ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2017
DIN: Călăraşi
ÎNSCRIS: 12.09.15
MAY-2017

Hotelul Lloret din inima Barcelonei

Barcelona nu are nevoie de prezentare. Ordonată mai ceva ca un oraş german, mult mai elegantă decât o Vienă imperială şi îngrijită cum oraşele italiene doar visează să ajungă, ea atrage pe bună dreptate milioane de turişti. Teoretic ar însemna prețuri ridicate peste tot, dar în practică tarifele la hoteluri şi restaurante sunt sub ceea ce cer olandezii sau britanicii. Şi poate că eu sunt subiectiv, încântat după vacanța de primăvară petrecută aici, dar socotelile clare şi calculele reci consemnate în contul meu bancar reprezintă un argument cât se poate de obiectiv.

Cazarea am avut-o în hotelul Lloret, amplasat pe Rambla, mai precis pe Rambla des Canaletes, căci celebra arteră este împărțită în mai multe sectoare. Hotelul nostru se afla la doi paşi de Piața Catalunya, inima Barcelonei. Din această piață uriaşă ai legătura prin trenul de scurtă distanță, metroul sau autobuzul spre orice punct al oraşului şi tot de aici pleacă autobuzele spre aeroport. Şi de această dată am ales hotelul în funcție de poziția sa, iar alegerea a fost inspirată, noi locuind pentru şase zile la doi paşi de Barri Gotic, cartierul medieval al Barcelonei, cu străduțele sale pitoreşti, cu muzee incitante şi terase umbroase. Iar la Casa Batllo, Casa Mila sau spre port am mers pe jos fără probleme.

Hotel Lloret este amplasat într-o clădire construită la începutul secolului trecut, perfect integrată în decorul barcelonez. E catalogat cu o stea şi în urma şederii aici am căpătat un respect deosebit pentru stelele spaniole în general şi catalane în special. Dacă aş fi văzut la intrare afişată o constelație mică nu m-ar fi surprins deloc, calitatea serviciilor fiind clar superioară altor locuri mult mai înstelate pe unde am locuit. Pe site-ul de specialitate am găsit recenzii bune despre el, oaspeții plecând în general mulțumiți. De altfel acesta a fost al doilea punct forte în alegere.

Camera a avut dimensiuni normale, adică nu ne-am lovit unul de altul, dar nici nu se putea plimba copilul cu trotineta prin ea. De la micuțul balcon am admirat imaginea Ramblei şi la prima vedere aceasta înseamnă zgomot, Rambla nefiind nicidecum zona spitalului regional. Şi adevărul este că poți beneficia de muzica Barcelonei până spre dimineață, dar fereastra şi-a făcut datoria şi a atenuat în mare parte sunetele stridente. Dar n-am venit în Barcelona pentru linişte :). Perdele lungi şi groase, asemănătoare cu cortina unui teatru, acopereau geamul, întunecând camera chiar şi în miezul zilei. Fereastra înaltă, cu un sistem de închidere care mi-a necesitat ochelarii pentru utilizare, era probabil contemporană marelui Gaudi, atât prin design, cât şi prin stare. Desigur nu ar fi reprezentat un impediment pentru un spărgător, nici măcar pentru unul începător. Însă noi nu aveam vreun Rembrandt sau ceva diamante prin cameră şi actele le-am ținut în seif.

Patul cu o suprafață generoasă era odihnitor, mai ales după o zi de alergat prin oraş şi terminată la un pahar, două de mojito sau sangria. În rest dotare standard, perne, pătură, veioze, aşa cum fotografia demonstrează. Aerul condiționat funcționa, dovadă durerea mea de cap dintr-o dimineață, după ce l-am uitat pornit toata noaptea. Aveam şi telefon, dar nu l-am folosit, noi aducând vreo trei, patru de acasă. Televizorul funcționa, erau instalate o grămadă de canale, dar nici unul unde să poți vedea înfruntări politice din patria mama sau emisiuni gen "mire pentru fiul meu" transmise din țară. Chiar şi fotbalul era de la ei şi nu din fascinanta noastra Ligă 1.

Baia nu avea jacuzzi, dar am trecut peste asta şi am folosit cu încredere micuța cadă, care pentru duşurile de dimineața sau după umblatul prin oraş era suficientă. Nu pot să dau lista completă cu consumabile, căci noi venisem cu "materialul clientului", dar dacă ai uitat acasă vreun săpun, şampon sau altceva sigur găseşti aici. Uscătorul electric de păr funcționa, pentru persoanele care au ce usca. Prosoapele se schimbau la cerere, respectiv atunci când le trânteai frumos pe podea.

Personalul de la recepție este foarte amabil, limba engleză nu le este străină şi îi găseşti la post zi şi noapte. Se pot face deasemenea rezervări la spectacole, restaurante, se poate comanda taxiul. Au hărți, pliante şi pentru oricine a venit nepregătit sunt de mare ajutor. În lobby este un calculator, în caz că ai nevoie să verifici e-mail-ul sau să navighezi pe net.

Hotelul are lifturi funcționale, unul de la nivelul străzii la recepție, al doilea spre etajele superioare. Ca la orice hotel care se respectă (a se traduce îşi respectă oaspeții) internetul funcționa peste tot, parola fiind luată de la recepție.

Nu am apelat la restaurantul lor, nici măcar pentru micul dejun, căci am dorit să aprofundăm subiectul gustărilor, sendvişurilor şi al cafelei, studiind ofertele mai multor unități de profil. Nu am regretat, varietatea produselor culinare din localitate oferindu-ne o desfătare chiar de la prima oră, deşi astfel am ratat şansa unei cafele în balcon, având Rambla la picioare.

Bineînteles că recomand acest hotel şi în cazul puțin probabil al unei a doua excursii în Barcelona l-aş alege fără preget. Cu simpla mențiune, să aşteptați o ofertă pentru prețul cel mai bun.

Să aveți un drum frumos în față.

Trimis de Radu Tudoran in 21.07.17 13:37:39
Validat / Publicat: 21.07.17 14:17:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 937 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Rambla admirata de la balconul camerei
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[21.07.17 14:04:04]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Lloret Rambles Barcelona Hotel, BARCELONA" (nou-creată pe sait)

[21.07.17 14:57:24]

@webmasterX: Da, este corect.

[21.07.17 16:44:16]

crismis
    [22.07.17 13:34:09]

@Radu Tudoran: Frumos, de reținut! Descrierea excelentă, spumoasă ca de obicei! Brava! Da' cam puține poze...

[22.07.17 14:16:02]

@crismis: Ce poze sa pun, cu receptia sau sifonierul? N-aveau piscina, ca sa arat ceva.

N-au fost apreciate fotografii mai serioase, din Chester, Leeds sau Torre Bellesguard din Barcelona si sa rup gura targului cu poza mochetei de pe hol?

Vacante frumoase si fotografii reusite (nu ca ale mele).

crismis
    [22.07.17 14:27:10]

@Radu Tudoran: Fotografiile tale sunt, dupa mine, printre cele mai bune de pe site. Problema in ceea ce ma priveste e ca am ramas mult in urma cu lectura (si cu scrisul), am un folder doldora de articole care-si astepta randul. Dar cand reusesc sa citesc, chiar daca nu comentez decat rar, apreciez intotdeauna fotografiile tale!

[22.07.17 15:20:24]

@crismis: Multumesc pentru aprecieri. Am putini fani, da' buni

NAZARICA
    [02.08.17 14:10:50]

Cand voi fi turist "de putine zile", sigur voi alege acest loc. Și, estimado caballero, drept mare multămită, nu voi uita sa inchin un pahar de vinito rojo de Rioja... ???? (vinuț roșu de Rioha). Gracias senior! ????

[02.08.17 19:25:29]

@NAZARICA: Gracias pentru vot senor. Am dat si cateva repede barceloneze, dar pentru turistii de mai multe zile. Totusi Sagrada, Casa Batlo sau Casa Mila au prioritate

crismis, NAZARICA, Radu Tudoran