Am mancat intotdeauna supe crema la pranz si un gratar sau peste (sotia). Cel mic a mancat paste, supe sau gratar cu cartofi prajiti. Desert aveau intotdeauna 2 feluri de prajituri, spume, plus fructe (pepene rosu si galben, cirese, etc.) Aveau mereu inghetata la pranz si seara.

Au avut 2 seri tematice, una bulgareasca si una pescareasca, insa daca stateam numai 7 zile nu aveam decat seara bulgareasca. Ca bauturi, era intotdeauna suc la dozator (portocale si mere), bere, vin, lichior si nu mai stiu. Noi am baut doar lichior de cafea si sucuri la masa.

La snack-barul de la piscina, care functiona intre ora 11-16, aveau in unele zile pizza, plus un fel de sandvisuri, insa nu am mancat niciodata acolo, am luat doar inghetata pentru cel mic.

La dozator era un suc de portocale si unul de mere, plus cafea. Ca bauturi, noi am luat doar bere si sucuri, asa ca nu stiu ce alte bauturi alcoolice aveau.

La piscina nu mai erau asa multe sezlonguri ca datile trecute dar am gasit intotdeauna unele libere cand ne-am dus la piscina (mergeam doar dupa-amiaza, dimineata mergeam mereu la plaja).

Aveau echipa de animatie care organiza permanent jocuri. Aveau zilnic polo pe apa in piscina, darts, gimnastica in apa, etc.

Prima zi cand am ajuns ne-am dus la plaja si nu am gasit sezlong liber. Multe erau ocupate doar cu prosoape! A doua zi probabil a facut cineva scandal si cand ne-am dus la plaja erau toate prosoapele stranse si puse pe un sezlong la capatul plajei si majoritatea sezlongurilor libere si asa a fost pana am plecat noi, asa ca n-am mai avut probleme cu gasirea unui loc liber.

Plaja si marea a fost curata permanent, fara alge, chiar daca a fost ploaie intr-o seara.

Pentru cei care doresc sa bea ceva pe plaja, cel mai bine este sa-si cumpere ceva de pe plaja. Noi asa am facut. Luam zilnic o bere si inghetata pentru cel mic de pe plaja. Altfel este cam complicat de mers pana la hotel pentru a aduce ceva de baut deoarece acesta este la aproximativ 250 metri fata de plaja. O bere era 3 leva pe plaja. Mai scumpa era inghetata copilului!!!

Camera de hotel era foarte curata, renovata, avea televizor plat mare. Ne-au schimbat zilnic prosoapele si la 2 zile asternuturile, cu toate ca nu era cazul! In minibar nu era nimic din prima zi cand ne-am cazat! Cu toate acestea, la plecare ne-au intrebat daca am consumat ceva din minibar!!! In aceste conditii am utilizat noi frigiderul si ne-am pus apa si sucurile copilului!

Seiful nu este disponibil decat contra-cost.

La televizor nu este decat ProTV International, dar oricum nu se uita decat baiatul la el.

Baia era curata, cu dus, fara cada.

Chiar daca eram la ultimul etaj nu am utilizat foarte mult aerul conditionat deoarece seara se racorea daca deschideam usa la balcon, iar in timpul zilei era suficient sa-l lasam putin si se facea deja o temperatura placuta in camera. Adevarul este ca nu a fost nici canicula cat am stat acolo ca in alti ani. Seara dormeam cu usa deschisa la balcon si era foarte bine. La baie nu mai era mirosul acela dulce care se simtea datile trecute atunci cand faceai dus. In schimb, dupa ce faceau curatenie in camera ramanea un miros foarte placut si care se mentinea cateva ore in camera. Privelistea era deosebit de frumoasa si am profitat pentru a sta seara in balcon inainte de somn.

In rest, seara mergeam cu cel mic sa ne plimbam si sa se dea in toate atractiile pentru copii. La majoritatea trebuie sa platesti 10 leva, doar la telescop a fost 6 leva de persoana.

Cu vaporasul costa 10 leva plimbarea pentru un adult si 5 leva pentru un copil.

Pentru cei care au cazare la Orhideea (in partea de sus) am vazut ca s-a facut o scara rulanta pentru ei, astfel incat sa poata urca mai repede la hotel.

Au mutat si atractiile pentru copii in alte amplasamente datorita noului hotel de 5 stele de pe plaja (Paradise Blue).

Seara aveau animatie si la hotel dar noi nu prea am stat. Doar o singura seara a fost un magician si am stat cu cel mic sa vada spectacolul de magie. In rest ne-am plimbat prin statiune zilnic, pana la 10-11 seara.

Am fost o zi si la Aquamania. Intrarea este 35 leva/persoana. Pentru copiii mai mici de 120 cm pretul este de 16 leva. Ne-am dus cu trenuletul pana acolo, dar inapoi am venit pe jos si nu este o distanta foarte mare de parcurs pana la hotel. Este frumos, au canal pentru a te plimba stand pe un colac (au si o zona unde sunt valuri, dar nu permanent), si tot felul de tobogane, pentru cei mici si pentru cei mari. Pentru masa de pranz a durat ceva pana au pregatit pizza (cam 30 de minute) dar ne-am dus cam la ora cand era plin restaurantul.

La plecare, am predat camera la ora 12, ne-am lasat bagajele la receptie si ne-au intrebat daca mai mancam de pranz. Le-am spus ca dorim sa mancam si ne-au lasat bratarile la mana dar ne-au rugat ca atunci cand plecam sa mergem sa le taie, asa ca am stat cu ele pana am plecat din statiune.

Deplasarea am facut-o cu autocarul (30 euro/persoana si 25 pentru copil) cu transfer pana la hotel. Noi nu doream neaparat cu transfer, dar cei cu care am venit au autocare bune si dupa ce am avut anul trecut o experienta mai neplacuta cu altii ne-am hotarat sa venim asa.

Din ce am inteles, acum se plateste 10 leva pe zi pentru cei care doresc sa-si parcheze masina chiar la hotel. Erau multe locuri libere de parcare la hotel, probabil din aceasta cauza.

Cam atat. Sper ca nu am omis ceva important.

Trecand peste aglomeratia de la masa de seara a fost reusit si acest concediu.

Nu cred ca vom mai reveni, dar nu din aceasta cauza, ci datorita faptului ca vrem sa schimbam destinatia de vacanta, noi venind aproape an de an in Albena, incepand cu 2007.

Trimis de mont in 06.08.17 18:47:44
Validat / Publicat: 07.08.17 00:05:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Kaliakra, Laguna Beach, Boryana, Flamingo Grand

VIZUALIZĂRI: 2063 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mont); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Albena vazuta din vaporas!

[06.08.17 19:41:40]

Cu ocazia primului articol încărcat pe site, îi urăm lui @mont: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Bianca Dragomir
    [16.08.17 22:18:14]

Buna seara. As dori sa va intreb daca se putea plăti ceva in euro sau prețurile sunt doar in leva? Ma refer la jocurile de distractii pentru copii din statiube, Aquamania, suveniruri, parcare etc. Multumesc mult!

[27.08.17 13:36:54]

@Bianca Dragomir: Buna ziua. Noi am platit numai in leva.

La o benzinarie OMV am cumparat produse si am platit cu euro si mi-au dat restul in leva, dar in Albena nu am incercat niciodata sa platim in euro. Probabil ca accepta si euro.

Noi am schimbat intotdeauna euro in leva. Cursul la hotel era de 1 euro = 1,90 leva.

Se pot schimba chiar si lei (1 leu = 0,38 leva). Pentru dolari cursul era de 1 dolar = 1,55 leva.

Numai bine.

fanespoitorul
    [27.08.17 15:09:01]

@mont: La benzinarie puteai sa platesti cu cardul. Casierul a bagat in buzunar euro si a pus in casa leva. Cursul de schimb merge de la 1,80 la 1,90 leva la un euro. Cursul oficial este de 1,94 leva/1 euro. La sume mici nu se simte diferenta dar la sume mai mari este pacat sa ai doua cursuri de schimb (lei/euro, euro/leva).

Poti sa tragi leva de la orice bancomat din Albena. Nu mai putin de 100 leva. Vei avea doua comisioane unul de schimb valutar si unul de utilizare ATM.

Bianca Dragomir
    [27.08.17 22:40:57]

@mont: Multumesc!

nicolae75
    [19.02.18 11:54:16]

In alta parte se spune ca se sta la coada la masa, aici doar la clatite! Hai la clatite inteleg, e normal, toata lumea vrea, insa la masa se forma sau nu coada? Multam!

[21.02.18 18:44:34]

@nicolae75: Am specificat faptul ca la masa de seara, in special, era o problema sa gasesti masa libera. In rest, la ora la care mergeam dimineata si la pranz nu era aglomeratie mare. Noi seara am avut probleme cu masa. Numai bine.

[21.02.18 18:49:28]

PS Pentru cei care nu stiu, turistii cazati la hotelul Laguna Mare mananca tot in restaurantul de la Laguna Garden. Insa in 2017, probabil din cauza faptul ca au fost foarte multi turisti cazati in camerele celor doua hoteluri, cei de la Laguna Mare au fost trimisi si la alte doua restaurante sa manance, pe langa cel de la Laguna Garden. Noi am mai fost la hotelul Laguna Garden cazati dar niciodata nu a fost asa ceva la masa. Nu prea am mai vazut doar cupluri, majoritatea turistilor erau familii cu 1,2 sau 3 copii, de aici fiind probabil supraincarcarea.

Bianca Dragomir, fanespoitorul, mont
    Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Garden Hotel: