ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2017
single

Mercure Korona Hotel in Budapesta

Adresa

Kecskeméti utca 14.

Situat in centrul capitalei maghiare, aproape de Dunare circa 1 – 2 km pana la Citadela, intr-o zona cu multe cladiri cu o arhitectura remarcabila, de altfel Budapesta este plina de asemenea palate, statui si spatii verzi. Si terase.

Hotelul. Aripi. Receptie. Lobby. Bar.

Face parte din lantul hotelier Accor, o retea internationala impresionanta. Clasificare 4****.

420 camere de mai multe tipuri: standard, „privilege”, apartamente standard si de lux. Exista doua corpuri de cladire de o parte si de alta a ulitei legate printr-o pasarela (the bridge) suspendata. Camerele ofera de fapt doua standarde diferite in aripa veche si in aripa noua. Cele din cea noua sunt mai spatioase si au mai multe utilitati. Si sunt mai scumpe!

Accesul in ambele corpuri de cladiri se face doar prin corpul nou de cladire pe o usa rotativa imensa.

Receptia este la parter si este deservita aproape permanent de trei angajati plus unul pentru comenzi taxi si alte informatii. Desi am nimerit o perioada aglomerata, cu un megaeveniment in derulare, campionatul mondial de natatie, organizarea a fost remarcabila si operatiunile de check-in si check-out s-au derulat fluent. E drept ca pentru usurarea perlucrarii informatiilor am trimis datele necesare in avans, dar tocmai aceste masuri vreau sa le remarc.

La parter se deschide un spatiu imens de lobby, unde clientii pot astepta, se pot odihni, se pot intalni etc. Pe perioada stagiului meu la Budapesta, au fost organizate in aceasta zona doua spatii dedicate, unul de prezentare produse artzianale si unul dedicat sportivilor participant la CM natatie.

In continuarea acestei zone de lobby se deschide my bar, un bar mare, superb, cu de toate. In bar in mod deosebit, dar in multe alte zone din hotel, se remarca amprenta marketingului care a creat un concept de prezentare al diferitelor spatii care sare in ochi si este dominat de particularizarea, personalizarea imaginii acestora, folosind logouri inspirate, combinatii de culori deschise si mai ales spatii foarte largi si luminoase. Mie mi-a placut mult. Intr-o seara s-a tinut in My Bar o seara de jazz, iar comunicarea s-a facut lipind pe usile tuturor camerelor hotelului un post-it cu o invitatie simpla dar atractiva la My Bar la seara de jazz.

Restaurant. Mic dejun.

Locatia se afla la etajul 1. Accesul se poate face si de la parter pe o scara atractiva si bineinteles cu lifturi, de care am sa pomenesc ca sunt in numar de trei, am auzit unele comentarii ca s-ar astepta in unele varfuri de flux de clienti destul de mult, dar eu nu am patit-o, nu am asteptat un timp prea lung sosirea elevatoarelor.

Restaurantul este alt spatiu imens si in ciuda dimensiunii mari a hotelului si a faptului ca avea un grad de ocupare foarte mare, tot a ramas impresia ca exista loc, spatriu liber. Si multa lumina si culoare, pentru ca restaurantul unde se serveste micul dejun are si el cu un design atractiv si colorat. Se evidentiaza cateva zone: piata - unde sunt expuse legumele, fructele, dar si omletele, ouale fierte, branzeturile, mezelurile etc. ; brutaria – unde sunt prezentate diferite tipuri de paine si produse de patisserie; zona cu specific local – unde exista un ceaun cu gulas, jumari, carnaciori, sosuri specifice picante; cafeteria – cu toate produsele aferente necesare, inclusive ceaiuri. Se aprovizioneaza permanent cu mancare si bauturi, este abundenta si diversitate, se debaraseaza farfuriile goale de pe mese. Serviciile sunt ireprosabile. Mancarea este gustoasa.

Programul de mic dejun se deschide la orele 6:30, un alt avantaj pentru mine cel putin care sunt foarte matinal de fel si aveam activitati programate in oras incepand cu orele 8.

Mai exista un restaurant cu specific international care se numeste My Bridge Lounge, pe care nu l-am vizitat.

Camera

Accesul in camere se face cu cartela care cupleaza si decupleaza si circuitul electric. Camera mea, situata la etajul al V-lea, era foarte mare si mai ales curata. Serviciul de curatenie se executa zilnic. Pe jos era o mocheta in stare buna si bine aspirata. Pe holul camerei se gasea dulapul cu umerase, in care era plasat si safe-ul. Doua paturi alaturate, un birou cu design modern si doua scaune, televizor cu vreo 30 de canale.

Aparatul de aer conditionat, putin cam zgomotos, asigura confortul termic dorit.

Baia era cu cada de dus cu geam despartitor. Dusul avea presiune, ce mie imi place mereu. Am auzit insa un coleg care s-a plans ca a asteptat la prima ora a diminetii s avian apa calda la dus, aspect pe care care eu nu il pot confirma, la orele 6:30 cand eu am folosit dusul, a fost perfect. Baia era plina de accesoriile necesare: prosoape multe, albe, curate, sampoane, sapunuri, uscatir de par, oglinda era mare, ghiuveta impecabila, totul perfect.

Minibarul oferea cateva alternative de consumat bauturi, dar eu nu sunt un utilizator al acestora, asa ca nu va dau mai multe detalii. Se poate comanda masa si la camera. Exsiat si telefon in camera.

In camera am gasit un aer destul de inchis, dar asta nu poate fi un repros.

Nu am avut balcon. Vederea din camera mea era catre straduta cu trafic pietonal dintre cele doua ramuri ale hotelului, unde erau deschise pana noaptea tarziu mai multe terase. Unii colegi au invocat miros persistent de la mijloacele de curatare folosite.

Consider ca am avut o camera confortabila de care ma fost multumit. Au existat insa si unele voci care nu au avut aceeasi parere, in special de la cei situati in corpul mai ieftin de cladire.

Alte informatii

Wi-fi excelent in toate spatiile hotelului in care am fost eu.

Mai exista sala de conferinte, piscina si sauna la etajul I. Nu le-am vizitat si nici fotografiat.

Un hotel foarte bun, parerea mea, bine amplasat, mare, si stacheta definita pentru servicii si calitate de un lant hotelier important se vede. Daca in particular m-as caza aici? Nu, din cauza preturilor. Dar pentru cine isi permite si isi doreste, il recomand cu convingere.

Trimis de Dan&Ema in 01.08.17 19:25:49
Validat / Publicat: 01.08.17 20:56:25

VIZUALIZĂRI: 1007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Jumatate din Hotel Mercure Korona
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 57.82 EUR pe cameră

[01.08.17 20:54:35]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Mercure Budapest Korona Hotel, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

Zoazore
    [01.08.17 21:24:59]

@Dan&Ema: Ca de obicei, frumos! Dar nu mai mult ca turcuazul și crocodilul. Aici e altceva! E mai... ofice!

Mihai18
    [01.08.17 22:15:10]

Foarte bun reviewul și util pentru cei interesați de o cazare bună și bine amplasată. Stația de metrou Deak Ter (km. zero al metrourilor din Budapesta) nu este departe. Îmi place Budapesta și doresc să merg și anul acesta.

Rog să-mi răspundeți la următoarele întrebări

- cu ce mijloc de transport ați călătorit?

- dacă ați călătorit cu autoturismul?

Autoturismul meu este încadrat în clase de poluare Euro-4 (Hyundai Accent).

- ce cunoașteți în legătură cu resticțiile actuale de circulație între între orele 6-22 a autoturismelor din această categorie?

- pot veni și eu acolo cu autoturismul înainte de ora 22?

Mulțumesc

mirmicu
    [01.08.17 22:24:27]

Bună recomandare!

Parcarea este gen garaj? Sau cel puțin eu asa deduc din P07 si P08.

[01.08.17 22:38:29]

@webmasterX:

Multumesc. Pozitionare corecta.

[01.08.17 22:40:29]

@Zoazore:

Nu e ofice, e offisz. Tampenii!

Frumos, da, dar din alea scumpe, chiar foarte scumpe, caci era criza de cazari in Budapesta din cauza... sportului. A campionatului mondial de natatie. ????????????‍♀️????‍♀️????????????????

Oricum era fain sa vezi toate natiile lumii p-acolo.

La baute nu prea erau sportivi, asa ca la my bar aveau locuri libere.

????????

[01.08.17 22:49:13]

@Mihai18:

Multumesc de lectura si apreciere.

Eu am zburat cu Taromul la Budapesta. In oras m-am deplasat pe jos (la plimbare si cina), cu taxiul in rest.

Nu stiu nimic de restrictiile amintite.

Recomand mersul pe jos in Budapesta cel pitin unde sunt obiective grupate. Am fost fascinat de arhitectura palatelor si podurilor din capitala maghiara. Si sunt multe multe cladiri superbe.

Parca mai multe si ca-n Viena unde majoritatea sunt grupate spre deosebite de Budapesta unde am intalnit in multe zone.

Si parcuri si spatii verzi multe si frumoase. Mi-a placut orasul.

[01.08.17 22:51:56]

@mirmicu:

Nu stiu sa raspund referitor la parcare, nu am fost cu masina.

Dar asa pare.

Multumesc de apreciere. Este o recomandare buna pentru buzunarele care vor sa plateasca pentru calitate, pentru un hotel mare de top.

Este si bine plasat, central, aproape de Dunare, langa metrou. Recomand.

Mi-au placut spatiile mari si luminoase si abundenta personalului angajat pentru diferitele servicii.

????

[02.08.17 00:12:09]

[02.08.17 06:58:10]

@webmaster: multumesc

tata123 🔱
    [02.08.17 08:48:28]

@Dan&Ema: Și prin voia site-ului AmFostAcolo și votul acordat de mine ești numit Augustus De astăzi ți-ai schimbat „culoarea”.

Mulțumim pentru articolele bune și locurile frumoase prezentate în ultimii ani. Să fim sănătoși și să ne bucurăm de călătorii frumoase, locuri inedite, peisaje spectaculoase și fotografii reușite. Felicitări!

[02.08.17 09:07:37]

@tata123:

Draga colega Augustus, iti multumesc pentru onoarea de a genera prin votul tau schimbarea culorii si rangului meu AFA-ist. Este si o obligatie pentru mine.

Multumesc si tie si tuturor cititorilor si votantilor mei care au facut posibila aceasta promovare.

Va admir si va apreciez pe toti. Trebuie sa mai multumesc aici si adminului AFA, Cornel, pentru ca exista acest sait de succes, eu il consider cel mai tare si mai util sait turistic romanesc.

Un merit il are si familia care m-a suportat petrecand mii de ore pe AFA, in loc sa le dedic lor.

Multumesc!

Zoazore
    [02.08.17 09:12:46]

@Dan&Ema: Felicitari, Albastrica! Augustus la-nceput de august! Superb!

[02.08.17 09:43:51]

@Zoazore:

Multumesc

elviramvio
    [02.08.17 12:13:48]

@Dan&Ema:

Sa-ti zic la mai sus, nu se poate ca n-ai unde, esti in varf. Deci felicitari pentru albastrire si sa fii un exemplu bun in toate pentru cei ce vin din urma! Si sa umbli mult dar si sa scrii mult!!

Cand sarbatoresti cu familia sa te gandesti si la colegii de pe AFA!!!

(Acum pricep eu de ce te-ai spalat de doua ori la o anumita fantana!!)

[02.08.17 15:12:06]

@Dan&Ema: Felicitari pentru tot, articol, poze dar mai ales culoare, asta arata munca depusa si numai cei care au ajuns acolo stiu cu adevarat ce inseamna asta, iar cei care sunt mai pe la inceput pot sa viseze la asa ceva insa prin munca sustinuta e un vis ce poate fi implinit ca de altfel multe altele.

Si nu puteam incheia fara sa spun: Felicitari, votat cu mare drag.

[02.08.17 17:07:03]

@elviramvio:

Sarut mana, Elvira!

Ma bucura felicitarile primite de la tine. Iti urez sa te albastresti cat de curand si tu, cu sau fara spalarea pe picioare la fantana turceasca.

M-as bucura ca AFA sa se umple de impresii ale cat mai multor user-i pentru ca atunci creste reprezentativitatea unei evaluari, asa ca daca cineva vrea sa ma urmeze il rog sa o faca pentru ca eu incerc sa scriu despre aproape tot ce cred eu ca merita ca altii sa fie informati.

Iar despre sarbatorire, astazi am venit mai devreme acasa cu 2 sampanii puse acum la rece, care se vor deschide in curand. Ai mei nu stiu inca de ce, dau cu presupusul, dar nu au ghicit (pana acum).

Asa ca inchin un pahar de sampanie cu toata AFA si ma gandesc la voi!

Cu drag! ????????

[02.08.17 17:16:33]

@mishu:

Sarut mana, Mishu!

Tu care esti numberoana stii ce munca este in spatele publicarii acestor articole, mai ales ca la un moment dat cand urci stacheta, generezi asteptari si nu mai poti cobori, ci doar urca. Munca din spatele articolelor trebuie sa fie sau sa devina una calitativa si eficienta. Partial mai lucrez la acest capitol...

Eu vad aceasta munca pe AFA ca pe un hobby care pe deasupra ma mai pune si intr-o situatie win win: daca tu oferi altora si altii iti ofera tie! Si nu ma ofer numai la premii, pentru care multumesc tuturor!

Te astept cat de curand la albastrii caci tu esti campioana.

????????

Floryn81
    [02.08.17 17:33:35]

@Dan&Ema: Domnule "Augustus", vreau să te felicit și eu pentru toată munca ta pe AFA de până acum, căci toate acele mii de ore în care ai scris articole de calitate te-au condus către noul statut! Îţi doresc să călătoreşti la fel de mult şi să ne încânţi cu alte articole de calitate, pentru că aşa noi vom fi mai informaţi, iar site-ul va creşte şi mai mult în valoare!

Toate cele bune şi la cât mai multe sejururi reuşite!

[02.08.17 17:44:16]

@Crazy_Mouse:

"Augustus" si pentru tine, draga colega, cat de curand! Multumesc de cuvintele din ecou. M-au bucurat mult stiind ca de acum avem cel putin o experienta muntoasa comuna in Slanic alta decat cea de grup.

RoxanaGRS
    [09.08.17 09:27:18]

@Mihai18: Îmi permit să răspund eu la întrebarea legată de accesul mașinilor euro 4 în Budapesta pentru că m-am lovit de acest lucru. Răspunsul este da, puteți intra cu mașina euro 4 în Budapesta înainte de ora 22. Ungurii au o codificare ciudată cu 16 clase de poluare. Conform clasificării lor mașinile euro 4 ar fi în clasa 9 de poluare.

Puteți vedea comentariile la urmărul articol (unde se explică cum e cu clasele de poluare ungurești, deci nu articolul, ci comentariile sunt de interes): http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21558051-circulatie-interzisa-budapesta-pentru-masinile-incadrate-pana-clasa-4-poluare. htm

Și încă un site unde veți găsi un tabel cu: Environmental classification, EURO category (freight vehicles), EURO category (cars)

http://urbanaccessregulations. eu/countries-mainmenu-147/hungary/budapest

Conform acestui al doilea site, de asemenea cei cu mașini euro 4 se încadrează la clasa 9 de poluare în Ungaria.

Dan&Ema, elviramvio, Mihai18, mishu, RoxanaGRS, tata123 🔱, Zoazore

• pagină generată în 0.072442054748535 sec