ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 06.04.10
    FEB-2010

Revenim intotdeauna cu placere

In primul rand as dori sa spun ca recomand cu mare caldura aceasta pensiune celor care vor sa petreaca un sejur sau doar un week-end pe Valea Prahovei. Noi am stat de 3 ori aici, prima data intr-un sejur de 7 zile si ulterior doua week-enduri prelungite. Ultima data am fost in Februarie 2010 pentru un sfarsit de saptamana la sanius.

Localizare: este situata in statiunea Busteni chiar la drumul principal, foarte aproape de hotelul Alexandros spre directia Azuga. Se afla chiar in dreptul intersectiei cu drumul ce duce catre Gura Diham.

Zona telecabinei (si implicit drumul spre cascada Urlatoarea) este destul de departe dar plimbarea pana acolo este foarte placuta. Pe timpul iernii are avantajul ca este aproape de strada ce urca spre partia Kalinderu.

Camerele: pensiunea nu dispune de multe camere. Noi am stat intr-o camera cu pat dublu plus o mica canapea ce se deschidea si in care au dormit doua persoane. Am stat in aceeasi camera atat atunci cand am fost doua persoane cat si atunci cand am fost patru persoane, pretul fiind bineinteles diferit. Camerele au geamuri destul de mici deci pot fi usor intunecoase. Baia este destul de incapatoare, cu dus si foarte curata. Exista sapun si prosoape deasemenea foarte curate si dispune si de un sistem de ventilatie. In fiecare camera exista televizor si un minifrigider. Camerele nu sunt mari dar confortabile.

Masa: exista posibilitatea de a opta doar pentru cazare sau pentru cazare cu mic dejun. Micul dejun costa 10 RON de persoana in plus pe langa pretul cazarii si consta in platou rece, cascaval pane sau omleta la alegere plus ceai, cafea sau ciocolata calda deasemenea la alegere. In grupul nostru s-a mai deviat putin de la acest meniu standard in sensul ca s-a mai cerut si o portie de cartofi prajiti iar in unele cazuri s-a comandat o portie de cascaval pane plus 2 cafele acesta fiind taxat insa ca un singur mic dejun. Nu a fost nici o problema, sunt foarte flexibili.

Pensiunea are la parter un Restaurant & Bar unde pe langa mic dejun se poate servi si orice masa pe parcursul zilei. Preturile mi s-au parut putin mai mici decat la alte cateva restaurante din statiune iar mancarea a fost foarte buna.

Personalul hotelului: sunt foarte amabili si flexibili dupa cum am spus si mai sus. Vor sa te simti bine si nu prea exista "nu se poate" daca le ceri ceva. Ne-am convins de acest lucru de doua ori: o data cand ne-au aranjat camera cu lumanari, sampanie si inimioara din petale de trandafiri pe pat si alta data cand am vrut sa facem o surpriza unor persoane din grup iar din cauza ca le-am spus prea tarziu nu au mai avut de unde sa cumpere tort si au improvizat un tortulet din salata de fructe cu frisca in care am putut pune artificiile.

Personalul acestei pensiuni a fost un punct important care ne-a facut sa o apreciem atat de mult si sa revenim aici si sper ca acest lucru sa nu se schimbe pe viitor.

Din pacate nu am prea multe poze dar le voi atasa pe cele pe care le am.

Trimis de pink_gabi* in 12.04.10 13:04:29
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI.

VIZUALIZĂRI: 2607 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pink_gabi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Holul camerei cu petale de trandafir

pepsi70ro
    [12.04.10 13:21:49]

Cred ca ai sintetizat bine calitatile pensiunii desi notele oferite cred ca au fost date la foc automat 100% satisfactie, inclusiv la capitolul "plaja si marea".

[12.04.10 13:27:14]

Pai am dat 100% pentru ca nu exista posibilitatea de a nu completa. Iar sa-i fi dat 0% insemna "Sub orice critica" care deasemenea nu este relevant, cum sa fie sub orice critica ceva ce nu exista. Cel mai bine ar fi fost sa pot sa nu aleg nimic la aceasta categorie.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [12.04.10 13:31:07]

ei, eu propusesem ca, in cazul statiunilor montane, chestia cu "marea" sa fie echivalenta cu "partii de schi". si atunci, poate iese...

ionescunic
    [12.04.10 13:33:51]

Pai cum Pink_gabi sa nu poti, lasi asa fara nota si nu se pune la medie.

N-ai observat toate manastirile sau muzeele nu au note la cazare, masa, plaje si totusi media lor e mare???

Sustin si eu propunerea lui Dragos ca la marea si plaje / sa fie echivalent cu partii si sporturi de iarna.

[12.04.10 13:39:10]

Pai eu am incercat sa le las necompletate cand am scris despre excursii si nu m-a lasat, mi-a aparut mesaj ca nu se pot lasa necompletate. Este cumva vreo restrictie de genul sa fie minim una completata?

Ideea cu sporturile de iarna este foarte buna. In cazul asta pot sa las asa pentru ca partia mi-a placut. Bineinteles pentru sanius ca doar la atat ma pricep: D.

Dar si aici este o problema ca se poate merge la munte si vara si in cazul asta nu mai este vorba de ski si sporturi de iarna.

danaches2003
    [12.04.10 13:42:37]

Se pare ca aceasta atitudine a personalului se intalneste destul de des in statiunea Busteni. Noi am fost de Pasti la hotel Alexandros, Busteni si am fost placut impresionati de atitudinea personalului (am sa revin cu impresii). La final binemeritatul vot!

[12.04.10 13:46:57]

singura restrictie la completareanotelor: sa fie completata evaluarea la MINIM un capitol --> se pot lasa necompletate 4 (maxim)

[12.04.10 13:47:31]

danaches2003 este posibil. Oricum din punctul meu de vedere conteaza foarte mult acest lucru, treci cu vederea poate micile alte neplaceri legate de cazare sau locatie si revii pentru oameni si pentru felul in care se poarta cu tine.

ionescunic
    [12.04.10 13:47:42]

Acum si tu , sigur ca poti merge vara la munte si nu ai partii dar si iarna sau de paste la mare si nu vei beneficia de plaje, dar le poti observa, calitatea sau macar existenta lor.

[12.04.10 13:49:06]

Ok, am inteles cu completarea notelor. Pe viitor o sa tin cont de asta.

Multumesc mult pentru lamuriri.

magdalena
    [12.04.10 14:22:08]

Pentru copii exista facilitati?

[12.04.10 14:36:13]

Facilitati pentru copii in mod special nu sunt fiind o pensiune mica de munte.

danaches2003, domidoc, ionescunic, magdalena, pink_gabi*