ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2017
ÎNSCRIS: 04.03.09
JUL-2017

Un weekend in Orangeria Palatului Brukental!!

Am vizitat acest loc in luna iulie 2017.

In primul rand eu si sotia mea am fost cazati la parter si am avut o camera excelenta, extrem de curata cu o saltea si o pilota absolut fantastice.

Am fost primiti cu multa caldura de catre gazde deoarece ne rezervasem camera si o cina romantica la lumina lumanarilor. Aceasta s-a desfasurat in curtea castelului, intr-un cort / chiosc amenajat special, si conform basmelor, chiar la lumina lumanarilor.

Mancarea cat si serviciul au fost absolut excelente si chiar am adresat cuvinte de lauda bucatarului care ne-a oferit un festival de gusturi si rafinament... specifice unui castel.

O banala supa de rosii s-a dovedit mult peste tot ce-si poate inchipui imaginatia foarte fertila. Aperitivul cu un tartar de somon asa cum nici eu nu l-as reusi acasa, un fel doi stupefiant de gustos, pe care cu necaz va transmit -» Nu am putut sa-l terminam. Ultima parte a cinei ne-a fost servita "prin ploaie" cu umbrela de un ospatar dedicat meseriei care ne-a intregit o seara de poveste intr-un loc incantator.

Ne dorim sa revenim cate de curand in acest loc de vis, acolo unde am servit si dimineata un mic dejun " de castel" cu preparate indestulatoare, in regim de bufet suedez, cu o rulada de cascaval/sunca/merisoare/alune la care visez si salivez si in momentul de fata.

Tot respectul intregului colectiv de la orangerie. Sunt dispusi si chiar realizeaza chestii care nu pot fi egalate cu usurinta in alt loc din tara. Sa fie oare spiritul german???

Voi atasa cat de curand si imagini. Din pacate nu pot fi si mirosite!!

Trimis de raduluigi in 26.07.17 16:24:43
Validat / Publicat: 26.07.17 19:52:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AVRIG.

VIZUALIZĂRI: 1685 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduluigi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Pregatire pentru cina la lumina lumanarilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 24.30 EUR pe cameră

[26.07.17 18:22:02]

@raduluigi: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

[04.10.17 12:42:58]

@raduluigi: Aici sentimentele mele ma indeamna sa fiu rea, pentru ca nu ai avut mila de mine .

Nu ai pus multe poze, dar mi-au stimulat imaginatia ingrozitor, mai ales cele culinare, si apoi cand ai mai si scris textul (chiar daca nu prea lung) ai pus sare pe rana si mai rau si nu e frumos sa te porti asa cu noi.

Cred ca in momentul urmator as si suna pentru o rezervare acolo, insa am altceva pe lista acum.

Ma bucur insa sa constat ca lucrurile pot evolua bine si la noi in tara astfel incat sa avem doar cuvinte de lauda.

Cuvinte de lauda si pentru tine odata cu votul meu acordat cu mare placere.

[04.10.17 14:08:03]

@mishu: PRIETENE, nu ai ce regreta. Du-te si vei avea sper o experienta minunata. Nu am cunoscut pe nimeni, nu am dat ciubuc decat ospatarului (care a meritat cu prisosinta) si toti s-au purtat egal = EXCELENT. De mancare nu discut. Du-te, vezi, gusta, beneficiaza-te si... mai cauta-ma!! Zile minunate iti doresc, cu drag!

danaeldreny*
    [15.11.17 09:22:58]

@raduluigi: ce gusturi rafinate! Mihsu e prietenă și eu am fost confuză la-nceput apoi m-am dumirit

[15.11.17 09:30:41]

@danaeldreny: Noi ne-am hotarat, la anul facem revelionul la Avrig!!

[16.11.17 21:31:18]

@mishu: Rezervarile de cazare le-am facut cu un voucher de reducere de la [...] iar pentru cina la lumina lumanarilor, direct la orangerie. Nu insist sa faceti ca noi insa daca o s-o faceti, nu veti regreta. Sarut mana, cu respect!!

[16.11.17 21:36:45]

@raduluigi: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

danaeldreny*, mishu, raduluigi
    Alte impresii din această RUBRICĂPalatul Brukenthal [guesthouse]: