ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2017
JUL-2017
2 AD. + 3 COPII -- v: 16-12-8

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Deziluzie cu iz oriental!!

Ca turcii sunt experti in a-si promova produsele, inclusiv turismul, o stiam... dar faptul ca noi romanii le acceptam serviciile de proasta calitate sau inadecvate cu ceea ce s-a platit, este alta poveste.

Palm Wings Ephesus Beach Resort - Ultra All inclusiv... asta o sa gasiti pe toate site-urile si agentiile de turism din Romania. Ca sa vezi realitatea trebuie sa mergi acolo, incantat de publicitatea si facilitatile pe care crezi ca ti le-ar putea oferi acest resort. Deci platesti un hotel ultra all si gasesti unul de minus all inclusiv.

Cazarea a fost ok, chiar peste asteptari. Am avut o family room compusa din 2 camere, hol, baie cu dus, terasa micuta cu vedere la mare. Totul curat, renovat, tv plasma in fiecare camera, frigider, AC in fiecare camera. Marea majoritate a turistilor sunt turci si romani dar programe tv in romana nu o sa gasiti (programe in turca, rusa, franceza, italiana, chinez, etc).

Frigiderul atentie, se plateste!!!... asta o vad pt prima data la un ultra all.

Vreti restaurante alacarte?? ... ar fi bine sa cautati in alta parte nici intr-un caz la Ephesus. Peste tot unde am mai fost in Turcia si tineti cont erau all-inclusiv nu ultra-all ca aici se putea face rezervare si manca la fiecare restaurant in functie de cate avea respectivul resort. Chiar si alaturi la Aqua Fantasy unde am fost anii trecuti aveau aceasi regula. Aici surpriza!! La alacarte se mananca o data pe saptamana!! Ca sa mergi la fiecare specific ar trebui sa stai o luna la hotelul lor.

Ati platit ultra-all si va asteptati sa gasiti bauturi de import?? ... nu o sa le gasiti deoarece nu exista. Toate bauturile sunt autohtone. Am baut de cateva ori la insistentele mele, singura bautura pe care am vazut-o de import - vat 69 dar atentie, era tinuta nu la raft ci sub tejghea!!! Poate nu ma credeti si spuneti ca exagerez dar asta e adevarul. De cate ori ceream un whisky si refuzam ceea ce vroiau initial sa toarne in pahar, scoteau apoi sticla de vat69.

Mancare diversificata ca la un ultra??? ... e o gluma, ... in fiecare zi friptura de pui sau curcan, tot felul de mancaruri cu sos, chiftele, orez cartofi, etc. Excelau la capitolul dulciuri, aici nimic e obiectat. In 10 zile cat am stat am vazut o singura data creveti. Am zis ca am vazut si nu mancat deoarece au bagat o singura tava cred ca pt poza artistica si care s-a terminat imediat, dar nu au mai adus altele cum ar fi fost normal. Porc, berbec, iepure, yoc... doar de cateva ori vita si restul cum am zis, zilnic pui.

Plaja curata cu nisip fin, apa calda, intrarea in mare se face lin nu este abrupta ca in Antalya, sezlonguri si copertine pt soare (nu au umbrelute).

Parcarea e mica si aglomerata asta si pt ca angajatii hotelului isi baga masinile inauntru.

Piscina curata, spatioasa cu sezlonguri si umbrelute, bar la piscina cu program de muzica limitat. De la 10 se deschidea barul, muzica incepea de la 11-12 pana la 17-18.

Dupa ora 5 p. m. nu mai era muzica pana la orele 22 cand incepea in fiecare seara cate un spectacol pana la 12 maxim. Nici spectacolele nu dadeau pe afara, erau adusi amatori pe bani putini ca de altfel toate serviciile la economy class!!

Cam atat pt moment, ... pt cine doreste o sa revin cu precizari.

In orice caz un hotel, cu o reclama mincinoasa, de evitat.

Trimis de marian60 in 23.07.17 13:34:21
Validat / Publicat: 23.07.17 14:05:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4454 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marian60); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.07.17 14:05:34]

@marian60:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 26&ridAnt=79546

[23.07.17 17:08:29]

din nou apar probleme din cauza ca se citeste un concept (in cazul nostru uall) si nu se cauta ce inseamna acel concept. nu intotdeauna uall inseamna bauturi de import, iar rezervarea la a la carte se face de obicei o data pe sejur. in plus 185 euro pe noapte 4 adulti si un copil nu este un pret foarte mare deci nici serviciile nu pot fi de varf

Gabytza
    [23.07.17 20:10:13]

Multa frustrare si foarte putin realism. Cu 1850 € patru adulti si un copil, in mod cert nu si-ar putea petrece un astfel de concediu pe litoralul Romanesc. La fel de sigur, la noi pe litoral o sa găsim porc, dar in Turcia, indiferent de conceptul ales ma tem ca nu vom putea. Dar iepure, prepelițe, fructe de mare si tot felul de alta nebunii culinare si bahice vom găsii cu siguranța in resorturile Turcești, insa pentru asta trebuie sa ne informam bine si mai ales sa alocam un buget corespunzător. Asadar ma tem ca deziluzia are mai degrabă un iz dâmbovițean.

loryxx*
    [23.07.17 20:45:25]

@Gabytza: Domnul a scris ca a platit 2 adulti si 3 copii... de unde nascociti 4 adulti si 1 copil? Acelasi lucru si pentru domnul care a scris inaintea dvs.

marian60AUTOR REVIEW
    [23.07.17 21:29:15]

@Gabytza: Din pacate frustrarea si deziluzia cum ati spus dv nu am avut-o numai eu ci toti romanii pe care i-am intalnit acolo in perioada respectiva si va asigur ca erau persoane care mai fusesera in concedii in Turcia, unii chiar de 11 ori si erau f. nemultmiti de ceea ce gasisera acolo.

Nu e primul concediu in Turcia si va pot spune ca la hotelurile la care am fost cu all-inclusiv au fost peste acest asa zis ultra-all de la Efesus.

Am fost 2 adulti +3 copii nu 4+1 cum ati inteles dv si dc luati in consideratie ca am avut transport individual si 30% reducere deoarece am platit integral din februarie, nu cred ca pretul este asa de mic.

marian60AUTOR REVIEW
    [23.07.17 21:42:59]

@nrs: Varianta ultra all inclusive cuprinde servicii suplimentare ofertei all inclusive. Printre facilități se numără mini barul din cameră, care este gratuit, room service 24h din 24h, precum și băuturi alcoolice străine. Ultra all inclusive include acces și către spa sau orice tip de divertisment pe care hotelul îl oferă. Astea sunt cateva servicii pe care ar trebui sa le aiba un UAI sau macar unele dintre ele...

V-as ramane indatorat dc mi-ati raspunde dv ce inseamna UAI sau la cate hoteluri cu UAI ati fost si care a fost diferenta in comparatie cu AI.

[23.07.17 21:58:40]

@marian60:

În realitate, cele enunţate mai sus sunt doar aşteptările tale, presupunerile tale referitor la ceea ce ar trebui să includă sau nu conceptul ultra all inclusive al unui hotel, turcesc în cazul de faţă.

Lucrurile sunt mult mai simple de atât, iar dacă vei înţelege acest lucru, vei elimina riscul unor deziluzii viitoare.

Denumirea conceptului este o simplă strategie de marketing şi ATÂT. Fiecare hotelier este liber să-şi boteze conceptul cum doreşte el. Nu este important că se numeşte ULTRA, SUPER, MEGA, LUXURY, PREMIER etc. ALL INCLUSIVE. Important este conţinutul conceptului respectiv, în care este precizat CLAR ce este inclus şi ce se plăteşte suplimentar.

O simplă solicitare a conceptului la agenţia de la care ai cumpărat biletul sau o simplă căutare pe site-ul propriu al hotelului, îţi oferea răspunsuri clare şi certe cu privire la UAI de la Palm Wings Ephesus 2017. Citindu-l cu atenţie, puteai aprecia dacă acesta îţi satisface propriile dorinţe şi exigenţe sau nu, caz în care te puteai orienta spre un alt hotel mai potrivit aşteptărilor tale.

[23.07.17 22:08:31]

@marian60:

Eu îţi pot răspunde mult mai concret şi anume voi ataşa un link spre conceptul UAI de la PW, disponibil pe site-ul oficial al hotelului.

ephesus.palmwings.com.tr/ ... /6c3d06de-3.pdf

De aici reiese că sunt incluse şi câteva băuturi de import (Whisky, Vodca, Gin), probabil câte o marcă din fiecare tip, că acestea sunt disponibile doar la Lobby Bar şi la Disco Bar, aşa că degeaba le-ai căutat la piscină, de exemplu .

Minibarul conţine ceva sucuri gratuite doar în ziua sosirii, în restul zilelor primeşti gratuit doar apă plată sau poţi cere contra cost ce vrei tu din listă.

Scrie şi că ai dreptul la o singură vizită gratuită la un singur restaurant a la carte pentru un sejur de 7 nopţi.

Dacă vrei să combatem pe tema diferenţelor dintre AI şi UAI la diferite hoteluri din Turcia, crede-mă că am şi experienţă şi argumente fără număr .

[23.07.17 22:28:13]

@marian60:

Eu înţeleg că pentru un părinte copilul rămâne tot copil, indiferent de vârsta din buletin, dar, din punctul de vedere al hotelierilor, lucrurile stau puţin diferit.

La acest hotel, copilul de 16 ani este considerat adult, iar de gratuitate 100% beneficiază doar un singur copil în vârstă de până la 13 ani, al doilea având doar o anumită reducere. Eu zic că aţi fost 3 adulţi şi 2 copii .

=

@genifar42:

Wow, ce familie politicoasă!

Domnul Marian este cumva tatăl tău?

loryxx*
    [23.07.17 23:09:59]

@nicole33: Si din comentariul tau reiese ca... ar trebui sa imi fie frusine ca am o familie respectuoasa sau ca el ar fi tatal meu? Nu vad nimic amuzant. Asta denota comportamentul pueril pe care il afisezi ca om "matur". Ti-am atras doar atentia ca inventezi un lucru si vrei sa il adaugi drept contraargument.

[23.07.17 23:24:58]

@genifar42:

Eu am pus doar o întrebare simplă. Răspunsul aşteptat era la fel de simplu: DA sau NU.

În zilele noastre relaţiile dintre copii şi părinţi nu mai sunt atât de stricte şi de protocolare cât erau în urmă cu nişte zeci de ani. De aici mirarea mea.

Însă nu contest faptul că pot exista şi excepţii.

Nu eşti nici pe departe în măsură să faci APRECIERI de orice fel cu privire la comportamentul meu. Cu siguranţă, părinţii tăi te-au învăţat ce înseamnă respectul.

Încă aştept un răspuns la întrebarea pe care ţi-am adresat-o mai devreme.

[24.07.17 06:17:06]

[24.07.17 07:41:28]

@genifar42:

sunt convins ca domnul va avea si peste 10-15 ani tot 3 copii dar cei de la hoteluri ii vor considera adulti in mod sigur.

@marian60

cat despre concept am fost in destule locuri in TR ca sa nu ma mai pacaleasca denumirile pompoase gen ultra, ultimate, superultra si altele asemanatoare. conceptul contine exact ce vrea hotelul sa dea si afisaza, nu ce viseaza fiecare ca va primi, prin urmare intai verifica ce contine acel concept si apoi iti setezi asteptarile

ca exemplu vezi ce inseamna all prin RO si vei fi surprins sa afli ca de multe ori e vorba de pensiune completa denumita mai pompos.

viviv
    [24.07.17 12:15:17]

Frigiderul atentie, se plateste!!!... asta o vad pt prima data la un ultra all.

Nu este adevarat. 2 ani la rand (inclusiv in acest an la sfarsitul lunii iunie) am fost si niciodata nu am platit frigiderul. Inclusiv seiful este gratuit.

Este adevarat ca zilnic era pui (preparat in diferite forme), dar in fiecare zi, atat la pranz, cat si seara, aveam si peste, am avut in 9 zile cat am avut cazarea, de 3 ori shaorma de vita. Aproape zilnic am avut muschi de vita cu sos.

Nu stiu la ce hotel in TR ati gasit porc si iepure?

Hotelul are peste 450 camere.

Si in perioada in care am fost noi, predominau romanii si turcii, din care 90% erau cu masina. Locuri de parcare sunt multe si in incinta hotelului si in parcarea de langa poarta la intrarea in hotel. Acum daca va referiti la cele de sub copertina... da... sunt putine.

La toate hotelurile care am fost in TR, programul de muzica la piscina principala se termina la ora 17.

eug
    [24.07.17 23:01:41]

din tot ce s-a scris este adevarat doar faptul ca eu nu am vazut nicaieri la vedere bauturi de import, nici macar in lobby.

mai deranjant mi s-au parut tantarii seara si multi conationalii care ne fac de cacao

frigider contracost? fals

parcare ~200 de locuri, sub copertina doar vreo 50

[07.08.17 18:55:49]

@eug: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

dinamo
    [12.09.17 13:06:35]

La mancare din punctul meu de vedere sunt minciuni ce ati scris, gasesti tot timpul ce iti doreste inima, mai ales inghetata care la alte resorturi de, lux'' Antalya se serveste in maxim 2 ore, aici 12-17, si in rest mancare tot timpul si la orice ora. Asa ca mai usor cu dezinformarea!

[12.09.17 14:26:41]

dupa o experienta interesanta in Tr intr-un resort unde limba de baza era franceza (web o sa scriu despre el asa ca nu ma atentiona ) si turistii minim jumatate erau francezi pot spune ca nu ne discrimineaza nimeni privind posturile tv. acolo am gasit un singur post in limba franceza din cele 25 de posturi tv. resortul e de mult timp frecventat de francezi

dinamo, eug, Gabytza, marian60, nrs, viviv
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]: