ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2017
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
MAY-2015

„Piatra Verde” – împărăția de smarald

Minunățiile naturii nu încetează să ne uimească în orice zonă a țării călătorim, aproape în orice formă de relief găsim peisaje spectaculoase, vederi superbe sau fenomene geologice neașteptate. O astfel de zonă – spectaculoasă, colorată, inedită – întâlnim în apropierea stațiunii balneoclimaterice Slănic Prahova. La doar puțin peste 100 km distanță de București dăm peste un cadru natural superb oferit de Curbura Subcarpaților, un aer mai curat la peste 400 m altitudine și o climă ceva mai plăcută în timpul verii. După ce vizitați Salina Slănic Prahova (salrom.ro/slanic-prahova-c.php) și Muzeul Sării (agerpres.ro/flux-document ... rahova-11-22-20) sau după o bălăceală în băile sărate din zonă nu ocoliți în drumul spre cază și Piatra Verde – un fenomen natural deosebit.

Culoarea verde are o simbolistică bogată în viața poporului român fiind situată la mijlocul spectrului solar, un fel de legătură între culorile calde și cele reci. Verdele este simbolul vieții tinere, renăscute, al tinereții și longevității, al speranței, al naturii în general. Cele mai multe asocieri sunt pozitive: viață, natură, apă, sănătate, echilibru, abundență. Din punct de vedere cromatic, „verdele” este prezent în vegetale, minerale, metale, produse animale sau fabricate de om, culori vegetale naturale ori artificiale.

Acces. Localitatea Slănic este situată la aproximativ 100-110 km distanță de Capitală, accesibilă pe DN1-DJ102 sau DN1-DN1A. Areal propice vieții încă din vremuri străvechi, zona este împânzită de localități în care vom mai putea admira locuințe tradiționale. Din dreptul Salinei Unirea până la „Muntele Verde” avem de parcurs circa 3 km. Traversăm satul Groșani (de unde intrăm pe DJ 100N) și începem urcarea, o serpentină strânsă pigmentează drumul. Șoseaua nu se prezintă în cea mai bună formă (plăci de beton), dar cu atenție ajungem la punctul de destinație fără probleme. Autoturismul se poate parca pe platforma de lângă peretele verde, deși permanent se rostogolesc pietricele de pe versanți.

Rezervația geologică „Piatra Verde” Slănic. Aceasta este denumirea sub care e cunoscut științific masivul de piatră vizibil chiar din orașul Slănic Prahova, având o înălțime de circa 650 m. Tot în termeni științifici vorbim despre un tuf zeolitifer cu conținut ridicat de clinoptilolit – termeni care ne bagă total în ceață. Aprofundând cercetarea aflăm că tuful (piatră sedimentară) vulcanic de la Slănic a căpătat prin procesul de zeolitizare a sticlei vulcanice proprietăți deosebite care îi conferă utilități variate, mai ales în procesele de depoluare a apelor, de îndepărtare a ionilor radioactivi din sol etc. Importanța economică deosebită a acestor minerale, supranumite „pietre ale viitorului”, nu este pe deplin înțeleasă în economia românească, de la „Piatra Verde” exploatându-se doar material de construcții și gips.

„Vizităm” peretele verde, de fapt ne plimbăm pe lângă „feliile” de tuf vulcanic - culoarea ne impresionează. Verdele rocii este accentuat de o ploaie rapidă de sfârșit de luna mai, începem să alegem pietrele cele mai colorate. Permanent se aude zgomotul provocat de mici pietricele care se rostogolesc pe versant până la picioarele noastre. Ne apropiem de perete și atingem muchiile tăioase. Întregul masiv pare un puzzle uriaș, un mozaic asamblat piesă cu piesă de mâna uriașă a naturii. Florile unei tufe de măceșe, floarea rochiții rândunicii, o inflorescență galbenă, alta mov sunt pete de culoare pe fundalul zidului verde de piatră. Straturile verzi, înclinate, par a fi pagini ale unei cărți dedicate frumuseților naturii. Cine dorește poate ocoli masivul verde și se poate cățăra chiar pe creastă de unde se deschide o priveliște minunată spre Valea Slănicului. Am observat că pe pajiștile din jur și pe sub poalele pâlcurilor de pădure erau peroane ieșite la picnic.

„Muntele Verde” este un punct de atracție turistică important pentru zona Slănicului de Prahova; vă recomand să poposiți 30 de minute la rezervația geologică de culoare verde – poate descoperiți chiar chipul dacului adormit (adevarul.ro/locale/ploies ... 6673/index.html). Dacă vă continuați drumul spre Vălenii de Munte nu ocoliți interesantele muzee din acest oraș prahovean. Vacanțe frumoase!

Trimis de tata123 🔱 in 20.07.17 10:37:52
Validat / Publicat: 20.07.17 14:40:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC [PH].

VIZUALIZĂRI: 8829 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Vedere spre Slănic Prahova de la „Muntele Verde”.

mishu [20.07.17 14:45:10] »

@tata123: Un prim vot pentru un articol care vorbeste atat de frumos despre o zona minunata. Voi ajunge si eu vara aceasta pe acolo pentru un scurt popas astfel incat acest articol imi prinde bine.

Chiar mi se par interesanta ceste pietre care in multe locuri par a fi aranjate ca intr-un joc una langa alta.

Iar culoarea este deosebita (normal ca de aici si numele .

Felicitari, votat cu mare placere.

tata123 🔱 [20.07.17 15:32:07] »

@mishu: Zona Subcarpaților de Curbură este minunată, obiective mai mari sau mai mici răsar la tot pasul, peisajele ne încântă privirea. verdele tufului vulcanic de lângă Slănic Prahova este încântător mai ales după ploaie; sigur vei dori să iei câteva pietricele verzi drept amintire.

Rezervația geologică „Piatra Verde” poate fi menționată alături de: Coloanele de bazalt de la Racoș, Râpa Roșie de la Sebeș, Grădina Zmeilor din Sălaj, Detunata Goală din Bucium-Alba sau Dealul cu Melci de la Arieșeni.

Mulțumesc pentru aprecieri.

Dana2008 [21.07.17 08:10:45] »

Felicitări pentru articol!

Fotografiile sunt superbe!

Ce frumos este acolo, ce frumoasa este natura!

Călătorii plăcute!

tata123 🔱 [21.07.17 08:36:41] »

@Dana2008: Mulțumesc pentru cuvintele frumoase. Natura a creat o structură deosebită la „Piatra Verde” care impresionează prin culoare dar și prin aranjarea milioanelor de pietricele în acel puzzle imens. Cele câteva zeci de fotografii nu pot reda pe deplin frumusețea locului, doar o vizită la Slănic Prahova vă va dezvălui adevăratul aspect al rezervației geologice.

krisstinna [25.07.17 05:20:07] »

@tata123: Am fost și eu acolo în luna mai.

Am rămas cu gura căscată, am prins și un apus de soare, nu știam cum și ce sunete să mai scot.

Știam Slanicul dar "verdele" ăsta nu, a fost o încântare pentru mine.

Mă bucur că ai scris tu, eu nu aș fi făcut-o niciodată.

tata123 🔱 [25.07.17 09:23:33] »

@krisstinna: Mă bucur; am trecut recent prin apropierea rezervației geologice „Muntele Verde” și mi-am adus aminte de ea și de imaginile frumoase captate acolo. După ploaia scurtă cromatica peretelui de stâncă s-a schimbat complet: verdele a devenit mult mai intens. Este unul din locurile naturale românești unde îți vine să spui: „Uauuu... ”.

mishu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Slănic Prahova: