ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2010
ÎNSCRIS: 06.08.08
MAR-2010

Excursie Cairo din Hurghada

Excursia pana in Cairo din Hurghada este una pe care nu as repeta-o pentru nimic in lume... este extrem de lunga si obositoare. Se pleaca din Hurghada noaptea in jurul orei 1, se ajunge in Cairo la 8 dimineata cu prima oprire la Muzeu unde se pot vedea masca lui Tutankamon, cele 6 sarcofage, patul acestuia, bijuterii... si foarte multe altele.

Pe la ora 11 se pleaca spre un restaurant pe Nil unde se ia pranzul (mancarea buna si variata).

Apoi urmeaza o oprire la un magazin cu parfumuri foarte mare si unde se gasesc esente si uleiuri foarte dragute si apoi o alta oprire la un magazin cu produse din piele dar unde preturile sunt foarte mari si nici nu sunt extraordinare. In sfarsit se merge catre piramide care spre surprinderea tuturor sunt foarte aproape de oras, despartite doar de o sosea.

Se urca la cel mai inalt punct al zonei de unde se vede panorama si unde se pot face poze "artistice":). Pentru cine doreste poate vizita interiorul unei piramide la un cost suplimentar de 30 lire egiptene (aproximativ 6 dolari).

Ultima vizita este la Sfinx dupa care urmeaza intorcerea in Hurghada...

Se ajunge la hotel in jurul orei 23... asta in conditiile in care hotelul este in Hurghada si nu in Makadi sau Soma Bay pentru ca atunci se ajunge pe la 1. Excursia merita facuta chiar daca a doua zi este pierduta pentru ca nu-ti mai vine sa te ridici din pat de oboseala:)

Trimis de va21li in 09.04.10 10:11:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 4910 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (va21li); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Panorama

anca_l*
[09.04.10 19:32:20]

Exista si varianta cu avionul, noi am fost in 2007 si a fost super, fara oboseala, imbarcare cu zbor cu tot dureza 1 ora, esti odihnit si poti savura excursia din plin. In plus am fost doar 2 familii-una de englezi- cu ghid de limba engleza, nu a trebuit sa asteptam dupa grupuri mari, am avut la dispozitie un microbus care ne-a plimbat prin toate locurile pe care le-ati vizitat si voi. La ora 20 am fost inapoi in hotel.

ursuletza
[17.06.10 11:14:32]

Mda cu avionul e 250E de persoana... deci cam mult. Si eu am fost anul acesta 2010 si e obositor. Am plecat la 1 noaptea si ne-am intors 23 seara a doua zi.

Au fost de la alte hoteluri care au plecat 2:30 dimineata si au ajuns inapoi la 9:30 seara a doua zi. Deci depinde la ce hotel esti.

Am fost cu * * * in excursie si autobuzul a fost f inghesuit, in ideea ca deabea aveai loc sa iti ti picioarele. La piramide si la muzeul de egiptologie am stat f putin. Nu am avut timp sa vedem mai nimik. In schimb la parfumeria care cica e "beduin original" am putut sta linishtiti... pb domnisoara de la kartago a avut un comision frumusel din vanzarea asa ziselor parfumuri. Parerea mea e sa nu cumparati ca nu-i nimik original, gasisti peste tot parfumerii la fel. Acolo la Cairo costa 2lire pe ml de parfum si am gasit evident cu 1 lira la magazinele de langa hotel... same original beduin parfumes

atasiei_raul
[22.10.10 10:53:34]

Nu mai deschid un topic nou, sciu si eu aici.

Am facut si eu acesta escursie (Hurghada - Cairo) pe data de 16.10.2010, cu autocarul, si nu a fost chiar asa de obositoare pe cat credeam. Am fost cu un autocar mare, doar romani cu ghid roman. Am stat cate o persoana pe doua locuri si am dormit mai tot drumul si la dus si la intors (multumiri pe aceasta cale Adinei, ghidul nostru care ne-a recomandat sa luam cate o perna de la hotel). Intr-adevar, se pleaca de la ora 1 noaptea de la hotel si se ajunge la ora 8 in Cairo. Ordinea de vizitare a fost: piramidele, Sfinxul, parfumeria, masa, muzeul de egiptologie. Excursi a fost un pic cam "din scurt". Nu am avut foarte mult timp pentru poze si plimbari de capul nostru, dar a fost totusi bine. Am plecat pe la 5 din Cairo si am ajuns inapoi la hotel la 12 noaptea.

maria63sorin
[22.01.18 14:49:11]

@va21li:Bună! Plecam in aprilie, nu am mai fost in Egip si daca ne ajutati cu sfaturi despre opționale de la ag. locale, care ar fi in Hurghada si ce valută e mai avantajos la shimb. Daca a-ti facut si alte excursii si care merita.

Mulțumesc!

anca_l*, atasiei_raul, domidoc, maria63sorin