ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2017
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 05.07.12
JUL-2017

Concediu de nota 10!

Am fost in concediu, in luna iulie, la acest hotel si pot sa va spun ca a fost excelent!

Am ales hotelul dupa ce m-am documentat pe net si dupa impresiile pe care le-am citit, si acum, dupa ce am fost acolo, zic ca am facut o alegere de nota 10!

Biletul l-am cumparat prin agentie inca din luna feb. si l-am luat cu reducere. Noua ne place f. mult Grecia si de aceea mergem, cat putem de des, acolo, dar mereu in alta parte ca sa putem vedea cat mai mult din frumusetile Greciei.

Am luat 7 nopti cu demipens. si camera dubla superioara, pt. ca cea mica sa poata sa doarma in patul ei, cum e obisnuita, si sa dormim normal, nu sa ne inghesuim toti intr-un pat.

Transportul l-am facut cu masina proprie, drumul a facut cam 11-11,5h si am luat-o pe la Sofia, nu pe la Makaza pt. ca acolo stai cel putin 2h in vama, cu toate ca e drumul mai scurt, dar pe dincolo, prin Kulata, nici macar nu ne-au oprit sa se uite la acte!

Am plecat pe la ora 2.00 din Buc., de prin Titan si am parcat la hotel pe la 13-13.30. Vreau sa va spun ca am mers cu masina "la consum", nu am mers cu viteza, pt. ca la distanta asta se simte consumul. Hotelul are o parcare destul de maricica, chiar vis-a-vis de hotel, si care este gratis.

La receptie ne-a dat o camera la parter, initial nestiind ca e la parter, fiind cam. 105 am crezut ca e la et. 1. Dupa ce am intrat si am vazut-o, fiind hotarati sa o schimbam pt. ca era la parter si am crezut ca o sa fie nebunie pe la balconul nostru, ne-am schimbat parerea deoarece avea o terasa foarte mare cu masa si scaune, cu doi lamai de-o parte si alta a terasei care ne faceau umbra, in fata noastra era gazon, cum altele nu aveau, si era situata spre exteriorul hotelului, nu spre interior unde era si piscina si barul si era forfota de dimineata pana noaptea.

Camera mare si spatioasa, pe jos era gresie, doar in fata patului dublu matrimonial era un covor, separat un pat de o pers, tv led fixat pe perete pe consola mobila care se putea indrepta in orice directie, racitor in cam. pe care l-am dat la max. si a facut fata foarte bine sticlelor de bere si Metaxa, dresing incastrat in perete, spatios, baia foarte mare cu cada mare si toate din materiale de calitate superioara, deci un hotel chiar de 4*.

Singurul minus, care ni s-a parut noua, a fost wi-fii-ul care nu se prindea in cam. decat cand si cand, dar nu a fost o problema ca aveam net-ul nostru, si acum de cand e liber in UE mergeam pe net-ul nostru.

Curatenia in cam. se facea in fiecare zi si noi cat am stat acolo de 3 ori ne-a schimbat prosoapele.

Locul de joaca pt. copii putea sa fie mai bine dotat, el neavand dacat 2 leagane, un balansor, 2 balansoare mici, mai de bebelusi, si un topogan cu complex de urcat si o bara de coborat pe ea, dar in buna stare.

Piscina, cat am stat la ea, a fost curata, sezlonguri puse pe gazon si suficiente si barul de la piscina dotat cu toate bauturile dar cam scumpe! Eu imi cumparam din market ce vroiam, le bagam la racitor si le savuram pe terasa de la camera!

Mancarea, ce sa va spun, a fost foarte buna! Si dimineata si seara a fost destul de diversificata, doar sa fi prea carcotas sa spui ca nu ai avut ce alege!

Dimineata erau vreo 4 feluri de salam si sunca, oua ochiuri, batute si fierte, 2 feluri de branza, cascaval, iaurt simplu, cu fructe, masline, salate de tot felul, paine alba, neagra, integrala, lapte, unt, tot felul de dulceturi, fulgi diversi, musli, cornuri umplute cu tot felu, carnati, crenvursti, bacon prajit... plus cafea si sucuri...

Seara am avut gratar de pui, vita, porc, erau tot felul de supe creme altele in fiecare zi, piure, cartofi prajiti, la cuptor, calamar (delicios), midii (preferatele mele), scoici (la fel), caracatita prajita (o nebunie), masline, branza, salate diverse, baclava, prajituri de tot felul, fructe...

Noi nu am avut AI asa ca nu stiu cum au fost bauturile alcoolice servite la hotel dar am cumparat in camera bere Amstel, care a fost foarte buna, si traditionalul Metaxa de 5*, criminal!

Plaja a fost singurul punct minus in acest concediu, dar asta doar ca era ceva distanta fata de hotel. Pana la urma ne-am obisnuit si cu asta datorita trenuletului care ne lua si ne aducea de la plaja si care a fost, pana la urma, bucuria copilului.

Plaja cam ingusta, dar daca te duci putin mai departe, nu imediat cum cobori de la drumul principal, gasesti locuri fara probleme. Hotelul are plaja cu umbrele si sezlonguri ale lui, care sunt 6 euro/zi, dar noi am cumparat o umbrela si nu am mai dat bani pt. inchiriere.

Plaja e destul de buna, doar cand intri in apa e o portiune de 5-6m cu pietre, pe care o strabati mai greu, iar dupa este nisip si nu mai ai nici o problema. Apa a fost limpede si curata.

Personalul f. amabil si la masa si de la camera, bucatarul sef mereu venea pe la mese sa intrebe daca totul a fost ok, cameristele veneau mereu dupa ora 10 cand stiau ca toti pleca la plaja, ca sa nu deranjeze.

In concluzie a fost un concediu unde ne-am simtit foarte bine, din toate punctele de vedere, hotelul fiind nesperat de curat, cu mancare f. buna si diversificata si servicii foarte bune, un hotel pe care il recomand din toate punctele de vedere.

P. S.

In oras e un magazin de blanuri, pe cine intereseaza, si am facut greseala sa intru cu soata sa vedem ce preturi sunt, si nu am mai putut iesit de acolo decat cu o haina de vulpe argintie, la care am negociat la "sange". Pe haina cerea 450 euro si am negociat pana la 320 euro.

Asta asa, aviz amatorilor!

Trimis de cata1968 in 23.07.17 17:57:53
Validat / Publicat: 24.07.17 01:06:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: zakynthos, platamonas, paralia, halkidiki

VIZUALIZĂRI: 4925 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cata1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 piscina

[23.07.17 19:55:32]

Cu ocazia primului review scris pe site dupa 6 ani de chibițat @cata1968: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Rețea
[10.02.18 10:07:16]

@cata1968: buna ziua

Plaja era amenajata? Baruri ceva, taverne pe plaja?

Drumul era dificil de parcurs cu copii? Poti sa imi spui prigramul trenuletului?

Multumrsc

Rețea