ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2017
ÎNSCRIS: 11.07.13
JUL-2017
4 AD. + 5 COPII -- v: 1 3 5 8 10

Revenind cu plăcere!

Am petrecut doar ziua de sambata pe strandul din Gyula, deoarece nu am reusit sa gasim cazare pentru a petrece si urmatoarea zi acolo.

Cautarea cazarii a inceput cu patru zile in avans, dar fara succes.

Astfel am pornit doua familii cu trei si doi copii spre scaldatoarea din Ungaria.

Am ajuns in jurul orei 11 ora Ungariei cand parcarile erau pline. Masina am parasit-o pe o strada laturalnica la 5 minute de strand, astfel am scapat de treaba cu fisele la automate (deoarece nu am avut).

Intrarea pe strand a costat pentru fiecare familie 6000 forinti.

Pentru intrare am primit bratari RFID: eu rosie, sotia albastra, baiatul de 10 ani galbena. Nu imi dau seama daca fetita in varsta de 5 ani a platit intrarea deoarece nu a primit bratara. Sotia cu bratara ei a putut deschide bariera pentru a intra cu baietelul in varsta de 1 an aflat in carucior. El sigur a intrat pe gratis :).

Strandul l-am gasit la fel ca in urma cu 5 ani in urma.

Este un strand de nivel mediu care incearca sa fie pe placul celor tineri dar si al celor in varsta. Toate dotarile sunt functionale, nu am gasit rugina sau defectiuni din nepasare.

Gradul de curatenie nu a lasat de dorit.

Nu vorbesc limba maghiara deci cu toata lumea am vorbit in limba romana fara probleme.

Imi dau seama ca cea mai mare galagie am facut-o eu strunindu-mi copiii, restul lumii vorbind la un nivel mult mai scazut decat mine :)

Eu am vizitat bazinul cu tobogane unde era prezent si un DJ pentru atmosfera si bazinul cu valuri care se umplea din ora in ora cand porneau valurile.

Sotia impreuna cu fetita au vizitat bazinul cu apa termala unde le-a placut deoarece era liniste.

In jurul orei 2 ne-am indreptat spre cea mai apropiata terasa unde am gasit multa lume asezata la coada. Timpul de asteptare a fost intre 30 si 60 minute, nu am contorizat - dar m-am plictisit. Eu am primit un BobGulash (ciorba de fasole) pe care nu o voi uita, a fost asa cum trebuie sa fie dupa ce am dres-o cu sos de ardei iute.

Printre altele am consumat/ puteti gasi:

- curtos colacs (colaci rotunzi la rotisor)

- langosi uriasi

- inghetata f. buna

- bere fara alcool

In meniurile teraselor erau si diversitati de peste pe langa porc si pui.

Am pornit spre casa cand am fost dati afara, deoarece strandul s-a inchis cred pe la 19:30.

Afara era festival langa cetate, cu focuri de arma si spectacol cu actori soldati in armuri si straie otomane. In timpul zilei acestia au intrat si pe strand sustinand mini show-uri.

Granita am trecut-o repede in ambele directii. Spre Ungaria masinile opresc doar in Vama ungara iar la intoarcere doar in Vama romana.

Vom reveni cu prima ocazie!

Trimis de opre_m in 02.08.17 09:43:40
Validat / Publicat: 02.08.17 10:14:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 10152 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (opre_m); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.08.17 10:14:23]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 84&ridAnt=80003

opre_mAUTOR REVIEW
[03.08.17 12:18:21]

@webmaster87: Coordonatele GPS nu sunt exact langa intrarea strandului.

Am urmarit putin pe harta si pot zice:

Strada Várkert, Gyula, 5700 Ungaria

46.645258 N, 21.284344 E

[22.09.17 23:34:44]

@opre_m: Vad ca multi prefera strandurile din afara tarii si din ceea ce vad in pozele altora, chiar merita.

Felicitari, votat cu placere.

Dana2008
[23.09.17 08:17:58]

Felicitări pentru articol! Fotografiile sunt necesare pentru că să facem și o vizită virtuală alături de tine în ștrand.

Noi tocmai ne-am întors acum, în septembrie, din Hajduszoboszlo.

La fel am fost încântați de civilizație, mâncare, organizarea în amănunt, utilă, din cadrul ștrandului.

Inițial am vrut să merg la Gyula despre care am auzit numai de bine, că este mai liniștit decât la Hajduszoboszlo unde este aglomerat... dar cum scriai, erau mulți oameni dar erau liniștiți, nu deranjau.

Călătorii plăcute!... și nu uita de fotografii, să călătorim și noi pe unde mergeți voi????!

Mihne1
[23.09.17 20:07:04]

@opre_m: bună seara am o intrebare. Se poate ieși din aqua parc la prânz? Sau daca ieși se pierde dreptul de a intra inapoi... multumesc frumos

Dana2008
[23.09.17 20:56:09]

Mihne1
[24.09.17 08:29:38]

@Dana2008: bună ziua, nu imi apare nimic scris, mai scrieti o dată

EllaFPHONE
[31.12.22 10:44:30]

@Mihne1: Nu se poate ieși și intra din nou cu ceasul primit inițial. Trebuie plătită din nou intrarea. Deci concluzia este sa va luați tot ce va trebuie la voi (mâncare, bautură) iar masa o puteți servi în interior, unde sunt locații diverse inclusiv cu lucruri pentru baie (șlapi, costume de baie)

Mihne1PHONE
[31.12.22 11:33:49]

@EllaF: Sunt aic8 deja, se poate ieși de câte ori vrei dacă ești cazat la Erkel (aici sunt cazat), sau de 2 ori dacă ești la wellnes hotel

EllaF, Mihne1, mishu, opre_m
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Gyula: