ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2017
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.01.08
JUL-2017
6 AD. + 4 COPII -- v: 7-14

Cipru... insula in forma de chitara!

Am plecat catre Cipru in data de 3 iulie zburand cu Blue Air. Biletele au costat 102 eur de persoana dus intors iar bagajul de cala: 58 eur (tur retur) si au fost achizitionate direct de pe siteul companiei cu 5 luni inainte.

Am aterizat la ora locala 21.00, zborul a decurs normal fara probleme.

Am fost asteptati de reprezentantul firmei Go CAR, firma care s-a ocupat de transferul noastru de la si inspre aeroport.

Acum sa va vorbesc despre Cipru insula unde poti schia si face plaja in aceeasi perioada a anului!

In primele zile am lenvit la plaja Marlita din apropiere sau la piscina iar din ziua a patra am inchiriat doua masini Ford Fiesta.:

1 zi am facut un tur: Protaras Fig tree bay semiluna batuta de valuri turcoaz, Cape Greco capatul sud estic al Ciprului cu o apa incredibil de albastra, Aya Napa Nissi Beach aici se pot practica o multime de sporturi nautice: windsurfing, schi nautic, jetski, parasailing. Si Fig tree bay si Nissi sunt foarte frumoase, curate, bine amenajate iar pentru inchirierea sezlongurilor am platit acelasi pret peste tot pe unde am fost: 7,5 eur/2 sezlonguri + umbrela... Dupa ce am terminat sesiunea de bronzat am pornit catre Larnaka unde am servit masa si ne-am plimbat pe faleza plajei Finikoudes cu vedere asupra centrului orasului strajuita de palmieri este o plaja curata dar care nu impresioneaza prin ceva anume. Total km parcursi aprox 140

A 2-a zi: am plecat catre Trodos cu destinatia finala Nicosia. Ne-am oprit in Omodos am vizitat manastirea Timios Stavros unde se crede ca se afla fragmente din Sfanta Cruce, am socializat cu Costas cipriotul cu magazinul de dulciuri de la intrarea in sat care o rupea pe romaneste fiind casatorit cu o romanca din Vaslui! Si cu alti romani intalniti veniti la munca si care ne-au rugat daca avem rude sau prieteni in cautarea unui loc de munca sa ii trimitem in Omodos ca au mare nevoie: salariul de inceput pt un vorbitor de engleza este de 700 eur sau 650 eur daca nu este vorbitor de engleza. Se asigura masa si cazare. Doamna care ne-a dat aceste amanunte lucra in Cipru de 10 ani si castiga 1200 eur (plus masa si cazare).

Dupa Omodos am traversat muntii si ne-am indreptat catre Nicosia.

Nicosia cunoscuta ca Lefkosia in greaca si Lefkosa in turca este un oras viu cu strazi pline de magazine, baruri, restaurante. Linia verde separa Nicosia si Ciprul in doua parti. Sepoate vizita partea de nord prin punctul de control Ledra dupa o scanare a documentelor de calatorie (C. I sau pasaport merg amandoua) si la intrare si la iesire. Daca vreti sa treceti cu masina in partea de nord trebuie sa gasiti punctul de trecere Agios Dometios. Atentie pentru masina se incheie o asigurare separat la punctul de trecere aproximativ 17 eur pentru 3 zile.

Nordul Nicosiei atat de diferit de partea sudica: case vechi, darapanate, abandonate, oameni zgomotosi vorind tare incat ai senzatia ca striga nu ca vorbesc, este genul de “ oras” incremenit in timp! Moneda oficiala in partea de nord a Ciprului este lira turceasca dar peste tot este acceptat eur si preturile sunt afisate in eur (preturile la apa/ sucuri mi s-au parut o idee mai mici aici in nord decat in rest)

Total km parcursi aprox 350

A 3-a zi: am facut o pauza si am folosit masina doar pentru a merge ziiua la Fig tree bay plus cumparaturi Lidl iar seara am dat o fuga (de 5 ore) in splendida Agia Napa. Agia Napa = inima animata a Ciprului, viata palpitanta de noapte cu multi turisti foarte tineri cand spun foarte tineri ma refer la 15-18 ani. Acest loc si-a castigat reputatia unei destinatii de top din lume fiind preferata clubberilor englezi inca din anii ’90. Aici distractia incepe seara si se termina in zorii zilei dar si in timpul zilei este destul de animata. Pare si este desigur genul de statiune care nu doarme niciodata nu degeaba rivalizeaza cu Ibiza...

Total km parcursi aprox 30

A 4-a zi am vizitat Limassol unde m-am intalnit cu o fosta colega de job stabilita aici.

Limasol orasul port ce musteste de viata este al doliea oras ca marime din Cipru. Zona de promenada Limassol Marina este deasemenea frumoasa si merita o mini explorare macar Centrul sau istoric aminteste de istoria incarcata a insulei. Catedrala Agia Napa aflata la marginea centrului istoric vechi este foarte frumoasa la interior si mai putin impresionanta la exterior. Gradinile municipalittaii sunt foarte curate si bine ingrijite si reprezinta locul unde se desfasoara in septembrie un soi de festival al vinului.

Total km parcursi aprox 240 km

A 5-a zi am fost la plaja Fig tree bay apoi la Lidl pentru cumparaturi si seara am mers in Deryneia la punctul de observatie catre orasul fantoma. Din pacate am ajuns prea tarziu si era inchis am putut doar sa privim catre fantomaticul oras cu ajutorul zoomului de la apartul foto. Senzatia a fost sinsitra si sincer am simtit fiori pe sira spinarii, grrrrrrrrr la vederea acestei zone

Varosha este un cartier sudic abandonat al orașului Famagusta. Înainte de invazia turcă din Cipru în 1974, a fost zona turistică modernă a orașului. Locuitorii săi au fugit în timpul invaziei, când au intrat sub controlul Turciei și au rămas izolati și sub ocupația forțelor armate turcești de atunci.

În urma invaziei turce a Ciprului din 20 iulie 1974, armata cipriotă greacă și-a retras forțele în Larnaca. Armata turcă a avansat până la linia verde, care este granița actuală între cele două comunități. Cu doar câteva ore înainte ca armatele cipriote grecești și turci să se întâlnească în luptă militară pe străzile din Famagusta, întreaga populație a fugit, temându-se de un masacru. Mulți refugiați au fugit spre sud spre Paralimni, Dherynia și Larnaca. Paralimni a devenit de atunci capitala modernă a provinciei Famagusta.

Când armata turcă a dobândit controlul asupra zonei în timpul invaziei, au împrăștiat-o și au interzis accesul oricui, cu excepția personalului militar turc și a personalului Organizației Națiunilor Unite.

Curtea Europeană a Drepturilor Omului a acordat între 100.000 și 8.000.000 de euro pt ciprioții greci pentru că au fost privați de locuințele și proprietățile lor ca urmare a invaziei din 1974.

În absența locuitorilor și întreținerii, clădirile continuă să se degradeze.

Total km parcursi aprox 27

Seara am incheiat-o cu o cina si o plimbare prin inima Protarasului.

Total km parcursi in 5 zile: aproximativ 787

Alte ponturi, preturi si informatii utile:

Bucataria cipriota:

Meze o combinatie delicioasa de carne sau fructe de mare, merita incercat dar atentie se comanda minim 2 meze (pret aproximativ 17-18 eur/ meze)

Afelia este o mancare pe baza de carne de porc slaba marinata in vin rosu, chimen, piper, coriandru

Musaca carne tocata de vita sau miel la care se dauga vin rosu, vinete si un sos cremos de branza si ou.

Souvlaki frigarui alaturi de salata si pita

Tahini seminte de susan amestecate cu usturoi zeama de lamaie, ulei de masline si chimen

Halloumi branza pusa pe gratar

Loukanika carnatii mici usor afumati.

Ouzo bautura cu aroma de anason

Zivania bautura tare din struguri (seamana cu palinca)

Cafeaua ellinikos kafes are un gust puternic si se serveste in cesti mici cu mult zahar

Keo, Leon, Carlsberg si Five Beer sunt marci de bere produse in Cipru

Vinurile rosii si albe sunt nepretentioase consistente si ieftine.

Atractii pt copii:

Oceanariul din Protaras, deschis zilnic 10-18.

Magic Dancing Waters din Protaras seara de la ora 21

Parc de distractii Agia Napa deschis zilnic 16.30-24

Fasouri Watermania, Limassol parc acvatic

Activitati in aer liber: se poate juca golf, tenis, echitatie, bowling, pescuit ,,plimbari cu bicicleta, drumetii prin Troodos, schi pe muntele Olimp din ianuarie pana in martie, exista si teleschi.

Sporturi nautice: inot, windsurfing in Agia Napa si Protaras, jetski ,,schi nautic, parasailing, snorkeling, scufundari (epava Zenobia, epava Vera K, insula sf Gheorghe, pesterile Amphorae etc), navigatie pe iachturi inchiriate cu tot cu capitan.

Sate pitoresti: Vavla, Kalavasos, Kakopetria, Lofou, situri antice Kourion, Mormintele Makronissos, Lempa, Kato Pafos, Amathous

Muzee altfel

Muzeul National al Postei din Nicosia deschis 9-15 L-V

Muzeul de Motociclete in Nicosia, zilnic 9-13,16-19, l-V

Muzeul Marin Agia Napa, deschis 9-14, L-S

Muzeul de broderie traditionala Lefkara deschis 9.30-16 L-J si 10-16 V si S

Suvenire: dantela lucrata manual din Lefkara si Omodos, covoare si carpete, broderii, icoane, ceramica, aur si argint, cosuri din trestie, kolokitha (tartacute colorate pictate sau pirogravate)

Reguli de circulatie: se conduce pe partea stanga iar in partea de sud semnele de circulatie sunt si in engleza, limite de viteza: 100 km/ h eautostrada (localnicii conduc si cu 110- 115), 80 km/h pe celelalte drumuri si 50 km/h in sate si orase, puteti fi amendati pe loc pt depasirea vitezei si nepurtarea centurii de siguranta. Bautul la volan (peste 22 micrograme/100 ml este delict penal la fel si folosirea telefonului mobil). In cazul inchirierii de autoturisme soferilor sub 25 de ani li se poate solicita o asigurare in plus.

In 2016 avea o populatie de 1.185.458 mil de locuitori

Preturi

sezlong 2,5 eur, umbrela 2,5 eur, parcare 1 eur/ ora, fresh de portocale intre 3,5 eur si 4,30 eur cel mare, lasagna 11,50 eur *(taverna) carlsberg 630 ml 3,50 eur,( taverna)

meniu burger homemade 12,90 eur( taverna) , apa 1,5 l: 0,85 eur, ( market) sau 6 sticle de 1,5 l cu 2,80 eur, ( la Flouressia) milksake 3,50 eur, ( bar) hartie igienica 2 role 0,95 eur, crema plaja factor 50 Ambre Solair 15,80 eur, paine feliata 2,50 eur, piept de curcan afumat 6 felii, 2,95 eur, branza 3,60 eur, oua 6 bucati 1,60 eur, seven up cutie 0,65 eur, preturi de supermarket

fanta la cutie 2,40 eur ( bar)

inghetata 3 cupe uriase, 4,95 eur, ( taverna ) apa minerala sticla 0,33,3 eur, (apa minerala se gaseste mai greu si este scumpa, cipriotii in mare parte beau doar apa plata)

baclava 4,45 eur ( taverna )

creveti regali 6 bucati 17 eur ( taverna)

cafea locala 1,80 eur ( taverna)

preturi Lidl Protaras: masline verzi borcan 700 g, 2,39 eur, piept de pui afumat 200 g 2,69 eur, lapte 1 l, 1,19 eur, rosii cherry 250 g, 1,99 eur, porumb dulce pentru fiert 3 bucati, 2,97 eur, vin rosu 8,99 eur (acelasi vin la crama din Omodos era 14 eur), vin alb 750 ml, 3,99 eur

In concluzie Cipru este o insula minunata cu 300 de zile insorite pe an, plaje cu steag albastru cu hoteluri de prima clasa ce merita cel putin o data in viata vizitata !

Efcharisto si sa auzim de bine!

Trimis de indiralisa_26 in 02.08.17 18:35:55
Validat / Publicat: 02.08.17 19:37:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 5029 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (indiralisa_26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 zona de promenada Larnaca

[02.08.17 19:40:59]

@indiralisa_26:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 32&ridAnt=80038

indiralisa_26AUTOR REVIEW
[02.08.17 20:34:16]

@webmaster39: Sigur ca da! Revin cu foto

[02.08.17 21:20:43]

Dan&Ema
[03.08.17 09:27:25]

@indiralisa_26:

Foarte buna aceasta prezentare a Ciprului. Eu am fost o singura data pe insula in forma de chitara, la Ayia Napa si la Nicosia. Si atat. Articolul tau este un bun ghid. Felicitari!

[03.08.17 15:16:25]

@indiralisa_26: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

indiralisa_26AUTOR REVIEW
[03.08.17 15:30:01]