ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2017
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 04.08.10
JUL-2017

10 Plaje in Thassos - pentru toate gusturile

Buna dragilor, aceasta postare nu este un top ci o suma de descrieri succinte si, sper relevante, ale unor plaje pe care le-am vizitat in 2017 si care merita toate, in felul lor, apreciate pentru ceva. Sunt plaje mai celebre pe insula (Aliki, Paradise, etc dar pe acestea sigur le-ati mai prospectat sau vizitat :) !).

Porto Vathy. Locatia, in nord-nord-est, la 4,5 km de Limenas, drum macadam, sau dinspre Panaghia, tot cam 5 km, drum in panta dar ok. Dupa succesul plajei Saliara (plaja originala, de marmura, care are drept nisip mici pietricele ca orezul, 12 euro doua sezlonguri si umbrela) s-a dezvoltat la 500 m sud si aceasta plaja: parcarea libera, la umbra sub maslini, bar, terasa, teren de volei, sezlonguri gratuite daca consumi ceva de la bar, barman pe plaja. Se observa ca "nisipul" inca nu este tocit (marmura e spartura de la cariera de vis-a-vis) dar este de doua ori mai spatioasa decat originalul. Apa este excelenta, usor turcuaz, limpede, curata, calda (ia nota 9 din 10 caci nu prea erau valuri :), ). 40% sunt straini iar din ei 40 sunt RO/MD :) ! Apa, multime, muzica, volei.

Skala Marion (Atspas Beach). Locatie: sud-vestul insulei, in localitatea cu acelasi nume, Intre Limenaria si Prinos... Plaja nu este mare, are o cale de acces mai dificila pentru masini joase (mai bine o lasati pe strada de sus si coborati scarile), ok ptr SUV. Exista nisip bun, sezlonguri gratuite daca comanzi ceva, apa poate putin mai rece - excelenta, revigoranta insa, teren de volei cu fileu. Ne-a placut ca erau majoritatea greci la plaja, probabil localnici si mai putini straini, este o plaja mai putin cunoscuta, cumva mai modesta dar linistita, cu farmecul ei. Am jucat volei mult-mult si ne-am simtit foarte bine. Nisip, apa, copii, volei.

Pachis. Locatia: nord -nord-vest, intre Skala Rachoni si Limenas. Parcarea libera din strada, sub pini. Unele sectiuni sunt amenajate, capetele insa nu. In centru sunt pietre in apa, in zona vest insa nu. Apa este excelenta, limpede, cu intrare lina pana mai departe, fara valuri cand am fost noi. Sunt pesti de observat, este singurul loc unde am vazut zargani (subitiri si f lungi). Sunt taverne micute /mari in zona dar in general este liniste. Nisipul excelent, umbra pentru toate gusturile :). Apa, pesti, nisip, liniste.

Saliara (Marble) Beach. Originalul! Locatia, 4,5 km sud dinspre Limenas, nord-estul insulei. Mergeti 15 min pe drum de tara, cu gropi si praf multisor :). Parcarea este gratuita dar aglomerata dupa 9:30, dusuri free, perechea de sezlonguri cu umbrela, 12 eur, cum spuneam mai sus. Un frape + apa min 0,5 este 4 eur, bere mica 4 eur. Plaja are mai tot timpul valuri (cand altele nu au) si acesta este avantajul competitiv, apoi nisipul este absolut cuceritor (iti vine sa-l iei acasa ca ornament, in ciuda afiselor ca nu avem voie), culoarea albastra a apei este chiar aparte. Cea mai reputata plaja probabil (la concurenta cu Aliki, Skala Potamia, Paradis), un loc in care te dai o zi intreaga in "masina de spalat" a valurilor fara sa simti cum trece timpul. Valuri, apa, aglomeratie, muzica diversa.

Glikadi. Plaja neamenajata, linistita, cu nisip fin, intrare lina in apa, o plaja parca dedicata celor ca vor ceva mai retras, perechi sau familii cu copii mici. Situata in nord, intre Limenas si Prinos, are ca marca specifica un bolovan imens in mijlocul plajei. Parcarea este libera, la marginea drumului, sub pini. Apa este calduta, nu sunt muzici sau alte zgomote in afara zumzetului de la strada; se pot observa pe indelete navele ferry. Nisip bun si in apa, am fi mers mai des dar dupamiaza umbra apare mai repede, in jur de 19:00. Liniste, apa, nisip, ferry.

Rosogremos. Locatia: sud - sus-vest, mai jos de Limenaria si Potos. Apa este mirifica! Un verde turcoaz de mare anvergura, limpede, curata, iti vine sa tot faci baie. Plaja este relativ mare, cu nisip bun, cu apusuri excelente, parcare la strada, in apropiere. Am vizitat-o pe mare, cu un vaporas. Linistita, cocheta, spatioasa si relativ animata.

Salonikios. Cea mai sudica plaja de pe insula, semi-salbatica :), langa extrema sudica al insulei, Cap Salonikios; este pentru cunoscatori. Va trebui sa mergeti 1,5 km de la strada (iesire de pe DN in zona Euro Park) si apoi pe drum de pamant spre plaja. Parcati unde mai vedeti masini parcate si apoi pe jos cam 200 m. Este o plaja cu pietricele colorate! Semi-amenajata, sunt turisti care stau la cort, este o rulota cu chestii de vanzare, de la bere la mici preparate (salate, s. a). Apa este cu stanci subacvatice, un minunat loc de observare si pescuit pentru doritori. Purtati incaltari de plaja, in apa sunt arici. Izolare, liniste, peisaje, natura.

Fari beach. Una dintre cele mai izolate si salbatice plaje, neamenajata. Apa este superba, nisipul la fel, locul are peisaje stancoase in stanga-dreapta (in zona este si o carcasa a unei masini mici zdrobita, cazuta de pe stanci:(, peisaj care poate speria :)). Am oprit cu vaporasul (se poate ajunge si cu auto, parcat nu chiar langa plaja) si am inotat. O recomand celor care vor sa fie singuri, cupluri sau iubitori de liniste si de apusuri magnifice. Izolare, apa, nisip, liniste.

Skala Rachoni. O statiune mica, cu o plaja de 1 km dar neaglomerata, situata in nord-nord-vestul insulei, intre Limenas si Prinos. Apa este curata, sunt cateva taverne unde se mananca ieftin, repede si bine (chiar asa :), Gorgona, Butterfly si Sakis ne-au atras atentia. Apa mai are zone cu pietre, atentie si nu alunecati si la arici. In rest, nisipul este excelent, daca vreti animatie, muzica va asezati mai spre taverne, daca vreti linste va asezati mai spre port. Plaja se preteaza si pentru o plimbare de-a lungul ei. Parcarea libera, langa taverne sau la micul port. Nisip, mancare ieftina, liniste, apa, apusuri wow.

Platana Beach. Situata in nordul Skala Marion, in vestul insulei, este medie-mica, nisip foarte bun, apa curata; are parcare mai mare si acces rapid din drumul principal. Plaja are o taverna cu terasa umbrita (Sunset House :), ) este amenajata cu sezlonguri si relativ animata, insa cu mai multi localnici decat turisti. Accesibila, apa, nisip.

Sper ca aceasta diversitate de plaje sa ii satisfaca pe toti si va urez Vacanta Placuta!

Trimis de Radix7 in 24.07.17 14:53:25
Validat / Publicat: 24.07.17 15:30:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7364 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Radix7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Skala Marion, apus.

sunflower
[24.07.17 15:41:40]

Ce frumos!! Iar fotografia apusului marin este definiția unei vacante perfecte!

Radix7AUTOR REVIEW
[24.07.17 17:10:36]

@sunflower: of, mai am cateva cu apusuri, sunt si favoritele mele da' am zis sa nu exagerez . Le adaug acu'.

[24.07.17 17:55:06]

[02.08.17 15:36:25]

@Radix7: Eu am sa comentez doar pozele, ai niste apususri de soare superbe, ai putea sa le vinzi drept fototapet si ai scoate ceva bani.

Felicitari, votat cu placere.

mishu, Radix7, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Plaje în Thassos: