ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2017
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 25.07.17
JUL-2017

Extrem de nemulțumit

4 stele doar deasupra acoperișului...

Nu pot să spun că am avut așteptări foarte mari... și totuși am ales Bulgaria, Sfinții C-tin și Elena pentru liniște. Lipsa de inspirație a continuat cu Hotel Azalia, cumva criticat deja pe forum, dar ok, hai să vedem și noi.

Am sosit înainte de ora oficială de cazare, 14. Ne-a pus brățările și ne-a invitat să așteptăm.

Primele impresii dezastruoase, un hol cu mobilier vechi și kitschos, la lobby bar băuturi la dozator din coloranți. Ok... hai, că va fi bine. Cum au trecut zecile de minute, vedeam cum turiștii ruși și nemți au fost cazați imediat după sosire, timp de așteptare pentru ei fiind inexistent. Practic, rămăsesem doar noi necazați.

Am vorbit răstit, i-am explicat că stăm de două ore, timp în care alți turiști au primit camere. Doamna blondă de la recepția coșcovită, de cel mult 2 stele, a dat din umeri și mi-a spus, ea ce să facă, am stat prea departe de recepție.

Am înghițit-o și pe asta, am primit camera la etajul 7. Priveliștea de la geam cumva ne-a mai potolit nervii, se vedea marea și plaja. Am uitat chiar și de obiectele sanitare nedezinfectate, hârtie de siguranță lipsă peste ele. ok și asta. Cu priveliștea minunată și cu relativa liniște din hotel, plusurile sunt epuizate.

Voi enumera pe scurt lipsurile care reduc Azalia la un hotel de CEL MULT 3 stele.

Dacă alegeți Azalia, fiți pregătiți că veți găsi produse pe care acasă nu le-ați fi cumpărat pentru nimic în lume: mezeluri din cele mai ieftine, margarină ieftină în loc de unt (odată am văzut niște pachețele de unt într-o săptămână...), lactate cașcaval vegetal din cel mai ieftin, iaurt vrac într-un vas îndoielnic, în ciobă pluteau bucăți de parizer. Totul are același gust De monoglutamat de sodiu... muuult.

De dulciuri nu mai vorbim, seara câte o prăjitură fără gust, la amiază din următoarea zi resturi din acea prăjitură.

De sucuri nu ne-am atins deloc, este o bombă chimică.

Cuvântul de ordine este IEFTIN și prost, bineînțeles.

Ca băuturi alcoolice se servesc cele mai proaste și ieftine băuturi autohtone, n-ai cum să le bei, dacă ceri ceva extra, dau din umeri, până la urmă preferi să bei în altă parte.

Vreau să menționez că am fost foarte atenți la apa din piscina interioară, timpul fiind destul de ploios. Nu a avut loc nici măcar o tentativă de schimbarea apei, aceasta modificându-și pe parcursul săptămânii considerabil mirosul. În camere se face curat superficial, păr în baie la sosire...

Dacă alegeți Sfinții C-tin și Elena ca destinație, fiți pregătiți și de imagini ale hotelurilor lăsate în paragină. În rest nu este o alegere rea pentru liniște. Doar evitați Azalia!

Trimis de Annamaria67 in 25.07.17 17:05:01
Validat / Publicat: 25.07.17 17:35:48

VIZUALIZĂRI: 2182 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Annamaria67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Aparent totul frumos...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.79 EUR pe cameră

[25.07.17 17:22:22]

Bun review de debut, merită remarcat...

@Annamaria67: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [25.07.17 19:02:23]

@Annamaria67:

Nu ştiu dacă băuturile locale oferite la Azalia sunt cele mai proaste şi mai ieftine, dar ştiu sigur că exact aceleaşi mărci sunt oferite la TOATE hotelurile bulgăreşti în cadrul regimului all inclusive. Dacă ar fi atât de proaste şi de nebăut, atunci nu ar mai călca picior de român pe la mare la bulgari, însă experienţa ne arată faptul că Bulgaria este extrem de vizitată de compatrioţi.

În plus faţă de alte hoteluri, Azalia oferă gratuit şi câteva băuturi de import, mărci cunoscute, dar nu de top. În restaurant te autoserveşti cu ceea ce îţi place să bei, iar la Lobby Bar nu trebuie decât să ceri ce vrei să bei.

Sucurile nu mi-au plăcut nici mie şi, implicit, nici puţinele cocktailuri.

în ciobă pluteau bucăți de parizer.

O altă exagerare penibilă. Cu certitudine nu a existat acelaşi tip de ciorbă cu parizer timp de şapte zile şi la prânz şi la cină.

În fiecare zi puteai alege dintre PATRU feluri de supă/ciorbă diferite, două la prânz şi două seara şi care nu cred că se repetau mai devreme de trei-patru zile.

Este adevărat că erau cam sărate pentru gustul meu, dar eu nu prea pun sare în mâncare.

Primele impresii dezastruoase, un hol cu mobilier vechi și kitschos,

Mie mobilierul nu mi s-a părut deloc kitschos, chestie de gust şi nici vechi, dar poate că au schimbat mobilierul nou care mie mi-a plăcut cu unul second hand în cele câteva luni trecute de la Crăciun. Ghinion

[25.07.17 21:15:59]

@nicole33: Te asigur că erau doar 2 feluri de ciorbă. Bucățile de parizer le am în telefon. Penibil ar fi fost să le fac publice... gusturile nu se discută. Depind de educație, experiențe anterioare... adevărul este că am întâlnit ŞI români mulțumiți.

Chiar dacă nu renunțăm de tot la Bulgaria, noi nu dorim să mai revedem acel hol de un bun gust desăvârşit, nici la barul lor nu mai râvnim, cu cereri sau fără.

Totul depinde de aşteptări. Ale noastre au fost puțintel înşelate. Cred că am fost o dulce în review-ul meu.

[25.07.17 21:42:43]

@nicole33: PS. Ciorbele nu erau sărate... aveau toate gustul la fel, MGS se numeşte, cu nemiluita, în toate felurile de mâncare. Părerile sunt şi rămân subiective.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [25.07.17 22:01:23]

@Annamaria67:

Totul depinde de aşteptări. Ale noastre au fost puțintel înşelate.

Corect, totul depinde de aşteptări.

Eu am plecat la Azalia cu aşteptări reduse, având propriile informaţii în acest sens. Cu puţine excepţii, au reuşit să mă surprindă în mod plăcut. Raportul calitate preţ pentru mine a fost unul ok şi acesta este un criteriu de care ţin mereu cont când aleg un sejur.

Ai ales, noroc sau fler? , cel mai bun hotel din Constantin şi Elena. Acesta te-a dezamăgit, e clar. Nu vreau să mă gândesc ce ai fi scris şi ce nemulţumiri ai fi avut dacă ai fi ales un alt hotel din zonă.

Curiozitatea însă nu-mi dă pace: aceasta a fost cumva prima ta vacanţă în Bulgaria pe litoral?

[25.07.17 22:20:27]

@nicole33: Da, a fost prima vacanță. După Turcia şi de multe (prea multe) ori Grecia. Vina noastră a fost că am avut altă imagine despre un hotel de 4*, ultra all inclusive... şi daaa... a fost fler. Deci, vinovați.

In plus, probabil tot din cauza nehotărârii noastre, pentru noi raportul preț-calitate a fost dezastruos. Mi s-a părut "partea săraca a stațiunii". Cel mai bun hotel? Hm. După câte înțeleg se putea mai rău? Nu pot spera la un iaurt la cutie? Unt? Cer prea mult?

Andox
    [25.07.17 22:34:46]

Pfff, dupa Turcia, cam greu sa te multumeasca all inclusivul bulgaresc. Si ati dat si o caciula de bani. De ce nu ati mers iar in Turcia? Au fost destule oferte cu avion inclus la hoteluri bunicele in Antalya, pe la 1000-1200 euro/2 adulti?

[25.07.17 22:41:23]

@Andox: Am neglijat să ne reînnoim paşapoartele, iar în perioada asta este imposibil la Deva din cauza aglomerației. Vedeam Zakynthos... poate şi Santorini cu puțin cap şi cu banii cheltuiți în Bulgaria.

Mi am dorit să mă duc in Sf Ctin, am fost şi încă mă gândesc la Obzor sau Duni. Frustrarea e mare din cauza sumei plătite...

[25.07.17 22:45:01]

am fost şi încă mă gândesc la Obzor sau Duni

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

antheos
    [26.07.17 11:35:39]

@Annamaria67: Subscriu la ce a scris nicole33 mai sus,

am fost de 2 ori la Azalia si a fost OK, poate din cauza ca era extrasezon, ultima data cand am fost la sfarsitul lunii mai erau numai nemti, francezi, olandezi, polonezi (da, destul de multi polonezi), mancarea chiar mi s-a parut ok, ciorbele gustoase, nu era aglomeratie la masa, la lobby bar au avut si bauturi de import for free,

una peste alta un all-inclusive mediu pt. Bg, peste A HOTELS (Atlas, Astera, Azalia) la care am fost...

si apropos, apa din cate stiu la piscina acoperita este termala, poate de aceea ti se parea ca mirosea, un plus ar fi si sauna care la alte hoteluri sa platea...

cred cu tarie ca raportul calitate-pret in Bulgaria este imbatabil

Daca vrei sa-ti recomand cate un hotel bun in aproape toate statiunile lor, verificat, iti stau la dispozitie

[26.07.17 11:54:20]

@antheos: Mulțumesc mult, cu siguranță mă voi informa mai bine data viitoare. Pentru mine a fost un eşec parțial. Ne-a plăcut plaja şi marea, camera izolată fonic dar ATÂT.

[26.07.17 12:01:01]

Mi-am adus aminte singura seară în care am încercat să cer cv de la bar, anume un Martini, chelnerul mi-a indicat un lichid roşu (ice Lady?), care a avut un gust groaznic de cel mai ieftin Campari, partenerul meu a primit cognac dintr-o sticlă pe care scria Rakia cu litere chirilice.

Cam atât despre bar - în plin sezon, ce i drept.

Mulți ruşi şi familii din R. Moldova, nu prea am văzut altceva...

voi apela în viitor la păreri avizate!

[26.07.17 12:11:46]

@Annamaria67:... a... şi un grup de nemți veniți prin TUI, cazați imediat la et 8 şi 9 în camerele de curbură, şi pupați unde trebuie. La tv numai posturi bulgare si nemțeşti. (Tvr I se pune?).

Annamaria67, antheos
    Alte impresii din această RUBRICĂAzalia (Azaleea) Hotel & Spa: