ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2017
ÎNSCRIS: 04.08.10
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 14, 17

Bălți - impresii de călătorie 2017

In drumul nostru spre Cetatea lui Petru Rares, Soroca, am poposit pentru cateva ore si in municipiul Balti. Va scriu cateva impresii, poate va vor fi de folos in peregrinarile voastre.

Inainte Tot ce stiam despre Balti era ca este situat in zona centru-nord a tarii, cu ceva drumuri rele dar este un oras universitar, asa ca aveam asteptari in acest sens. Ma mai informasem si ca este cam de marimea Ramnicu Valcea, Alba Iulia, fiind totodata si al treilea ca marime din R. Moldova.

Drumurile Am stat in vama Sculeni maxim 45 min si am pornit pe E 583 spre Balti. Intr-adevar drumurile sunt parca din jocurile arcade, tot timpul trebuie sa negociezi gropi, cocoase, petice, denivelari si sa fii atent si la cei de pe contrasens, care fac acelasi sport. Pe o scara de la 1 la 10, sa zicem ca alterneaza portiuni de 5 cu portiuni de 6-7, totusi nu a fost atat de rau. Se lucreaza pe unele portiuni dar sunt semafoare. Ca o remarca, am revazut un comportament in trafic de pe vremea cand benzina era rationalizata, cei care au "Cedeaza trecerea" nu prea o cedeaza, sa nu-si piarda elanul (si consumul :) ).

Orasul Am intrat dinspre vest si am nimerit intr-un cartier cu foste fabrici, semidemolate ori pustii, cu trotuare asemenea, zona Botu - Stefan cel Mare. Intersectiile mari au semafoare, insa nicaieri vre-un indicator "Spre Centru", semn ca orasul totusi nu este pregatit pentru vizitatori. Ne-am luat dupa GPS dar "centru oras", pozitionat aiurea, ne-a dus spre alte fabrici. In fine, ne-am ghidat dupa oameni si dupa liniile de troleu. Ca o prima curiozitate, daca am intreabt in romana ni s-a raspuns in rusa, dar non-verbalul a castigat, ca de obicei :).

Centrul L-am gasit, Catedrala Sf Nicolae, Statuia lui Stefan cel Mare, Parcul Municipal, parcati fara taxa si bucurati-va de pietonalul care trece dinspre parc pe langa Tanc (voi reveni) si ajungeti in fosta Piata Lenin, actualmente Vasile Alecsandri.

Teatrul Vasile Alecsandri O cladire in stil Casa de Cultura, care poarta numele marelui poet roman pasoptist, nu l-am putut vizita insa, poate data viitoare. Tot pe pietonal am gasit un mini-parc elegant, cu brazi albi impozanti, flori, bancute si cu busturile lui Ion Creanga si ale poetilor nationali Mihai Eminescu si Grigore Vieru. In rest, departandu-ne usor, am regasit blocurile anilor 60-80, trolee direct din anii 70, cu strazi curate.

Zona comerciala Specifica anilor 90 din Romania, Magazinul Unic are o "galerie" de magazinase la demisol si este suficient de animat. Piata alimentara de langa este asemenea, cum mai gasim inca si pe la noi. Ne-am delectat cu prajituri si placinte cu varza, branza si... cartoafe, specialitati locale. Preturile, cam 5 MDL, aproximativ 1,1 RON.

Statuia lui Stefan cel Mare Impozanta, desi nu este foarte mare, il arata pe Marele Domnitor cu o mana protejand neamul si tara iar cu cealalta tinand o sfera cu cruce, simbolizand probabil credinta si puterea. Noi am asemanat sfera (mai in joaca) si cu Bula papala prin care a fost denumit Athleta Christi dupa victoria de la Vaslui, desi atunci a primit un mar de aur, ca omagiu. Locatia: o gasiti in fata Primariei, vis-a-vis de BCR si aproape de Catedrala Sf Nicolae, pe Bulevardul... Stefan cel Mare.

Tancul Un tanc sovietic autentic, orientat spre vest, asa cum ii sade bine oricarui tanc sovietic [am vrut sa spun, asa cum au fost toate aceste "monumente" presarate prin fosta URSS, toate cu teava spre vest]). Noua ne-a lasat o impresie... educativa. Asa isi educa societatea copiii.

Oamenii Pe strada se vorbeste ruseste, foarte putina romana. Vor - nu vor, primii ambasadori ai ospitalitatii locale sunt vanzatorii iar unii, nu toti, ne-au aratat fete si atitudini cum ca nu suntem tocmai bine primiti. Am apelat la un mic siretlic pentru a comunica, "zi-mi pe... moldoveneste" si asa am reusit sa inteleg. Deh, poate este un specific local, ca placinta de varza :). Partea buna este ca etichetele sunt scrise in romaneste, va puteti orienta usor.

Cateva concluzii Orasul este de vizitat daca aveti ocazia. Fiecare poate vedea ceva, fie o incursiune inapoi in timp, fie un moment educativ pentru copiii care nu stiu epoca decat din povestirile bunicilor, fie un tanc, fie oameni care incearca sa-si vada de viata lor. Preturile sunt bune, este relativ curat, semaforizare ok dar peisajele post-industriale te intampina primele.

Vacanta placuta!

Trimis de Radix7 in 02.08.17 11:44:53
Validat / Publicat: 02.08.17 13:50:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în REP. MOLDOVA. A mai fost în/la: Chisinau, Soroca

VIZUALIZĂRI: 3295 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Radix7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Turnul Catedralei Sf Nicolae, in Piata Primariei Balti.

[02.08.17 13:49:11]

Mutat în rubrica "Descoperă orașul și raionul Bălți, BĂLȚI" (nou-creată pe sait)

iulianic
[02.08.17 14:21:52]

@Radix7: Eei, multe amintiri îndepartate, unele frumoase, altele dureroase mă leagă pe mine de acest oraș! La Bălți și-au trăit ultimii ani bunicii mei dinspre mamă, precum și cel mai îngrăgit unchi al nostru. Am fost la Bălți de multe ori în copilăria și în tinerețea mea, acum... parcă nimic nu mă mai cheamă.

Am prins vremea când și la ei se vindea pâinea cu porția, iar bunica ne lua cu ea la coadă pentru a fi mai mulți la număr și a motiva că are multe guri de hrănit. Bunica mea - deși a fost deportată în Siberia împreună cu bunicul care era socotit chiabur în satul Cobani - nu știa boabă rusește și se încăpățâna să nici nu știe. Dacă i se adresa cineva în rusește spunea: "Eu nu-s ruscă!" Așadar, și acum la Bălți se vorbește rusește. De altfel am remarcat și din pozele tale că reclamele și afișele sunt și în rusă. La Chișinău parcă e mai mare deschiderea către România, dar... racile sunt peste tot.

[02.08.17 15:14:00]

[02.08.17 15:42:37]

@Radix7: Felicitari, votat cu mare placere.

Radix7AUTOR REVIEW
[02.08.17 18:43:29]

@iulianic: da, se vorbeste preponderent rusa si este foarte curios caci mesajele scrise (etichete, mesh-uri, nume de magazine, toate placutele cu strazi, etc) sunt preponderent cu grafie latina si in romana.

iulianic
[02.08.17 20:32:14]

@Radix7: E normal ca mesajele scrise - etichete și prețuri la mărfuri în magazine, nume de străzi - să fie în limba română și cu grafia latină deoarece așa s-a stabilit prin lege. Vorbirea curentă, adică cea care ține de individ și numai de el, nu prea poate fi impusă. Omul vorbește așa cum îi vine mai ușor, așa cum s-a obișnuit de mic. Iar dacă sângele lui e de rus, tot rusește va vorbi. Moldoveanul, nu!

elviramvio
[03.08.17 07:17:29]

@Radix7:

Bun articol si buna P03! De mare actualitate!

Dan&Ema
[03.08.17 08:37:23]

@Radix7:

Nu este exclus sa ajung si eu pe acolo si acum voi avea acest ghid cu mine. Te felicit!

Dan&Ema, elviramvio, iulianic, mishu, Radix7
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă orașul și raionul Bălți: