ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2017
ÎNSCRIS: 11.06.14
JUL-2017
single

Hotel Selenay, Istanbul

În scurta mea excursie la Istanbul, locul de odihnă a fost hotel Selenay situat în centrul istoric, în cartierul Beyazit, Fatyh, la câteva minute de două din stațiile tramvaiului 1, Laleli Ünıversıte și Beyazit Ünıversıte. Este pe o străduță mică, lipit de alte hoteluri și clădiri, loc unde în fiecare dimineață este o intensă activitate de adus marfă la magazine, turcii bărbați cărând cu spatele sau pe cărucioare pe străduțele în pantă, pietruite, baloturi mari și grele iar seara mulți dintre ei stau și povestesc pe marginea trotuarului, cu o ceașcă de ceai alături. De ce am spus asta? Pentru că venind de la tramvaiul 1 sau din jos de la malul mării, este uneori dificil de recunoscut traseul spre cazare dacă nu ai activată o aplicație pe telefon sau nu ai fost atent la repere dar localnicii te pot îndruma fără probleme.

Hotelul are o firmă cu caractere luminoase albastre, se vede ușor de la capetele străduței și de asemeni este bine luminat holul recepției, lumină ce se revarsă spre stradă, spre deosebire de altele din zonă care-și primesc clienții mai pe bâjbâite. Am amintit aceste lucruri pentru că în una din seri, venind de la plimbare, un cuplu din grupul nostru stătea în mijlocul străzii înguste, chiar în fața hotelului, destul de supărați și părând a aștepta pe cineva. Am schimbat două vorbe, le-am urat noapte bună și am urcat, chiar comentând cu ceilalți că par necăjiți. A doua zi, fără să-i întrebăm, ne-au zis, spre amuzamentul general că se rătăciseră și nu știau în ce parte să o mai ia spre hotel!!! Păi exact din doi pași erai în holul recepției Selenay, bogat luminate!!! Sau puteai întreba turcul ce stătea vis a vis pe trepte și bea ceai, măcar se amuza și el puțin!

Ajunși la hotel, cazarea s-a făcut rapid, în 5 minute pentru toți, am lăsat pașapoartele pe care le-am recuperat dimineață și am primit cardurile camerelor alocate dinainte pe baza listei agenției.

Recepția este micuță dar are suficient loc pentru lăsat bagajele unui grup în caz că acestea trebuiesc luate de o mașină pentru aeroport sau de un hamal pentru a fi duse la autocar. Tot acolo este și un cântar pentru bagaje, necesar celor ce călătoresc cu avionul. Din recepție este și liftul bun, scările și holurile sunt mochetate - am apreciat acest lucru pentru confortul audio - iar restaurantul este la etaj 5 dar tot din recepție este și trecerea spre un bar cu o încăpere largă cu fotolii și canapele comode. Cât de bine aprovizionat este barul cu -ooluri, nu pot să vă spun, expuse nu am văzut dar se afirmă că au și așa ceva. Probabil că, după legile turcești, se oferă turiștilor dar nu este la vedere băutura alcoolică. Greșeala mea că nu am întrebat. Cafea bunicică însă au și este un loc plăcut de stat în interior.

Camera în care am fost eu cazată - optasem din țară pentru single plătind un supliment - a fost la etajul 3, ultima pe un coridor micuț, aproape de ușa permanent deschisă spre scara exterioară de serviciu. Micuță, probabil cei 15 m trecuți și pe site dar foarte bună pentru mine. Avea două paturi alăturate foarte bune cu saltele ce nu făceau șanț între ele, singurul inconvenient dacă se cazau două persoane era că doar o latură era liberă, cealaltă era lipită de perete. Pe pat lenjerie albă și perne excelente, cred că erau destul de noi. Patul avea la cap priză și întrerupător pentru veioze și lumina din tavan. O noptieră cu telefon completa locul. În partea dinspre ușă, o oglindă mare și un corp de mobilier ce la nevoie putea fi folosit și ca masă de o persoană, erau exact strictul necesar. Două scaune, cam multe pentru spațiul liber foarte mic al camerei. Camerele hotelului Selenay sunt mochetate. Aerul condiționat, obligatoriu în această perioadă, a funcționat bine deși un pic mai zgomotos dar avea un mare avantaj, era legat separat de restul camerei la rețeaua electrică, astfel că puteam să-l las pornit dacă ieșeam pentru scurt timp din cameră. La fel și răcitorul.

În partea opusă era un dulap de haine unde am găsit multe umerașe, papuci de unică folosință și pături curate. Televizorul nu prea mare, de fapt potrivit dimensiunilor camerei, are peste 250 de canale și a funcționat bine deși n-am avut timp de el decât din curiozitate și după cutremur pentru informații. Wi-fi bun, accesibil în tot hotelul.

Baia suficient de bună, de mărimea unei camere de baie obișnuite la bloc. Cabina de duș avea doar un perete de sticlă fix dar cu apa nu am avut probleme - la alte camere da - scurgerea a fost bună plus că locul era un pic mai jos decât restul băii. Chiuveta cu o policioară de lemn - căzută puțin deci necesita o reparație - oglindă, foen, cuier, suport mare de prosoape, consumabile bunicele.

Vederea din cameră însă deplorabilă, într-o curte interioară iar pe partea opusă priveam în camerele triste ale unor localnici.

Serviciile foarte bune, lucru foarte important de altfel la o cazare. Curățenie s-a făcut zilnic chiar dacă nu era necesar. Se aspira mocheta și se spăla baia și chiar dacă am lăsat patul și camera în ordine, am găsit totul rearanjat. Prosoapele s-au schimbat la două zile și zilnic mi-au completat șamponul, săpunul, hârtia igienică deși tot așa nu era cazul. Personalul recepției a fost foarte amabil și vorbitori toți de engleză. Am avut o mică problemă, sistemul din clanță s-a defectat așa că m-am trezit într-un piuit pe care inițial nu-l identificam. Am anunțat recepția și imediat a venit angajatul - un bulgar - și a reparat. În ultima seară totul s-a repetat, mi-a fost oferită pe loc camera de alături să dorm, fără să fiu nevoită să-mi mut bagajul dacă doream. Pentru că totul funcționa doar că odată ieșit din cameră nu puteai intra decât cu o cheie obișnuită și pentru că deja mă obișnuisem cu piuitul ???? am anunțat că rămân în camera mea. Mi-au lăsat totuși și a doua cameră cu card cu tot, în caz că nu mă pot odihni din cauza piuitului, să intru acolo să dorm! Deci cum să nu fii mulțumit de o astfel de cazare!

La etajul 5 al hotelului este restaurantul cu meniu a la carte, noi am luat doar micul dejun acolo, inclus în prețul excursiei. Sala restaurantului este mare, aerisită cu o frumoasă vedere pe trei laturi la Marmara. A fost o plăcere dimineața să te așezi în fața unui geam imens deschis și să privești marea. Asta dacă nu te certa un pescăruș obraznic, abonat al locului, nu și mâța care nu dorea nimic de mâncare, doar să te studieze din jardiniera în care îi plăcea să stea precum o cadână. Micul dejun a fost identic în toate cele patru zile dar a fost suficient pentru noi. Brânză bună, cașcaval obișnuit, ouă fierte, omletă, salam nu prea tentant, cârnăciori, salată a la russe sau un soi de a la boeuf, vinete prăjite, cereale, roșii și castraveți, câte o plăcintă care nu prea mi-a plăcut fiind cam uleioasă, cafea, ceai, suc și obișnuita pâine la cuptor electric, atât de cunoscută de unii dintre noi din anii de după 1989. Cafeaua nu am gustat-o deci nu vă pot spune dacă-i bună sau nu. De altfel, a fost prima dată când am plecat fără cafeaua mea de acasă și recunosc că am regretat. Prin zonele colindate, singura cafea bună am băut-o la cafeneaua de care v-am povestit ieri, în jurul hotelului nu este o cafenea iar cea de la bar a fost bună dar nu să mă convingă că turcii prepară cea mai bună cafea.

Hotelul Selenay, cu o medie a notelor de 7.9 pe Booking.com eu zic că a fost o alegere bună din partea agenției căci este bine plasat, noaptea a fost liniște până la 5 dimineața când cântă nu cocoșul ci muezinii și vă asigur că este o strigătură în cascade de la multele moschei din zonă dar cu geamurile închise nu se prea aude. Serviciile au fost bune, camerele curate și practic au avut tot ce era necesar pentru puținele ore petrecute în interior. Hotelul oferă tot felul de servicii la cerere și desigur contra cost: transfer de la aeroport sau gară, spălătorie. Micul dejun sau prânzul pot fi solicitate la pachet. Hotelul este la o distanță foarte convenabilă de obiectivele turistice de pe listele noastre - maxim 2,5 km - doar Piața Taksim este mai departe, 4 km, în caz că doriți să vedeți cum bate poliția lor uneori. Noi n-am fost curioși, am văzut în prima seară mult mai aproape de zonă, un hoț de buzunare se pare și vreau să vă spun că micii de statură polițiști turci dau bine, pasional aș îndrăzni să zic, fără teamă că vor fi acuzați și judecați sau că ar fi cumva nemulțumit clientul de prestația lor dacă s-ar pierde timpul în alegerea locurile de pe corp care să fie lovite… Distanța până la stațiile de tramvai Laleli sau Beyazit este de maxim 500 m, e drept că sunt străduțe în pantă. Până la parcarea mare, publică, cu plată (prețurile sunt într-o poză din articolul meu anterior despre Istanbul), ar fi maxim 400 m cu traversarea liniei de tramvai, o mică aventură dacă ai și valize. Hotelul nu are parcare, nici nu ar fi posibil în zonă.

Plata pentru cei veniți pe cont propriu se poate face cash sau cu carduri, acceptate fiind doar Visa și MasterCard, deci atenție dacă vă cazați acolo cu ce tip de card mergeți. Are și casă de schimb valutar dar din păcate nu mi-a dat prin cap să iau cursul pentru comparare.

Ca și prețuri, informativ, astăzi o cameră de două persoane era 175 lei / noapte, când am contractat eu excursia m-am uitat pe bunul meu amic Booking.com, era 220 lei / noapte.

Pentru mine a fost o cazare bună, exact de ce aveam nevoie, m-am simțit foarte bine acolo și nu am de ce să mă plâng, ba din contră eu chiar îi laud, cu măsură.

Trimis de elviramvio in 26.07.17 10:14:25
Validat / Publicat: 26.07.17 14:18:34

VIZUALIZĂRI: 1888 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P24 Vreau și eu ce mâncați voi!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.04 EUR pe cameră

[26.07.17 14:17:23]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Selenay Hotel, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

[26.07.17 14:20:56]

@webmasterX:

Este exact acolo.

Multumesc si o zi buna sa ai!

[26.07.17 14:38:22]

@elviramvio: bună cazare! Si nu doar ca si comfort, ci si ca pozitionare! Undeva in Laleli la aprox 600m de Selenay, am stat cu @roth la fel de bine la Istanbul Royal Hotel!

Sincer ma bucur sa aud ca totul a fost perfect, de la ghid Selma, la excursie si cazare! Concluzia: e după sufletul omului????

[26.07.17 14:43:42]

@maria55: Pai daca spui ca este dupa sufletul omului, si daca nimeresc prost am sa spun ca a fost perfect, asa sa par si eu cu suflet bun .

Te pup Marie si-mi doresc sa ne revedem.

[26.07.17 14:49:07]

@elviramvio: Acum ce sa spun, Maria are dreptate cu sufletul omului insa nu puteam sa nu o zgandar nitel .

E linistitor cand lucrurile sunt in regula mai ales intr-un loc in care exista niste temeri, frumoasa cazare, insa mai mult m-am bucurat de privelistea avuta din restaurant si mai ales la micul dejun cand privind afara deja iti imaginezi cum va arata ziua.

Felicitari, votat cu mare drag.

[26.07.17 15:14:45]

@maria55: Răspund diseară, sunt in urâtul meu tramvai bucureștean, vreau in T1!

[26.07.17 15:16:45]

@mishu: ✌ idem răspuns Maria

[26.07.17 15:17:00]

@elviramvio: 7????????????????si eu! T1 Istanbul, M1 Paris... nu contează... cu 1 sa fie????????????

[26.07.17 15:21:56]

@maria55: Pai nu cred ca ii convine Elvirei, deoarece in Bucuresti exista 1... tramvaiul 1 , asa ca ramanem pe alt 1

[26.07.17 15:31:27]

Măi, voi mă provocati! Peste o luna, aproximativ, are sa apara oferta minune de 55 euro/pers+200rontreansport pt 4 nopti!!! Fiind verificată, mă incumet! Doar spuneti"hai"!

[26.07.17 17:51:34]

@mishu:

Nu-mi convine 1 din capitala, nu prea merg cu el desi e mai curat decat 21!

[26.07.17 17:56:40]

@mishu:

In poze e mai frumos decat in realitate, stii bine. Dar pentru mine a fost foarte bun ca pozitie si felul in care s-au purtat cu noi cei de la hotel. Acum nu cred sa fie asa ca am venit prin agentia care le aduce lunar clienti, nu stiu. Dar daca Maria zice ca a fost buna cazarea, e de bine! Pun penuta in lada, am scapat de bataie!

O seara frumoasa la mica ta piscina!

[26.07.17 17:59:20]

@maria55:

Mai Marie, tu ma faci sa am palpitatii. Da si tu amanunte despre unde, cand, cum, cat timp, pe fb, sa nu ne ia web la jordeluta!

[26.07.17 19:57:32]

[26.07.17 21:59:28]