ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2010
ÎNSCRIS: 10.04.10
SEP-2008

Către satisfăcător

Exoticul Hannibal Palace

Sejurul in Tunisia a fost primul nostru contact cu Afica. Nu stiam la ce sa ne asteptam, dar eram increzatori ca vom bifa intr-un mod foarte placut luna noastra de miere (de o saptamana! )

Hotelul arata foarte impozant, este foarte mare si este unul distre cele mai frumoase hoteluri din statiune.

Hotelul era clasat ca fiind de 5 stele, dar eu as merge mai curand pe varianta 3 stele. Plusurile sunt reprezentate de camerele foarte mari, baile foarte mari si detaliile orientale- exotice (usi frumos ornamentate de exemplu). Mai putin incantati am fost de gradul de curatenie (nu sunt foarte atenti la acest aspect).

Orice serviciu suplimentar trebuie recompensat. De exemplu, camera trebuia sa fie dotat cu un mini figider, dar a trebuit sa platim pentru a-l avea.

Mancarea a fost foarte gustoasa. Am avut demipensiune si am fost innebuniti de croisanturile lor delicioase. Eu m-am ingrasat 2 kilograme in 6 zile! Recunosc am facut excese! Supele lor nu sunt placute gusturilor noastre de europeni, dar, in rest, nu am avut de ce sa ne plangem. La masa de dimineata, bauturile erau gratuite, dar la cina bauturile trebuiau platite, ceea ce nu mi s-a parut normal.

Piscina este mare, sezlongurile sunt gratuite, dar saltelutele se platesc.

In afara de sucuri si apa minerala, nu am incercat alte bauturi cu exceptia berii, de care sotul meu a fost profund dezamagit.

Personalul este relativ binevoitor. De exemplu am facut mai multe poze decat permitea cardul aparatalui foto, iar cei de la receptie au fost de acord sa imi procure un cd contra cost si sa mi le trasfere pe cd (la un pret destul de crescut).

Plaja nu era foarte ingrijita, dar nici murdara. Noi am stat la piscina in toate zilele sejurului.

Posibilitatile de distractie la hotel erau limitate. Am inteles ca s-a organizat o seara de dansuri traditional tunisiene in perioada cat am fost noi acolo si... cam atat. E drept ca noi am fost la sfarsit de sezon.

Mi-a placut mult micul port al statiunii Port El Kantoui, privelistea era frumoasa. Mai putin mi-a placut modul lor de negociere, de a parea mereu nemultumiti (la orice serviciu, indiferent cat de mic, asteapta sa le oferi bacsis, si, si mai grav este ca iti spun in fata daca nu sunt multumiti, lucru care mie mi s-a parut a fi deplasat).

In cele 6 zile ale sejurului nostru am facut o excursie si am optat pentru o plimbare cu vaporul pe mare.

Excursia a fost extrem de reusita. Am vizitat capitala tarii (Tunis), am vizitat Muzeul de Arheologie Bardo, am vizitat ruinele istorice ale Carthaginei, iar la final am luat la picior o mic sat extrem de pitoresc, Sidi Bou Said, satul artistilor, parca asa era recomandat. Mi-au placut la nebunie peisajele, am facut foarte multe fotografii si am interactionat putin cu vanzatorii de suveniruri. Realmente mi-a incantat sufletul excursia! O recomand cu caldura.

In schimb, iesirea in mare cu vaporul a fost dezamagitoare. A durat foarte putin, s-a navigat foarte aproape de tarm si dansul traditional a avut accente penibile. Este drept ca eu am experientiat raul de mare, dar nici ceilalti prieteni nu s-au aratat mai incantati.

Per total mi-a placut Tunisia, mi-a placut sejurul si as mai merge oricand cu placere acolo.

Trimis de ValeaJiului in 10.04.10 14:02:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 1950 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ValeaJiului); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Hannibal Palace

Diaura*
[10.04.10 14:40:08]

Bun venit pe site.

Cu siguranta daca te informai inainte de plecare, multe lucruri intalnite acolo, nu te mai deranjau. Astfel ai fi stiut ca in Africa de Nord, si in alte tari arabe, clasificarea hotelurilor este diferita de cea din Europa ( cu o stea mai putin deobicei). Ai fi stiut de obiceiul bacsisului... de negocierea la cumparaturi ( iti recomand " Arta negocierii " scrisa de mine , care iti va fi de folos in alte vacante orientale...ai fi stiut ca musulmani fiind, tunisienii nu au bauturi aclcoolice si deci berea nu are cum sa fie buna..ai fi gustat sucurile naturale, pe care in alta parte nu le mai gasesti.

Dar asa invata omul, si data viitoare te vei simti cu mult mai bine. Chiar iti recomand ca statiune Monastir-ul, unde preturile sunt mai mici si de unde poti face si excursia de doua zile prin desert ( asta daca nu ai fost deja ).

Ai un vot de la mine si te mai astepam cu povesti.

[10.04.10 15:24:58]

mutat la sectiunea hotelului deja existenta pe site. sters noua sectiune creata.

Diaura*, domidoc
Alte impresii din această RUBRICĂEl Hana Hannibal Palace Hotel: