ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2017
ÎNSCRIS: 30.06.17
JUN-2017

O zi in Madrid - ce e de vazut

Madrid, pe langa o destinatie interesanta de city-break, este si punct de legatura pt escale in cazul zborurilor spre alte destinatii mai indepartate. In cazul in care va aflati in situatia de a avea o escala mai lunga, de cateva ore, cum am avut eu si sotul meu (mai exact, 9 ore), puteti iesi din aeroport pentru a profita de atmosfera capitalei spaniole si de punctele de interes pe care le ofera.

Din fericire, la aeroport, compania aeriana Iberia a realizat transferul bagajelor de cala dar si al celor de mana astfel incat nu am ramas decat cu poseta si lucrurile personale si astfel am putut porni lejer intr-o scurta vizita prin Madrid. Din aeroportul Barajas, de la punctul de informatii, o doamna foarte amabila ne-a oferit un pliant ce continea si harta Madridului (cu obiective si statii de metrou bine delimitate prin culori diferite pt a ne fi mai usor sa le deosebin), si, urmand acest plan, am ajuns la statia de metrou de la Aeropuerto T1 - T2 - T3. Cel mai convenabil este sa va luati o cartela de o zi, cu numar nelimitat de calatorii. Exista aparate exact langa aceste puncte de informatii in incinta aeroportului.

Primul nostru punct de interes era Telefericul din Madrid, o ocazie buna pentru a vedea Madridul de sus. Am luat metroul M12 (linia roz pe harta) pana la statia Nuevos Ministerios dupa care am schimbat cu metroul M-30 (linie albastra), coborand in final la statia Batan. In general, sunt cozi destul de mari (asa am citit) iar pentru a evita sa stati la aceste cozi, mai ales cand timpul este limitat, puteti cumpara direct biletele de pe site-ul telefericului (cu atat mai mult cu cat de anul acesta optiunea din tara natala poate fi utilizata la fel, doar cu mici conditii de trafic, si in tarile din UE).

Ajunsi la casa de bilete, am avut neplacuta surpriza ca d-ra. de acolo sa ne spuna ca la momentul respectiv nu circula niciun teleferic din cauza vantului si nu stie sa ne spuna daca le vor da drumul in urmatoarea jumatate de ora sau mai tarziu. Resemnati si avand totusi un timp limitat, am plecat mai departe (poate vom fi mai norocosi la urmatoarea vizita in Madrid :D). Pe drumul pana la statia de metrou am gasit o terasa draguta unde am luat masa dupa care am pornit spre Plaza de Espana. Metroul 10 (linia albastra) va lasa exact la statia cu acelasi nume de unde mai trebuie sa mergeti putin pana a ajunge la acest obiectiv.

Ce este deosebit aici: cele doua cladiri inalte de zeci de etaje care vegheaza de sus (acestea sunt doua dintre cele mai inalte cladiri din Madrid), statuia lui Cervantes precum si statuile lui Don Quixote si Sancho Panza

De la Plaza de Espana pornim spre Palatul Regal. Distanta este foarte mica (aprox. 800 m), asadar nu este nevoie sa luati niciun mijloc de transport iar o plimbare pe jos este mai mult decat binevenita. Palatul nu am reusit sa il vizitam inauntru, dar ne-am plimbat prin gradina sa ca un labirint (recunosc ca m-a dus cu gandul la gradina reginei de Cupa din Alice in tara minunilor). Atat partea laterala a palatului dar mai ales zona principala sunt de o maretie de nedescris, tipica familiilor regale spaniole (desi istoria zonei pe care este situat palatul este mult mai veche, ajungand in trecut pana la perioada invaziei maurilor in Spania).

Foarte aproape de palat (la 200 de m) se afla si Catedrala Almudena, o minunatie de catedrala cu un design deosebit ce se potriveste perfect cu arhitectura palatului.

Tot pe jos am pornit de la Catedrala Almudena catre Plaza Mayor (aprox. 650 de m). Cladirile de un rosu aprins ma duc cu gandul la faimoasele corride (care, recunosc, nu prea sunt pe placul meu si consider ca Spania are atat de multe de oferit din toate punctele de vedere fata de aceste obiceiuri barbare).

Plaza Mayor este un loc vesel, plin de terase, plin de oameni de prin toate colturile lumii. Ba unde mai pui ca l-am intalnit si pe Spiderman (varianta mai plinuta), care canta si dansa laolalta cu turistii, precum si un grup de cativa tineri imbracati foarte haios in costume de scolarite, cu peruci, cantand si dansand in pas alert.

Bineinteles ca, mergand pe jos, intalnesti un numar mare de bisericute, cladiri cu arhitectura deosebita, magazine, toate laolalta alcatuind aceasta atmosfera deosebita a Madridului.

Puerta del Sol, urmatoarea noastra oprire, este un loc de amuzament, unde puteti gasi skateri care se sprijina doar intr-o mana de un stalp, solisti autohtoni care canta la tambal si orga (poate va surprinde dar chiar cantau frumos, motiv pt care se stransesera ceva turisti in jurul lor), cantareti mariachi si... statuete vii "aliens vs predators" :)

De la Puerta del Sol ne-am continuat drumul pe jos pana la Plaza de Cibeles (aprox. 950 m) care, din punctul meu de vedere, este una din cele mai reprezentative pentru Madrid.

Plaza de Cibeles a fost ultima noastra oprire, iar de-aici am plecat direct spre aeroport, la fel, cu metroul. Ne-am incadrat perfect in timp si, desi Madridul ofera mult mai multe lucruri minunate de vazut, pentru timpul pe care l-am avut la dispozitie suntem multumiti ca am reusit sa avem cateva dintre cele mai importante obiective.

Hasta la proxima vez!

Trimis de TinaK in 03.08.17 13:40:04
Validat / Publicat: 03.08.17 15:20:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona

VIZUALIZĂRI: 4936 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TinaK); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Plaza de Cibeles

Dan&Ema [03.08.17 17:10:05] »

@TinaK:

Foarte frumoase pozele, felicitari pentru articol!

cristina47* [04.08.17 00:06:44] »

V-ati descurcat frumos in Madrid, avand la dispozite nu foarte mult timp.

Imi pare rau ca nu ati putut merge cu telefericul. La Batán si Casa del Campo avea farmecul ei. Eu luam telefericul din partea cealalata, de la Pintor Rosales. Nici nu stiam ca sunt doua trasee...

In Plaza de España, cele doua edificii foarte inalte (au mai mult de 10 etaje!) se numesc Edificio España (cel maro) si Torre Madrid (cel alb).

Mergand spre palatul regal, ati trecut (in stanga) pe langa Senat (in niciun caz atat de impozant si de pazit cum este al nostru).

Parcul de langa palat se numeste Jardines Sabatini, si labirintul e plin de... pisici! Mai era un parc, in spatele palatului: los Jardines del Moro. Imens si plin de pauni!

Sper sa reveniti la Madrid si data viitoare sa va bucurati si de Madrid-ul vazut de sus.

TinaK [04.08.17 09:28:10] »

@Dan&Ema: Multumesc din suflet!

TinaK [04.08.17 09:35:08] »

@cristina47: Multumesc frumos pentru apreciere. In principiu, ma folosesc de un site destinat atractiilor turistice care are si o aplicatie pe telefonul mobil si cu ajutorul acesteia reusesc sa bifez obiectivele ce ma intereseaza dar sa le si vad pe harta si cum sa ajung la ele.

Tinand cont ca nu am stat foarte mult timp si nici nu m-am interest, ca de obicei, de istoricul fiecarui obiectiv pe care l-am intalnit, detaliile dv. sunt mai mult decat binevenite.

Imi pare rau ca in parculetul de langa palat nu am reusit sa dam si de pisici (fiind o mare iubitoare), dar per ansamblu am fost foarte incantati de frumoasa capital si sigur vom mai reveni, mai ales pentru plimbarea cu telefericul pentru care chiar imi pare rau ca nu am reusit sa ne plimbam cu el.

O zi minunata va doresc si multumesc pentru prezentare )

cristina47*, Dan&Ema, TinaK
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Madrid: