ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2008
JUL-2008

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Normal

Pe scurt, curatel, frumusel, plin de englezi ...

Pe larg, acuma :) - am plecat cu o cursa Futura pe la 3.15 din Bucuresti, si am ajuns dupa 5.30 ore la aeroportul Reina Sofia, la ora 7 si ceva, ora locala (diferenta este de 2 ore), la iesirea din aeroport ne-a asteptat ghidul, imbarcarea la autobuze (autocare cica :) ); dupa ce am bagat tigarile de rigoare pentru 5 ore de abstinenta, am ajuns cu bine la hotel si relativ repede, am facut prezentarile, ne-au tzukat si ne-au trimis la asteptare pana la ora cazarii, pe la 14, cea ce nu este foarte rau, ca am apucat sa luam pulsul statiunii la o terasa, rapid am sarit pe o sangrie... deci, nu sperati sa gasiti o sangrie adevarat pe la terasele, barurile, coteturile de pe plaja, ca sa zic asa sunt cam fake, facute rapid (am aflat si noi dupa ce ne-am imprietenit cu o chinezoaica care servea acolo).

Referitor la hotel, Fanabe (s-ar citi Faniabe), este destul de dragut, care ajungi pe acolo, mi-am uitat pinguinu' de la Loro Park, la 363 :) ), poate'l gasesti ... Camerele curatele, am primit camere undeva pe parte cu bucataria pe la etaj 3. La ora 9 englezoii stateau la lantic sa fuga repede la sezlonguri la piscina, noi stateam la bar si faceam misto de ei, lor nu le pasa. Plin de englezi in hotel, ii durea la basca daca dadeau peste tine la masa, asa ca am varsat neste ceai fierbinte pe unu din greseala (nu mult, doar cat sa'l friga), am bagat faza cu sorry, scuze me ma, care-mi iese foarte bine, si apoi toti s-au ferit. :)

Haleala de dimineata devine o porcarie dupa 4 zile, adica e aceasi si te saturi dreaq de ea, asa ca in ultimele doua zile dimineata am facut cura de fructe, masa de pranz nu am binevoit sa o servesc vreodata, masa de seara era destul de acceptabila, aveai ce alege, adica aveau sa zicem paste, in fiecare seara erau de altfel, spaghete, ravioli, etc.

Alta chestie interesanta era ca puteam sa aleg ori masa de pranz ori cea de seara. La bar serveste si unu de'al nostru Adrian, e bine sa luati legatura cu el, va mai poate sfatui ce si cum.

Partea de entertainment, adica aia cu distractia de la hotel cum ar veni, aproape zero, venea cate unu in fiecare seara, si behaia ceva in legea lui, pe la sfarsitul melodiei iti dadeai seama ce a vrut sa zica. Bauturile la hotel, cam scumpe ... da' deh, setea'i sete.

Legat de masina, m-am dus glont la o agentie Orcar (Playa Fanabe - important), sa inchiriem o masina, aveam nevoie de ceva mai maricel, noi fiind vreo 6 (2 solizi si restu grasuti), si chititi sa luam masina atunci, nu maine, la plecare sau alta data, duduia de la agentie ne-o tzukat ca n-are, blabla, ne-am dus peste drum, cum ar veni, adica pe partea ailalte de magazinase, la Adventure Car, acolo un nene, si o puicutza (oricum luam de la ea), am explicat ce si cum, omu ne-o zis frumos, stai vere ca n-am da iti fac rost, deh, acu vorbea aceasi limba cu mine, a sunat la alta agentie a gasit masina, ne-o zis cat costa, am negociat si partea lui, ca deh, trebuia sa ma mai holbez la puicutza... am batut palma, si am plecat peste juma' de ora cu masinutza (160 masina, 40 pentru agentia lui, full casco, etc, etc ... )

Si am purces la calatorii. Autostrada TF-1 strabate sa zicem mai mult de 3/4 din insula (o cam inconjoara), partea ramasa nu va avea prea curand o autostrada, este partea cea mai muntoasa si cu privelisti incredibile, pentru cine nu are rau de inaltime. Deci Autostrada ar tine cam de prin Adeje pana in Santa Cruz de Tenerife (Capitala), de aici continua TF-11 pana in Punto Del Valle De San Andres, unde este si institutul oceanografic, si tot din capitala porneste TF-5 pana in San Felipe. Se circula ultra civilizat, n-am avut nici un fel de probleme, nici macar politie. Apoi mai sunt multime de drumuri bune, asfaltate, dar prin munti, satuce (daca le putem zice asa). Incercati sa gasiti o harta detaliata, ca si cea pe care o mai am inca si ma ghidez dupa ea acum :) ) , este una cu coperti rosii, la doar 4 euro, si merita, n-am avut nici o problema de orientare.

La partea cu shoppingu', l'am facut prin Parque Santiago, sunt vreo 8 cica, io am gasit 4, am apucat sa vizitez aproape 2, astea toate in Los Cristianos. Si acilea treaba sta cam asa, la Timberland am prins reducere de 50%, convenabil, mai stiam preturile din Bucuresti, si practic fara reducere preturile ar fi fost apropiate, la Armani un tricou 100 euro, nu stiu insa preturile din Bucuresti, la Hugo Boss la fel, o camasa 100 euro ... la parfumuri este bine sa umblati mai mult, am luat mai ieftin din alte parti decat de aici, nu mai zic ca in DutyFree in aeroport preturile imi pareau astronomice. Electronicele sunt apanajul pakistanez, indian, sau ce-or mai fi aia, toate magazinele de electronice pe care le-am vizitat (adica toate care mi-au intrat in vizor) erau pline numai de neamurile lor. Gasiti cam tot ce va doriti, facute prin china, sau mai stiu io pe care vapor, la preturi acceptabile, eu unul nu am luat nimic, imi place sa am garantie pe meleagurile noastre, sa am pe cine ph... daca am probleme. Ase, Pakistanezii cu electronicele, servirea prin terase aproape asiatica, iar businessu pe plaja al afrikanilor, astia cu ochelari, ceasuri ... si din cand in cand mai apare cate un ro.. spaniol de'al lor, ca alea de la noi cu porumbu, ai lor cu fructe, daca da dreaq sa intri in vorba cu ei ti'a si infipt un ananas in bot si un cocos in dos ... n-ai cum sa'i refuzi.

Sa incercam sa povestim ceva si despre ca ar fi de vizitat, am inceput cu cel mai renumit, recunoscut, inalt, mare, lat, obiectiv turistic, Muntele Teide, fost vulcan. Pentru iubitorii de munte si drumetii (dar care se pot abtine de la gratare si betii) le recomand o zi intreaga sa se plimbe prin tot parcul, Parque Nacional De Las Canadas Del Teide, atata curatenie, peisaje fantastice, mai ales de pe la 2000 de m, deasupra norilor ... superb. Parte cu urcatul la varful varfului vulcanului am ratata'o, batea un vant ase da tare, ca nu a circulat telecabina, ne-am multumit cu o holbare mai de la poale, si alergarea soparlelor, care daca stateai nemiscat urca pe tine fara nici o jena, care te incumeti?

Apoi pentru distractii, mai bine de juma de zi am pierdut'o prin Loro Park, cu drum cu tot. Merita de vizitat, pinguinii (pinguinuuu meu, poa il gaseste careva), balene, tigrii, maimute si alte d'alea ... n-avea rate si gaste ... poa le vand io cateva. Jungle Park alta zi, alta minunatie, papagali la greu, neste rapitoare zburatoare, urate si ale dreaq, sa ma alerge pe acolo, ca de ce am io trepied si fac filme ... maimute iara, tigrii si aici, neste suricate, lei, lei albi, cam ce s'ar gasi prin jungla, si asta merita de vizitat.

Aqualand l-am ratat. Acu, cum sunt strangator si vreau sa sprijin dezvoltarea comertului, am purces la achizitionarea de dvd specifice parcurilor respective, pe la 12 euro bucata, fratilor, nu merita, o mare tzeapa, vreo 10 - 13 minute de video, luate cat de cat OK, da puteau sa faca si ei un reportaj mai acatari, deci o mare teapa, le gasiti si pe youtube.

Ce va mai recomand sa vizitati, daca sunteti chititi sa vizitati din carti, si nu sa descoperiti singuri, asa cum imi place mie, incercati: Tenerife Pearls, fara neveste, iubite, amante, gagici sau ce mai luati cu voi, ca sa vada ca ii luati perle de cultura si nu naturale ... un magazine maricel plin cu tot felu de perle, de la 15 euro la 120000 euro (cel mai scump pe care l-am vazut acolo); Barranco Del Infierno, o oaza de verdeata intr-un canion uscat, cu o mica cascada de vreo 80 de metrii, da sa va grabiti ca n-au voie decat vreo 200 de plimbareti daca aveti de gand sa va aventurati prin zona si sa faceti ceva catarare ca prin jungla; alta zona interesanta de vizitat, Masca, au mai povestit si altii despre ea, pana de curand nu se ajungea dacat cu catarii, acum se poa si cu masina, daca lei ai cu strecuratu, noi am luat'o la picior, taraboanta noastra de Fiat era cam maricel; Garachico, si pe asta ar trebui sa'l stiti deja; Puerto De La Cruz, si aici sa cautati Iglesia San Francisco, cica cea mai veche structura religioasa din oras, insula, arhipeleag, inca nu am aflat, doar ca este cea mai veche, de pe la 1608, apoi Casa De La Aduana, alta vechitura arhitecturala, Museo Arqueologico Del Puerto de La Cruz, daca il gasiti, si daca il gasiti si deschis, io n-am reusit, ca ma plictisisem de cotrobait prin oras, am incercat sa fac o baie pe plaja aia neagra de acol, m-am fript la deshte prin nisipu' ala, tot aici prin Paseo San Telmo puteti face cumparaturi; auleo, era sa uit de capitala, Santa Cruz de Tenerife, are Carrefour ... hihihiii ... si o gramada de alte chestii interesante, voi sa aveti timp si rabdare sa va plimbati pe acolo, Calatrava´s Audorium daca aveti chef de ceva cultura, era o expozitie de pictura a lu' unu, da era bine ca ne-am mai racorit nitel holbandu'ne la picturile lu nenea ala ca nu mai tiu minte cum il cheama :) ; Los Gigantes, unde cica cum s-ar vedea niste munti giganti, io am vazut niste pesti giganti in port printre barcute, cu miile, super interesant, sa'i vezi cum se alergau toti aproape de mal (sau cum ii zice in port la partea aia); Puerto De Santiago, aici am ajuns ca asa era drumu', nimic spectaculos, am mai tras o baie in ocean, prin acelasi nisip negru fierbinte; si daca imi mai aduc aminte va mai zic.

In ultima zi am zis sa ne lefaim si noi la plaja nitelus, am inchiriat 1 buc umbreluta, 2 bucati sezlonge, 2 bucati de ceva care se pune pe sezloange sa stai mai bine, 13 euro (!!!!) jaf la drumu mare, nicaieri preturi, nicaieri omu care trebuia sa te indrume, animalu aparea numai dupa ce te asezai, puteai sa mai zici nu, cand mai erau si altii de neam si limba prin prejur? Sa ma fac de ras? Dar macar plajele erau curate, se plimba animalu', ca tot ala era si strangea toate mizeriile care apareau (mucuri de tigara, ambalaje ...), puteam sa'l ard da' am fo' un domn civilizat :). Tot pe plaja si de abea in ultima zi am descoperit ca zona era invada de rusoaice venite la agatat, in ultima zi si cu nevestele langa noi si iele nu se sfia ... ofofofff ...

NOTA WEBMASTER: De departe cel mai delicios reviews pe care l-am citit anul acesta. Felicitari !

Trimis de dezmatz in 24.07.08 03:53:44

VIZUALIZĂRI: 3189 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dezmatz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 92.88 EUR pe cameră

dezmatzAUTOR REVIEW
    [14.07.10 13:49:40]

Asta trebuia sa fie mai mare, nu asa mic sa nu se vada

dezmatz
    Alte impresii din această RUBRICĂGF Fanabe Hotel: