ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2017
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
JUN-2017

Popas Venusz I – o clipă de refacere înainte de a aborda Budapesta

După un drum prelungit neplăcut de mult pe șoselele României reușim să ieșim din țară și să intrăm pe autostrăzile nesfârșite din celelalte părți ale Europei. Pătrundem în altă lume unde indicatoarele sunt foarte dese, gardurile de protecție ale autostrăzii sunt aliniate perfect și nu lipsește nici măcar un singur stâlp de susținere, iarba de pe margine e tunsă pe cea mai mare parte a traseului, panourile antizgomot protejează locuințele din apropierea drumului de viteză, stâlpișorii reflectorizanți protejează taluzul șoselei etc. După sute de kilometri parcurși organismul își cere partea: o clipă de odihnă și o porție de mâncare.

Poziționare

La circa 180 km distanță de granița cu România, parcurgând M43 pe lângă Mako și Szeged, apoi intrând pe M5 ajungem în dreptul localității Inárcs. Aici, la km 35, găsim amplasate pe ambele părți ale autostrăzii două pensiuni-restaurant intitulate: Venusz I și II. În ambele locuri există și câte o stație de combustibil OMV.

Oprim rapid la Venusz I (deci sensul spre Budapesta) într-o parcare încăpătoare atât pentru tiruri, cât și pentru autoturisme. Nu lipsesc numerele de înmatriculare de România, restaurantul fiind un cunoscut loc de popas în rândul călătorilor români.

Restaurant

O clădire joasă și lungă găzduiește restaurantul la parter și camerele pentru cazare la mansardă. La intrare se află un panou mare care afișează meniul în trei limbi: maghiară, engleză și română. Găsim produse pentru micul dejun, mâncăruri gătite de porc sau pui, paste, pește, salate, deserturi și băuturi de tot felul. Interiorul e destul de încăpător, mulțimea călătorilor înfometați se perindă cu repeziciune la mese, nu se pierde mult timp la acest popas.

Există și o mică terasă exterioară. Toaletele sunt situate la subsol unde există mai multe cabine, hârtie igienică, dozator de săpun la chiuvete, uscător de mâini. Clienții beneficiază în local de Wi-fi gratuit, spațiul interior este climatizat.

Este a doua oară când am oprit la acest restaurant și la fel ca prima dată am comandat un gulaș la ceaun (1200 forinți) foarte gustos. Porția vine însoțită de o pâine feliată bună și o porție de pastă de ardei iute (dar iuteee!). De altfel, aproape toate felurile principale au incluse garnitură și salată în preț. Meniurile și alte informații suplimentare le puteți accesa la adresa web: venusz-panzio.hu.

Recomand cu încredere un popas la acest restaurant înainte de a ajunge în aglomeratul oraș Budapesta, situat doar la 35 km distanță. Serviciile sunt bune, prețurile așișderea, personalul se mișcă repede, preparatele sunt gustoase. Parcă altfel abordăm capitala Ungariei cu stomacul plin!

P. S. La întoarcere spre România ne-am oprit din nou în Kecskemét la restaurantul Csalánosi Csárda, într-un frumos decor rustic (vezi impresii) – recomand și acest restaurant pentru mâncarea gustoasă.

Trimis de tata123 🔱 in 31.07.17 10:20:57
Validat / Publicat: 31.07.17 11:39:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 11572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Restaurantul Csalánosi Csárda - Kecskemét.

[31.07.17 11:52:11]

@tata123: Un prim vot si chiar daca tonul de inceput nu a fost unul tocmai optimist (normal cand vorbim de drumurile din Romania) continuarea a fost una normala .

Cred ca localurile intalnite pe astfel de trasee sunt ofertante intotdeauna si atat vreme cat vezi masini in parcare inseamna ca acolo se mananca bine, dovada si acest articol.

Felicitari, votat cu placere.

zlatna
[31.07.17 12:09:33]

@tata123: Cumva a picat la fix articolul pentru mine.

În august o să plecăm în Croația iar traseul ales este prin Ungaria. Pe drum o să ni se facă foame, și un gulaș merge ca uns. În Budapesta știam unde găsim gulaș. Acum am aflat și pe drum un restaurant bun.

Din pozele puse cred că l-am văzut când am mai trecut prin zonă.

Toate cele bune.

[31.07.17 15:27:37]

@mishu: Mulțumesc. Corect raționament: atunci când în fața localului sunt o mulțime de mașini și mesele sunt pline de clienți, mai mult ca sigur și mâncarea/prețurile sunt bune.

@zlatna: Este un loc bun de popas înainte de a intra în „hățișurile” Budapestei. E a doua oară când oprim aici, gulașul a fost bun întotdeauna. Plus că nu se pierde mult timp - servirea este rapidă. Se primesc atât euro, cât și forinți.

Dan&Ema
[01.08.17 09:29:07]

@tata123:

Foarte utile informatiile despre popasuri. Mi-ai amintit de Budapesta...

Aurici
[01.08.17 13:06:29]

@tata123: La cele 2 Venus si pe-o parte si pe cealalta ă autostrăzii ne oprim si noi întotdeauna când mergem in directia aia. Am si dormit de multe ori acolo si confirm ca mâncarea este foarte buna iar paturile extrem de curate, cu așternuturi albe, care fosnesc. Singura recomandare ar fi sa cereți camera cu vedere în spate nu la autostrada daca aveti somn usor.

[01.08.17 15:09:43]

@Aurici: Mulțumesc pentru confirmări. Este bine de știut unde se poate mânca/dormi bine în călătoriile noastre. Astfel nu suntem nevoiți să „orbecăim” după un loc de popas ori să „interogăm” la nesfârșit Internetul.

@Dan&Ema: Mulțumesc. Budapesta e atât de aproape (dacă șoselele noastre de viteză ar fi terminate)...

[01.08.17 23:15:19]

[02.08.17 13:03:53]