ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2017
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 10.08.13
JUL-2017

Sarti cu bune cu rele

Anul acesta ne-am dorit din nou Grecia (tata spune ca eu si mama am trait intr-o viata anterioara acolo!!!). Si pt ca ne era groaza de vapoare, feriboturi sau alte chestii am zis sa fie continent! Cum in Paralia am fost de doua ori am zis sa fie Halkidiki.

Initial am cautat Vourvorou (ne spusese un prieten ca e minunat) dar oriunde am scris fie nu ne-a placut oferta, fie nu era liber in perioada dorita de noi. Ca urmare noroc cu fb unde postand cereri de la prieteni am primit oferta care ne-a placut mult. E vorba de Vila Anesa, cu proprietari jumatate nemti jumatate greci si care au raspuns foarte repede la mailuri si ne-au facut rezervarea.

Asa ca... in 16 iulie am pornit spre Sarti. Citisem ca e frumos, ca e dragut dar sincer de la Oradea... e lung (am facut vreo 17 ore cu masina). De la Salonic incolo peisaj de vis, sa vezi muntele si marea cum se intalnesc, sa vezi padurile de pin si valurile... tot ceea ce ai visat. A plouat in Grecia in17 iulie de nu ne-am vazut iar scurgerile lor...

Pana la urma am ajuns... si am gasit si vila cu ajutorul unei doamne de la un fast food... va povestesc mai incolo despre.

Vila draguta, curata, super aranjata. Doamna grecoaica o draguta iar domnul neamt... si mai si. Mie mi-a lipsit TV din camera (noroc cu laptopul dus de acasa) dar si aerul conditionat (aveau doar ventilatoare). Un minus (desi apare pe situl lor...) cat am stat acolo nu ne-au schimbat prosoapele si lenjeia de pat!

Legat de restaurante, am fost in destul de multe.

Am incercat la sugestiile celor de aici Kotsaris (ne-am si intors de cateva ori la ei): mancare buna, relativ ieftina, pt 4 adulti si un copil plateam cam 50 euro la o masa (noi doi fructe de mare, ai mei nelipsitele gratare sau snitele, pui mic de obicei paste, in plus bere, vin la carafa, apa, suc).

Trebuie amintit in centru Lauer Grill: meniu bogat, ieftin, niciodata mai mult de 40 euro pt toti desi si acolo am mancat si fructe de mare. Sugestie: mergeti miercuri sau joi seara, de la 19.30 au muzica greceasca live. Un alt restaurant fain: Alexandru cel Mare. Mancare buna, un patron super ok care desi nu avea in meniu ce am cerut (platou cu fructe de mare) l-a facut pe loc la un pret fain: 8 euro. Am platit tot cam 50 de euro.

Am fost si pe la Pirofani: un pic zapaciti chelnerii dar mancare buna si mai iefrina decat pe faleza (e pe prima straduta paralela cu faleza).

Am mancat bine si la Stavros dar mai scump (aprox 70 de euro) si ne-a placut mult la Relax. deci, daca aveti sa mancati o supa de pui ca la mama acasa acolo mergeti! Patroana e o doamna din Ungaria si o face de-ti lingi toate degetele. La partea cu fructele de mare nu stau ei prea bine dar in rest n-am nimic de comentat. Pret intermediar, cam 60 de euro pt noi 5.

Legat de plaja: am fost sa le vedem pe toate: langa Kotsaris in golfulet dragut si linistit dar murdar si plin de alge, Portokali Beach superba dar nu puteaiarunca un ac atat de multa lume asa ca nici n-am stat, Amenitsi nu ne-a placut. Ca urmare am stat pe plaja din Sarti, mai spre mijloc (e acolo un loc fain unde poti intra in mare mult si bine dupa ce treci de o zona mai adanca- nu mai mult de apa pana la piept). Pe plaja sunt zone si cu sezlonguri si pt cearsafuri, noi am ales varianta 2... asae fain la mare.

Legat de cumparaturi, am fost pe la mai multe supermarketuri dar noi ne-am indragostit de unul mai mic. Ii zice Fotis, dupa domnul al cui este si care e si acolo toata ziua. Pe langa ca toate erau putin mai ieftine (berea cu 10 centi) si de fapt nu asta conta, domnul vorbea cu noi tot timpul. Ne-a facut si cadouri (cioco pt pui mic, pasta de masline ca s-o incercam, etc) am apreciat enorm modalitatea lui de relationare...

Am plecat din Sarti cu ideea de a ne reintoarce candva... daca o vrea si DD dar la o alta vila, cea a d-lui Fotis: House Vallis!

Trimis de K Peter in 27.07.17 19:59:22
Validat / Publicat: 27.07.17 20:45:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia, Corfu

VIZUALIZĂRI: 4925 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (K Peter); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.07.17 20:45:05]

Excelent povestit, cursiv, plăcut.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 15&ridAnt=79783

E vorba de Vila Anesa

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[27.07.17 21:16:51]

@K Peter: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

DOINITA
[27.07.17 21:51:15]

Felicitari! Scurt si explicit, usor de retinut informatiile. Si pentru ca am fost prima care am citit (de fapt dupa master) dau si un mare vot. Mai astept informatii despre cazare!

adrianaglogo
[28.07.17 09:18:51]

@K Peter: Sa nu va fie teama de ferriboat, e placut, sa stiti. Si daca aveti o punga de pufuleti va disyrati hranind pescarusii, care se servesc din mana omului, tinuta deasupra capului.

Incercati o insula data viitoare si nu veti fi dezamagiti

Alex_Macedo
[30.07.17 00:48:27]

O ieșire în decor... din obișnuitul cunoscut. Un umor cu ochi inteligenți și pe alocuri cu sufletul pe tavă.

Bravo,

K PeterAUTOR REVIEW
[30.07.17 22:22:25]

@DOINITA: Multumesc mult.

N-am multe de spus, o camera obisnuita, destul de mare, 2 paturi separate pe care le-am unit. D-na ne-a adus un burete care se pune la mijloc pt a nu ne deranja lemnul.

Bucatarioara la noi a fost in hol, la ai mei in incapere separata. Baia ok, desi n-avea perdea de dus si la noi se cam putea innota dupa !

A! Si aveam o terasa superba unde stateam seara pana dupa 11!

K PeterAUTOR REVIEW
[30.07.17 22:24:38]

@adrianaglogo: Dupa experienta de anul trecut cand am trecut din Albania pe Corfu, si dupa furtuna prinsa la intoarcere... nu stiu and imi mai urc copilul pe un vapor!

adrianaglogo
[31.07.17 04:13:14]

@K Peter: Nu am stiut ca ati avut o astfel de intamplare.

Da, ai dreptate sa eziti in a te urca din nou pe ferry, mai ales cu copilul.

Dar tot va recomand o insula: Lefkafa. Fara ferry, se trece printr- un tunel subacvatic si pe un pod.

adrianaglogo, Alex_Macedo, DOINITA, K Peter
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sarti: