ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2017
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 15.07.12
AUG-2017

Un hotel frumos, decent, cu o locatie excelenta

Anul acesta am ales sa vizitam Sinaia, pentru prima oara. Am facut mai multe rezervari, dintre care erau si cateva pensiuni aflate mai pe strazi mai laturalnice. Ulterior le-am eliminat si am ales acest hotel din inima orasului, pentru ca uitandu-ma pe satelitul google, am vazut ca strazile celorlaltor vile se prezinta neasfaltate, fara trotuare, potrivite pentru cei cu masini. Astfel, pentru toti cei care viziteaza cu piciorul diverse orase, recomand sa faceti inspectii cat mai amanuntite si din cat mai multe surse legat de posibilitatea de a ajunge pe jos la cazarea voastra!...

Amplasarea...

De la gara, unde ai o priveliste superba, treci o sosea, urci vreo 3 seturi de scari (da, gara e jos, orasul e mai sus), o iei catre stanga si esti la hotel. Sunt vreo 6-8 minute de mers, depinde de conditia fizica la urcatul scarilor :) (sigur, ai si rampe). Cladirea e frumoasa, pozele nu mint, iar prin jurul ei sunt toate magazinele, terasele, si alte mici "utilitati" ale statiunii. Cum stai cu spatele la hotel, ai inspre dreapta ta, la vreo 3 minute, Parcul Dimitrie Ghica, unde e plasat Cazinoul, Hotelul Palace si... multa verdeata, bancute, fantana, chestii gonflabile pe care sa sara copiii, mini-tiroliana, spatiu de joaca. Inspre stanga ai chiar lipit de hotel un restaurant (Ramayana), apoi tot felul de terase, chioscuri de patiserie, fast-food, suveniruri, statie de taxi si bus la nici 5 minute pe jos, mai incolo poti intra la un Mega Image, iar daca nu te fascineaza acest magazin haotic si neindestulator, la alte 2 minute de mers e un Carrefour cu tot ce vrei (patiserie, mancare gatita pe care ti-o da in caserole, cateva hainute, obiecte electronice cum ar fi cabluri usb, reviste, ochelari de soare, etc.). Tot langa Carrefour ai si un centru comercial micut, deci esti efectiv aproape de orice e util in oraselul ala! Pentru noi a fost perfect, caci e minunat sa stii ca poti da fuga la Carrefour dimineata cu o ora inainte sa iti plece trenul ca sa iei ceva de ale gurii pentru 12 ore de stat in tren pana la Timisoara...

Inca un frumos lucru, camera unde am stat noi (306), avea o vedere minunata catre strada, hotelul Rina Sinaia si munte, copaci multi multi multi, si sclipiri ale ultimelor raze de soare dupa coltul fratelui mai mare, Rina.

Ca mici minusuri, pentru obiective precum telegondola, Peles, Pelisor, am luat totusi taxi, pentru ca aveam cam 40-50minute de mers pe jos pana la gondola, pe o sosea fara trotuare, si cam 30 minute pana la Peles et co. Taxi pentru oricare locatie a fost 10 lei fara taximetru, si in jur de 9-11 lei cu taximetru.

Personalul si curatenia...

Fara reprosuri, plini de profesionalism, politicosi, prompti. Mereu am vazut pe cineva acolo, au si o camaruta in spatele tejghelei de la check in. Femeia de servici a schimbat cosul de gunoi in fiecare zi si a aranjat patul cand nu era perfect aranjat. Prosoapele se schimba la 4 zile dupa regulile afisate in baie, deci cei care se plang la capitolul acesta probabil nu au citit anuntul respectiv. Toate obiectele din toaleta au avut banda cu steril pe ele (pahar de periute de dinti, dus, wc, chiuveta). Exista camera de bagaje, unde ne-au invitat sa ne lasam bagajele cand am ajuns, pana la ora minima a check in-ului.

Camera...

Medie, placuta, cu de toate. Am avut un miros de vechi in camera cand am intrat, asa cum se plang si altii pe net, dar a disparut repede. Parchetul scartaie, arata vechi, pe alocuri acoperit cu covorase. Totusi nu e cel mai important lucru. Patul a fost placut, tare, perne moi, mari, suficient spatiu pentru doua persoane. Pe noptiere erau cate o lampa, dar doar una din ele avea o priza langa ea... In dulap mai erau doua paturi groase, de iarna, cat si un set de cusut si o plasuta pentru laundry. Mai exista un birou, pe care se afla si tv-ul si sub el frigiderul. Biroul are un scaun si o oglinda, ceea ce e fain, dar nu e prea luminat, nici de bec nici de fereastra (becul camerei e tare prost, lumina galbena si chioara). Tv-ul vechi, purecat, cu putine canale. Frigiderul tot vechi pare, incape ceva in el, dar o sticla de 2l in picioare sau culcata nu, doar pe diagonala si apoi nu iti mai incape nimic altceva. Biroul are multe rafturi ceea ce e interesant si iti da senzatia de cozy, daca stai mai mult la hotel. De altfel, m-am prins ca toata ideea hotelului e sa transmita sa te simti ca acasa (pe toate lucrusoarele de toaleta primite de la ei scrie "welcome home"), si adevarul e ca ne-am simtit cam ca acasa. Au fost mici lucruri care ne-au dat impresia asta... Am primit o sticla de vin din partea casei (desi tirbusonul a trebuit sa il cerem de la receptie). Am avut un pervaz larg la geam, dar nu am avut plasa de tantari. De asemenea, geamul era acoperit doar de doua perdelute transparente, si desi am vazut ca geamurile par sa fie cu vedere doar dinauntru, nu ne-am riscat noaptea, cu lumina aprinsa si am plasat acele doua paturi din dulap la geam :D... Au fost doua prize langa pat, chestie importanta pentru smartphonistii ce suntem. Nu exista aer conditionat sau balcon.

Baia...

Baia taaare mica, doar o persoana putea incapea in spatiul dintre toaleta, chiuveta si dus. Nu e un asa mare minus, mai ales cui ii place sa se spele pe dinti stand pe toaleta sau alte 2in 1 de genul asta. Aerisirea la baie era proasta, adica doar niste gauri in perete. Din cadita dusului tot a curs apa pe din afara oricata straduinta de a tine perdelele in interiorul caditei. Si se inmuia covorasul de baie de pe jos, si ar fi fost buni niste slapi, pentru ca nu stiu de ce astia nu pun covorase de cauciuc cu gauri in bai. Paharul pentru periute de dinti era de plastic si nu ar fi tinut nimic in el fara sa se rastoarne cu usurinta, dar a existat un vas de ceramica in care am gasit sticlute de gel de dus cu sampon 2 in 1, sapunele (eu nu le recomand totusi, oricat de dragute erau, caci mi se pare ca toate usuca pielea), apoi seturi igienice cu betigase de urechi si cate un disc demachiant, plus... pentru prima oara pentru mine, casti de dus de unica folosinta :) ) Usa este glisanta, s-a inchis fara probleme. Exista ceva spatii pentru depozitarea obiectelor cosmetice, pe chiuveta, pe raftul de la oglinda, pe sapuniera de la dus. Dusul cu presiune destul de mica, apa putea fi reglata rapid de la foarte fierbinte la gheata. Iar apa aia ca gheata era delicioasa! Robinetul chiuvetei era cam jos, foarte lung si chiuveta cam mica. Nu exista uscator de par sau prize in baie.

Altele...

Unii spun pe net ca e zgomot mai ales la strada, sau se aude tot de la vecini. Noi nu am avut probleme cu asta, desi am fost la strada. Vecinii se mai auzeau, dar rar, cam ca la bloc. Nu ne-a deranjat muzica puternica toata noaptea. Nu ne-a fost prea cald sa dormim cu geamul inchis. Temperatura a fost placuta chiar siin mijlocul verii. Liftul a functionat bine, nu am prins aglomeratie decat vineri cand am plecat. Incap cam 2 persoane cu bagaje mici in el. De la receptie poti lua cupoane de reducere pentru restaurantul de langa, Ramayana. Nu stiu ce sa spun de promisiunile lor ca ai intrare gratis la ceva spa sau sauna la hotelul frate de peste drum...

In general ne-a placut si am avut o sedere fara incidente. Nu am chestii majore de care sa ma plang. Yay!

Trimis de alle4295 in 05.08.17 19:53:19
Validat / Publicat: 05.08.17 20:58:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA. A mai fost în/la: Litoral (Eforie Nord, Eforie Sud, Venus, Costinesti), Sibiu, Brasov, Sighisoara, Maramures, Retezat, etc

VIZUALIZĂRI: 2374 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alle4295); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.50 EUR pe cameră

webmasterX [05.08.17 20:57:37] »

Bun și - zic eu - echilibrat review

webmaster [06.08.17 08:37:32] »

• Alte impresii din această RUBRICĂRina Cerbul Hotel: