ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2017
ÎNSCRIS: 14.09.13
JUL-2017

Taverne din Thassos

Taverna Pachis

Am mancat Kleftico, sotia, cartofi umpluti, iar la sfarsit cafea. Mancarea foarte buna, peisajul e super, e situata chiar pe plaja, servirea buna. Lucrul care nu mi-a placut a fost rampa pentru carucioare, aflata langa masa la care am stat. E facuta din gresie si mi-a alunecat pe ea piticul, plus inca vreo 2-3 persoane in decurs de nici jumatate de ora.

Taverna Mousses Limenas

E o taverna aproape de port, cu o atmosfera frumoasa, loc de joaca pentru copii, servire foarte buna. Am mancat Beef stifado, sotia Souvlaki. Toaletele sunt unele dintre cele mai curate si modern utilate pe care le-am vazut la tavernele din insula. Punct minus-sticla de apa plata si un cos mare de paine necomandate, gasite pe nota, dar eram obisnuit cu acest prost obicei.

Taverna Elena Panagia

Aceasta terasa are un bun renume. M-am dus si eu la pomul laudat. Ce sa zic, mancarea a fost buna, servita prompt, dar portiile erau intrate la apa. MIel la rotisor cu cartofi pai si orez. Nimic din partea casei, apa necomandata trecuta pe nota.

Taverna Filipoi

Aici am mancat cea mai buna pizza. A durat mult pana a fost preparata, dar ni s-a explicat ca e facuta la cuptor traditional si de-aia dureaza mai mult decat la fast-food-uri, unde se foloseste cuptor electric. Ospatarii au fost foarte amabili, cat am asteptat comanda mi-au distrat piticul. Asta deoarece, desi era 9 seara, nu prea era lume. Lucrul asta l-am observat si in serile urmatoare si n-am inteles de ce. La Krambousa si Korali, taverne din vecinatate era plin ochi.

Taverna Korali

Am lasat pentru ultima seara cina la Captain, unde am incercat sa mancam si anul trecut, dar n-am reusit. Acum, la fel:nicio masa disponibila si desi ne-am plimbat vreo 20 de minute, nicio masa nu s-a eliberat. Erau vreo doua rezervate, dar musteriii aceia s-au lasat asteptati. Am hotarat sa cautam altceva si am reusit sa gasit o masa de doua persoane la Korali, cu greu. Nu mai mancasem aici. Dupa ce Sakis, patronul ne-a luat comanda, ne-a si adus bonul fiscal intr-un tub metalic. Asa, am putut vedea ca o sa platim strict ce am comandat. Am asteptat vreo 15 minute pana a venit comanda. Intre timp ne-au adus o sticla de 1l de apa plata si un cos de paine prajita, din partea casei. Apoi, a venit mancarea. A fost cel mai bun miel mancat de mine vreodata, Miel 7 hours, cu vinete coapte si barnza feta puse deasupra si ganitura de cartofi la cuptor, insotiti de salata. Sotia a comandat Mousaka. Portiile au fost mari servite de ospatari amabili. La sfarsit ne-am trezit si cu o prajitura Krantz, tot din partea casei. Singurul lucru care m-a deranjat putin a fost faptul ca l-am vazut pe patron inclinat la 90 grade in fata unui grup de clienti englezi care ocupau o masa de vreo 8 persoane. Majoritatea clientilor erau romani, iar Sakis ii servea corect, dar fara niciun zambet, am zis eu, fiindca poate era obosit. Pai, englezilor de ce le putea zambi cu gura pana la urechi? E doar un amanunt peste care am trecut repede. Chiar imi pare rau ca n-am mers din prima zi aici, as fi revenit. Ramane pentru la anul.

Trimis de over in 23.07.17 15:30:27
Validat / Publicat: 23.07.17 19:11:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3501 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (over); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Taverna Mouses,Limenas Beef Stifado

webmaster26 [23.07.17 19:11:18] »

@over: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 54&ridAnt=79556

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Taverne în Thassos (insula), THASSOS" (deja existentă pe sait)

danaeldreny* [24.07.17 00:28:06] »

Pen’că englezi-i aduc câștig bun ‘i plătesc și plecăciunile și zâmbetele de-aia!

over [24.07.17 07:02:40] »

@danaeldreny: Cum am spus, majoritatea clientilor erau romani, unii ditre ei cu consumatii peste ale englezilor. Atitudinea asta o avem si noi fata de occidentali. Sa fie complex de inferioritate? Data viitoare o sa cumpar un berbec intreg, sa vad, zambeste?

anya [30.08.17 14:07:22] »

Am fost de multe ori in zona tavernelor din Skala Potamia si am evitat sa mancam la Korali. Mi s-a parut ca ineaca toate farfuriile in cartofi prajiti. Am mancat, totusi, intr-o seara. Noi mancarea si tantarii pe noi. Poate pentru ca este langa zona de stufaris... Strict despre mancare - a fost buna dar nu m-a impresionat cu nimic special. M-a surprins insa, ca in loc sa aduca nota, ne-am trezit cu patronul la masa. Presupun ca omul incerca sa fie prietenos dar nu a fost pe gustul meu socializarea asta fortata.

anya, danaeldreny*, over
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? [Alte] Taverne în Thassos (insula) :