ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2017
JUL-2017

Sub orice critică
Către satisfăcător

Nu recomand

Inaintea concediului propriu zis ne-am decis, eu si sotia, in ultimul moment sa vizitam Balcic si daca se poate sa stam o noapte acolo. Asa ca, am inceput sa 'butonez' dupa o cazare acceptabila pentru o noapte cu o zi inainte de plecare. Nu eram prea increzator ca voi gasi insa am dat de hotel Ahileea unde mai era disponibila o camera la un pret foarte bun. Am cautat recenzii, si cum pe site-ul respectiv de rezervari feedback-ul era oarecum ok am zis ca pentru o noapte e ok, mai ales cu all inclusiv.

Si uite asa, a doua zi dis de dimineata, ca sa nu prindem aglomeratie, am purces toti 3 la drum.

Drumul a fost bun (Ploiesti-Mangalia-Vama Veche-Balcic) asa ca nu o sa insist asupra lui. Am ajuns la hotel in jur de ora 10. Aici as vrea sa dau o indicatie cu privire la localizarea hotelului - acesta se afla pe strada care duce la castelul Reginei Maria; imediat dupa bariera se face o aleea la stanga si la capat este hotelul.

La receptie ne-a intampinat un baiat care, destul de respectuos, ne-a comunicat ca nu ne poate caza pana la ora 14. Ne asteptam, mai ales ca acest lucru era specificat pe site, si am lasat masina in parcarea din fata receptiei. Prima bila alba- parcarea gratuita.

Avand la dispozitie cateva ore am profitat pentru a face o plimbare la pas prin statiune. Cocheta, linistita, curata acestea sunt primele impresii avute despre statiune. Singurul lucru care nu mi-a placut este faptul ca nu are plaja. Exista o asa zisa plaja de vreo 200-300 m2 cu cateva umbrele si sezlonguri insa nicidecum suficienta pentru toti turistii. Multa lume facea plaja direct pe pietrele de langa diguri sau faleza.

Nu o sa va mai plictisesc cu plimbarea prin statiune. Facandu-se ora 13.30 ne-am intors la hotel ptr a ne caza. Ne-a intampinat acelasi baiat si ne-a condus imediat la camera ce se afla in alt corp de cladire. De cum am intrat pe hol ne-a lovit (asta e termenul cel mai potrivit) un miros de canalizare. Am sperat totusi ca in camera sa nu fie la fel. Ne-am inselat.

Baiatul de la receptie a deschis usa si a plecat imediat de langa noi (stia el de ce :)). Un miros pestilential, mult mai puternic decat pe hol, ne-a lovit si aici. Nu imi pot inchipui ca cineva a putut sau poate sta intr-un asemenea miros. Am fost in multe locuri, nu sutem nici niste persoane simandicoase, insa aici nu pot sta niste oameni.

Dupa ce a trecut socul olfactiv m-am intors la receptie, la baiatul nostru care o zbughise asa de repede. I-am explicat ca nu se poate sta acolo dar mi-a spus nonsalant ca alta camera nu are. Pe bune?? I-am cerut sa vina cu mine sa se convinga de conditii insa nu a vrut (credeti ca nu stia ce e acolo?) Atunci am cerut sa mi se restituie banii si voi face si plangere (unde? nu stiu dar asa am zis atunci :)). Dupa cateve minute de cearta si daca a vazut ca nu o scoate la capat cu noi a schimbat atitudinea si brusc a aparut disponibila o camera tripla. Buun... dar hai sa vedem sa nu fie la fel ca cealalta. Ne-a condus la camera (aceasta se afla la parter in aceeasi cladire cu receptia) A deschis usa si, mandru nevoie mare, ne intreaba cum ni se pare. Intr-adevar nu mai era mirosul acela oribil de canalizare insa era un miros greu de mucegai, de umezeala. Dar cum eram obositi de pe drum am acceptat sa stam in camera aceea si am zis ca o noapte o sa treaca repede. Cateva cuvinte despre camera cea 'noua': 3 paturi cu saltele ok, lenjerie curata, mocheta imbacsita si umeda (probabil ca de aici si mirosul de mucegai), televizor vechi nefunctional, baia cu instalatii ruginite si miros de canalizare (bine ca nu ajungea pana in camera :)), balcon plin de panze de paianjen, murdar si cu scanduri rupte, Am platit (doar leva a accepat asa ca e bine sa aveti la voi leva daca ajungeti acolo), ne-a dat bratarile (am intrat cu masa de seara), am lasat bagajele si ne-am dus la piscina. Aceasta a mai atenuat din dezamagirea lasata de cazare. Sezlonguri libere, desi era ora 14.30. Apa curata. Liniste.

Surpiza placuta pe care am avut-o la acest hotel a fost masa all inclusiv: destul de diversificata, gustoasa si suficienta, restaurantul curat. Cred ca acest aspect convinge pe multi sa vina aici. (90% erau romani).

In concluzie

Bile albe-parcarea, masa, piscina

Bile negre - cazarea (aici e vorba de muuulte bile negre!), pozitionarea (aici parerile pot fi impartite. Chiar daca se afla langa castel, pentru a ajunge pe faleza se coboara si se urca multe trepte iar pana la micuta plaja despre care vorbeam sunt cateva sute de metri de mers prin soare. Pentru noi acesta reprezinta un minus)

Din cauza conditiilor de cazare oribile nu pot recomanda acest hotel.

Trimis de andreiploiesti in 02.08.17 10:06:19
Validat / Publicat: 02.08.17 11:05:06

VIZUALIZĂRI: 2179 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreiploiesti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.08.17 11:04:58]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 26&ridAnt=80005

• Alte impresii din această RUBRICĂAhilea Hotel:

• pagină generată în 0.038393020629883 sec