ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2017
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 28.08.09
JUL-2017

Relaxare si odihna!!!

Fiind din Arges, ne-am dorit un mic sejur fara a parcurge multi km. de acasa pana la destinatie. Urma un circuit prin Europa asa ca am cautat ceva fain, linistit, aproape si cu pret bun. Am gasit Pensiunea Pui de Urs situata in comuna Ciocanu, jud. Arges, sat Sirnea. Rezervarea s-a facut pe Booking cu cazare si pensiune completa. Mai jos redau detaliat aspectele importante:

DRUMUL PANA LA DESTINATIE

Cu lucrari si intreruperi din Pitesti pana in com. Rucar inclusiv. Se reface complet culoarul Pitesti - Bran si inca se mai lucreaza la drumul Pitesti-Campulung inceput acum cativa ani. In fine, puse una peste alta drumul pana la destinatie este bun cu exceptia celor vreo 6- 7 opriri la semafoarele care te directioneaza spre o singura banda. Daca nu va grabiti, nu-i bai. Pe portiunile finalizate se merge foarte bine.

Intreg culoarul Pitesti - Bran va fi finalizat complet peste 4 ani. Se lucreaza nu numai la asfaltare completa ci si la latirea drumului. Se face stanga spre Pestera Dambovicioara dar nu se ajunge la Pestera. Urmeaza un alt drum la dreapta pe care scrie Sirnea. Eiiiii, de aici se schimba situatia. Drumul este asfaltat complet pana la destinatie de scurt timp si ca atare si numarul pensiunilor incepe sa creasca.

Dupa un sir de serpentine care te ametesc cu totul apare un platou superb si imediat recunosti pesiunea din poze. Avertizez insa ca drumul este ingust si mai cu greutate trec 2 masini una pe langa alta cu conditia sa nu fie prea late. Peisajul de vis, efectiv iti taie respiratia.

Se poate ajunge si dinspre Fundata, dar drumul este partial asfaltat, insa bine intretinut si circulabil.

PENSIUNEA

In exterior arata exact ca in poze. Parcare suficienta, mic loc de joaca pentru copii, foisor, gratar, banci. E fain. In interior dragut dar necesita investitii mai ales la camere. Conditiile sunt mai mult de 2 stele, insa proprietarul numai el stie cum a reusit sa faca fata cheltuielilor pe cand pensiunea lui nu avea un drum asfaltat si din acest motiv turistii cam ocoleau zona.

Un exemplu elocvent este Pensiunea Valea cu Struti aflata la 2 km distanta ce candva era cotata la 4 stele si aproape ca se paraginise. Si aceasta se afla in plina refacere ca dotare si modernizare. Revenind.

Da, pensiunea arata in interior ca una de 2 stele, insa situatia aceasta nu va mai fi pentru mult timp, proprietarul intentionand investitii importante. Datorita drumului amenajat are si omul turisti si poate sa se gandeasca altfel la viitor... Unele camere au televizor LCD, altele nu dar urmeaza sa fie achizitionate, camerele si ele trebuie putin modernizate insa paturile sunt bune. Nu a fost necesar sa se dea noaptea caldura, cladirea fiind bine izolata termic. Apa calda exista... una peste alta, ne-am simtit bine. Nici nu suntem noi prea pretentiosi din fire...

Ne-a impresionat insa caldura cu care am fost intampinati in pensiune si pe toata perioada sejurului. Proprietarul, dl. Orsanu, numai ca nu te ia in brate asa grija are de turist si e foarte atent la doleantele lui. Chiar te face sa te simti bine acolo, pune Suflet in afacerea lui si are tot timpul un zambet pentru fiecare. Felicitari si Respect. In perioada cat am stat noi pensiunea era plina, semn ca are succes.

MANCAREA: DELICIOASA

Daca am avut ceva de carcotit la capitolul dotare interioara, in ce priveste masa toate aplauzele le merita d-na Mari, bucatareasa. Noi am ales sa avem pensiune completa intrand cu cina si iesind cu pranzul. Nu va asteptati la un mic dejun bufet suedez, e prea pretentioasa chestia asta pentru zona... insa e suficient, bogat si esti intrebat in fiecare dimineata cam ce poftesti. Noi am vrut omlete, dar ni s-au adus si branzeturi, ceva salam, rosii, unt si gem (de casa).

Cafea la discretie pe o masa in sala de mese, la fel ceai.

La micul dejun se alcatuieste meniul pentru intreaga zi, asa ca la pranz si cina am avut mancare proaspata, atunci scoasa oala de pe foc sau gratarelul de la jar. Garniturile si ele una si una...

Da, d-na Mari gateste numai bunatati, toata Admiratia noastra doamna si tot Respectul!!!

RECREERE: La subsol exista o masa de ping-pong si una de fotbal. Cu un copil de 11 ani dupa noi va inchipuiti ce a fost pe el...

PEISAJUL: De vis... Comentariile scrise nu acopera frumusetea locului decat intr-o proportie ffff mica... Ce e de remarcat e faptul ca zona nu este sugrumata de case si alte constructii. Aici chiar vezi si pasune.

ATRACTII TURISTICE: Evident ca zonele Bran si Rasnov. Noi am fost la Dino Parc. MERITA. Urmeaza si de aici un review detaliat.

CONCLUZII: Excelent raport calitate - pret. Am dat 800 lei pentru 3 nopti cazare, pensiune completa, 3 persoane din care un copil de 11 ani.

DA, MERITA!!! RECOMAND!!!

Postez si cateva poze reprezentative.

Trimis de mirelutza in 25.07.17 16:41:32
Validat / Publicat: 25.07.17 17:23:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PIATRA CRAIULUI.

VIZUALIZĂRI: 1525 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 15.00 EUR pe cameră

[25.07.17 16:45:37]

Excelent review.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 61&ridAnt=79682

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [25.07.17 18:03:53]

@mirelutza:

Cu lucrari si intreruperi din Pitesti pana in com. Rucar inclusiv... Intreg culoarul Pitesti - Bran va fi finalizat complet peste 4 ani.

O informatie foarte utila! Noi suntem fani ai culoarului Rucar-Bran. A fost intotdeauna o placere sa-l parcurgem si traseul nostru preferat spre Valea Prahovei si Brasov. N-am mai fost totusi din 2011 pe acolo si nu stiam ca este drumul in lucru. Asa ca il vom evita in urmatorii 4 ani, ca sa nu avem motive de indispozitie in concedii

Dar nu vom evita aceasta pensiune, care e prezentata foarte frumos!

mirelutzaAUTOR REVIEW
    [25.07.17 18:21:12]

@webmasterX: Da, e ok.

[25.07.17 20:19:44]

@mirelutza: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

cosminp
    [25.07.17 21:51:18]

@cris1982: cei 4 ani s-ar putea sa ajunga 14, dupa multe alte modele romanesti, cum ar fi valea Jiului si Deva - Oradea.

[26.07.17 07:03:59]

mirelutzaAUTOR REVIEW
    [26.07.17 13:17:26]

@webmaster: MULTUMESC!

Cdia
    [06.09.17 21:29:42]

@mirelutza: Ei, nici nu știu cum să încep... De mult timp stau la vânătoare de articole pe zona Șirnea-Ciocanu, dar chiar din sat nu apăruseră... Am citit undeva de pensiunea respectivă și m-am uitat și pe site-ul ei, doar să văd poze și să-mi mai stâmpăr dorul... Am citit pe nerăsuflate reviewul (mi-am propus să merg și eu cândva acolo) și am dat fuga la fotografii. Am votat ce-am votat și la final am fost răsplătită cu peisajele minunate...

Ciocanu e satul care îmi făcea verile frumoase, acolo au stat bunicii până în 2005, când au mers la oraș pentru că traiul acolo este foarte greu. Între timp bunicii s-au dus mai departe, Dumnezeu să-i odihnească, iar noi nu am mai pășit prin sat... iar câteodată tânjesc...

Uite, acolo e granița dintre Șirnea și Ciocanu (de fapt și dintre județele Brașov și Argeș)... uite Piatra Craiului... dacă apare o poză către Bucegi, poate văd casa...

Și ultima fotografie... ei, s-a asfaltat drumul, uite acolo aveam holda cu cartofi la Țața Olteanca, casa lu' Fusu, a Feliciei lui Aron, dincolo trebuie să fie șura vecinilor... cred că s-a construit o casă acolo..., uite șura noastră și casa cu acoperișul până aproape de pământ... l-au vopsit roșu... Șura noastră... Frasinul nu-l văd... scap o lacrimă...

Nostalgie și bucuria revederii măcar în poze...

Mulțumesc, @mirelutza!!!

Cdia, cosminp, cris1982, mirelutza