ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 8 si 6 ani

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Agriturismo La Limonaia Molazzana

Urmatoarea noastra destinatie a fost, cum incercam sa glumesc cu copiii, in tara de nicaieri Adica undeva, departe de lumea dezlantuita, o casuta pe un deal in Toscana de nord. Nu era chiar in pustietate cum au crezut copiii dar destul de izolat ca sa te simti in mijlocul naturii

Din Levanto am plecat spre sud, am facut cateva opriri in Golfo dei Poeti unde am admirat oraselele si peisajele superbe, apoi mai departe spre Massa de unde am luat-o spre interiorul Italiei pe un drum care s-a dovedit extrem de sinuos dar absolut superb, drumul ce traverseaza Alpii Apuani. Din Castelnuovo di Garfagnana am mers inca 4 km spre sud si pe un drum lateral aproape ascuns am descoperit destinatia noastra: Agriturismo La Limonaia

Ne-a intampinat proprietarul, un suedez foarte simpatic stabilit de vreo de 30 ani in Italia, dupa casatoria cu o italianca.

Ne-a prezentat casuta noastra, ne-a explicat cate ceva despre imprejurimi apoi s-a retras discret, nu inainte de a ne asigura ca ne sta la dispozitie in caz de nevoie Vreau sa mentionez ca am ajuns tarziu, in jur de ora 20.00, adica dupa ora normala de check-in indicata pe booking dar aceasta nu a fost o problema pentru ca discutasem la telefon.

Cazarea noastra era deci o casuta individuala, parte a unui complex agrotuiristic mai mare, compus din 3-4 cladiri, in una dintre ele locuind proprietarul. Nu stiu exact cate apartamente continea, dar cred ca erau de mai multe marimi, noi am ales un apartament cu un dormitor dar proprietarul ne-a zis ca ne-a facut un upgrade asa ca am avut un apartament cu 2 dormitoare.

El era compus dintr-o sala de zi cu o masa mare, canapea si zona de bucatarie si doua dormitoare destul de spatioase, ambele cu paturi duble. Din dormitoare se putea iesi intr-un balcon cu vedere superba la dealurile Toscanei, iar in fata casei mai exista o mica terasa cu masa si scaune de unde se putea admira privelistea.

Dar preferata copiilor a fost, desigur, piscina, aflata in imediata apropiere, excelent intretinuta si curata, inconjurata de o podea de lemn, unde exista o masa cu scaune si umbrele si cateva sezlonguri. Toata curtea era frumos intretinuta si se continua cu o mica livada.

Interiorul casutei noastre era curat, dar nu foarte nou, mobila veche si compusa din piese disparate, dar asa ii dadea un farmec rural. De asemeni prosoapele si cearceafurile au fost curate si suficiente dar nu noi, prezentau ceva urme de uzura. Pana la urma este normal ca o pensiune agroturistica sa nu aiba conditii de 5 stele si dupa cum am spus toate erau curate astfel ca uzura si faptul ca nu erau neaparat seturi asortate nu ne-a deranjat. Baia de asemeni era curata, cu faianta noua, dus bun, toate cele necesare inclusiv prize, uscator... De altfel am gasit si fier de calcat, si masina de spalat vase.

In camera de zi exista si un televizor lcd, cu multe canale, si wi fi era disponibil peste tot, chiar si in curte.

Per total a fost nesperat de bine, casa era foarte spatioasa, interesanta pentru copii, la fel si curtea prin care au pornit imediat la cautare de greieri. Au petrecut o seara si o dimineata la piscina, exersand sariturile, in timp ce noi admiram pesiajul incantator. Am privit doua apusuri superbe dupa dealurile Toscanei, admirand micile localitati medievale presarate pe ele, ca si oraselul Barga ce se vedea pe deal, nu foarte departe. Noapta tarziu cerul era instelat ca-n amintirile copilariei, se vedea si Calea Lactee, am trezit copiii sa-l vada pentru ca in Bucuresti nu au ocazia sa vada asa ceva.

Ne-a inconjurat in aceste zile doar linistea strapunsa de ciripitul pasarilor, foarte divers, ceea ce spune ceva despre cate specii se pot gasi acolo.

Am plecat in excursie la Lucca (40km spre sud), am trecut si prin Bagni di Lucca, am admirat podul Diavolului din Borgo a Mozzano, ca si multele alte poduri presarate peste raul din vale, Fiume Serchio.

Zona este minunata, peisajul incantator, se pot vizita multe orase si sate din jur, exista si o rezervatie in apropiere, Orrido di Botri, unde se poate face treking si alpinism, pentru turistii mai aventurosi.

Pentru noi, cele doua zile au fost de relaxare in natura, pentru ca ne asteptau alte doua zile de explorat orase, Bologna si Verona.

Per total am fost extrem de multumiti si am ramas cu amintiri frumoase, iar copii inca isi amintesc de sariturile lor in piscina, inconjurati de ciripitul pasarilor si strajuiti in departare de dealurile Toscanei.

Despre cazarea la Verona am scris, asa ca aici se incheie vacanta noastra din iunie-iulie.

Ca post scriptum adaug programul pe zile ca sa aveti o idee de ansamblu:

Ziua 1 - Zbor la Bergamo, sosire la 8.40, Gardaland, apoi cazare la Mantova

Ziua 2 Mantova

Ziua 3 Modena, vizitat Muzeul Ferrari, Cazare la Levanto 7nopti

Plaja, am vizitat in fiecare zi cate un orasel din Cinque Terre

Ziua 10 - plecare din Levanto, vizitat Lerici, Tellaro, Fischierino, cazare la Limonaia

Ziua 11 - Lucca si imprejurimi

Ziua 12 - plecare spre Bologna, vizitat orasul, apoi cazare la Verona

Ziua 13 Verona

Ziua 14 - Gardaland, plecare spre Bucuresti seara la 20.30

A fost o vacanta de 2 saptamani, diversa, destul de incarcata dar spre surprinderea noastra nu foarte obositoare. Copiilor le-a placut si le-a parut rau ca trebuie sa ne intoarcem, asteapta cu nerabdare urmatoarea vacanta.

Trimis de IoanaV in 06.08.17 11:21:11
    Validat / Publicat: 06.08.17 11:51:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 903 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IoanaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P15 si celebrul pod

[06.08.17 11:49:41]

Fain și această recomandare

Mutat în rubrica "Agriturismo La Limonaia [Molazzana, Castelnuovo di Garfagnana], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[06.08.17 11:56:49]

@webmasterX: Localizarea e foarte aproape, apare pe harta un pic mai sus

44.082574,10.434742

[06.08.17 13:35:44]

giuliani
    [07.08.17 09:56:12]

@IoanaV:

Mi se pare foarte tare sa iti duci copiii in concedii de genul asta. Cu siguranta, pentru ei ar fi fost bine si 7 zile intr-un hotel cu AI unde doar sa stea si sa se balaceasca, insa mi se pare mult mai frumos si util sa poti sa le areti aceste minunatii (Mantova, Toscana, Cinque Terre, Modena si Gardaland) ! Felicitari!

[07.08.17 10:49:53]

@giuliani: Multumesc, am fost si la all inclusive unde a fost foarte bine dar nu pe placul nostru. De cativa ani facem vacante combinate de genul acesta, o sa mai scriu despre ele. Esential este sa combinam lucruri pe placul copiilor, relaxare si distractie, cu lucruri care sunt si pe placul nostru.

Si spre surprinderea noastra am constatat ca le place si lor sa exploreze, sa descopere.

sunflower
    [08.08.17 08:46:45]

@IoanaV: bine punctat! Exact în această situație suntem și noi cu copiii, trebuie să găsim întotdeauna atracții pentru ei, gen Gardaland, piscină, iar printre picățele introducem un muzeu, un palat, care până la urmă ajung să-i încânte șă să-i facă să vorbească despre ele, să și le reamintească cu plăcere... Superb sejur! Felicitări!

[08.08.17 19:52:25]

@sunflower: Ma bucur ca ma sunt si altii ca noi, ca uneroi lumea se mira... Poate facem schimb de experienta

sunflower
    [08.08.17 23:38:35]

@IoanaV: daaa, mi -ar plăcea foarte mult! Vbim pe privat.

giuliani, IoanaV, sunflower

• pagină generată în 1.1929249763489 sec